Básně sebrané

Básně sebrané https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40496/bmid_basne-sebrane-obd-40496.jpg 5 273 52

Souborné vydání všech dosavadních sbírek nejčtenějšího českého básníka současnosti. Básně J. H. Krchovského, jednoho z nejvýraznějších tvůrců vzešlých z pražského undergroundu, se staly kultovními a některé doslova zlidověly. Svědčí o tom i fakt, že nemálo z nich bylo zhudebněno a jeho dosud vydané knihy jsou dnes beze zbytku rozebrány. Uhrančivost Krchovského poezie, působící napříč generacemi čtenářů, vzlíná z všudypřítomného tajemna a jakéhosi oparu smrti, jenž obestírá děje zdánlivě všední a samozřejmé. Mnoho již bylo napsáno o jeho inspiraci dekadentní poezií a vůbec atmosférou fin de siecle, ale veškerá morbidita a nihilismus jsou tu zároveň zdrojem zdrcujícího sarkasmu a sebeironie.... celý text

dennie3
05.02.2016 3 z 5

Sbírky Noci, po nichž nepřichází ráno a Nad jedním světem mi přijdou hodně dobré, zbytek už tak dobrý není. Krchovský je vynikající básník, ale většina jeho básní mi připadá stejná, takže po přečtení tří stovek stránek se mi to všechno slévá do jednoho hejna, které bych pojmenovala "chci se zabít x láska x sex mix". Přesto si ho ráda jednou někdy znovu přečtu.

jacqueline
29.12.2015 5 z 5

Úžasná knížka díky které jsem se naučila číst poezii. Je v ní prostě všechno.

Lucina88
02.12.2015 5 z 5

"Jakože jsem..dál nejdu ve svém předstírání, ničemu tady nerozumím! (nechci ani) a snad mne to i ctí...jen nevím, nač být hrdý, když sdílím tentýž svět se všemi těmi zmrdy."

Pawlisman
16.09.2014 5 z 5

Sprosté, ale některé geniální. Jednoduché s velkým nábojem. Tento druh humoru můžu, stejně jako psychadelickou a schizofrenní polohu některých básní.

vitek.sk
09.09.2014 5 z 5

Ke Krchovskému mne přivedla učitelka společenských věd na gymnááziu, která ho měla hodně ráda a i já jsem si ho brzy zamiloval a stal se po Janu Vodňanském mým druhým nejoblíbenějším českým básníkem. Jeho posedlost sexem a temná atmosféra knih mi vyhovuje. Nejoblíbenější báseň je "Chci-li zmizet beze stopy." Touto geniální, i když temnou básní si mne Krchovský definitivně získal.

Renegát
28.10.2013 3 z 5

Na mně moc temné, ale takové má K. vidění světa a má na to právo, je to jeho licence (nebo póza?). Dávám 3*, snad pro tu občas až zbytečnou a násilnou dekadentnost.

viwalda
23.09.2013 5 z 5

Prostě -Krch off-

Belatris
21.07.2013 5 z 5

Je skvělé mít Krchovského "vcelku"! Člověk nemusí prohrabávat hromadu knih, aby našel oblíbenou báseň. Parádní vydání, zamilovala jsem se i do dvou záložkových šňůr!

adamczik
03.12.2012 5 z 5

Krchovského básně jsou harmonickou směsí intimity, dekadence a satyry. Nic nepřečnívá, nic nechybí, přestože se většinou jedná o krátké, čtyř až osmi veršové básně.
Bravo, jeden z mála básníků, který řekne vše co chce bez nesrozumitelných metafor a frází.

mcleod
20.10.2012 4 z 5

Výborně napsané a myšlenkově bohaté básně, které stojí za to si přečíst. Rozhodně jde o jednoho z nejlepších českých básníků. Trochu mě ale zamrzel Krchovského básnický vývoj. Nejlepší básně (v obou výše uvedených aspektech) psal na začátku své tvorby v 70. a 80. letech. Jeho následný vývoj už však směřoval pouze jedním značně depresivním, sebevražedným, úmrtním a úchylným dekadentním směrem, básně se stávají jednoduchými, často jen dvouveršovými. I mezi těmi lze občas nalézt nějaké hodně dobré básně s myšlenkou, ale... Často, především v těch nejnovějších básních, je bohužel cítit nucení autora do těchto dekadentních veršů, aby obstál své pověsti a svému stylu, ale které již mnohdy nemají tu u básní tolik potřebnou přirozenost a autentičnost.

knedlik
03.09.2012 5 z 5

Řekla bych, že velmi zdařilý výběr básní. A jelikož je Krchovský mým oblíbencem, tak nemohu jinak než pět hvězd. Jestli jsou úplně zasloužené nechám na jiných.

Addie
01.04.2011 5 z 5

Krchovský a jeho výkřiky schované do veršů...
Snad nadějný básník s beznadějí?