Artemis

Artemis https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383265/bmid_artemis-DqB-383265.jpg 4 1503 378

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Artemis , 2017

Alchymik
28.06.2018 4 z 5

Začátek je pomalejší a hodně mi to atmosférou připomínalo Silo. Později se to rozjede a pak už je to paráda.

ly237
27.06.2018 5 z 5

Vtipné lehké čtení s občasnými technickými detaily, které neruší, ale zpestřují. Od příběhu nejde očekávat zázrak, je to oddychovka, kterou jeden večer načnete a druhej dočtete, ale líbilo se mi to víc než podobné knížky a celkem mě zaujala i originalita vyprávění a detailů. Takže plná spokojenost.

Gooverka
25.06.2018 5 z 5

Pro mě byla Artemis naprosto stejně skvělá, jako Marťan. Příběh měl velký spád, který mě nutil číst stále více a více stránek a ke konci už bylo napětí skoro k nevydržení. Oceňuji Weirův brilantní popis celého vesmírného světa Artemis a skvělou hrdinku, která mi byla sympatická už od začátku. Konec naprosto splnil všechna má očekávání.

danca83
20.06.2018 3 z 5

Očekávala jsme vic, byla to pro mne takova oddechovka.

zee
19.06.2018 4 z 5

Tak takhle nějak by dopadlo, pokud bychom McGyvera předělali na ženu, přidali několik bodů charisma, spoustu cynismu, klackovitosti a pálkovitosti a poslali ho na výlet do měsíce. Nutno ale uznat, že tento literární mashup celkově baví. Baví přestože čtenář je někdy až bolestivě zavalován měsíčním prachem, měsíčními nerosty a jejich prvkovým složením. A baví i přes opakující se ironické narážky na skutečnost, že na měsíci je, fanfáry prosím, jiná gravitace. Je pravda ovšem, že právě opakující se vtipy, opakující se situace a jakási dějová zacyklenost jsou slabší stránkou ale vzhledem ke kratší stopáži se to ještě snese.
Musím přiznat, že jsem před četbou příliš nevěřil označení, že jde vlastně o noir detektivku. Ale jisté prvky tohoto žánru tam skutečně nacházím. Především v uštěpačné povaze a někdy až donebevolající zarputilosti hrdinky, jejím tahem na bránu a sklonem obludně hazardovat se svým životem, což je v hlubokém kontrastu s její schopností bleskurychlých vědecko-technických analýz a úsudků. Ostatní postavy jsou k smůle čtenářově povětšinou jen jakési figurky, málo vykreslené a nezřetelné.
Pokud jde o samotný děj a prostředí, v kterém se odehrává, tak trpí mnoha nelogičnostmi. Artemis je vlastně jen větší vesnice, pravda s mnoha turisty, kde by se měli všichni znát a život plynout v zajetých kolejích. Dějí se tam ovšem věci velkého světa. Průmyslová korporace, jaderný reaktor, těžaři, mafie, řemeslné cechy, laboratoře a další instituty, to vše se do naší malé vesnice vejde. Naproti tomu zde máme jen jednu lékařku, žádný operační sál a jen jednoho policistu (to asi aby to bylo pořádně noir). To co se v tomto prostředí odehraje není o nic víc uvěřitelné, ale budiž. Vývoj děje není nikterak zašmodrchaný, přestože několik drobných překvapení na nás číhá, na rozdíl od Marťana, jehož děj byl ještě víc předvídatelný a přímočarý. I zde by to ovšem chtělo víc včlenit do zápletky a rozuzlení ostatní postavy. Mnohé z nich nás totiž překvapí právě tím, že nás nakonec vůbec ničím nepřekvapí, a to asi záměr nebyl.
Co je však pro obě knihy a nejspíš i další budoucí knihy Weira typické, je záplava odborných informací, pro někoho výživná, pro někoho nudná, pro mě přinejmenším osvěžující i když někdy už nadbytečná a opakující se. Odborný obsah se točí především v oblastech anorganické a fyzikální chemie a laik (jako já) nejspíš často ani neví, co z toho je ještě reálné SCI a co už je FI. Ale právě ve vědecko-fantastickém žánru mi tato odbornost sedí. U jiných děl se mnohdy nedozvíme, jak je co přesně (např. ve vesmírné stanici) technicky zajištěno, jak probíhá výměna vzduchu, jak je zajištěn odvod tepla ve vakuu, jak se vyrábí kyslík a další palčivé otázky. Zde máme vše vysvětleno dopodrobna a pokud se nám některé konstrukty zdají být nereálné, lze je žánrově ospravedlnit.
Knihu Artemis bych závěrem shrnul jako trochu pohádkovou noir halucinaci pro pubertální dítka diplomované v oborech fyzika a chemie. Ač do takto definované cílovky nespadám ani dílkem, kniha mě zabavila a proto 4 hvězdy.

