Šógun

Šógun https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/61868/bmid_sogun-b7B-61868.jpg 5 848 159

Asijská sága série

Jedné větrné noci roku 1600 při pokusu obeplout svět ztroskotá holandská loď Erasmus u východojaponského pobřeží. Její velitel, jeden z předních evropských lodivodů, Angličan John Blackthorne, se tak stane „zajatcem japonských ostrovů“, nesmíří se však s rolí nečinného pozorovatele a popisovatele téměř neznámé země, jejích obyvatel, historie, zvyků. Blackthornovy schopnosti a znalosti brzy podstatně zasáhnou do dosud nerozhodnutého boje o vládu nad Japonskem, který mezi sebou svádějí nejvlivnější samurajové a do něhož se svým nezanedbatelným vlivem zapojují i jezuité. Je to boj krutý, nesmlouvavý a neúprosný, plný nástrah a intrik – v sázce totiž není nic menšího než titul šóguna, před kterým se skloní celé Japonsko. Stejně jako exotický Evropan nenávratně mění Zemi vycházejícího slunce, přerod prodělává také Blackthornovo myšlení a cítění. Postupně začíná chápat a respektovat japonský smysl pro důstojnost a zdvořilost, objevuje novou krásu, harmonii a zcela se proměňují jeho představy o sexu, náboženství a smrti. Clavellův román o střetu dvou kultur, který se odehrává v neklidném období japonských i evropských dějin, je knihou nejen dramatickou a strhující, ale i poučnou, a právem si získal celosvětovou popularitu.... celý text

Literatura světová Historické romány
Vydáno: , Knižní klub

Shogun , 1975

momo01
02.03.2018 5 z 5

Začíst se do Šóguna bylo jako vydat se na dalekou cestu do Japonska. Dočíst Šóguna je jako přijít o přítele, který vás cestou provázel…

Autor v knize přibližuje japonskou kulturu přelomu 16. a 17. století, zvyky, způsob života, rodinné a společenské vztahy, mocenské boje rodů včetně intrik a přetvářek. Dějová linka plyne stále stejným, poměrně vyrovnaným tempem. Postupným nabalováním děje se Clavellovi podařilo zajistit srozumitelnost příběhu a současně neztratit nic na poutavosti. Román ve mně vzbudil chuť dozvědět se ještě více o Japonsku a jeho lidech. (Až tolik, že před chvílí jsem dočetla článek o zenových zahradách).

Další rovinou, která mě v knize zaujala je tolerance k odlišnosti, relativita významu, kdo je barbar a čí morálka je ta správná. Budu se opakovat po ostatních, ale jsem moc ráda, že jsem se do ní i přes velký počet stran pustila a neodkládala jsem přečtení do nekonečna.

kaja77
03.01.2018 5 z 5

Šógun je prostě knížka s velkým K. Neuvěřitelně čtivá (problém donutit se přestat číst) jako holka jsem si musela zvyknout na japonské řešení problémů a krutosti (sepuky a hlavy lítající z krků, střeva deroucí se z břicha apod) ale taková byla doba a zvyky. Co mně velmi zaujalo byly vztahy tchýně vs.snacha. díky díky že nejsem japonečka těch dob

Peleus
05.12.2017 5 z 5

Vyprávěč bere čtenáře do světa feudálního Japonska kolem roku 1600, u jehož pobřeží ztroskotá holandská loď Erasmus pod velením dočasného kapitána a hlavního hrdiny románu Angličana Johna Blackthorna. Cestou zredukovaná posádka je uvězněna na příkaz daimjóa Kašigiho Jabua, jenž se rozhodne využít téměř nepoškozenou loď k prosazení vlastních mocenských zájmů.

Evropané jsou vnímáni jako špinaví barbaři a jejich životy nemají žádnou cenu. Námořníků se tudíž pozvolna zmocňuje svazující pocit strachu. Pouze lodivod Blackthorne má odvahu pokusit se jednat s krutými cizinci, jež mají v rukách jejich budoucnost.

Postupně sledujeme Blackthornův přerod, pochopení dříve odmítaného a občasný vnitřní zápas mezi starým a novým já. Jeho cesta není bez komplikací, útrap a nejedné příležitosti, jak přijít o život. Hlavní hrdina postupně ovládá japonštinu, proniká do tradic a zvyklostí místního obyvatelstva a začíná chápat tvrdé samurajské zákony.

Pozoruhodným je taktéž obraz ženy země vycházejícího slunce. Její bezmezná oddanost manželovi, úcta k dávným tradicím. Zároveň je autorem dobře vylíčen bohatý vnitřní svět takové ženy, celá škála emocí, které musí nosit pod dokonalou vnější maskou. Ostatně pocitům a emocím je v Šógunovi věnován dostatek prostoru.

Román má téměř 1000 stran a je až překvapivé, jak snadno se čte. Zároveň nečekaně zjišťujete, že se na stránkách knihy dotýkáte čehosi tajemného a krásného.

Stále jsem vás nepřesvědčil, abyste se do knihy pustili?! Marš do knihovny!

gigi77
07.10.2017 5 z 5

Četla jsem vydání této knihy I.díl z roku 1991 a další dva díly z roku 1993. Předpokládám, že kvalita překladu nebude tak rozdílná.

