Až uvidíš moře

Až uvidíš moře https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/491418/bmid_az-uvidis-more-uO1-491418.png 5 1166 315

Cizincem ve vlastní zemi. Románový debut známé novinářky. V roce 1948 přijalo Československo tisíce uprchlíků, kteří za dramatických okolností opustili občanskou válkou rozdělené Řecko. S první vlnou emigrantů přichází i desetiletá Sotiria – neumí česky, o svých rodičích nemá zprávy a neví, co s ní bude. Roky plynou a na pozadí jejího osudu se odvíjí rodinná sága plná tajemství a stesku po rodné zemi. Uvidí někdy Sotiria řecké moře? Pokud se do své vlasti skutečně vydá, možná tam najde víc, než čekala… Dvě dcery řeckých uprchlíků, dva životy mezi dvěma zeměmi. Jaké to je, když se v deseti letech dítě ocitne samo v daleké cizí zemi, neumí jazyk, neví, kam se ztratili jeho rodiče, a vůbec nechápe, co se s ním stalo? Toto prožívaly v roce 1949 tisíce řeckých dětí, kterým po občanské válce v Řecku poskytlo Československo azyl. Mezi nimi byly i dvě osamocené holčičky Sotiria a Koula. Na pozadí jejích osudů se odvíjí rodinná sága plná tajemství a stesku po rodné zemi. Uvidí někdy Sotiria a Koula řecké moře? A kde jsou vlastně doma?... celý text

JankaV80
22.08.2023 4 z 5

Musím rict, že tato knížka pro mě byla velmi poučná. Dozvěděla jsem se něco z řeckých dějin, z řecké kultury. A hlavně jsem se dozvěděla něco o řeckých přistěhovalcích u nás v ČR (Jeseníky), tedy o části naší historie, o které jsem nic nevěděla.
Knížku určitě doporučuji ke čtení.

Mateo67
20.08.2023 5 z 5

Na základce jsem měla řeckou spolužačku. Byla tmavovlasá, tmavooká a byla jednou z nás. Jen její jméno a příjmení se od našich odlišovalo. Patřila do 1. generace Řeků narozených u nás, takže pro ni život v ČR už musel být mnohem přirozenější a jednodušší než např. pro její rodiče. Zapadla a já si na ni vzpomněla až po mnoha letech, když mi tato kniha poodkryla osudy řeckých emigrantů. Nenapadlo mě dřív se o ně nějak zajímat.
Na knize mně ze začátku hodně vadil jednoduchý vypravěčský styl i jazyk. Téma a precizně propracované postavy mi rychle nabídly možnost na toto zapomenout, náhle jsem nepotřebovala vytříbenou formu, neb jsem hltala stránku za stránkou, dohledávala na internetu a užívala si pasáží popisujících rozličný přístup obou národů k rodinnému životu, vztahům mezi mužem a ženou, ke stravování, oblékání, tradicím A kapitoly, které popisují návraty některých postav domů, do Řecka, byly tak autenticky vykreslené, že jsem chtěla taky společně s nimi stát po ramena v moři, sedět na terase obrostlé omamně vonícími květinami, krmit se olivami či fetou.
Prostě doporučuji.

TinaBookBlog
19.08.2023 5 z 5

Když jsem začínala tuto knihu číst, neměla jsem vysoká očekávání. Ve finále jsem byla velmi mile překvapena. Netušila jsem, že mě příběh Řeků, kteří utíkali před válkou a skončili v Československu natolik zaujme.

Příběh je napsán s citem a provádí nás po 70 let životem dvou dívek/žen, které se právě v Československu ocitly. Nečekejte nějaké dramatické zvraty, ale citlivý a poutavý příběh. Kniha se čte velmi příjemně a mohu rozhodně doporučit.

papeha
14.08.2023 5 z 5

Krásný příběh. Také jsem nevěděla a momentech z řecké historie, které tu jsou zachyceny. K tomu ukázka života v socialistickém Československu a pak Řecko, hlavně Kefalonie. Moc jsem si užívala části, kdy se hrdinové znovu ocitli v této krásné zemi a charakteristika Řeků je pravdivá - taková, jak ji znám z pobytů v Řecku. I když zpočátku nedokáže hlavní hrdinka pochopit nedochvilnost Řeků a jejich přístup k životu nestresovat se, nakonec se sama také přizpůsobí a prostě přestane nosit hodinky. Navíc na vás dýchne vůně moře a řeckých jídel. Určitě sáhnu po další knížce této autorky.

