Atlasova šestka

Atlasova šestka https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/495771/bmid_atlasova-sestka-aHD-495771.jpg 3 254 71

Atlasova šestka série

Alexandrijská společnost, sdružení správců dávno ztraceného vědění největších civilizací a přední tajný spolek magických akademiků na světě. Ti, kdož si zaslouží místo mezi Alexandrijci, získají život plný bohatství, moci a věhlasu dalece přesahující naše nejdivočejší představy. Každých deset let je vyvoleno šest unikátně nadaných čarodějů a čarodějek, aby se ucházeli o posty noviců. V posledním ročníku byli vyvoleni Libby Rhodesová a Nico de Varona, nedobrovolné polovice nevyzpytatelného celku, kteří dokáží ovládat každou částici světa kolem nás. Reina Mori, naturalistka se znalostí jazyka samotného života. Parisa Kamaliová, telepatka znalá všech cest v hlubinách podvědomí a zběhlá v průzkumu nesčetných světů lidské mysli. Callum Nova, empat snadno zaměnitelný s manipulativním iluzionistou, který dokáže ovlivňovat k obrazu svému nejzamotanější lidské pudy a činy. A konečně Tristan Caine, který prohlédne každou iluzi a odhalí dřeň reality – což je schopnost tak vzácná, že ani Tristanovi rovní nedokáží zcela odhadnout její dopady. Při náboru se novici od tajemného Atlase Blakelyho doví, že mají přesně rok na to, aby se kvalifikovali k zasvěcení. Během onoho roku bude aspirantům povolen předběžný přístup k archivům Společnosti a budou souzeni na základě osobních přínosů k různým tématům nemožného: času a prostoru, štěstí a mysli, životu a smrti. Zasvěcení však bude nabídnuto jen pěti z nich. Jeden bude eliminován. Šest potenciálních kandidátů tak bude muset celý rok bojovat o přežití, a pokud se dokáží mezi svými rivaly prosadit, většina jich také přežije. Většina.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Laser-books (Laser)

The Atlas Six , 2020

sArKa236
21.05.2023 4 z 5

Oni ví, že jsou chytřejší než já.

Studuju vysokou, takže číst o lidech, kteří taky aktivně studují, ale super cool věci na super cool místě se super cool lidma mě vede k přemýšlení, zda jsem si zvolila správný obor. Kde se dá přihlásit na magii 1.0?

Ahmose
11.05.2023 odpad!

Atlasova šestka je fantasy typu dark academia, ktorej dej sa odohráva v alternatívnej súčasnosti, v ktorej existuje mágia. Predovšetkým sa má odohrávať v bájnej Alexandrijskej knižnici. Táto kniha predstavuje učebnicový príklad premrhaného potenciálu. Je totiž úplne jedno, kde sa kniha odohráva, pretože autorka síce opakuje, že postavy sú v knižnici, no my ju ako čitatelia nemáme možnosť spoznať. Pričom postava Reiny je ako stvorená na to, aby sme prostredníctvom nej mohli vidieť a objavovať. To isté sa týka mágie. Autorka nám niekoľkokrát opakuje aké sú postavy silné, akými schopnosťami disponujú, ale prakticky vôbec nám to neukáže. Neodohrá sa žiadny poriadny súboj, žiadna udalosť, kde by postavy svoju mágiu naozaj potrebovali. Magický systém sa nám autorka snaží popísať skoro na vedeckej úrovni, problém je však v tom, že jej to celkom nejde. Používa pri tom vedeckú terminológiu, snaží sa popisovať molekuly, energiu, je však na prvý pohľad jasné, že jej vedomosti o fyzike neprevyšujú úroveň základnej školy. Skrátka sa hrá na niečo, čo nie je. Nerozumiem prečo sa autorka rozhodla písať z pohľadu šiestich charakterov naraz. Všetky postavy sú šablónovité, ploché a sú si veľmi podobné. Za mňa najlepšie napísanou postavou knihy je Parisa. Nie je to síce tiež nič extra, ale je najlepšie zapamätateľná. Postavy Tristan a Callum by aj boli čitateľsky zaujímavé, keby si neboli tak podobné, že som miestami strácal prehľad z ktorého pohľadu vlastne čítam. Čo sa týka Reiny, tak tým, že autorka sa rozhodla nevyužiť jej potenciál, tak z nej spravila úplne zbytočnou postavou, ktorá akurát zaberá priestor. No a nakoniec postavy Nica a Libby, to bola úplná katastrofa. Obzvlášť Libby je neskutočne otravná postava. Stále počúvame ako je neskutočne úžasná a schopná, a najlepšia, ale ako sa hovorí, skutek utek. Po pravde, kým som nezistil, že s Nicom práve dokončili vysokú školu, tak som si myslel, že majú maximálne tak 12 rokov. Atlasova šestka by mohla slúžiť ako učebnicový príklad toho, ako sa fantasy nemá písať. Naozaj som nepochopil ten hype, ktorý kniha minulý rok mala. Zatiaľ najhoršia kniha, ktorú som tento rok čítal.

