Artemis

Artemis https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383265/bmid_artemis-DqB-383265.jpg 4 1500 378

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Artemis , 2017

Polajda
05.03.2022 3 z 5

Zatím jsem četla od autora jen Artemis a Spasitele. Artemis se mi líbila víc, asi pro větší "akčnost" děje.

gladya
27.02.2022 5 z 5

Je to třetí knížka, kterou jsem od Weira četla. Pokud bych chtěla určit pořadí, jak se mi ty knížky líbily, byla by Artemis na třetím místě. Ale i tak hodnotím 5*. Protože se mi to moc líbilo. Příběh je tentokrát detektivka v kulisách sci-fi. I v Artemis hlavni hrdina, tady tedy hrdinka, k řešení problémů využívá vědecké poznatky. I tady hrdinka "hláškuje", v tom jsou všechny 3 autorovy knížky podobné. Přitom se v žádném případě nedá říct, že by se autor opakoval a že je to pořád to samé.
Že hlavní hrdinka není moc uvěřitelná? Nevadí, to parří k věci.

arcs
23.02.2022 2 z 5

Určitě bylo těžký, napsat něco dalšího po Marťanovi. Taky bylo těžký tohle po Marťanovi číst. Je to úplně jiný. Akorát jako ten vesmír. Teda teď Měsíc. Pořád se mi tam vkrádala podobnost s naším Hetešou. Jako že dobrý, ale tak na sílu a hlavní kočce všechno moc vychází, takže napětí není tak úplně napnutý, a když to skončí, tak jako koukám a jako nic.

Šnek86
16.02.2022 3 z 5

O měsíční pašeračce, co se rozhodne vzít kšeft průmyslové sabotáže za milion gempů a tím se samozřejmě zaplete do daleko rozsáhlejších problémů z kterých se jí podaří zázračně vybruslit. Autor se vyžívá v technických popisech a způsobu života na měsíční základně. Marťan byl o poznání lepší, ovšem Jazz byla svéráz a živel.

marapavelka
14.02.2022 3 z 5

Čekal jsem dalšího Marťana, ale nedostal jsem ho. Příběh jednoduchý a hlavní hrdinka mi nebyla moc sympatická.

alishek
04.02.2022 4 z 5

Ze začátku jsem měla trochu problém s hlavní hrdinkou, ale pak mi do příběhu krásně zapadla. Příběh utíká poměrně rychle, je zajímavě proložený korespondenci, jo, přečteno rychle, bavilo mě to.

harena
31.01.2022 4 z 5

Kdyby mi bylo 16 let, byla by mi hrdinka sympatičtější, ale teď jsem ji viděla jako nezodpovědného fracka. Podle všech známých okolo je prý velice chytrá, ale nechce se nic učit, tak pracuje jako doručovatelka - pašeračka. Chce peníze a když jí jeden z nejbohatších podnikatelů nabídne milion gempů aby zničila jeho konkurenci, skočí po tom, vymyslí to a začne uskutečňovat. A autor nám nabízí spoustu informací o fyzice, chemii, skafandrech, kombajnech atd . Asi to potěší technicky zdatnější čtenáře. Příběh jde předvídatelně dopředu, v knize je i trošku černého humoru a trošku morálního poučení na konci.

PetraKysova
28.01.2022 3 z 5

(SPOILER) No netvrdím že to bola zlá kniha. To určite nie. Len neviem čo k nej napísať. Asi som zistila že sci-fi nie je môj žáner.
Ku knihe som sa musela vracať asi 3 krát. Začítala som sa asi na 160 strane..... To čo bolo pred tým bolo neskutočne nudné a zdĺhavé a nenastané a neslané. Potom sa to celkom dobre rozbehlo.
Ale ako je možné že tak múdra žena ako bola našla hlavná hrdinka, nespravila tie skúšky na sprievodkyňu ? To nedávalo absolútne žiadnu logiku
A áno, neskutočne ma štvala. Len kvôli svojej tvrdohlavosti bola na mizine aj keď mohla robiť prakticky čokoľvek, ale budiž.
Asi dobrá kniha pre ľudí ktorý majú radi tento žáner, asi si ju aj užijú.
Za mňa nie ďakujem.