Každopádně se jedná o DECH-BEROUCÍ dílo, úžasně vybarvené prostředí a postavy, napínavý příběh, který nepostrádá romantiku a spád. U této knihy se nudit nebudete, věřím :-)

Mindy
03.10.2017 5 z 5

Vynikající, nádherná kniha, dlouho jsem ji odkládala kvůli počtu stran a nakonec mě mrzelo, že už skončila, moc pěkná

Ramiel
26.09.2017 4 z 5

Povinná četba pro všechny, co mají rádi historické, objevitelské, cestopisné romány. Autor velmi čtivě podává obraz japonské společnosti počátku 17. století. Zároveň okrajově i obraz o poměrech v Evropě té doby na základě setkání anglického protestantského lodivoda s portugalskými katolickými misionáři.

Finn69
11.08.2017 5 z 5

Tuhle knihu mám moc rád, četl jsem ji už několikrát. Byla to pro mě taková úvodní lekce do středověkého Japonska, která mě pak přivedla k dalším fascinujícím tlustospisům typu Taiko nebo Musaši.
Rozhodně doporučuji, jak těm kteří se zajímají o středověké Japonsko a samurajskou kulturu, tak milovníkům dobrých historických románů se silným příběhem.
Pět hvězd, jak jinak :-)

PetraDušková
19.07.2017

Přečetla jsem oba díly, aniž bych znala filmovou adaptaci, super zážitek, moc mě mrzelo, že autor už nenapsal třetí pokračování a děj druhého dílu utnul ve zlomovém okamžiku závěrečné bitvy, já bych chtěla vědět, co bylo pak...

petramac
03.04.2017 5 z 5

Výborná knížka. Přečetla jsem ji jedním dechem. Trochu rychlejší konec. Fakt zajímavé porovnání dvou kultur. Mám zase nad čím přemýšlet ;)

harena
13.11.2016 5 z 5

Skvěléé!!! Jedna z nejlepších a nejzajímavějších knih, které jsem četla. Dávám často 5 hvězdiček, když se mi kniha líbí, ale tady jich potřebuji 6 !!! Těšila jsem se, až zase budu moci pokračovat ve čtení, kafíčko, nohy nahoru a už jsem se ocitla v Japonsku, držela palce Blackthornovi aby mu neuniklo nevhodné slovo či gesto a nešla hlava dolů. I když to se nedá nic dělat, je to prostě karma. Život Japonců kolem roku 1600, jejich rituály, vztah ke smrti, k sebevraždám, k životu, vše se tam dozvíte, napětím i přestanete dýchat. Velice doporučuji a jdu na dalšího Clavella.

hanka.ucitelka
07.11.2016

"Som za" - řečeno s bratry Slováky. Čtěte, mnohé z asijské kultury a mentality pochopíte.

Vendis
20.10.2016 5 z 5

naprosto výborná knížka. Po Králi Krysa jsem si potvrdila že tohle je spisovatel který umí zaujmout. nejraději bych si ji přečetla ještě jednou a myslím že na to v budoucnu dojde.

kacaabba
03.08.2016 5 z 5

O Žaponcích toho moc nevím, ale tato kniha ve mne podnítila zájem vědět více. Užíval jsem si to.

selig
18.07.2016

V tak krátkém textu prozradit rozuzlení tak tlusté knihy, to chce opravdu slušného dementa. Gratuluji k popisu knihy.

lucievach
12.07.2016

James clavell je spisovatel, jehoz dily se prokousavam tezko, ale rada ;)

hedus
19.06.2016 4 z 5

Výborné počteníčko. Doporučuji všem. Určitě se k ní ještě jednou vrátím.

verusinka1
15.06.2016 5 z 5

Knihou jsem byla úplně nadšená, spousta zajímavých zápletek, děj Vás plně přenese do doby, kdy se odehrává kniha.. Hned se pustím do čtení Tchaj-pana..

Karcoolka2210
10.04.2016 5 z 5

Trvalo to síce dlhšie ako som predpokladala, ale konečne som dočítala. Pre mňa osobne veľké prekvapenie a súhlasím s názorom, že táto kniha je jedinečná. 1125 strán v angličtine dalo zabrať, ale stálo to za to. Anjin-san John Blackthorne zažil jedno neuveriteľné dobrodružstvo a ja ako čitateľka som všetko prežívala s ním. Odvaha a oddanosť Mariko-san, nuž, bola to žena ako sa patrí. Lord Toranaga, nuž ten bol riadne múdry a šikovný beťár, ktorý prekábatil aj mňa. História zmiešaná s tvorivosťou autora a výsledok je jedna riadne vydarená kniha. Môžem len a len odporučiť. A pre milovníkov Japonska a jeho kultúry, je to ozaj informatívny príbeh. AJ

zdenda75
05.03.2016 5 z 5

Skvělá kniha. Charismatické postavy, dokonalé popisy prostředí, které je nám středoevropanům naprosto cizí, a hlavně strhující děj! Skvěle popsaná konfrontace západního a japonského myšlení. Střet Evropanů s prostým a odlišným myšlením Japonců, pro něž bylo při páchání rituální sebevraždy nejdůležitější, aby u toho vypadali důstojně! Pojem „barbarství“ se stává relativní. Přestože mají všechny tři díly dohromady 1205 stran, čtou se snadno a ani na chvíli nenudí.

janarzk
22.02.2016 5 z 5

Pro mě velmi čtivá kniha, úžasný příběh a zároveň rozšíření vědomostních obzorů naprosto nenásilnou formou. Mám ráda historii i asijskou kulturu, která v té době byla ještě více odlišná od naší evropské, než dnes. Kniha mě naprosto pohltila a po dočtení ve mně ještě dlouho doznívala.