KnihomolNiki
15.04.2023 3 z 5

Uf, tak tohle byla ... výzva? Jen ne v dobrém slova smyslu. Musím přiznat, že mě příběhem kniha moc nezaujala, na vině je dost možná taky ne úplně kvalitní překlad, kdy mi spoustu věcí nedávalo smysl, věty se špatně četly a musela jsem se často vracet. Nicméně pro mě osobně nejhorší na celé knize jsou postavy. Do této chvíle jsem nečetla knihu, ve které jsou mi všechny postavy do jedné tolik nesympatické a abnormálně otravné. Je to škola. Osobně bych knihu nedoporučila, ale každý jsme jiný a tudíž někomu se kniha může líbit a někomu ne.

jjanca
10.04.2023 3 z 5

Podľa recenzií som čakala nudnýa nezáživný príbeh. Asi som mala nízke očakávania, ale mňa to bavilo. Nečakajte príbeh nabitý akciou. Namiesto toho sa dozviete viac o postavách, o ich minulosti, ako rozmýšľajú. Bolo ťažké si nájsť nejakého obľúbenca, ale nakoniec som ho našla. Občas sa mi z toho filizofovania točila hlava, ale bolo to dobré.

Ella_85
02.04.2023 5 z 5

Ten kdo prisel na chut Benovi Aaronovitchovi a jeho serii o Petru Grantovi (treba ja), tak nebude kusnit.
Me se to zatim moc libi (jsem v pulce knihy)
4.4.23 - docteno
Neni to kniha pro kazdeho, prirovnala bych to ke klubu narocneho divaka. A ta orizka je vazne nadherna
Sem tam jsem se ztratila v tom, kdo co rika, ale par vet zpet a nasla jsem smysl.
Nechci spoilovat, ale jedna osoba me zaujala svou bezvyraznosti a jeji pozice v pribehu me pak moc neprekvapila, jak se rika: neco jsem cula.
Nevim jestli kniha bude mit pokracovani, ale do nej uz asi nepujdu.
Vsechny ty uvahy a myslenky mi zavarily mozkove zavity a ted si budu muset precist zase o nejakych vrazdickach ;-)

Ailee
26.03.2023 2 z 5

Tohle jsem málem nedočetla ani jako audioknihu, kde jsem schopná ledacos odpustit. Postavy nesymlatické, misto aby se čtenář o nich něco dozvěděl podle toho, jak se chovají a jednají v ději, jsou mu opakovaně podsouvány představy ostatních postav. Takže 6x6 popisů na jednu postavu. Kdo koho nemá rád a proč, s kým spolupracovat, koho využít a odkopnout. Myšlenkové pochody jednotlivých postav 80%, děj 20%.

vevu.
11.03.2023 2 z 5

Ta kniha je nádherná! Obal prodává, že jo... :)

Každopádně příběh samotný mě moc neoslovil. Námět a záměr příběhu není špatný, ale jeho pojetí mě moc nenadchlo - s podobným tématem už jsem četla lepší. Některé postavy byly zajímavé, ale asi žádná mi nepřirostla k srdci, navíc se děj na mě hrozně táhl a ani ty akčnější části moc akční nebyly. Své čtenáře si jistě najde, ale já mezi ně patřit nebudu...

