Asfalt

Asfalt https://www.databazeknih.cz/img/books/96_/9659/bmid_asfalt-I81-9659.jpg 4 860 220

Žoldáci neumírají. Odcházejí do pekla, kde se spojují. Že je toto známé rčení pravdivé, se členové Kuffenbachova komanda přesvědčí po jedné nepříliš povedené akci. Jenže peklo není žádná pohádková idylka – ale temná industriální dimenze, kde jsou mrtví degradováni na mazlavou hmotu, na pouhý materiál. Svět, kde je lidská rasa jenom něco jako asfalt. Problém je v tom, že Kuffenbachovi vojáci se s touto rolí odmítnou smířit. A jelikož mají výcvik, zkušenosti i potřebnou dávku šílenství, situace se poměrně rychle zvrhne. Pět žoldáků proti celému peklu. Noe může rovnou začít stloukat nový škuner. Protože tenhle svět utone v krvi.... celý text

bertrand
12.01.2018 4 z 5

Štěpána Kopřivu mám rád i jako člověka a považuju ho za výborného spisovatele, s talentem pro jazyk, postavy i s velkou slovní zásobou (opak Kulhánka?). Proto mi nezbývá než čekat, že opustí psaní knih pro čtyřicetileté a jiné pubescenty a pustí se do něčeho, co by bylo hodno jeho talentů.
Asfalt je masakrálně makabrózní dobrodružství se skvěle napsanými postavami, místy neskutečně vtipné a všude neskutečně a nápaditě brutální. Brutalita kulminuje a jak je knížka tlustá, přestává bavit a bere se jako nezbytné zlo, protože to co pod ní prosvítá (popisy Pekla, vztahy mezi postavamy, geniální dialogy, slepé uličky a jak z nich ven) je mnohem mnohem zábavnější a zajímavější.
Napadá mě, jak citlivě Štěpán Kopřiva balancuje na hraně kvalitní zábavy a žánrových stereotypů (které má samozřejmě v malíku). To je radost.
Podobně na mě působili třeba ve filmu první Guardians Of Galaxy.
Tak se těším na příště, Štěpáne, bral bych druhou Rychlopalbu.

Svářeč
02.01.2018 5 z 5

Efektivně brutální. Tohle by se zfilmovat určitě nedalo. Mělo by to přístupnost tak +60.
Peklíčko je bezva, postavy taky, ovšem je fakt, že to mohlo být tak o stovku stran kratší...

Garik
29.12.2017 3 z 5

Túto knihu som čítal pred rokmi a hoci spomienky na dej značne vybledli, dojem stále pretrváva.
Takže ten dojem… Akcia, akcia, akcia a opäť akcia, v šialenom ohňostroji nápadov a do toho všade natlačený taký ten „humor za každú cenu“, ktorý síce často pobavil (no v páse som sa z neho určite nelámal), no bolo ho skrátka až príliš. Takáto kombinácia mi, žiaľ, s pribúdajúcimi stránkami nutne privodila narastajúci pocit nudy. Tých vyše šesťsto strán je pre čitateľa, ktorý si chce iba trochu odpočinúť, „vypnúť mozog“ pri nejakom vyslovene oddychovom čítaní, predsa trochu moc. Napokon sa odpočinok mení na úmornú snahu o dočítanie (čítal som to ešte v dobách, kedy som chcel mať každú načatú knihu takmer za každú cenu aj dočítanú) a konečným výsledkom je vedomie premrhaného času.
Samozrejme, čitateľovi, ktorý je (aspoň v aktuálnej životnej etape) pevne presvedčený, že najlepšie je životom sa, pokiaľ možno, „prezabávať“, možno Asfalt odporučiť ako „super vec“.
Hodnotím tromi z piatich, teda mierny nadpriemer, avšak iba v kontexte skutočnosti, že sa tu jedná o dielko, ktoré nemá väčšiu ambíciu než byť čistou zábavou.

Velká Feferona
15.12.2017 5 z 5

Efektivní brutalita. Jako když vyšije.

Ale ne, vážně: knihy ze zásady posuzuji jedině podle kritéria baví - nebaví. A tohle bavilo. Hodně.

Je to naprostý úlet, to samozřejmě, ale zároveň je jasné, že pan Kopřiva velice dobře ví, co dělá. Nejsou tam žádná hluchá místa, všechno šlape a každé slovo plní svůj účel. Nemám dost superlativ pro způsob, jakým zachází s češtinou. Naprosto brilantní.

