Atlas ptáků České a Slovenské republiky

Atlas ptáků České a Slovenské republiky

Přírůčka pro určování ptáků v terénu. Vedle vyobrazení jednotlivých druhů (včetně případných odlišností ve zbarvení samic a samců, či mláďat a dospělých jedinců) přináší i základní informace o výskytu, chování, období hnízdění, počtu hnízdících párů a pod. Ilustroval Jan Dungel. Vydání 1. v roce 2001, dotisk 2005, 2006, 2008....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/28_/28457/atlas-ptaku-ceske-a-slovenske-republiky-28457.jpg 4.615
Literatura česká, Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno:, Academia

tatjana1737
13.02.2016

K Vánocům jsem dostala vytoužené ptačí krmítko, a tak teď pozoruji, kdo k nám létá na slunečnici a "ptačí mls". Ptáčci vůbec netuší, že na naší terasu létají ku mojí potěše, a já vždy celá nadšená obvolávám příbuzenstvo, že tentokrát přiletěla sojka, brhlík, dlask nebo hýl.

Abych mohla ptačí návštěvnictvo poznat, prosila jsem ještě o atlas našeho ptactva a dostala tento. Pořád mám ale jinou představu, líbila by se mi knížka, v níž bych našla obrázek či foto ptáčka a informace o tom, kde žije, jaká má hnízda, kolik vajec apod., a to nejen ve zhuštěné podobě. Prosím případné ornitology, jestli o podobném titulu vědí, aby mi dali vědět.

Atlas není špatný pro první vhled, i když na můj vkus je hodně stručný (je nutno si však uvědomit, že jde o atlas ptáků ČR a SR, takže zhuštěná podoba je na místě) a ilustrace, jak uvádí uživatel Lavran, mne občas zmátly. Naše krmítkové návštěvníky jsem však zatím všechny identifikovala, i když to někdy muselo být podle obrázku a jistota nebyla vždy zcela 100%. Pro amatéry a ty, které zajímá, jací ptáci kolem něj žijí, je knížka myslím docela dobrým pomocníkem, odborníci asi sáhnou po jiné.

Lavran
27.12.2013

Pokud s poznáváním našich opeřených přátel začínáte, nebo je pro vás pozorování ptáčků jen příležitostným koníčkem, pak atlas nemohu než doporučit - pro běžnou potřebu, jakou je určování nejběžnějších druhů, je jistě skvělým společníkem (byť mně osobně ilustrace páně Dungela, při vší úctě k jeho nespornému umu, přijdou spíše matoucí než věrné). Hodláte-li se však ptáčkaření věnovat více do hloubky, pak raději (což už stejně dobře víte) sáhněte kupříkladu po Ptácích Evropy, Severní Afriky, Blízkého východu (viz http://www.databazeknih.cz/knihy/ptaci-evropy-severni-afriky-blizkeho-vychodu-185821 ) - to je nejen bezkonkurenční určovací příručka, ale také - přinejmenším na některých panelech - velmi krásné výtvarné dílo. I když to poslední asi platí pro všechny knihy tohoto druhu. :)

KrvMys
28.02.2013

Výborná knížka na poznávání našich ptáků :-) S touhle všechny poznáte ;-)