Beletrie 1. - Živý plamen / Tři prózy / Podzim 1914 / Lelio / Lakomec / Moc pověry / Gassirova loutna / Země mnoha jmen https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/168569/bmid_beletrie-1-zivy-plamen-tri-prozy-po-PEh-168569.png 5 2 1

První svazek Spisů Josefa Čapka obsahuje jeho samostatné prozaické a dramatické práce do roku 1930. Chronologicky řazené texty dokládají Čapkovo stylistické hledání a reakce na soudobé avantgardní směry. Svazek obsahuje povídkové soubory Lelio a Pro delfína, ovlivněné především expresionismem a kubismem, dále několik samostatných povídek, dvě krátká filmová libreta a dvě alegoricko-utopická divadelní dramata. Soubor uzavírá baladická povídka Stín kapradiny.... celý text

TheCiko5
08.06.2015 4 z 5

Dílo Josefa Čapka mě vždy přivede k jedné myšlence - že se dnes čte příliš rychle. Nejde ani tak o krásu a atmosféru knihy, jde spíš o jednoduchost, přímočarost, žádné zbytečné okliky, pestré postavy a akční děj. Málokdo (samozřejmě kromě stařších ročníků) již dneska umí číst knihy, povídky, prózu a eseje například od Josefa Čapka. Tento hloubavý autor se nebojí psát pouze o pocitech, o malých věcech, kterých si my dnes ani nevšimneme. Umí navodit skvěle tichou a soustředěnou atmosféru v mojí duši. Například Chlapec, Opilec nebo Severus jsou úžasně hluboké texty. Člověk se k nim musí propracovat duševně a ikdyž mi to dalo hodně úsilí, myslím, že se mi to podařilo.

Kniha Beletrie 1. - Živý plamen / Tři prózy / Podzim 1914 / Lelio / Lakomec / Moc pověry / Gassirova loutna / Země mnoha jmen je v