Bellman & Black

Bellman & Black https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225963/bmid_bellman-black-kYQ-225963.jpg 3 193 70

Do života desetiletého Williama Bellmana právě vstoupila smrt. Nezanechalo to na něm ale hlubší stopy, vždyť umřel jen obyčejný havran – a to ostatně nic neznamená. Jenomže jak roky plynou, stíhá Williama jedna tragédie za druhou, až ho vlastní zoufalství jednoho dne přivede na hřbitov, kde hodlá skoncovat se životem. Cestu mu však zastoupí tajemný muž v černém, který se představí jako pan Black, a opilý William s ním uzavře zvláštní dohodu. Na důkaz, že na neznámého společníka nezapomněl, otevře v centru Londýna obchodní dům „Bellman & Black“, který nabízí veškeré „smuteční zboží“, od rakví po černé deštníky – prostě cokoliv, co se může při pohřbech hodit. A protože si viktoriánská Anglie zakládá na velmi pompézních rozloučeních, zástupy pozůstalých se sem jen hrnou a obchod vzkvétá. Nadání a podnikavý duch dláždí Williamovi cestu k úspěchu a on věří, že minulost nechal konečně za sebou. Jenomže havrani nikdy nezapomínají...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Bellman & Black , 2013

Pavlaj
23.07.2017 4 z 5

O nejistotě života a jistotě smrti, o ztrátách, smutku a jak s nimi žít. Možná. Možná to taky bylo o něčem jiném. Depresivní a znepokojivá kniha, mě osobně se těžko četla. Ale byla působivá. Možná až moc.

Hoshi
11.07.2017 5 z 5

Bellman & Black ... Kniha mne lákala velmi dlouho, ale až teď, když jsem procházela mezi policemi naší knihovny, jsem po ní sáhla. Byla jsem velmi mile překvapena příběhem o smrti a havranech. Kniha mi dala mnohem více, než jsem si myslela.

Knihomlok2015
30.06.2017 3 z 5

Jako na začátku dobrý, prostředek pořád ještě dobrý, dvacet stran před koncem už jsem začínala mít neblahé tušení a když jsem tu knížku zavřela, zůstala jsem jen zírat před sebe. Ta knížka podle mě prostě nemá žádnou pointu.

RiverSong
09.06.2017 5 z 5

Příběh o smrti a havranech. Tohle byla skutečně úžasná kniha co do děje a především do tématu. Možná postrádá akci a tajemno, ale myslím, že k tomuto námětu by se to prostě vůbec nehodilo a je skvělá tak, jak je. Ale není to čtení pro každého. Já si nesmírně užila její absolutní jedinečnost a neotřelost. Skutečně dobře napsané.

sgjoli
13.02.2017 5 z 5

„Bellman and Black“ je svým dějem poněkud zvláštní kniha, ale mne to děsně bavilo. Skvělá atmosféra (taková příjemně tajemná), psychologie hlavního hrdiny skvěle napsaná a vykreslená (jeho pečlivost, pracovitost, píle, ale časem pak paranoidní stavy), skvělý nápad, co se týká děje (obchod se smutečním zbožím), zajímavě pojatá symbolika havranů. Já jsem spokojená, dostala jsem od knihy víc, než jsem čekala.

Fantasysvet
29.09.2016 5 z 5

Román o smrti má jednoduchý dej a každá jeho časť je svedomito nalinkovaná. Napriek tomu, že celý text sa delí na kapitoly, z ktorých niektoré prerušia rozprávanie a pristavia sa pri významne krkavca v priebehu časov a v slovesnom umení, aby tak vyzdvihli autorkin odkaz ukrytý priamo v texte, neoplývajú tieto kapitoly žiadnymi zbytočnými retardačnými prvkami. Príbeh sa odvíja vlastným nevtieravým tempom. Vzbudzuje vo vás túžbu stále čítať, a to aj napriek tomu, že sa niekedy mení na malú dobovú kroniku hospodárstva vo viktoriánskom Anglicku.

