Atlasova šestka

Atlasova šestka https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495771/bmid_atlasova-sestka-aHD-495771.jpg 3 254 71

Atlasova šestka série

Alexandrijská společnost, sdružení správců dávno ztraceného vědění největších civilizací a přední tajný spolek magických akademiků na světě. Ti, kdož si zaslouží místo mezi Alexandrijci, získají život plný bohatství, moci a věhlasu dalece přesahující naše nejdivočejší představy. Každých deset let je vyvoleno šest unikátně nadaných čarodějů a čarodějek, aby se ucházeli o posty noviců. V posledním ročníku byli vyvoleni Libby Rhodesová a Nico de Varona, nedobrovolné polovice nevyzpytatelného celku, kteří dokáží ovládat každou částici světa kolem nás. Reina Mori, naturalistka se znalostí jazyka samotného života. Parisa Kamaliová, telepatka znalá všech cest v hlubinách podvědomí a zběhlá v průzkumu nesčetných světů lidské mysli. Callum Nova, empat snadno zaměnitelný s manipulativním iluzionistou, který dokáže ovlivňovat k obrazu svému nejzamotanější lidské pudy a činy. A konečně Tristan Caine, který prohlédne každou iluzi a odhalí dřeň reality – což je schopnost tak vzácná, že ani Tristanovi rovní nedokáží zcela odhadnout její dopady. Při náboru se novici od tajemného Atlase Blakelyho doví, že mají přesně rok na to, aby se kvalifikovali k zasvěcení. Během onoho roku bude aspirantům povolen předběžný přístup k archivům Společnosti a budou souzeni na základě osobních přínosů k různým tématům nemožného: času a prostoru, štěstí a mysli, životu a smrti. Zasvěcení však bude nabídnuto jen pěti z nich. Jeden bude eliminován. Šest potenciálních kandidátů tak bude muset celý rok bojovat o přežití, a pokud se dokáží mezi svými rivaly prosadit, většina jich také přežije. Většina.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Atlas Six , 2020

Sarka25
06.10.2022 3 z 5

Atlasova šestka mě nalákala hezkou anotaci a krasnou obalkou, jen jsem čekala že ořízka bude zlatá. No to ale bude asi tak všechno. Kniha mě vůbec nezaujala nemohla jsem se vůbec začíst a vše bylo tak zdlouhavé a až moc postav. Skončila jsem na strane 220 a třeba se k tomu jestě vrátím ale ted to neni nic pro mě. Nalakali mě na kouzla ale žádné kouzlo pro mě to nemelo. Postavy nesympatické. Nápad hezký.

Mona-Lisa
03.10.2022 3 z 5

Alexandrijská knihovna nebyla zničena. Spravuje ji Společnost elitních mágů. Jednou za čas se vybere parta nadaných lidí, kteří se mohou po absolvovaní testovací doby do společnosti připojit.
Tak. Zní to jednoduše, ale já se přiznám prvních tak 170 str. ztrácela.
Těch vybraných šest lidí ukusujících postupně každý kapitolu bylo sice zajímavých, ale tím, jak na mě chrlili informace o zákonitostech toho světa plus svojí minulost k tomu, mi šla hlava kolem.
Pak tu byly vztahové peripetie s esencí infantilních žabomyších válek a sexu skvěle sedících do YA žánru.
Který jsem věděla že mám v ruce, ale čekala jsem víc magie, knihovny, akce.
A ne, že se mi v hlavě bude překřikovat hlas: “Klobouk dolů za propojení našeho světa a magie”. a “Už se panebože vymáčkni a nežvaň to samé dokola!”
No, takže až v druhé půlce knihy jsem se konečně chytala, zaujala mě aspoň vztahová linka a konec jsem opravdu nečekala.
Jak se tady dívám jsem menšina, jak u Smrtícího vzdělání od Novik.
Z toho vyplývá, že tomu určitě dejte šanci, ale já jsem zkrátka čekala víc no.

Chidlink
30.09.2022 odpad!

Sladká limonáda pro puberťáky. Odloženo na straně 200. Myslel jsem, že v knize bude více o knihovně o tom co tam např. najdeme za tajemství, ale autorka se jen zabývá vztahy mezi hlavními postavami, kdo koho pomlouvá atd. Alexandrijská knihovna tam hraje jen malou roli. Nic se tam neděje, jen se řeší drby. Naprosto šílený magický svět, který nemá absolutně žádná pravidla. Výsledkem je úplná hovadina. To jsem se zas nechal jednou napálit.