Káťa484
26.02.2023 2 z 5

Začátek byl docela slibný, popis každé z schopnosti jednotlivého medeiana byl zajímavý. Neochota spolupracovat a rozvíjet své schopnosti společně mě moc nebavila. Příběh tak nedostal takové grády, které jsem očekávala.

Etule
23.02.2023 2 z 5

Páni, tak tohle teda fakt ne. Všude jsem na to slyšela samou chválu, tak jsem si řekla, že to zkusím taky. Opět posloucháno jako audiokniha, ale ani tohle tomu vážně nepomohlo. Žádná postava se mi nijak zvlášť nezapsala do paměti, nikdo z nich nebyl sympatický a rozhodně jsem nikomu z nich nijak zvlášť nefandila. Většina z nich byli totální idioti, kteří nedokázali spolupracovat, byť to tak mělo od začátku být. Absolutně mě nezajímá jak postavy dopadnou, či někdo umře nebo ne a další díl opravdu číst nebudu. Možná kdyby byly postavy vykresleny jinak, nebyly tak ploché a prázdné a dokázaly spolupracovat mohlo to být rozhodně zajímavější. Škoda, škoda. Tentokrát to ani poutavá obálka a krásná ořízka nedokázala zachránit.

Foxie89
19.02.2023 3 z 5

Mně to nějak nesedlo. Je to taková konverzační kniha, kdy se spolu baví a filozofují postavy o tom stejném dokola. Vždycky tam přišel nějaký nový prvek a místo toho, aby se to pořádně rozvedlo, tak se šlo zase jen povídat. A bylo to na mě celkem složitě napsané, samé vědecké a filozofické dumání :)

kuruteku
11.02.2023 2 z 5

Jsou světy a světy, lidé a lidé, vztahy a vztahy. Začátek navnadil, včetně schopností vybrané šestky, prostředek hodně moc nudil, vztahová manipulativní fantazy, kde byli sympatičtí snad jen Dalton, Atlas a elementálové Libby, Nico a Reina. A závěr šokující, převádějící smysl někam jinam. Asi si přečtu i pokračování (protože bez pokračování ta kniha smysl nemá), ale dávám za pravdu těm, co říkají, že jsme se nechali nalákat na pozlátko. Nechali.
Přesto jsou tu i pozitiva - fyzikální a morální otázky během studia šestky, překvapivý závěr i akční zabezpečení knihovny.

Hanathor
05.02.2023 2 z 5

Přestože by se to dělat nemělo, vybírám si knihu podle obalu a tahle má obal opravdu pěkný. Bohužel obsahově mě vůbec nenadchla. Pořád jsem čekala, kdy se v knize objeví nějaký "šmrnc". (Spoiler alert - neobjevil) Postavy asi byly zajímavé, ale příběh vůbec. Měla jsem pocit, že občas ani nedával smysl nebo měl trhliny.

UslintanýVlk
28.01.2023 3 z 5

Těžko se mi to píše, ale veliké zklamání.

Opět jsem se nechala okouzlit obálkou a také ořízkou knihy a byl to krok vedle.
Příběh jako takový by mohl být zajímavý, ale za mě je zbytečně složitý a někdy jsem si připadala jako úplný debil. Řešila se tam na mě dost pokročilá fyzika a to jsem byla úplně v pasti. Kniha se mi také dost táhla a některé části mi přišly být dost nezáživné. Konec mi vlastně nicmoc neřekl a odkládala jsem ji s pocitem, že po dalším díle již nesáhnu.

