Bellman & Black

Bellman & Black https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/225963/bmid_bellman-black-kYQ-225963.jpg 3 193 70

Do života desetiletého Williama Bellmana právě vstoupila smrt. Nezanechalo to na něm ale hlubší stopy, vždyť umřel jen obyčejný havran – a to ostatně nic neznamená. Jenomže jak roky plynou, stíhá Williama jedna tragédie za druhou, až ho vlastní zoufalství jednoho dne přivede na hřbitov, kde hodlá skoncovat se životem. Cestu mu však zastoupí tajemný muž v černém, který se představí jako pan Black, a opilý William s ním uzavře zvláštní dohodu. Na důkaz, že na neznámého společníka nezapomněl, otevře v centru Londýna obchodní dům „Bellman & Black“, který nabízí veškeré „smuteční zboží“, od rakví po černé deštníky – prostě cokoliv, co se může při pohřbech hodit. A protože si viktoriánská Anglie zakládá na velmi pompézních rozloučeních, zástupy pozůstalých se sem jen hrnou a obchod vzkvétá. Nadání a podnikavý duch dláždí Williamovi cestu k úspěchu a on věří, že minulost nechal konečně za sebou. Jenomže havrani nikdy nezapomínají...... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

Bellman & Black , 2013

yandýs9
28.04.2019

Byla jsem knihou nadšená, když jsem ji začala číst, ale pak mi přišla nudná a opravdu mi trvalo dlouho ji dočíst. Až konec byl zajímavý. Už se nedivím, že stála v Levných knihách jen 39,-. I když tam jindy najdu krásné knihy za pár korun, tahle za to nestála.

kercah
01.04.2019 2 z 5

Kniha se mi špatně četla, začátek a konec byl dobrý, ale to nekonečné popisování podnikání a pracovního nasazení... chvílemi jsem se přistihla, že ani nevím, co čtu a knížku už chtěla mít dočtnou.

elusha3
26.02.2019 2 z 5

Kniha je opravdu hodně specifická. Ještě jsem nenarazila na žádnou jinou, ve které by příběh prostě tak snadno plynul. Místy mi to připadalo tak ledové a bez emocí, až to byla škoda (např. popis tragédie v rodině, smrt). Autorka se mohla více věnovat postavě Blacka, který celou knihu dělá tajemnou jen proto, že kapitolu po kapitole čekáte, kdy se tam objeví a co udělá - jenže on se jaksi moc neobjevuje.
Nicméně zajímavý popis vnitřních démonů, tragických událostí kolem Bellmana a jeho úniku před tím vším za plentu neustálé zaměstnanosti, posedlostí mít neustále něco na práci, strach z "čisté hlavy"... Byl zajímavý.
Knihu jsem dočetla hlavně kvůli tomu, abych se přesvědčila o tom, kdo tedy je tajemný pan Black a jak dopadne celý tento poměrně nudný život pana Bellmana.

edaneck86
25.11.2018 2 z 5

Asi v polovině jsem knihu odložil. Děj je nezáživný až nudný, nemám chuť ji někdy dočíst. Dávám dvě hvězdy za snahu o tajemno...

Luucieee
24.09.2018 2 z 5

Knihu jsem četla v nemocnici abych zabila čas, ale pořád jsem jí musela odkládat. Ze začátku to vypadalo na parádní knihu, ale pak? Nic zvláštního se nedělo, depresivní a nudné.

Vojtorius_D
08.08.2018 3 z 5

Kniha je velmi dobrá ale některé pasáže (např. zařizování obchodního domu nebo Bellmanova práce ) jsou dle mého zbytečně dlouhé .

Kačkaknihomol
28.07.2018 1 z 5

Já vám nevím, nechala jsem se nachytat na "tajemný příběh s havrany", dostala jsem "životopis melancholického a přepracovaného obchodníka".

Je vážně skvělé, že jsem se dozvěděla, jak výborný obchodník pan Bellman je, jak geniální má mozek, k tomu, samozřejmě detaily všemožných pytlovin v továrně, co všechno musí Will vyřídit atd. atd. Sice hezké, ale přesto by si místo továrních kravin autorka mohla pohrát s příběhem kolem Blacka, co byl vůbec zač, jaký měl v knize smysl... Co se týče havranů, krátké pasáže o nich byly určitě zajímavé, přesto mě to neskutečně se opakující "havrani jsou tajemní, pozor na ně, jsou mnohem chytřejší než se mohou zdát, muhaha" postupně začalo štvát. K tomu všemu, jaký měli vlastně v knize smysl?

