Asfalt

Asfalt https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/9659/bmid_asfalt-I81-9659.jpg 4 860 220

Žoldáci neumírají. Odcházejí do pekla, kde se spojují. Že je toto známé rčení pravdivé, se členové Kuffenbachova komanda přesvědčí po jedné nepříliš povedené akci. Jenže peklo není žádná pohádková idylka – ale temná industriální dimenze, kde jsou mrtví degradováni na mazlavou hmotu, na pouhý materiál. Svět, kde je lidská rasa jenom něco jako asfalt. Problém je v tom, že Kuffenbachovi vojáci se s touto rolí odmítnou smířit. A jelikož mají výcvik, zkušenosti i potřebnou dávku šílenství, situace se poměrně rychle zvrhne. Pět žoldáků proti celému peklu. Noe může rovnou začít stloukat nový škuner. Protože tenhle svět utone v krvi.... celý text

Tazz1
12.04.2015 5 z 5

Kuffenbach prostě nemá chybu, Kuffenbach je bůh :-) . Což při boji v pekle zní celkem zajímavě :-) . Nemá cenu se zabývat nějakou logikou, konzistencí příběhu a podobně, co jsem tady četl. Tohle je prostě jízda, super humor, fajn humusárny, kdy se mi někdy při té představě až zvedal žaludek, ale celé to je skvěle napsané. A hlavně to graduje. Začátek dobrý, pak se to začne rozjíždět, od prostředka jsem pravidelně přejížděl výstupní stanici v metru, když jsem se začetl a na konec jsem si raději vyhradil víkend a od poslední třetiny jsem se již neodtrhl.

Jan_Moravec
16.03.2015 4 z 5

Knihu jsem si přečetl, protože přetváření lidí na pohonný a stavební materiál mi přišlo jako zajímavý nápad. Ale na můj vyšinutý vkus to mohlo být rozvinuté ještě o trošičku víc. I když vím, že pro mnohé by to bylo zas moc a je tam víc originálních zvrácených nápadů a humoru, než v některých jiných knihách co jsem četl. Jen teda nejsem fanda akčních scén, koncem knihy mi to úplně nesedlo a trochu mi vadí, že mnozí čeští autoři fantastiky to rvou do všeho, aby se to prodávalo. Ale na to, že úplně nepatřím do cílové skupiny mě to spíš dobře překvapilo než naopak.

józi.odkudkam
17.02.2015 5 z 5

Ohánět se, jak jsem se dočetl u nějakého zdejšího hodnocení, tím, že asfalt má konzistentnější logiku, než Kulhánkovi příběhy bych raději nedělal (Co pašované věci, jak fungují? jsou to duše věcí? Co nezničitelnost duší versus dvoudenní lhůta, proč? etc.) Ono je to ale úplně jedno, soudržnost, nesoudržnost, chtěl jsem brutální řež a té se mi vrchovatě dostalo (aspoň třikrát jsem si doopravdy řekl, ty vole, to už je fakt moc...a četl dál). A dostalo se mi i něčeho navíc - dokonale suchočerného humoru (v čele s polní lopatkou medika družsta Holofausta, sadisticky uhlazenými monology démona Chorozona, nebo Kuffenbachovým mnohomluvným "Hmm") a hlavně smrště nápadů (namátkou všichni vyšší démoni, slinatající andělé s.., chrám Kladiva, kapesní černé díry v zorničkách patnáctileté šlapky Alice, den jako korálek, Holofaust a pokémoni, máte už představu.). Vážně nechápu tu kadenci, s jakou na mě každá, nebo aspoň každá druhá stránka vychrlila něco neotřelého a originálního..
Kopřiva s obdivuhodnou disciplínou celý příběh naprosto neoblomě (jednou už už sice málem došlo na sentimentální výlev, ten byl však spolehlivě utnut blazeovaným drž hubu...dík) podrobil stanoveným principům drsnosti a estetiky hnusu a já smekám. Navíc mám tušáka, že mi životní přístup hlavních hrdinů ještě v mnohých situacích dobře poslouží jako vítaná vzpruha.
Místy možná příběh lehce kolísá, je samozřejmě těžce infantilní atakdále, nicméně nedat tady pět je asi na předvedení ke zdi. Takže, s drobnými výhradami průměrných 5*****
PS: Považte jak vlastně bylo, vzhledem k majestátním rozměrům zde přítomné mouchy, či červa, celé to peklíčko a lidské dušičky v něm miniaturní. ;)

gonga
06.02.2015 4 z 5

PO celou dobu to bylo skvělé, zábavné, kulervoucí. A pak přišel konec a ten byl tak pitomý, že mi zážitek z knihy dokonale zkazil. Proto tři hvězdy. Na pět to nemá ani v rámci žánru a jednu mínus za konec.