Detailne podáva správu o fungovaní miestnej fabriky, ktorá sa snaží prežiť na trhu a vzdorovať konkurencii, ako aj o prvom obchodom dome so smútočným tovarom, ktorý na sklonku 19. storočia priniesol éru „kráľovských“ pohrebov. Odhaľuje kúsok z histórie v duchu anglických klasikov i velikánov romantickej literatúry, akými sú napríklad Charlotte Bronttëová či Johann Wolfgang Goethe. Radostne vás prenáša v čase a neľútostne konfrontuje s odvrátenou tvárou spoločnosti predminulého storočia, ktorú majestátne vo svojich dielach dokázal zhmotniť Ford Madox Ford.

V duchu gotických románov, ešte pred tým, ako ľudí začal strašiť Edgar Allan Poe, rozohráva autorka pátranie po zmyslu života mladého chlapca, ktorý v jedno dopoludnie prakom zabije havrana. Je to práve smrť, ktorá tvorí jeden z dominantných prvkov rozprávania i výstavby príbehu. Smrť všetko otvára, posúva ďalej i stupňuje napätie. A je to opäť ona, čo všetko uzatvára, dáva akúsi pomyslenú bodku za životom jedného človeka z mnohých. Číha na vás zo všadiaľ, zhmotňuje sa vo vašich nočných morách, plní vám želania, no narozdiel od Joa Blacka ostáva triezva, nepodlieha emóciám, nestáva sa ľudskou, uvedomuje si, že je potrebná a že sa na ňu nikdy nezabudne. Sprevádza vás od narodenia a niekedy vám z čírej zvedavosti robí spoločnosť. Možno s vami uzavrie podobnú dohodu, akú uzavrela i s pánom Bellmanom.

Diana Setterfieldová píše o tom, čo poznáme. A píše o tom s ľahkosťou. Možno jej štýl písania nesadne každému, ale aj toto riziko v sebe nesie povolanie spisovateľa. Ak pre vás mysteriózne romány s príjemným historickým nádychom predstavujú lákavý spôsob oddychu, čo najrýchlejšie by ste mali spoznať pána Bellmana i pána Blacka. Pán Black sa možno bude spočiatku ošívať, časom však prekoná plachosť a rád vás poctí svojou návštevou. Aj keby bola jeho posledná, rozhodne bude stáť za to!

Turmee
11.09.2016 4 z 5

Čekala jsem něco podobného Třináctému příběhu, ale tento havraní příběh musí stát na vlastních nohou. Zápletka skoro žádná, úspěch - smrt - úspěch - smrt, to vše podbarvené psychologickými hrátkami mysli a strachem. Přiznám se, že mi ta hlavní pointa asi unikla. Přes to přese všechno se mi knížka četla sama, vtahovala mě do sebe a nutila mě vždycky přečíst ještě jednu kapitolu :) Postavy jsem si oblíbila a každé z nich mi na konci bylo velmi líto.

Vsunuté kapitolky o havranech tomu přidaly tan správný šmak.
Styl Setterfieldové se mi prostě líbí a je jedno, že největším poselstvím je Carpe diem.

ladyfromskye
04.07.2016 4 z 5

Anotace a název knihy jsou zavádějící, to uznávám. Ale když se od nich oprostíte, zjistíte, že tenhle příběh není zase tak úplně špatný. Jeho přečtení není třeba litovat, do knihovny si ho ovšem zařadí jen málokdo - jedno přečtení bohatě stačí.
P. S. Havraní téma tam je: Will zabil potomka Vzpomínky (čili zabil svoje vlastní vzpomínky), čímž mu zůstaly jen myšlenky. Vzpomínka, v podobě pana Blacka, se pak vracela a nakonec Willa těsně před smrtí donutila vzpomínat, donutila ho zkompletovat si život.
P. P. S. Ale nenutím Vás vidět to stejně jako já :-)