DreamerX9
30.09.2022 4 z 5

Už dlouho se mi do rukou nedostala tak působivá kniha jako takhle. Už jen vzhledem ale zároveň I obsahem. Spousta vědy, zajímavých myšlenek, magie i skvěle promyšlený svět i postavy a jejich schopnosti. Zaujal mě i styl psaní a toto je vážně povedená prvotina. Připomínalo mi to film Podfukáři a knihu Šest vran. Co musím knize bohužel vytknout je děj zkrátka že se nic zas tak nedělo a ani konec pro mě nebyl překvapivý. Kniha má obrovské kouzlo ale už ne jiskru leda jen tu v očích pana Atlase nebo šarmu Parisy.
Pokud autorka bude vydávat a psát dal rozhodně budu pokračovat. :))

Libris_Na_Ex
23.09.2022 3 z 5

3,5/5
Fakt jsem se těšila. A i to mělo potenciál, ale u mě to bohužel nevyšlo.
Všechny postavy, byly strašně zajímavé a komplexní, ale bohatě by jich stačilo míň. Takhle ani jedna neměla pořádně prostor a nedokázala jsem si k nim vybudovat vztah.
Svět je skvělý a perfektně to podtrhuje styl psaní, který je hodně filozofický a vědecký. Hodně často jsem si říkala, jo tohle by mohlo fungovat. Ale pokud si nevytvořím vztah k postavám, je pro mě těžké se soustředit, což se stalo i tady.
Zároveň nemusím zvraty, který přijdou najednou odnikud. Má cenu dodávat, že se to stalo i tady?
Takže jo, mohlo to být fakt dobrý a věřím, že budou lidi, které to bavit bude. Ale mě bohužel ne.

Babouš
22.09.2022 3 z 5

Skvěle vykreslené postavy, ale to tempo, které se táhne rychlostí učebnic filozofie, mě trošku zaskočilo. Čekal jsem něco akčnějšího. Líbilo se mi, jak se autorka nebála vykreslit fluidní vztahy mezi hrdiny, ale naopak si mohla dát víc práce s vykreslením té magie a světa.

lena.o.knihach
20.09.2022 5 z 5

Překrásně vyprávěný příběh o těch nejlepších z nejlepších. S magickými schopnostmi nevídaných rozměrů. Ukrytí před světem v Alexandrijské knihovně. Bojující spolu i proti sobě o místa v tajemném spolku. To je Atlasova šestka.

Já vůbec netušila, co od knihy čekat, ale už na první pohled jsem jí nemohla odolat. Jednu z nejkrásnějších obálek, která skvěle vystihuje samotný text, doplňuje barevná ořízka. A ilustrace, jež čtenáře provází příběhem, úžasně přidává na tajuplné atmosféře.

Atlasova šestka je hlavně o postavách. A každý ze šestice dostane prostor čtenáři ukázat, zda právě on či ona bude oblíbencem. Magické schopnosti každého jednotlivce jsou velmi komplikované a vskutku originální.

Čas, záměr, sny, smysl života… Autorka Olivie Blake do příběhu ukryla spoustu krásných myšlenek a citátů a je to kniha více filozofická, než by čtenář od fantasy čekal. Ale mně se to líbilo. Na čtení jsem se soustředila a užívala si to. Bylo to zas něco úplně jiného, než jsem doposud četla a bylo to nádherné.

M.C.SMITH
16.09.2022 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, která mne bavila už od samotného počátku.
Tajné společenství, které se vybírá jen ty nejlepší z nejlepších. Všechny postavy mne velmi bavily. Kniha je psaná lehce a krásně plyne děj. Dokonce se čtenář dočká i několika šoků.
Pro mne to byla dokonalá oddechovka, kterou jsem prostě musela přečíst a vím jistě, že si ji v budoucnu ráda přečtu znovu. Nyní se těším na další díl.
Já mohu knihu jen doporučit.

