Artemis ekniha

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383265/big_artemis-DqB-383265.jpg 3.71153
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: (ekniha), Knižní klub

Artemis, 2017

Kniha Artemis

Kackac77

Mně se knížka moc líbila, asi to bylo pro mne trošku nostalgické, protože v dětství jsem hltala podobné knížky a třeba rošťácká Alenka z planety Země mě fascinovala. Jazz mi ji trošku připomínala. Jinak já chápu, proč by lidé bydleli na Měsíci i když spali v rakvích a jedli špatné jídlo...prostě to, že můžou být jedni z mála, kdo se účastní něčeho nového, jedinečného, fascinujícího, to by to vyvážilo. Kdyby lidi uvažovali čistě prakticky, lidstvo by se asi nikam nepohnulo...

AndulinaU

Příběh mě bavil, i když Jazz není zrovna nejideálnější hlavní hrdina, má plno svých much, tak i díky tomu mi byla moc sympatická. Ty technické záležitosti mě tolik nebrali, něco bylo lehce pochopitelný, ale plno jsem toho nevnímala a vypouštěla. Jinak jak už tu někdo psal, úplně taky nevím, proč tolik lidí v Artemis bydlí - jí hnusný jídlo, bydlí v rakvích a uživit se není jednoduchý - což jsou věci, na kterých nám záleží snad nejvíc.

bamba

Je to iné než autorove iné diela, hrdinovia zďaleka nie sú najkladnejší, a máloktorému presakuje maska. Ale mne sa to páčilo. Pre zmenu je to o fungovaní vesmírneho mestečka aj s pašeráctvom a všetkým, čo k takému miestu patrí.

Hella

Z mého pohledu Artemis zdaleka nedosahuje čtivosti Marťana a Spasitele. Sabotérka Jazz je navíc opravdu tak rozporuplná a ne zrovna sympatická postava, že jí nelze nějak extra fandit.
A ty technické a fyzikální popisy toho, co v průběhu děje dělá, co nejdřív ničí a pak zase napravuje.... ty ke mně jaksi nedolehly ;-).
A ještě jeden poznatek - celou knihu jsem se zabývala úvahami, co člověka nadchne pro přestěhování se na nehostinný Měsíc.... a kromě zmíněné artritidy a paraplegie jsem nepřišla na jediný důvod, proč by někdo chtěl dobrovolně takhle žít.

PastorMal13

(+ SPOILER) Popis města a měsíční krajiny je excelentní. Horší je to z příběhem, který se mi zdá trochu klišé. Hlavně konec, kde se pokazí všecko, co se pokazit dá, ale vše vlastně dobře dopadne.

Terka_Bohmova

Ke knize jsem se dostala díky čtečce, na konci anglického Marťana byla totiž na Artemis upoutávka, no a tak jsem skoro půl roku škemrala u maminky, ale ona říkala, že to má špatné recenze, tak jsem to vzdala a před týdnem bum a mám to doma! Přečetla jsem to za jediný večer. Přibližně prvních 50 stran jsou trochu nudné, hlavně se v nich popisuje město. Trochu mě překvapil děj, znám hlavně, že je jeden problém a ten se řeší, ale v Artemis jde hlavní hrdinka z jednoho problému do druhého… Trochu mě zklamala, Marťan byl lepší, ale čtyři hvězdy tomu dávám.

KubaHanzelin

Oproti Marťanovi poměrně slabý odvar, Weir zase vsází na jistotu a to na jednoduché a pro někoho možná i sympatické postavy, ale tentokrát nás neobohacuje spoustou technických hard sci-fi prvků, což mi je na jednu stranu líto, na druhou si vlastně říkám, proč ne, svou druhou knihu chtěl udělat přístupnější pro širší veřejnost a to se mu podle mě i povedlo.
Trochu mě mrzí, že od začátku víte jak to celé dopadne a vlastně.. jak to bude i celé probíhat, Jazz je poměrně potrhlá, jak by správná holka měla podle mě být:) Ale chvílemi mi lezla na nervy a všechno ji vycházelo na způsob amerických béčkových akčních filmů.

sharik

Výborně vykreslený svět měsíčního města a toho, jak to v něm chodí a funguje, a to včetně jasných a zřetelných narážek na téma sociálních rozdílů, které se nepodařilo vymýtit ani na Zemi, natož v Artemidě, jediném městě mimo naši planetu... Jenom poznáváním života v něm bych klidně strávil i víc času, tohle Weir zkonstruoval fakt hezky. Do toho autorův někdy dost osvěžující smysl pro humor a hlavně parádní hlavní hrdinka, obyvatelka Měsíce, pašeračka Jasmine, která se dostala k trochu větší hře, než čekala. To jsou hlavní plusy Weirova Artemis, který jsem zkusil jako audioknihu, de facto zakoupenou úplně náhodně.
Mínus je, že příběh není až tak originální a i když je vcelku zábavný, až příliš brzy se dá odhadnout, k čemu povede a jak skončí, což ještě utvrdí pár nehezkých klišé v závěrečných kapitolách. V důsledku toho se poslední třetina knihy docela táhla, a kdybych ji místo poslouchání četl, asi by se táhla ještě víc... hlavní, co mě na tomhle totiž bavilo, byla přímo brilantní narátorka Tereza Dočkalová, které role Jasmine sedla skvěle a fakt byla radost ji poslouchat. Asi jsem si užil víc audio zpracování než text samotný. Ten není špatný, jen jsem – po úvodním rozehrání – možná čekal trochu víc. Ale nevadí, co chybělo příběhu, dohnal autor prostředím, a to nemyslím nijak ironicky. Takže vlastně asi dobrý.