Artemis

Artemis https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383265/bmid_artemis-DqB-383265.jpg 4 1503 378

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Artemis , 2017

Arven2001
27.07.2018 2 z 5

Marťan super, Artemis nic moc. Je to škoda, protože Marťan je jedna z mých nejoblíbenějších knih a na další knížku od autora jsem se hrozně těšila :-(

Fazulina
25.07.2018

Marťan byl skvělý, do tohoto jsem se musela nutit. Tuctové sci-fi, moc mě to nenadchlo.

Belisima
25.07.2018 5 z 5

Kdyby se příběh neodehrával na měsíci, tak by příběh tak zajímavý nebyl. Ale ono se to odehrává na měsíci, tím získává knížka 5 hvězdiček, protože to bylo zajímavé, uvěřitelné, napínavé a poslední stránky jsem ani nedýchala. Nesrovnávám s Marťanem, ten u mě vede, ale Artemis je kouzelná knížka, kterou si určitě přečtu víckrát.

martina.culik
24.07.2018 3 z 5

První polovina knihy pro mě nebyla moc záživná a musela jsem se držet na uzdě, abych nepřeskakovala stránky dopředu. Naštěstí byla druhá polovina mnohem zajímavější.

tygřík2
24.07.2018 3 z 5

Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.
Watney, neboj, jednička seš pořád ty!

laepus
20.07.2018 5 z 5

Přečteno na jeden zátah za půlden. To je dost pádný argument nijak zásadně hvězdičkové hodnocení nesnižovat. Pravda, dvě drobné výtky bych měl - občas jsou vědecká vysvětlení příliš složitá a příliš častá; nad zbytečnou složitostí některých rozhodnutí, jak vyřešit danou situaci, taky zůstává párkrát rozum stát. A vlastně ještě ten konec - na jednu stranu brutálně napínavý, ale zároveň hodně přitažený za vlasy. Nejsou to důvody dát jen čtyři? Ne, když se dívám na průměrných pouhých 75%, tak snad to aspoň trochu vylepším. Je to výborná knížka - akční, napínavá, se zajímavou hlavní postavou. Je napěchována akcí, napětím i vtipem. Co se týká autorského stylu, jde o důstojného Marťanova nástupce. Je trochu stříknutý pošmourností Bladerunnera (hlavně ta představa toho měsíčního města) a to se mi líbí.

magnolia
18.07.2018

Musím srovnávat, i když jsem nedočetla. Marťan byl vtipný, s poutavým dějem a sympatickým hrdinou, Artemis mi nic z toho nenabídla. Na složité popisy prostředí a činností moje fantazie nestačila, úplně mě vyčerpávaly a vlastně nebavily.

gad
16.07.2018 5 z 5

Stejně jako Marťana přečetl jsem i Artemis jedním dechem, možná dvěma (občas je třeba chodit do práce). Jedním slovem - skvělé. Dobře jsem se bavil vtipnými hláškami Jazz Bašarové a dost často jsem měl pocit, že jí koukám přes rameno, když svařuje nebo páchá jinou činnost. Opravdu, jako bych byl na Měsíci.
Doporučuji!

buldozer5
16.07.2018

No, tak tohle se nepovedlo. Nebudu hodnotit, nebudu se tu vůbec rozepisovat, protože jsem knihu ani nedočetl.
Fakt mě to hrozně mrzí, jelikož jsem se na ni tak dlouho těšil, tolik jsem si o ní zjišťoval informací a ono nakonec přijde takové zklamání. :(

Lokina
13.07.2018 4 z 5

Od Andyho Weira jsem četla Marťana a ten se mi moc líbil, takže jeho další knihu jsem si nemohla nechat ujít.
Artemis má rozhodně zajímavou myšlenku i děj. Už jenom za povšimnutí stojí mapa města a jeho okolí, takže jste se lépe orientovali.
Ale zpracování je už horší. Některé kapitoly se mi četly velmi dobře, ale některé, zvláště ty, které popisovaly technické záležitosti, se mi nečetly zrovna nejlépe a příběh už nebyl tak dynamický a záživný.
Jazz jako hlavní hrdinka mi byla trochu nesympatická a nijak jsem za celou dobu k její postavě nenašla cestu. Někdy se chovala jak teenager a za chvíli z ní byla super chytrá "cool" holka, tohle střídání nálad mě tedy nebavilo.
Konec knihy je vyváženě dobrý a ten mě z celé knihy bavil nejvíc.
Celkově vzato kniha není špatná, ale na Marťana prostě nemá :-)