Přesto dávám 3 hvězdičky - za grafiku, morální otázky a zajímavě vymyšlený svět.

ElikaS
18.01.2023 3 z 5

Tak k téhle knížce vlastně vůbec nevím, co napsat. Tak asi začnu u toho, že jsem ji poslouchala jako audioknihu a Jakub Saic ji načetl výborně a jeho projev mě neskutečně bavil. Jedná se asi o největší pozitivum knížku.
Samotná mytologie je velmi zajímavá, ale poměrně komplikovaná, občas jsem musela listovat knížkou, abych si vše správně spojila. Tomu nahrává i větší množství hlavních postav a jejich schopnosti a motivace.
První polovina knížky je výborná! Pořád jsem čekala, co a jak kam povede. Nastíněné etické dilema bylo také zajímavé.
Jenže ve druhé polovině už knížka začne být trochu zdlouhavá, řešení v nedohlednu a když už se konečně dostaneme k něčemu zajímavějšímu a přijde zvrat knížka skončí. Pokud v brzké době vyjde pokračování, určitě se do něj pustím, abych věděla, jak to dopadlo. Pokud by pokračování mělo vyjít až za delší dobu na knížku určitě zapomenu a nebudu mít žádnou zásadní potřebu se k ní vracet.

LucieT
07.01.2023 1 z 5

Velké, velké zklamání. Dlouho jsem se nemohla do knihy začít, do čtení se nutila a vyhlížela konec. Asi nejsem cílová skupina. Jednu hvězdičku dávám za hezkou obálku.

Nikeda_Wolfer
06.01.2023 5 z 5

(SPOILER) Právděpodobně se tu neshodnu s dost komentáři a to ohledně zklamání z knihy. Což možná pramení z toho, že jsem původně knihu nechtěla číst, byla to přeci jen kniha označená za "bestseller" (což znamená nejprodávanější a ne nejčtenější a asi mnozí si dokáží představit, že když se udělá velký lákadlo, tak se toho nakoupí dost a nikdo už nebude mluvit o tom kolik se toho přečetlo a vlastně líbilo, což mě odrazuje u dost velkého množství knih s označením "bestseller"), což jistě bude prvním, že jsem od toho neměla takové očekávání jakou spousta zde. Vlastně jsem si myslela, že stěží dočtu první kapitolu a pak knihu půjdu pravděpodobně darovat dál.
Jenže to jsem se velmi spletla. Kniha mě svou formou vyprávění, věd a psychologie postav zaujala natolik, že jsem si jí četla, kdykoliv se našel volný čas přes můj nabitý den, i kdyby mělo jít jen o přestávku na jídlo.
Nevím zda je to tím, že tíhnu ke zkoumání psychologie, či tím, že má očekávání nebyla tak vysoko, naopak jsem se spíše bála, že bude v mnohých ohledech na mě moc složitá, že to nebudu chápat. A bez zkoumání vývoje a myšlenek postav v průběhu kapitol? Pardon, ale pro mě by ta kniha ztratila svou osobitost, svůj zápal a spoustu podnětů, které vysvětlovali přemýšlení postav, kam se dostali, jak a podle čeho se nakonec rozhodovali, když na to přišel čas.

**SPOILER**
Protože, co by bylo dilema výběru eliminace jednoho ze šestice, kdybychom netušili, že tenhle se rozhoduje podle toho, kdo je nejslabší článek. Ten se rozhoduje podle obav z toho, že by někdo mohl prokouknout jeho hloubku a tenhle zas podle toho, kdo mu je milejší? Protože mě přišlo úplně úžasné číst o tom, jak jednu věc, šest různých osobností vidí jinak, vnímá jinak a prožívá jinak.
Když totiž u některé postavy začal člověk už v polovině chápat jistý vzorec chování, mohl s poklidným pocitem příchutě úžasného pocitu, že to věděl správně, odhadovat jednání v dalších situací.
** KONEC SPOILERU**