Prostě jsem tuhle havraní linku a vlastně celý příběh nepobrala, nevím a ani snad nechci vědět, co se autorka snažila říct. Za mě prostě kravina.

pecinka21
07.06.2018 1 z 5

No tak to jsem si dala, takto nudnou knihu jsem dlouho nečetla. Kniha o ničem.

evilunicorn
03.06.2018 4 z 5

Asi nebudu příliš objektivní,z období Viktoriánské Anglie snad neexistuje kniha, která by se mi vysloveně nelíbila..Kniha o muži,jenž čelí svým démonům tím že se cele ponoří do práce,avsak zapomíná co je v životě důležité.. Smutná,místy až depresivní četba o smrti, úspěchu, ztrátě a smyslu života..zajímavý mix,opravdu stojí za přečtení..Ještě dlouho ve mně bude rezonovat slovo "Vzpomínej!"

Padla Hvezda
16.05.2018 2 z 5

Kdyby byla kniha prezentovaná jako životní příběh zdatného obchodníka, dala bych 4*, ale takhle, když do toho autora pletla havrany a snažila se navodit porunou atmosféru tajemna, ve mě zůstává pocit, že jsem byla o něco ochuzena. Dostala jsem něco, co jsem nečekala - respektive jsem nedostala, to co jsem čekala.

*Pájuše*
13.05.2018 3 z 5

Kniha je velmi specifická. Realita se prolíná s tajemnem a člověk neví, jestli čte skutečnost nebo fikci. Viktoriánská Anglie byla zajímavá, ale ne tolik, jak jsem si myslela, že bude. Přesto hodnotím knihu pozitivně. Bellman byl workoholik tělem, srdcem i duší. Ovšem až "havran" mu ukáže, jak prázdný život žil a co vše ztratil.

Nikkaa
26.04.2018 3 z 5

No co napsat, krásně napsané,kniha má svůj zvláštní osobitý styl...

speciale88
18.04.2018 4 z 5

Čtivá oddychová kniha. Na mě teda až moc mrtvol, ale to k příběhu tak nějak patřilo.

ThrisaManx
21.03.2018 4 z 5

Bylo to zajímavé čtení, to každopádně. Bavilo mě to, nikdy jsem se u toho nenudila, přesto kniha postrádala nějakou větší zápletku nebo děj. V podstatě to bylo takové monotónní vyprávění o obchodníkovi a jeho obchodování, ale zajímavé čtení. A kdyby se tady opět ti méně inteligentní mezi námi naučili používat slovíčko "spoiler" předtím, než se rozhodnout ve své recenzi vyzradit konec, možná bych si knihu užila ještě o trochu více. A tolik smrti v jedné knize...pan Bellman mě svým způsobem opravdu hodně fascinoval a Doru jsem si zamilovala. Kapitoly věnované havranům byly vážně dokonalé, nejlepší z celé knihy. Celou knihu provází taková tajemná těžká atmosféra, kterou ještě podporují všudypřítomní havrani a záhadný pan Black. Knize bych nejraději dala 3,5 hvězd, ale protože to tady nejde, po proležení v hlavě dávám čtyři.

petunkav
15.03.2018 4 z 5

Knihu jsem dostala jako dárek od dětí. Já sama bych si ji asi nevybrala. Ale kupodivu nebyla vůbec špatná.
Zpočátku vcelku pěkné svižné pohodové čtení. V půli knihy se ale vše změnilo v celkem "černý", smutkem a depresí protknutý příběh. Vše obestřené tajemnem a velmi smutným osudem.

Ainslee
17.02.2018 4 z 5

Nějak nevím co napsat. Četla jsem a četla, pořád čekala na to "něco" ale to jaksi nepřicházelo. Kniha nemá vcelku žádnou zápletku, ale jak jsem brzo pochopila, pointa knížky je tady někde jinde. Asi od půlky knihy jsem tak nějak tušila jakou roli tam hraje pan Black a všudypřítomný havran. A ke konci se mi podezření vyplnilo a pochopila jsem myšlenku celé knihy, která má přece jen něco do sebe.

Nikey
07.02.2018 4 z 5

Kniha Bellman & Black má naprosto jedinečný pohled na život a smrt. Nemůžu říct, že bych to četla v jednom dechu, spíš bylo třeba si to rozdělit. Celý děj byl zvláštní, ale musím říct, že se mi líbil. Skvělé jsou i pasáže o havranech.
Každopádně je to skvělé počtení a někdy se k ní ráda vrátím.

menalinda
23.01.2018 4 z 5

O životě a smrti, štěstí a přehlížení důležitých věcí které jsou součástí života a když je propásneme nejdou nikdy vrátit.Krásná i když hodně smutná knížka.Určitě stojí za přečtení.

haaabi
06.11.2017 5 z 5

Také nevím co říct, snad jen to, že to jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Až si ji jednou přečtu znovu, jsem si jistá, že v ním objevím ještě víc. A budu si dávat sakravelký pozor, abych nikdy žádnému havranu nezkřivila ani peříčko. :-D

Bookaholik
12.08.2017 4 z 5

Vlastne nevim, co rict... Mozna jen, ze jsem takovou knihu nikdy necetla a dost mozna uz ani nikdy cist nebudu... Je jedinecna...