zpevSusannah
13.07.2018 2 z 5

Ach jo. Tak jsem se na knihu těšila a taaaak moc mě zklamala. Weir nás namlsal neskutečně vtipným Marťanem a teď na nás vypustí takovou pitomost.
Asi to myslel dobře, představa vybudovaného města na Měsíci je zajímavá a kdo ví, třeba jednou podobná atrakce pro turisty vznikne. Ale ten zbytek? Fracek Jazz, která všemu rozumí a v podstatě je to geniální dítě, které si ale hraje na černou ovci Artemisu. Jeeeeežíš, jak já bych jí tak občas nafackovala! A ty rádoby "technicko-fyzikální ventilové" poučky mě tentokrát moc neohromily.
Sečteno a podtrženo - jednou to stačilo.

Pavel1968
11.07.2018

Musím říci, že pro mě byla kniha velké zklamání. Přečetl jsem si ji na základě Marťana, který se mi líbil a předpokládal jsem, že obdobné kvality bude i Artemis. Ó, jak jsem se zmýlil. Andy Weir si asi přečetl nějakou knihu od Ondřeje Neffa, která se odehrává na měsíci (např. „Měsíc mého života“) a rozhodl se, že napíše taky něco takového. Pravdu říci, kdybych knihu četl jako anonymní text, tak bych toho Neffa stoprocentně tipoval. Kniha je plná nesmyslných postav, nesmyslných charakterů, nesmyslných technoblábolů, kterým nikdo nerozumí a ani rozumět nemůže. Pořád někde něco uniká, pořád se něco někde sváří a utahují jakési podivné ventily, ze kterých uniká něco, co unikat nemá. Naprosto nepochopitelné je, zda se autor vůbec snažil něco říci. Tedy kromě toho, že na měsíci bude teď už všechno OK, když to má Jazz v hendu.
Jako nejzoufalejší vidím, když spisovatel, který se snaží napsat knihu, tuto píše jako filmový scénář (asi již s předobrazem svého zfilmovaného díla). Hlášky typu: „Jdi zachránit město“ a jim podobné jenom podtrhují bezbřehou zoufalost autorova snažení. Od prvního momentu je jasné, jak to dopadne – hrdinka přežije, všechny zachrání, všechno vyřeší, jenom se čeká, jakou formou to bude. Knihu jsem dočetl až do konce, protože jsem se chtěl přesvědčit, jestli je to opravdu taková blbost, jako se mi to zdálo už v první třetině. A nezklamal jsem se – je. Omluvou mi snad to, že jsem ji četl na dovolené a tak jsem snad nepromarnil příliš mnoho času.

Storm5007
10.07.2018 5 z 5

Andy opět nezklamal, autor rozumí o čem píše to je bez debaty a tím dokáže i strhnout své čtenáře. Příběh je plný vtipných situací, ale i dech beroucích okamžiků.
Bylo by dobré, kdyby byla kniha opět filmově zpracovaná. Líbilo se mi jak uchopil myšlenku osídlení měsíce.

Doporučuji a nemůžu se dočkat na další....... :oD

Bašťák
10.07.2018 3 z 5

Zajímavý příběh z (blízké?) budoucnosti z exotického prostředí rostoucího měsíčního města, kde platí poněkud odlišné fyzikální, technické a mezilidské zákonitosti. Jsme zkrátka na Měsíci. Na tom je kniha postavená, neboť vlastní příběh tak trochu připomíná pozemských Sedm statečných - záchrana města před nájezdem zlých pistolníků. Naštěstí knihu zachraňují pasáže těch různých technických postupů "jak co na Měsíci zařídit" - to je gró knihy, které baví. V tomto případě mi vadil i závěrečný happy-end, kdyby hlavní hrdinka "položila život" za záchranu Artemiďanů (které málem všechny nejdříve zabila) :-) a stala se první "národní hrdinkou", vypadalo by to mnohem "reálněji" a závěrečné wau by se asi dostavilo. Takto dávám oproti Marťanovi poněkud nižší známku.