metalmaus
04.02.2015

Nedělám to často a tuhle knihu jsem si koupil ještě před přečtením a to bylo její štěstí, protože se obávám, že jinak bych si ji nekoupil. Dost těžkopádné a chvílema skoro až nudné, což mně mrzí, protože jinak mam věci od tohoto autora rád.
...
V půlce se hrdinové stále snaží někam probojovat a probojovat a probojovat...až jsem do vzdal a možná někdy dočtu.

tlllk
21.01.2015 5 z 5

Ako audioknihu som si to vážne užil každú minútu z tých 30 hodín. Dej má spád, originálnu zápletku, autentické podanie, výborná oddychovka . S počiatku som mal problém s rozpoznaním postav keďže autor strieda mená a priezviská, ale tak po hodine a so zošitom v ruke som sa zorientoval

PepaRes
11.01.2015 5 z 5

Parádně napsaná kniha, která se vyrovná většině věcí od Kulhánka. Ač ještě nemám dočtené Aktivní kovy, troufám si říct že tohle je zatím nejlepší Kopřivův výplod fantazie. Popis pekla mi trochu připomněl komiks Strange girl a v některých případech i pozdější příběhy U.P.V.O (konkrétně Peklo na zemi) ze světa Hellboye.
Škoda že jsem knihu někomu půjčil a zaboha si nemůžu vzpomenout komu. Je to ten typ kdy jedno přečtení nestačí.

dobroslav9182
28.12.2014 5 z 5

Štěpán Kopřiva ve své nejlepší formě!! Po poněkud hrubozrnném Zabíjení nám autor předkládá vybroušený diamant plný nejen hlášek, černého humoru, popkulturních odkazů, ale hlavně akce, akce a navrch ještě trochu akce. Kulhánek je sice jenom jeden, ale to Kopřiva taky.

arne
14.10.2014 5 z 5

Knížka super. Od teď se už nebudu nikdy dívat na silničáře jak dřív. To mají v Pekle nadbytek asfaltu, že ho můžou vyvážet i na Zem? :-)

Nagadir
03.09.2014 4 z 5

Akční, odpočinková četba u které se dá vypnout mozek.

sal-a7223
24.07.2014

Začal jsem to číst včera někdy odpoledne. Někdy v půlce, tzn. okolo jedenácté jsem se šel totálně zlískat do hospody. Teď jsem to dočetl a chvíli přemýšlel. Po chvíli přemýšlení jsem usoudil, že je dobrý nápad jít do hospody.
Myslel jsem, že Kulhánek je jeden.

Sandruše
19.07.2014 5 z 5

Výborná záležitost, u které se tetelím blahem nad její zvráceností a jedinečným humorem. Děkuji mockrát za tento skvost české fantasy a uděluji 5 hvězd - ale i to je sakra málo :-)

kilometr
15.06.2014 4 z 5

Dobrá kniha,jen akce byla dost přemrštěná.70%.

Jiří Seidl
20.01.2014 3 z 5

Knihu jsem četl částečně z doporučení, částečně z donucení (alias povinná četba), pod časovým presem, takže snad nedokážu ocenit všechno co jiní považují za dokonalé, ale i taková četba má relevanci.
Rázně bych panu Kopřivovy doporučil sehnat si realistického editora, je hezké, že známe každou vnitřní myšlenku každé postavy, ale tohle není sonda do lidské duše (pro ty co dočetli: neslovíčkařím :) ), a po 200 stránkách namačkaných malými písmenky by se hodil nějaký POŘÁDNÝ děj, a ne změť pocitů či co ten začátek měl být jako zač. Poté na konci je děje a akce zase až nezdravě moc, autor přeskakuje z jednoho dějiště do druhého, a to až tak rychle že už člověk neví co se děje, navíc málokdy poskytuje indicie kdo co vlastně řekl. Může to znít banálně a mnohé určitě omrzel starý způsob ....a Vorošilov řekl:" Něco něco něco" a pak Flufenbach řekl: " Jadadajadaja", tohle je samozřejmě extrém, ale opravdu mi vadilo, když jsem se v dialogu ztratil a musel počítat věty abych věděl kdo co vlastně řekl.
POZOR (vyzrazení zápletky!!!!)
Navíc konec mě trochu zklamal konec, protože člověk si udělá nějaká epická očekávání, nebo prostě očekává něco "stylového" (ano, i přes ten zmatek kdo koho vlastně chce zabít a kdo je spojenec a kdo kolaborant a koho litovat je možné předvídat), a místo toho se Kuffenbach ožere a na konci je prostě jen velká destrukce všeho a všichni zemřou či jsou zničeni či co.
Co se toho týče tak kniha dává nejednu otázku. Co se stane s démonem když zemře? Co se šlechticem? Co se to na konci stalo, to se jako Země vyvalila do Pekla a Nebe a zničila je? Jak je potom možné, že ´"ti co to přežili tvrdili, že se usmíval" ? Jak to, že Lucifer ovládnul Nebe? jak vlastně funguje Nebe, tedy jako ekonomicky a tak, podobně jako Peklo? Jak do toho zapadá Ježíš? (otázka vzhledem k věrolomnosti knihy naprosto nezbytná) Co se to sakra PŘESNĚ stalo s Ostranským? (a jakto že čiště náhodou potká Lýdii, to je trochu holywoodovsky hapynedonské)