Luciluc
07.05.2016 1 z 5

Od této knihy jsem očekávala mnohem více a trvalo mi než jsem ji "přelouskala", protože pro mě byla moc popisná, děj nezajímavý, nemělo to spád. Asi v polovině jsem ji chtěla odložit, ale přeci jen jsem jí ještě chtěla dát šanci, pořád jsem čekala že se "něco zajímavého" stane, ale nic.. pro mě kniha byla zklamáním. Ideu s havrany jsem ani moc nepobrala. Ze začátku mi byl William sympatický, jak byl do práce zapálený, přicházel s novými nápady apod. Ale s postupem času mi začal lézt na nervy - všechno muselo být dokonalé, stal se z něj workoholik, který se neuměl těšit ze života a kašlal na svou dceru. Za svůj život si vydělal spoustu peněz, ale k čemu, když si je ani nedokázal užít..

zuzi.kovar
17.04.2016 4 z 5

Po přečtení mnoha názorů jsem se prostě smířila s tím, že v knize chybí mystérium a tajemno. Ty by člověk čekal při přečtení úvodní synopse. Krásná obálka s havranem, krásné logo i úvodní popis jsou přímo geniální marketingovou vábničkou. Kniha je ale o člověku, který je posedlý prací. Zapomene se ve svém vlastním světě. Pořád chvátá, aby všechno stihl, ale vlastní život mu proplouvá mezi prsty. Vybuduje dvě velkolepé firmy – nejdříve textilku, posléze obchod se smutečním zbožím. Nechybí mu nápady, zato lidská citlivost. Zná jen čísla, měření, dedukce, ale neví, co je empatie. Podle mne jde spíše o kritiku stylu života – který se tak podobá tomu našemu modernímu. Paralela s havrany je tak trochu nadbytečná, vlastně jsem ji nepochopila. Musím však říct, že kniha na mne osobně byla příliš epická. Neposkytovala prostor pro psychologický náčrt Bellmanovy postavy – člověku byl vlastně úplně cizí. Nedokázala jsem se s ním ztotožnit.

evickakyticka
05.03.2016 3 z 5

Oddychovka, u které moc nemusíte přemýšlet.

Michaela01
02.03.2016 3 z 5

Je pravda,že kniha byla slabší než jsem očekávala.Čekala jsem trochu více tajemna.Kniha rozhodně není z těch,co nemůžete odložit dokud je nedočtete,ale autorka má dobrý způsob psaní a mě se proto příběh četl dobře.Hezké a klidné čtení. :)

pichova.veru
05.02.2016 5 z 5

I když nejsou recenze nijak závratné, já byla s knihu spokojena. Nemohu říct že patří k mým top, ale rozhodně byla zajímavá a čtivá. V mé knihovně má místo a posílat dál ji nemám v plánu. Je skvělá na podzimní či zimní čtení. Do toho období se skvěle hodí.

Janet11
11.01.2016 2 z 5

Z knihy jsem byla bohužel docela zklamaná. Četla se dobře, ale určitě nepatří k těm knihám, od kterých se nemůžete odtrhnout. Byla jsem hrozně zvědavá, co se skrývá za onou odplatou havranů, avšak závěr mě bohužel zklamal. Myslím, že si jej měla autorka trochu víc promyslet a dotáhnout do konce.

Gooverka
07.01.2016 3 z 5

Knížka se četla skvěle, příběh byl zajímavý, ale to bylo asi vše. Do úplného konce jsem čekala, co se z něj vyklube, ale bohužel mě dost zklamal. Třináctému příběhu se nemůže rovnat.