wlado
02.01.2022 3 z 5

Zaujímavá kniha, ktorá stojí za prečítanie, no vracať sa k nej nebudem.

sf1
01.01.2022 5 z 5

Srovnávat Artemis s Marťanem je nesmysl. Taky snad srovnáváte Nadaci s Koncem Věčnosti? Artemis je stejně jako Marťan kvalitní sci-fi připomínající starou školu z Astoundingu plnou zběsilé akce, dějových zvratů a happy endingu jako dělo.

jirimatejka
31.12.2021 4 z 5

Velmi dobré, netradiční prostředí, hlavní hrdinka sympatická. Nepříliš uvěřitelná byla skutečnost, že v městě na Měsící vládne napůl anarchie místo striktního režimu. O chlup horší než Spasitel, kterého jsem četl dříve, ale to bude většina knih :)

Eridan
22.12.2021 3 z 5

Nebylo to zlé, ale mohlo to být lepší. :-) Občas ucítíte závan Metra 2033 nebo Blade Runnera, ale takový skutečně hodně jemný větříček. Příběh postavený na drzé holce z měsíčního města nejvíc připomíná gansterku z 30. let.

Marcello_zbb
18.12.2021 1 z 5

Moja prvá kniha od tohoto autora, som jeho rovesník. Kniha ma neoslovila. Taký jednoduchší (typicky americký?) príbeh s predvídateľným záverom. A opäť LGBT propaganda...

Merlin_CZ
01.12.2021 5 z 5

Tohle bavilo hodně, sice jsem před touto knihou četl Spasitele a ten mi přišel o dost lepší, hlavně v té zábavnější části.
Nicméně tohle bylo taky dobré, hlavní hrdinka je fajn, není přehnaně "superžena" a přesto vše vyřeší.
Fajn čtení na dlouhé zimní večery :)

enymey
22.11.2021 5 z 5

Samozřejmě se nabízí srovnání s Marťanem, ale mně osobně tohle dílo přijde v lecčem jiné. Hrdinka je mladá žena, i když neméně geniální :-P Co je stejné je "hollywoodský" mustr - akce, napětí, trocha sprosťáren, geniální hrdina ... Konec mi přišel už poněkud překombinovaný, ale jinak jsem se bavila. Od knihy jsem čekala napínavou, byť nenáročnou četbu a byla jsem spokojená.

SedllY
16.11.2021 5 z 5

Nenechte se odradit nižším hodnocením!
Já s knihou otálel a byla to chyba. Je to minimálně jedna z těch lepších scifi.
Artemis je skvěle napsaná, po celou stopáž zábavná, jízda! A teď šup na Spasitele!

boxas
11.11.2021 5 z 5

Na začátku jsem udělala tu chybu, že jsem si tu předem přečetla pár hodnocení. Ano, byla to chyba, protože pak jsem ke knize Artemis přistoupila už předem s určitým despektem.
Zbytečně.
Kniha je to čtivá, napínavá, hlavní hrdinka si sympaticky umí udělat srandu sama ze sebe, chybuje, ale snaží se svoje průšvihy napravit...atd. atd. Vůbec se mi to nečetlo špatně.
Věčné srovnávání s Marťanem aspoň u mne nedopadlo pro Artemis zle. Andy Weir si prostě libuje v technických detailech a z tohoto pohledu se Artemis svému slavnějšímu bráškovi podobá.
Za mě tedy dobrý.
Jen jedna věc mě poněkud štvala. Ta věčná korektnost co se náboženského vyznání a etnických specifik týče mi ale vadí obecně nejen u knih, ale i u filmů. Asi je to takový autorský ústupek dnešní společnosti. Nikde a s nikým si to nerozházet! Počínaje muslimy ze Saudské Arábie, přes Keňany, Maďary, Vietnamce, Nora, Brazilce atd. až po toho Svobodu, který byl kdo ví odkud.
Ale co, vždyť jsou stejně všichni Artemiďané!

