Betonová zahrada

Betonová zahrada https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/280376/bmid_betonova-zahrada-ors-280376.jpg 4 1875 1875

Proslulý román Iana McEwana Betonová zahrada byl sice poprvé uveřejněn již roku 1978, od té doby však nic neztratil ze své zvláštní, řeklo by se "nemorální" naléhavosti. Svědčí o tom nejenom stejnojmenný film Andrewa Birkina natočený v roce 1993, ale především neutuchající čtenářská obliba, kterou si tento temný příběh získal. Tematizace sexu a násilí, záliba v překračování společenských tabu, současně však i precizní styl a rozumově chladný odstup - to vše autorovi vyneslo přídomek "básník perverze". Ovšem McEwanovým záměrem není samoúčelné pitvání odvrácené strany lidské duše. Jde mu o to postihnout - třeba i v ironické nadsázce, která se leckomu může zdát děsivá - některé z příznaků našeho moderního, složitého světa. Čtyři nedospělí sourozenci se po smrti rodičů rozhodnou žít sami a po svém v rodinném domě uprostřed takřka opuštěné příměstské zástavby. Čas peskování a výchovných opatření vystřídala volnost, místo svazujících povinností je teď důležitější hra. Hra na dospělé. Jak dlo... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Volvox Globator

The Cement Garden , 1978

Monnyska
10.04.2013 5 z 5

Tuhle knihu nemůže číst normální průměrný čtenář, je to kniha úplně odlišná od jiných. Hlavně si z ní seberete více, než si možná myslíte - ovlivnění na celý život. Dostala jsem se k ní náhodou na doporučení učitelky, která miluje tohoto autora a popravdě řečeno se ani nedivím :-)

Atuin
05.03.2013 3 z 5

Přes originalitu a veškerou zajímavost mi to přišlo zbytečně odbyté.Nějaké větší zanícení. Samotné téma zde sám autor ztupil stylem jakým to napsal.

TokyBalboa
11.02.2013 5 z 5

Úžasná kniha. Všechno líčí tak čistě a jasně, tak jak to je, tak jak to postavy cítí. Skličující atmosféra na čtenáře doslova funí. Myslím, že žádná knížka na mě neudělala tak zvláštní, matoucí a přece okouzlující dojem jako tahle. Poklona panu McEwanovi :)

fanciulla
17.01.2013

Knihu som si vybrala kvôli komentárom na DK a nezdá sa mi nijak zvlášť úžasná. Hlavný hrdina a rozprávač Jack je protivný a sebecký puberťák. Atmosféra knihy je skľučujúca, celá rodina žila vo zvláštnej izolácii ešte za života rodičov, čo sa odrazí na tom, že deti to sami nezvládajú.

Ječmínek
12.12.2012 4 z 5

Kniha zvláštní, nezapomenutelná, vzrušující. Kniha o citlivých dětských dušičkách, o puberťácích, o děsivé civilizaci tam venku, o svobodě. Taky o betonu.

hiresm
22.11.2012 4 z 5

Strhující román, který se čte jedním dechem.

kika 13
14.11.2012 3 z 5

Pěkná knížka dobře se mi četla.

tygrilady
28.10.2012 5 z 5

Velice zajímavá kniha...

Zuzka_B
19.08.2012 5 z 5

Knížka je velmi originální, plná děje a napětí. Nemohla jsem od ní odtrhnout oči a tak jsem ji přečetla za jeden večer.

studentice
08.08.2012 5 z 5

Tuhle knizku jsem cetla asi pred deseti roky a stale na ni nemuzu zapomenout. Je velmi pusobiva, nepodoba se nicemu, co jsem pred tim cetla.

nauseo
09.07.2012 4 z 5

Téma nevšední, a proto skvělé. Takovéto stydno při čtení choulostivého je k nezaplacení, zvlášť za dusivé atmosféry. Celkový chaos v domě a nezvyklé reakce dětí vás vtáhnou a zajímají - knihu jsem, jako vůbec první, skutečně přečetl jedním nádechem. Přesto si ale myslím, že si autor s Jackovo flegmatismem mohl ještě více pohrát - mohl být hlouběji popsán, konkrétněji a detailněji. Kdo tedy nakonec nese větší oběť, mrtví rodiče, nebo děti? Každopádně jste po přečtení této knihy šťastni za situaci ve vaší rodině a máte nutkání říci své matce, že ji máte rádi!

oilily65
04.06.2012

Pěkná a poutavá knížka,nemohla jsem ji odložit a tak jsem ji přečetla za noc.Doporučuji.

meinita
03.06.2012

velmi zajímanvá kniha, četlo se to velmi rychle.skvělé pasáže o tom, jak přemýšlejí o rodičích. to, jak autor popisuje různé vjemy se mi dostalo až pod kůži.

sabulicka
30.05.2012 5 z 5

Velmi velmi zajímavý a napínavý příběh, do kterého jsem se opravdu "dostala" a nemohla jsem knihu odložit.

Lama.Lama
21.04.2012 5 z 5

Nemohla jsem to odložit!

sgjoli
11.03.2012 5 z 5

Poněkud děsivý příběh, který mne však vtáhl do sebe natolik, že jsem se nemohla odtrhnout.

veronique
08.03.2012 3 z 5

Příběh silný, styl lehký a čtivý. Byla jsem zklamaná, čekala jsem ponor do těch nejhlubších zákoutí lidské psyché, autor přitom klouzal po povrchu - tím neříkám, že to bylo špatné, jen to nenaplnilo mé očekávání. Možná ta "povrchnost" byla způsobená tím, že knihu vyprávěl patnáctiletý kluk, a proto asi byla i autorovým záměrem.

Snow
20.02.2012 5 z 5

Parádní kniha. Aneb jak přežít svoje rodiče...
Jen trochu zvrhlá, ale tím líp! :-)

Violetti
04.02.2012 3 z 5

V zásadě se mi líbil námět a psychologie jednotlivých postav. Přesto mi však vyvrcholení přišlo jakési prázdné a výsledný dojem je tak velice velice rozporuplný. Čekala jsem tak nějak víc, větší bombu.

pufina
29.01.2012 5 z 5

Kniha je naprosto skvěle zpracovaná, téma, atmosféra, příběh, detaily.. McEwanovo dílo mě nadchlo ve všech směrech (a to nejsem typ, co by rád četl incestní téma). Kniha i film mě nadchly, což se málokdy stává.