Nicméně ten konec (tím myslím úplný závěr) je tak trochu WTF a navíc nedokážu ocenit zdaleka všechny popkulturní odkazy (což je samozřejmě jenom můj problém), ale i kdyby to snad stačilo, stejně bych fyzicky nebyla schopná dát jiné než nejvyšší hodnocení. Protože jsem to četla už pětkrát. A protože je to jedna z nejzábavnějších věcí, co jsem kdy četla.

KAREL6725
14.11.2017 5 z 5

Pekelná jízda peklem Tohle je originální námět, nic podobného jsem nikdy nečetl. Pro mě jedna z nejlepších knih od českého autora , která tady kdy vyšla . Peklo , mě pohltilo, nářez až do konce.

adam5955
03.11.2017 5 z 5

Perfektne napsano. Co vic dodat. Cetl jsem to pomalu, nechtel jsem to mit rychle prectene, protoze to bylo proste uzasne! Jen ten konec, ten by mohl byt lepe zpracovany, ale urcite to neubira na dojmu! Jsem hrdy na to, ze to napsal Cech! Dobra prace

EmanuelBremi
26.10.2017 4 z 5

Efektivní brutalita. Nic více by nebylo třeba dodávat. Štěpán Kopřiva má netradiční dar. Dokáže si hrát s jazykem a detailem, tak jako nikdo jiný, ale má také velmi specifický smysl pro humor. Pokud si chce člověk odpočinout a zároveň si četbu královsky užít, tak tohle je ta pravá volba.

Mila.Kuci
26.10.2017 4 z 5

Pecka, trochu - hodně málo realistické, ale mazec :) a pěkný spád příběhu

cantona
08.09.2017 4 z 5

Haluz! Nic jiného. Tuto knihu jsem četl na doporučení mého kolegy, který tvrdil, že to je super. No super bych zrovna netvrdil, poněvadž z takových knih už jsem vyrostl, ale bavilo mě to. Kopřivovy hlášky jsou naprosto špičkové to se musí nechat. Děj má neuvěřitelný spád, ale i těžko uvěřitelný. Ale v pekle je asi možný všechno ne?

Gordonlord
05.09.2017 5 z 5

Štěpán Kopřiva je fakt zabiják ! Od příběhu, ve kterém parta žoldáků podělá akci, následně zemře, dostane se do pekla a začne bojovat proti desetitisícům démonů a samotným knížatům pekel, jsem čekal docela hodně, ale dostal jsem mnohem víc !

Kuffenbach, Ostranski, Holofaust, Vorošilov a dokonce i neschopný nerd Lucas se ukázali jako neskutečně agilní parta ! Peklo je zde založené na tom, že člověk, který do něho přijde, nemůže zemřít, aby mohl na věky trpět. Lidé jsou zde rozemleti do asfaltu, který se následně používá na výrobu absolutně všeho. A protože zde lidé neumírají, máme tady nápadité scény, kdy jsou z trpících a stále žijících lidí vyráběna auta, letadla, vzducholodě, lampičky, silnice, domy a dokonce i stromy, lesy a nebo vodní plochy z očních bulv. A to, že člověk v pekle nemůže zemřít, zde rozehrává prostor pro neskutečnou akci, která jede dopředu jako splašené hovado. Totálně absurdní, neskutečně krvavá holomajzna plná akce, která střídá akci, zde nebere konce ! A navíc zde běží časový limit dvou dní, během kterého musí naše parta dosáhnout svého cíle, v podobě luciferova výtahu, aby zachránila zemi, potažmo aby se všichni dostali bezpečně zpátky na zemi. Protože po dvou dnech strávených v pekle se do asfaltu nezpracovaní lidé roztečou.

Tohle je dobrý podklad pro skvělou akci a byl do mrtě využit ! Kniha přímo srší krvavými, cynickými a morbidními nápady, fungujícími vtipy, sranda je tu na každém kroku a nikdy ne trapná a také hlavní postavy jsou tak krásně a detailně vykreslené, až máte pocit, že je dlouhá léta osobně znáte ! Takže během příběhu jsem několikrát odhadl, jak se kdo asi zachová a ono k tomu fakt došlo ! I když ne v té podobě kterou jsem čekal, protože nějaké předvídatelnosti nebo jednotvárnosti děje se zde v žádném případě nemusíte bát - zvraty, překvapení. zádrhely a nečekané události číhají téměř na každém kroku a i přesto, kolik má tahle tlustá bichle stran, nenudíte se ani chvíli !!!