LadyToTy
14.08.2023 5 z 5

To co se dělo v Řecku po druhé světové válce jsem vůbec netušila a že u nás v Československu bylo mnoho detských uprchlíků na komunistickou "převýchovu", to jsem vůbec nevěděla.
Příběhy Řeků mě zaujali a kniha se četla velice pěkně.
Možná k zamyšlení, že ona emigrace jakých koliv uprchlíků tu byla a určitě i do budoucna bude.

Melanka
13.08.2023 4 z 5

O řeckých uprchlících v Československu jsem toho věděla pramálo a tahle kniha mě velmi oslovila a poučila. Chvílemi mi připadalo, že se autorka trochu opakuje, ale příběh byl čtivý a bavil.

Hana.Jirků
02.08.2023 5 z 5

Myslím, že potřebuji nutně vidět Kefalonii.

Ctenar1202
30.07.2023 5 z 5

S postavami v knize prožijeme 70 let. Autorka dokázala naprosto poutavě vylíčit Řecko takovým způsobem, že cítíte vůni pomerančovníků, šumění moře, vůni řeckých jídel. A stejně poutavě vylíčila Československo a následně Českou republiku. K postavám si vytvoříte vztah a budete chtít číst dál a dál a dozvědět se, jaké osudy je potkaly. Doba komunismu je v knížce velice čtivá, bez přetvářek a vytváření iluzí. Rodiny, které se rozdělovaly a opět sektávaly. Osudy, které byly místy velice propletené a setkání dojemná. Je to nádherný příběh plný radosti, bolesti, odhodlání a naděje.

Autorka čerpala informace od řeckých emigrantů, kteří jí své príběhy vyprávěli a ona je mohla zpracovat ve své knize se svými postavami. Mě čtení donutilo googlit i místa a řecké pokrmy, o kterých bylo v knize psáno. A tohle mám ráda, když se můžu při čtení dozvědět i něco nového.

VevodkyneLinda
28.07.2023 5 z 5

Kniha, který mi vyrazila dech. Začala jsem ji číst bez jakéhokoliv očekávání a bez jakéhokoliv doporučení. Tak nádherný příběh jsem už dlouho nečetla. Nejenže mi kniha rozšířila historické znalosti, ale nabídla také velmi silný příběh jedné rodiny a jejich blízkých. Vřele doporučuji.

Terrez93
25.07.2023 5 z 5

Kniha, která mě hodně překvapila, vůbec bych po ní nesáhla nebýt společného čtení. Krásně se prolínající příběhy dvou dívek z Řecka, které se dostali do Československa v období občanské války. Sledujeme jich život, život jejich přátel, rodiny, kamarádů. Knížka je hrozně čtivá a za poslední dobu, nejlepší knížka, co jsem přečetla.

mijel
25.07.2023 5 z 5

Nádherná kniha! Neměla jsem očekávání, autorku jsem neznala, ale píše opravdu skvěle, hned jdu na její další knihu.
Příběh se mi moc líbil, krásně se to čte a vůbec jsem o tom, co se popisuje v knize, nevěděla.

Alizon
20.07.2023 5 z 5

Pro mě nová autorka objevená díky čtenářské výzvě. Sledujeme příběh dvou řeckých dívek Kouly a Sotirie, které se dostaly do Československa kvůli občanské válce v Řecku. Autorka postihuje dlouhé časové období (od roku 1948 do roku 2018) a kromě osudu řeckých uprchlíků tak nabízí i (třebaže okrajove) obraz proměn naší země. Celá kniha je rozdělená do poměrně krátkých kapitol pojmenovaných po jednom z hrdinů. Střídá se tak pohled Kouly, Sotirie, její dcery, manžela atd. Mám tyhle emigrantské příběhy hodně ráda (sama taky žiju v jiné zemi i když v podstatně jiné situaci a dobrovolně) - je zajímavé sledovat co člověku chybí. Většinou je to - potvrzuji;) - jídlo. I když knedlík jsem oželela s radostí (ti co už četli budou vědět). Moc pěkná knížka a už se poohlížím po novince této autorky.

stavinohova
15.07.2023 5 z 5

Za mne, mohu tuto knihu vřele doporučit! Krásný příběh a uvědomění, jaké to může být při útěku z rodné země kvůli záchraně vlastního života a života dítěte. Soused proti sousedovi - občanská válka.