sestraJoy
10.11.2021 4 z 5

„PRÁVĚ TEĎ SE ROZHODUJE, JAKÉ MĚSTO ARTEMIS BUDE. BUĎ BUDEME JEDNAT, NEBO DOPUSTÍME, ABY NÁŠ DOMOV, NA CELÉ GENERACE PODLEHL GANGSTERSKÝM PRAVIDLŮM. POSTARÁME SE O RAKOVINU, NEŽ SE STAČÍ ROZŠÍŘIT!…“ /// Vyprávění z pohledu hlavní hrdinky je často plný ironickýho humoru, což je fajn. Věci „z minulosti“ jsou dávkovány pomocí její korespondence, který není nikterak moc, ale o lecčem vypovídá. Autor tak nemusí sáhodlouze vysvětlovat… Jazz si získala moje sympatie poměrně rychle. Taktéž jsem pobral fungování na Artemidě. Popisování technologií či vysvětlování fyzikálních či chemických jevů mě tolik nebralo (ale to ani na základce!), z toho jsem si vzal jen to nejnutnější. Samotnej děj se rozbíhá pomalu, ale postupně mě to bavilo víc a víc. Poslední čtvrtina je opravdu slušnej thriller. Možná je Jazz přechytralá a má kurevskou kliku, ale dokázal jsem se s tím smířit a příběh si užít.

kure91
02.11.2021 3 z 5

Tentokrát budu zlý. Marťana mám rád, četl jsem jej několikrát, ale tady se mi autor do vkusu asi úplně netrefil. A přitom ingredience nejsou špatně vzaty. Opět se podíváme do vesmíru, opět tu máme text založený na vědecko technických poznatcích, takže nám autor dává jen málo munice k tomu si říkat, "to je přitažené za vlasy, takhle to nejde, apod.". Na rozdíl od ostatních však řeknu, že mě moc nezaujal příběh, přišel mi trošku přestřelený a i v intencích Weirova vesmíru poměrně málo uvěřitelný. Hlavní hrdinka taky žádná sláva, přišla mi trošku moc přechytřelá, vše jí vycházelo a bylo prominuto no a na závěr se jí taky dostalo morálního poučení (?). Celkově vzato, přečteno, ale že bych si z knížky odnesl nějaký větší či déle trvající dojem, to ne.

pavel.2
16.10.2021 2 z 5

Na úvod: čteno díky nadšení z Marťana (aby ne, když to vydavatel anoncuje na obálce), takže jsem měl jistá očekávání...
Ta se ale nenaplnila - zatímco Marťan byl takové zábavné akční drama, které se četlo samo, Artemis je prostě jiný žánr: takhle nějak bych si představoval knihu pro mládež/puberťáky (a to i když hlavní hrdinka už má po pubertě 10 let...). A to se mi nelíbilo - v podstatě mi postavy knihy byly nesympatické, poněkud ploché (ale četl jsem dál, doufajíc v nějaký "psychický" vývoj - nenastal, nebo nějaké dějové "wau" - až do konce knihy).
Co mě u knihy zaujalo byly různé technické/fyzikální detaily pobytu a práce na Měsíci. To se mi líbilo na ty dva body, to podle mě ke správnému scifi patří a rozhodně to není odbyté.
Shrnu-li to, tak po zážitku z Artemis bych po další knize autora asi nesáhl, takto se stále ještě těším na Spasitele a chovám naději :-)

humor boj o přežití Měsíc pašeráctví sci-fi

Andy Weir
americká, 1972