Další skvělou věcí je zde "bod zlomu" - aneb prvek, který musí být v každém akčním příběhu, jinak se nedočkáte žádného skutečného napětí. (a zároveň v 99% - 100% současných akčních filmů vždy chybí). Oním bodem je myšlena situace, kdy se hlavní hrdina dostane do tak bezvýchodné a smrtonosné situace, že skutečně uvěříte, že se z toho už nedostane a že to pro něj tady končí. No - a těchto momentů je zde snad tisíc !!!

Naprostá paráda - akce utíká, každou chvíli zvrat, vztahy mezi perfektně prokreslenými postavami se vyvíjí, jejich charaktery v průběhu děje zajímavě mění, nervy drásající napětí, během kterého téměř nedýcháte, nepolevuje ani na chvíli a neskutečně osobitý a unikátní humor spolu s obrovskou morbidní a krvavou fantazií Štěpána Kopřivy, prošpikovanou ještě navíc fůrou vtipně podaných pop-kulturních odkazů je jen třešničkou na dortu vynikajícího akčního sci-fi, které neustále graduje do masakrálního finále. Takhle skvělou knihu jsem fakt dlouho nečetl. A Chorozonovy naprosto unikátní, brilantní a fantastické kecy během jeho výslechových pasáží ve mě zůstanou hodně dlouho, stejně jako fůra dalších zážitků. Vážně to byla naprostá peka !

Jediná drobná jizvička na dokonalé kráse je pro mě potom odfláknutý závěr, který mohl po tak pompézně vygradované akci skončit přece jenom trochu uspokojivěji. Díky tomu bych knize dal tak 90-95%, ale to je pořád dost málo na to, abych jí dal méně než plný počet hvězdiček ! :-)

Elkiss
03.08.2017 5 z 5

Co na to říct. Nevím kde k tomu autor přišel nebo jaká múza ho okouzlila, že přišel zrovna na tento geniální příběh. Ale PECKA! Asi nejlepší ztvárnění pekla, jaké jsem kdy četla. Závěr naprosto neočekávaný a šokující. Jen jsem občas měla problém s textem. Autor má český jazyk asi v lásce a se slovíčky si hraje jako kočka s myší. Rozhodně by kniha neměla chybět v knihovně nadšeného sci-fi milovníka

TonyStarkless
19.06.2017 5 z 5

Tuhle knihu jsem dostala k narozeninám s odůvodněním, že se mi bude líbit. Přiznám se, že jsem ji 2x odložila, že to asi není nic pro mě. I když sám píšu své ubohé povídky v přítomném čase, začátek jsem nebyla schopen přelousknout. Ale pak mě... asi nuda, donutila číst dál. A děkuji nejmenovanému jménu, které neonově stále svítí na černém nebi v pekle, za to. Nesnáším horory. Nesnáším pohled na krev. Stokrát jsem si říkala: Čéče, teď by jsi měl jít obejmout záchodovou mísu a vyzvracet nedělní oběd u tchýně. Ale nestalo se tak. Opravdu jsem se nahlas, až trapně smála na terase, užívající si posledních teplých paprsků zapadajícího slunce. Ten příběh mě pohltil. Stáhl do temných zákoutí pekla. Nakonec zvolená forma psaní působila jako nástřel scénářu k filmu a já se jen vezla. Taky mě napadlo: Jak je ten týpek, co to sesmolil starej? Proč zmiňuje filmy, knihy, hlášky, co sou mi tak důvěrně známé? A "rychtik". Týpek jen o pár úplňků starší a přesně mi sedl do smýšlení. Sem si říkala, že český autor nemůže zaujmout. Ale jo. Fakt jo! Fakt jsem se bavila. A kalhotky s Medvídkem Pú mě straší ve snech dodnes!!! Prostě masakr. A tak velké dík autorovi a člověku, který mi tuto knihu daroval. Určitě nezůstanu u jediné...