Jiparis
08.07.2023 5 z 5

Skvělá kniha! Rodinná i světová historie, zklamání, hledání a nakonec návrat ke kořenům. Obdivuji autorčinu znalost českých i řeckých reálií.

katallinka
07.07.2023 5 z 5

Kniha mi ukázala trošku jiné Řecko než je obecně známe a část jeho děsivé historie. Příběh je velmi dobře a zajímavě napsaný. Osudy hlavních postav mě hodně zasáhly a konec mě úplně odrovnal. Neskutečně silné čtení. Moc doporučuji!

Kryštofka
01.07.2023 3 z 5

Hlavní devizou této knihy je silné téma. Občanská válka v Řecku, která vyústila útěkem početné části obyvatelstva do zemí bývalého socialistického bloku, zavede naše malé osamocené hrdinky až do Československa.
Informace, které jsem se o životě řecké komunity u nás dozvěděla, byly velmi zajímavé. Ačkoli autorka vytvořila fiktivní příběh, opírala se o zážitky skutečných řeckých uprchlíků, které zaznamenala v rámci projektu Paměť národa.
Mínusem pro mě byl jednoduchý vypravěčský styl a spíše zkratkovité převyprávění pohnutých příběhů.

lištička123
30.06.2023 5 z 5

Skvělé čtení.

Neo1tex
28.06.2023 5 z 5

Tohle bylo naprosto perfektní. Vynikající, krásné, silné. Není co víc dodat.

soupik2012
23.06.2023 4 z 5

Do lidského života, podle mě nemůže zasáhnout nic horšího než je občanská válka. Naštěstí jsem nikdy neměla možnost si tuto svojí teorii ověřit v praxi, ale čerpám pouze z velkého množství přečtených knih, které tyto hrůzy popisují. A do této kategorie, si mohu zařadit také tento román. Tak jako u většiny podobně časově rozsáhlých ság, tak se také v tomto románu střídají zajímavé pasáže s těmi méně záživnými. Mám raději příběhy, které zahrnují kratší životní etapu, ale jsou popsány mnohem podrobněji. Případně jsou rozdělené na několik dílů. Vyzdvihnout musím téma kterému se tento román věnuje. O této části historie jsem neměla vůbec žádné povědomí a tak jsem byla velice ráda, že jsem měla možnost dozvědět se zase něco nového. Také se mi líbil způsob vyprávění, při kterém máme možnost sledovat určitou životní etapu z pohledu více lidí. To mám velice ráda. Pokaždé mi to ukazuje, že nic není černobílé a že je potřeba mezi sebou komunikovat, protože jenom tak lze předcházet určitému nepochopení a vzájemnému nedorozumění. Audioknihu velice dobře načetla paní Dana Černá.

Rozari
22.06.2023 5 z 5

Asi nutně potřebuji jet do Řecka.

Hledám superlativy, kterými bych počastovala tuto knihu. Skvělé, skvělé, skvělé!!!

Půjčeno z knihovny, ale pořídím si ji domu a vystavím vedle Šikmého kostela a Vyhnání Gerty Snirch. Všechny tři beletrie, avšak tolik jsem se z nich dozvěděla o naší historii!

Bylo více než zajímavé sledovat osudy chudých řeckých dětí (a následně i jejich rodin), které přišly do poválečného Československa, kdy utíkali před občanskou válkou; museli být dost perplex, když defacto neznali věci jako postel, sprchu a příbor.

A ten celoživotní pocit vykořenění, kdy nepatřili sem a ani do své původní vlasti, někteří už nenašli své rodiče, no muselo to být sakra těžké.

Krásná kniha, moc doporučuji!