Neřekla bych, že tato kniha je pro každého, kdo miluje fantasy a doufá tak v jednoduchost (asi jako když máte knihy, co skáčou v několika paralelních rovinách času a mnozí se v tom neorientují), spíše, že je to kniha pro někoho, kdo i v tak "jednodušším" žánru hledá záhady a složitost, kdo chce přemýšlet a zkoumat myšlenky postav a ne jen rychle projet děj a skončit u výsledku. Něco, jako Verne a jeho popisy okolí, krajin, věcí - ne každý to snese, ale najdou se milovníci toho, co právě tyto popisy prožívají jako největší nádheru knihy a rukopis autora.
Což tak já beru u Olivie Blake, jako její osobitý styl, rukopis a kniha, co sice nese nálepku "bestseller", ale zaujala mou mysl natolik, že jsem jí dočetla a dychtivě čekám na další díl s všemožnými variantami toho, co by mohlo být dál, přesto očekávajíc, co sama autorka napíše.

Eliška750
05.01.2023 3 z 5

Bohužel od mého vysokého očekávání z této knihy pociťuji ve větší míře zklamání. Myšlenka této knihy mi přijde zajímavá, ale nebyla úplně dobře zpracovaná. Přišlo mi, že jde skoro jenom o popis postav a trocha děje k tomu.

Patouska
03.01.2023 2 z 5

Já Vám nevím. Od této knihy jsem měla poměrně dost vysoká očekávání a tím pádem jsem byla zklamaná. Postavy mi vůbec nepřirostly k srdci, jediná zajímavá postava mi přišla Parisa. Naopak Reinu jsem nemohla vystát. Kniha má úžasný potenciál, nicméně nebyl dostatečně využit. Avšak musím pochválit konec, rozuzlení se mi moc líbilo. Uvidím, jestli se pustím do druhého dílu.

lenkazezapadu
28.12.2022 5 z 5

Tahle kniha a moje láska k ní je slovy nepopsatelná. Takhle originální a skvěle promyšlené dílo jsem snad ještě nikdy nečetla. Všechny postavy jsou skvěle vykreslená a dost morally gray, což fakt můžu (nejoblíbenější je ale pořád Libby ). To akademické prostředí tomu dodává ten správný šmrnc, i když nastaly chvíle, kdy to na mě bylo až moc chytrý a trochu (víc) jsem tomu nerozuměla. Líbí se mi taky, jak se příběh hezky táhne svým vlastním tempem, nikam nespěchá, ale zároveň se tu nacházejí vážně ohromující zvraty. Kdybych opravdu chtěla najít chybu, tak snad jen to, že konec mi přišel docela useknutý. Ale zároveň je to série, takže mi to vlastně ani nevadí. (Kdy bude další díl?) Tohle… si prostě musíte přečíst, abyste rozuměli, proč je to tak úžasný. Protože je, tečka.

kalinkacz
25.12.2022 4 z 5

Atlasova šestka obletěla zahraniční i český instagram. Není se čemu divit - na pohled je nádherná a navíc se fantasy subžánr dark academy, do kterého kniha spadá, opravdu rozmohl a je populárnější, než kdy dřív!
Já už sice fantasy tolik nečtu, ale jednou za čas si nějakou ráda přečtu… Atlasova šestka není sice úplně plná akce, ale stojí hlavně na postavách - ty jsou vykresleny do sebemenšího detailu, abyste si je jako čtenáři dokázali živě představit.
Já si čtení užila! Bavily mě postavy všechny, stejně tak námět i styl psaní.
Na konci se teda stala zápletka, kterou ve fantasy nemusím, ale to je můj osobní problém. Jinak mohu rozhodně doporučit!

magie čarodějnice čarodějové fantasy

Olivie Blake (p)