Aleen
05.06.2017 3 z 5

Musím...srovnávat s Hustým nářezem pana "Libového" Kotlety. Bohužel...od napínavých přesunů a bojů mně dost odvádělo vyjmenovávání výstroje - časté a pro mně totálně nudné. Že zde nebyl téměř vůbec žádný sex bych překousla, ale do čtení jsem se musela místy dost nutit, protože masakry byly nějaké nudné a vtipy a hlášky poněkud suchopárné a těžkopádné. Je mi to líto, byla to první kniha od pana Kopřivy, pokud nepočítám detektivku Rychlopalba (ta se mi naopak líbila moc!) a nejsem si jistá, kdy vyšetřím nějaký čas na další a zda budu mít ještě chuť.

rosta75
01.06.2017 5 z 5

Za mě-zábava,akce,rychlost,příběh......je pravdou,že je třeba nějakých pár stránek vydržet.

lachtan77
23.03.2017 2 z 5

Namlsaný Kotletou a Kulhánkem pustil jsem se tedy do Asfaltu. Knihu jsem odkládal a mezi tím přečetl jiné. Vůbec jsem se nedokázal donutit pokračovat ve čtení. Nápad, akce, humor to tam je, ale dohromady mi to nějak nesedlo. Je to první kniha kterou jsem nedočetl a to mi chybí cca 80 stránek. Prostě mě ten konec nezajímá což u jiných knih je naopak

HNEDOOCKA
25.02.2017 5 z 5

Líbilo se mi, bylo to určitě originální a vtipné čtení..Má to nápad, říz i spád, jediné, a to je možná jen moje chyba, nějak jsem úplně nepochopila ten konec..Každopádně hodně dobré :)

vacvic
21.02.2017 5 z 5

Hustokrutý masakrózní akčňák. Neuvěřitelné tempo, pořád samá akce, super.
Každá osoba z pětičlenného komanda je úžasná. Od neporazitelného Kuffenbacha až po Lucase. Kdyby někdo natočil akční film, ve kterém by hlavní roli hrál herec, jenž by byl směsicí toho nejlepšího ze S. Stalloneho, B. Willise a Ch. Norise, myslím, že by dotyčný žádnému členu komanda nesahal ani po kotníky.
Pekelná jízda plná démonů, asfalťáků a pekelných knížat. Překvapivý zvrat v luciferově smrti, … .
Zajímalo by mě, co se odehrává v lhavě člověka, který dokáže něco takového vymyslet :-)
Měl jsem to štěstí, že jsem zakoupil audioknihu Asfalt a poslech byl neskutečný zážitek. Ludvík Král to zvládl načíst fantasticky.
Ač se to může zdát zvláštní, je to i velmi vtipně napsané, jsou tam neuvěřitelné hlášky, u kterých se člověk musí smát, přestože se právě rozstřikuje mozek démona a stéká po zdi.
Škoda, že 100% je maximum, dal bych Asfaltu hodnocení mnohem vyšší.

BlackBlade
14.02.2017 2 z 5

Zatím za 2/5 a odloženo někde ve třetině (nějak mě to nenadchlo), ale po přečtení dalších komentářů se ke knížce asi ještě vrátím a uvidíme, jaké bude finální rozhodnutí.

xelzax
22.01.2017 5 z 5

Hodně originálních myšlenek okořeněných spoustou suprových hlášek. 640 stran je sice hodně, ale nepřijde mi, že by byl děj někde uměle natahován a vše pomalu spěje k zásadnímu okamžiku. Konec se mi líbil. Super čtení, pokud se chcete zasmát.

nefernefer
02.01.2017 4 z 5

Koupila jsem tuhle knihu na základě zdejších oslavných komentářů svému kamarádovi k narozeninám a čekala nadšení. Ovšem nadšení nejen že se nekonalo, ale on mi dokonce zklamaně přiznal, že se nedostal ani přes 40 stran. Že ho to zkrátka nebavilo a tak toho nechal. Říkala jsem si, že to není možné, že se přeci všichni ti, co tu píšou ódy na konečně rovnocenného pokračovatele mistra Kulhánka, nemůžou takhle fatálně mýlit. Půjčila jsem si ji od něj a rozhodně nelituji :o)
Je pravda, že prvních cca 60 stran akcí příliš neoplývá. I tady se však najdou světlé okamžiky, zejména co se týče dialogů. A když se nenecháte odradit, vytrváte a prokoušete se tím trochu rozvláčným úvodem, tak se nestačíte ani nadechnout a už to sviští :o) Plnokrevný brak plný "efektivní brutality" napsaný výborným jazykem, nacpaný odkazy a narážkami na miliony lidí a věcí, z nichž polovinu jsem si musela vygůglit, abych stíhala, a stejně mi určitě spousta vtipů unikla. Navíc je autor zjevně filmový fanda, což já taky úplně nejsem, takže i tady mi strejda Google musel notně pomáhat. Nicméně i přes toto drobné nepohodlí způsobené mezerami v mém vzdělání jsem si to náramně užila. Zařazuji se mezi nadšence a svého kamaráda donutím, aby dal knize druhou šanci. Myslím, že nebude litovat :o)