PeggyQuella
14.09.2022 4 z 5

Nádherně napsaná kniha s velice půvabným jazykem a propracovanými postavami. Atlasova šestka je vyprávění o různorodých lidech, kteří do vínku při narození dostali výjimečné schopnosti. Jako první musím zmínit překrásně zpracované grafické provedení knihy. Obálka úplně dýchá svou tajemností a dokonale odpovídá obsahu. U každé kapitoly se vyskytuje ilustrace jedné z postav a všechny jsou velmi povedené. Jsou malované do takového trochu realističtějšího stylu, nicméně jim nechybí osobité kouzlo. Působí to opravdu nádherně. :)
Způsob, jakým je příběh vyprávěn, je poměrně poetický. V textu se hojně vyskytují cizí či odborná slova, složitá souvětí a neobvyklá spojení, která tvoří unikátní ráz knihy. Na některých místech to může působit až příliš složitě, a i já si musela tu a tam přečíst některou větu vícekrát, než jsem ji plně pochopila. Někdo by to mohl brát jako negativum, nicméně já jsem za to naopak ráda. Mám ráda knihy, které jsou psané složitěji.
Co se samotného příběhu týče, zaměřuje se hlavně na postavy a jejich vztahy. Na začátku můžeme vidět partu lidí, kteří byli hozeni do neznámého prostředí, vůbec se neznají, neví, co od sebe čekat a jsou vůči sobě navzájem nedůvěřiví. Každý z nich je úplně jiný a originální.
Jsou to právě i postavy, co je na této knize nejvíce propracované. Každý ze šesti má svou vlastní unikátní osobnost a unikátní schopnosti. Líbí se mi, že žádný z nich není stoprocentně kladný nebo záporný - dokonalý příklad „morálně šedých“ charakterů. I dívka, která má být na první pohled „ta hodná“, má určité chyby a zlozvyky - a ani ona se v průběhu děje nevyhne poněkud nemorálnímu rozhodnutí. Zároveň je potřeba poznamenat, že každý ze šesti má poměrně výraznou osobnost. Rozhodně se však nedají označit za pouhé karikatury, každý z nich má totiž své klady a zápory, cíle, přesvědčení, minulost a mnoho dalšího, co jim dodává hloubku. Některé postavy jsou svými naprostými protiklady a vidět je ve vzájemné interakci je opravdu hodně zajímavé.
Musím se zmínit o zpracovávání různých témat, kterých se tato kniha dotýká. V rámci příběhu jsou totiž do textu nenásilně zakomponovaná všemožná zamyšlení ohledně morálních či etických problémů, ale na žádný z nich nenabízí jednoznačnou odpověď, což mi přijde super.
Magický systém je propracovaný, moc se mi líbilo, že vychází z našich fyzikálních zákonitostí. Čtenáři je vysvětlován takovým způsobem, že by i uvěřil tomu, že by něco takového mohlo existovat. :D
Malé výhrady mám k prostředí, v němž hrdinové žijí a celkově fungování společnosti. Hlavním motivem měla být ukrytá Alexandrijská knihovna, jenže na můj vkus tam byla popsaná zoufale málo. Když jsem četla anotaci, doufala jsem, že se dočkám podrobnějšího vhledu na to, jak vypadá, jak funguje, a jak ji postavy postupně prozkoumávají. Popsaná de facto není vlastně vůbec - jen tu a tam se dočteme, že ta či ona postava „procházela mezi dřevěnými policemi“ a podobné nicneříkající fráze.
Zároveň po svém příchodu dostala šestice za úkol vypracovat určitá opatření, která měla budovu, v níž se knihovna nachází, zabezpečit. Jenomže splnění tohoto úkolu nikde popsáno není, nikde není ani zmínka, že to hrdinové splnili, dokud se jeden z nich později nerozhodne přidat (z určitých důvodů) svoje vlastní ochranná kouzla navíc. Přijde mi to jako hrozná škoda. Žádný jiný úkol za celou dobu postavy nedostaly, tudíž to mohla být příležitost, jak popsat jejich vzájemnou spolupráci, jak fungují v týmu, jak se mezi nimi tvoří prvotní vazby a podobně.
K tomu se váže i další výtka - má to být kniha s tématem „dark academia“, ale té akademické části se tam příliš nedočkáme. Vyskytují se tam sice scény z pár přednášek, ovšem na můj vkus je to nedostačující. Ráda bych tam viděla toho tajuplného studijního prostředí více. Možná i nějaké společné úkoly navíc, které by byly skvělou příležitostí, jak ukázat jejich vzájemné vztahy.
Určité otazníky mám i k dané společnosti. Ta se od začátku tváří jako hrozně tajemná a skrytá, takže mi nedávalo moc smysl, když šestici poslali v půlce roku na dva dny zpátky domů. To je vážně nechali odjet jen tak? Opravdu neměli strach, že někomu o společnosti prozradí? Obzvlášť vzhledem ke skutečnosti, že některé postavy se nemůžou pyšnit svou důvěryhodností. Ještě bych pochopila, kdyby je někdo zaopatřil, já nevím, nějakým ochranným kouzlem, které by jim o jejich aktivitách znemožňovalo komukoliv říct, ale bez ničeho? A i kdyby to nikdo z nich nechtěl vyzradit, stále existuje možnost, že by se prostě mohl omylem proříct. Co by se dělo pak? Možná o tom až příliš přemýšlím, ovšem vzhledem k tomu, jak záhadně se společnost prezentuje si nemyslím, že by bylo pravděpodobné, aby je jen tak nechali opustit budovu bez žádných opatření.
Děj plynul zvolna, každá postava dostala dostatek prostoru. Velice se mi líbilo, že děj neubíhal ani příliš rychle, ani příliš pomalu - prostě tak akorát.
Plot twist na závěr knihy byl opravdu nečekaný. Rozhodně jsem náhlý vývoj událostí ani konečné rozuzlení nepředvídala. Popravdě nevím, co si o tom velkém odhalení mám myslet, protože se nedá říct, že by mi tam nějak extra pasovalo, ale zase nemůžu říct ani to, že by mi to tam vyloženě nesedlo. Mám z toho velice smíšené pocity. :D Avšak dávám alespoň bonusové body za skutečně šokující konec.
Tahle knížka se i přes mírné nedostatky řadí rozhodně k těm lepším. Doporučuji všem, kteří mají rádi fantasy s temným nádechem a morálně šedé postavy, z nichž každá sleduje své vlastní záměry.