ORTEL
Jinak i přes to všechno není kniha žádným brakem. Úplně mi nesedla a nepovažuji sebe za člověka který by normálně takovou knihu vyhledával, ale celková myšlenka je fascinující, depresivní atmosféra je strhující, postavy jsou propracované, nad Danou člověk upustí slzičku, zamotá mu to o představě náboženství a humanocentismu, jednoduše přečtení vás neopakovatelně ZMĚNÍ a proti vastní vůli donutí přemýšlet, snad i bát se a začít tomu věřit.

Giger11
14.01.2014 4 z 5

Přečteno za 14 dní, jedním dechem, akce střída akci. Perfektní humor, brutalita a zásady. Chybí mi tam SEX!

BobbyB
20.10.2013 5 z 5

U Zabijeni od tehoz autora jsem videl jen jedno plus - hlasky. ... ale dal jsem mu jeste jednu sanci........... A DOBRE JSEM UDELAL :-D hlasky zustaly, vulgarismu ubylo (i kdyz ani zde mu neni nic svate ;-) ale navic je zde i jakysi dej, velmi neotrele prostredi a ... az na tu posledni stranku - zaver mohl byt zajimavejsi, potencial byl/je obrovsky. Obdivuji relativne rozsahly autoruv zaber co do znalosti vseho mozneho. Bavil jsem se, nelituji, dekuji! Nabytek z Ikkkea :-D

Ocas
07.09.2013 5 z 5

Velice vtipná kniha, která překvapí, pak překvapí znovu a nakonec dostane a složí. I když sem dal plné hodnocení mám drobné výhrady a proto je pro mě nejlepší Zabíjení. Celou knihu táhnou perfektně napsané postavy, tak super poskládanou partičku sem ještě nepotkal. Začátek knihy boží, potom zvrat který sem musel malinko rozdýchat, ale zase boží, pak vlastně všechno boží. Přesto, díky rozsáhlosti knihy, jsem se občas trochu nudil a musel knížku odložit (možná to nebyla nuda, jen sem si musel uspořádat myšlenky, fakt nevím). Knihu sem přečetl úspěšně 5x takže si stejně plné body zaslouží. Holofaust je hvězda!!!!!!

MartinH
04.09.2013 3 z 5

Docela zajimavej kousek, kterej je bohužel přehnaně nechutnej a chvílema strašně nudnej, ale rozmluva o perverzních delfínech mi málem roztrhla koutky a Kuffenbach byl dobrej krutor

Lestat19
11.08.2013 5 z 5

Knížka je odpočinkové čtivo a doporučil bych jí fanouškům Jiřího Kulhánka nebo Františka Kotlety. Jen se Kuffenbachovo komando neskládá z takových kladných hrdinů jako je Tobiáš z Nočního Klubu nebo Jan Bezzemek z Hustého nářezu. Na druhou stranu, akce a brutalit je tu dost. Stejně tak humoru. Bohužel mě docela zklamal konec, ale to je jen můj názor a někomu může zakončení naopak vyhovovat. Nečekejte žádný silný příběh, opravdu jde jen o zábavnou akčňárnu. Další příběhy autora si určitě rád přečtu.

Gwin
10.08.2013 3 z 5

Peklo je ztvárněno velmi originálně, charaktery hlavních postav taky nejsou nejhorší, ale celé je to až příliš dlouhé. Kdyby to bylo zpracováno v rozsahu řekněme průměrné povídky, působilo by to mnohem zábavněji a hodnotil bych daleko lépe.