Petra de Valo
31.12.2015 3 z 5

Knihu som prečítala veľmi rýchlo, čítala sa mi dobre, autorka má svojský, pekný spôsob reči, teda písania. Čo mi však v románe chýbalo, bol akýkoľvek náznak mysteriózna a tajomna, na ktorý som márne čakala až do konca. William Bellman iba pracuje a buduje, podniká a počíta. Po úmrtí rodiny sa z neho stáva iba akýsi živý stroj, a tak aj príbehu chýba život a dej. Ako by sme čítali návod, ako vybudovať úspešnú firmu, najprv to bola textilka, potom obchodný dom. Určite to nie je román, ktorý vo vás zanechá stopu, a ktorý si zatúžite prečítať ešte raz. Moje očakávania ostali nenaplnené.

NikaMirka
19.12.2015 3 z 5

Nevím, co přesně napsat. Kniha se mi nečetla špatně, ale zároveň mě ani neokouzlila natolik, abych musela číst a nemohla ji odložit dokud neotočím poslední stranu. Je zajímavá, přesto není okouzlující a strhující. Příběh nemá spád, jen volně plyne a seznamuje nás s vytrvalostí, pílí, úsilím a disciplinovaností pana Bellmana. Jak již bylo zmíněno, autorka ovládá velmi dobrou slovní zásobou, bohužel, ale jen ta na pět hvězdiček nestačí.

Temný snílek
04.12.2015 3 z 5

Kniha Bellman & Black je velmi zajímavé čtení, ale není příliš složité, taková lehčí oddychovka, jelikož si můžete domyslet, jak to všechno dopadne. Prostě jsem čekala něco víc tajemna, možná až nádech do hororové atmosféry, ale tohle je vážně spíše společenský román o viktoriánské době a osudech hlavního hrdiny. Ne, nejsem z knihy zklamaná, ale nadšená také ne.

Vendelín2000
22.11.2015 1 z 5

Tohle se mi opravdu dlouho nestalo. Většinou - ano, já vím, je to trestuhodné - si vybírám knihy podle obalu. Pokud se mi nelíbí byť jediný detail obálky, knihu nečtu. A většinou mám také šťastnou ruku. Tentokrát jsem se přehmátla. Prakticky celou knihu jsem čekala na vysvětlení tajemného pana Blacka, který mne svou existencí doháněl k šílenství, a hádejte, co se stalo. Nic. Vůbec nic! Jako by autorka sama nevěděla, kdo onen muž je, jako by neznala důvody ospravedlňující činy hlavní postavy. Což mě tedy neskutečně "namíchlo". A závěr byl doslova rána pod pás. První, co mě při přečtení první věty z třetí části napadlo, bylo: On si prostě umře?!?. Hlavní hrdina umře a ostatní pozorují havrany. Skvělé. Navíc - Myšlenka a Vzpomínka. Co s nimi? Jen se vznáší celým příběhem jako přízraky, které nevědí, kam patří. Těšila jsem se. A jsem zklamaná.
Ovšem, je možné, že jsem jen neviděla či nechtěla vidět věci, které se nám autorka přes toto prazvláštní dílo snažila sdělit.
Hvězdička je za obálku a nápad.

Aaliyan
22.11.2015 4 z 5

Podle mě je to dobrá kniha, oproti jiným, které se na našem knižním trhu objevují, je psána dost dobrým jazykem a má nevšední téma, neobvyklý příběh včetně celého jeho průběhu. Autorka má výbornou slovní zásobu, což se cení.
Na druhou stranu jsem událostem nepropadla tak, jak jsem očekávala nebo jak bych si přála. Četla jsem knihu, protože jsem byla zvědavá, jak se bude děj ubírat a jak to celé skončí, četla jsem ji ráda a nikdy se mi v ní obsah neznechutil. Přesto nebyl asi dost silný, aby se k němu mé emoce upnuly nějak více. A tak to má asi hodně čtenářů. Přesto knihu doporučuji.
Dávám čtyři hvězdičky, protože je to něco jiného, protože autorka umí psát a hlavně umí psát tak, abychom si děj dokázali dobře představit. Jen je škoda, že nedokázala vyvolat větší nadšení.