vlcka
08.07.2018 4 z 5

Kdybych neporovnávala s Marťanem, asi by mě Artemis bavila víc. Nechybí akce, napětí, věda ani humor prvního dílu. Jenomže, jako zaujatý čtenář musím říci, že Mark je zkrátka sympatičtější a opravdovější než Jazz. Mám sice ráda, když postava dokáže vzbudit i negativní emoce, ale Jazz... tak trochu rádoby drsná puberťačka, tak trochu supermozek, těžko uvěřitelná. Nicméně, knihu jsem přečetla za pár hodin a měsíční město za to rozhodně stálo!

BarkaS
02.07.2018 3 z 5

Jako vám někdy nesedne člověk, kterýho vám někdo představí, stejně tak strašně nesympatická mi byla Jazz. I když to byl do velké míry autorův záměr, prostě jsem tu (jak byla ostatně i v knize opakovaně nazývána) “krávu” nemohla snést. SPOILER Kdyby na konci hrdinsky zahynula a celá kniha končila mailem asi 20 stran před koncem, i bych se plácla přes kapsu a dala 4 hvězdy.

Brambor16
01.07.2018 4 z 5

Další kniha od autora Marťan, musím přiznat že je zajímavá a skvěle akční a nemohla jsem se od ní odtrhnout, ale co do dokonalosti jeho první kniha vítězí a proto jen 4 hvězdy. Pět získává Marťan.

pecka02
30.06.2018 2 z 5

Podle komentářů jsem si říkala, že když jsem nečetla Marťana, třeba mě to nezklame. Opak je ale pravdou. Hlavní hrdinka mi byla sama o sobě nesympatická a tím, jak byla geniální a vše ji procházelo, dokonce i docela neuvěřitelná. Technické, fyzikální, případně i chemické vysvětlivky byly dle mého trochu zbytečné a multikulturalismu je všude už tak dost, ne ho rvát ještě do knih.

Gurus
29.06.2018 4 z 5

Chvilku jsem přemýšlel nad třemi hvězdamy, ale nakonec dám hvězdy čtyři. Proč? Zejména si to knížka zasloužila za druhou půlku.
První půlka byla "divná". Jazz mi byla opravdu nesimpatická a kdybych byl její táta tak jí asi seřezám :-D..tak debilní rozhodnutí nemůže snad nikdo dělat. Co mi ještě vadilo byli blbý vtipy. Celkově se Jazz chovala jako 15 letej kluk, kterým cloumá puberta a né jako 25 letá holka. co bylo taky mimo tak slepá zápletka s kondomem.... no celkově by Weir měl spíš používat mužské hrdiny, protože ženskou napsat neumí....
Ale jak jsem již na začátku psal, kniha dostává uplně jiný naboj ve druhé polovině. Škoda, že takové tempo a spád si nedržela i na začátku.

Sabča92
28.06.2018 4 z 5

Dlouze po dočtení jsem se rozmýšlela, zda jí dát 3 nebo 4 hvězdičky - ideálně je na 3,5! Musím říct, že je na autorovi znát, že miluje fyziku a chemii a obecně vesmír. Má neskutečné vědomosti u kterých mi párkrát rozum zůstával stát.
Artemis byla zajímavá ale náročnější kniha. Trošku mě štvala hlavní hrdinka, která za každou cenu chtěla být hrdinkou. Chvíli mě mrzelo, že se autor více nerozepsal o vztazích a dalších zajímavostech z života na Měsíci. Námět na "kriminální zápletku na Měsíci" ovšem nevyužil dostatečně.
Ovšem abych nebyla jen kritická. Autor má neskutečné poznatky a je na něm znát, že píše o tom, co ho baví. Marťana jsem bohužel nečetla, ale viděla jsem film (četla jsem pár kapitol před filmem, víc jsem bohužel nestihla) a ten námět se mi líbil daleko víc. I ta sprostá slova mi k ději seděla více než u Artemis, kde mi připadala zbytečná.
Náročného čtenáře jistě pohltí :-)

humor boj o přežití Měsíc pašeráctví sci-fi

Andy Weir
americká, 1972