GalaxyR
08.09.2022 5 z 5

Dávám 6 hvězdiček z pěti, kdyby to šlo.
Dlouho jsem takto dobře napsanou knihu nečetla. Poněkud to vybočuje z literatury, po které obvykle sáhnu, ale tentokrát jsem neodolala. Příběh zněl zajímavě a kniha je skutečně neodolatelně krásná na pohled.
Ale co mne naprosto uchvátilo, jsou slova. A také lidé, medeiáni, chcete-li.
Komplex jejich magického systému je vlastně téměř běžný, jsou tu čarodějové s nepříliš silnými schopnostmi. A pak tu máme medeiány, kteří vládnou magií zcela mimo lidské chápání, dokážou ohýbat částicemi kolem sebe, ovládnout vaše touhy a mysl, procházet z jednoho časového úseku do druhého nebo jim rostliny prostě vzdávají hold.
Každý jednotlivý charakter, alespoň ten důležitý, byl skvěle vyobrazen. Byli více lidští, či méně, do jednoho ale byli uvěřitelní. Dialogy byly skvělé, rychle a zajímavě plynuly a to i přesto, že se často dotýkaly témat, kterým osobně nerozumím, protože se týkaly odborných fyzikálních věd, jako je časoprostor, červí díry či molekulární částice. To všechno znám jen povrchově a světe, div se, ze seriálů. Přesto teoretický koncept pochopí v průběhu každý a ztrácet se přestane.
Jak už jsem ovšem říkala, uchvátila mne slova a filosofie podána v celém příběhu. Dlouho jsem se u knihy takto nezamyslela. Podstata lidskosti se odkrývala v tom nejlepším a nejhorším smyslu slova. Touha po moci, vědomostech a "víc" je něco, co u sebe člověk raději ignoruje a snaží se pohřbít hluboko, ovšem jakmile jednou ochutnáte... v této knize je to vyobrazeno naprosto přesně.
Knihu jsem si dokonale užila, nechám jí v hlavě uležet a za čas se k ní ráda znovu vrátím, především proto, že se chystá druhý díl.

tyrkysoveknihy
06.09.2022 5 z 5

4,5 ⭐

- chtěla bych říct, že tu knížku miluju
- je to DARK ACADEMIA fantasy kniha pro dospělé
- soustředí se hodně na postavy (jejich myšlenky, jejich život…) a interakcích mezi nimi, takže pokud potřebujete svižné knížky se spoustou akce (bitky, boje, nečekané zvraty…), dost možná vás tohle po začátku začne nudit
- prostředek se mi četl jako hodina filosofie, která mě nějakým zázrakem vážně bavila
- postavy mám ráda všechny... některé trochu míň a některé trochu víc, ale záleží mi nakonec na všech, tak dobře trojrozměrné jsou
- místy to působí takové hodně… abstraktní, což dělá to filosofování protkané s fyzikou (čas, červí díry apod)
- má to, tedy alespoň pro mě, vážně krásné popisy
- magie je tu fakt super... všechny postavy mají neskutečně zajímavé a komplikované schopnosti
- není to kniha na takovou tu dobu, kdy se vám nechce moc přemýšlet nebo se nedokážete soustředit

Za výtisk knihy k recenzi děkuji nakladatelství Laser společnosti Euromedia Group.

magie čarodějnice čarodějové fantasy

Olivie Blake (p)