Thomas.on
18.06.2018 4 z 5

Musím srovnávat s Marťanem a musím říct, že Marťan byl lepší. Hlavní hrdince je 26let (!!!) a celou knihou jí provází komentáře, že plýtvá svým talentem. Stále se opakují komentáře mnohem zkušenějších lidí v okolí, kteří nedosahují jejích kvalit v oboru, kterému se někdy věnují až několik desetiletí. Toto vadilo nejenom mi, ale i hlavní hrdince. Opravdu toho bylo dost. Hlavní hrdinka je tedy sloučením Carmen Electry (v 90.letech = hodně pěkná a menší postavy) z pohledu fyzického a McGyvera z pohledu mentálního. Přesto jsem to autorovi odpustil a knihu jsem s radostí přečetl. Určitě to patří k lepším na trhu a knihu doporučuju ji k odpočinkové četbě. Jen od ní nečekejte Marťana 2.

Nelly
18.06.2018 4 z 5

Svěží, zábavné, pro běžného čtenáře možná místy moc technické a plné fyziky, ale mně to nevadilo, ráda se i poučím. Srovnání s Marťanem se asi málokdo ubrání - tady se mi líbilo, že hlavní hrdinka netonula v prázdnotě, takže děj měl pořád šťávu...

jethro64
14.06.2018 odpad!

Tak to je hrozná kniha... několikrát jsem ji musel přestat číst, aby mě přešla zlost na autora... po Marťanovi je to sestup na dno literárního pytle... sedmadvacetiletá geniální doručovatelka svářečka černoška a muslimka ze Saudské Arábie... autorova zjevná úlitba multikulturalismu... navíc je to úplatná sabotérka obrovských těžařských kombajnů... super zručný svářeč otec ze Saudské Arábie... dvoutisícové městečko na Měsíci... a lidé se moc neznají... několik hospod a barů... její šikovný přítel elektrotechnik Čech... eh... kéž by se dala kniha v el.podobě vrátit a dostal bych zpět peníze, co jsem do ní bláhově investoval... no tedy kravina, co si nezaslouží ani tu jednu hvězdičku... přemýšlel jsem, jestli by si ji oblíbil mladí, ale asi ani to ne...

BlaniVan
13.06.2018 4 z 5

Kniha je skvělá a rozhodně stojí za přečtění. Bohužel se nejde ubránit srovnání s Martanem a Jazz se s Markem bohužel nemuže ani zdaleka srovnávat. Nicméně je to povedená kniha, dobrá zápletka. Hlavní hrdinka je místy na ránu, naštěstí má kolem sebe lidi, kteří jí pomáhají napravovat její průšvihy a zachránit město...

JajaCZ
12.06.2018 4 z 5

Príbeh ma úplne vtiahol do deja a vykreslená atmosféra a prostredie ma neskutočne bavili. Áno, príbeh s hrdinkou a la MacGyver v ženskom podaní, ktorá si zachová vždy chladnú hlavu a dúchaprítomnosť, je troška pritiahnutý za vlasy, ale kto čaká uveriteľný dej? Kto čaká, že to nakoniec nezvládne? Artemis bola pre mňa príjemná oddychovka, na ktorej čítanie som sa vždy tešila :)

flare
12.06.2018 3 z 5

Nebu srovnavat s Martanem,kazda kniha je jina...v obou jde videt na co je expert a v cem se Wier orientuje nejvic..
Kniha je ctiva,ma rychly spad a par slusnych funy seku se tam najde taky..a jak uz jsem to tady nekde cetl,tak i me sem tam lezla Jazz na nervy..ovsem nepochybne to je chytre devce..

Coleator
11.06.2018 4 z 5

V popisu vesmírného života je Weir pořád výborný, bohužel humor z Marťana je pryč a u čtení Artemis jsem se v podstatě nezasmál... S ohledem na nižší počet stránek ale fanouškům Marťana rozhodně doporučuji ke přečtení... :)

čuřil
11.06.2018 4 z 5

Chtěl jsem si jí přečíst, protože jsem doufal v podobu s tím novodobým Robinsonem z Marsu. No, očekávání nebylo naplněno. Nicméně tato knížka určitě stojí za přečtení. Je to zajímavý pohled na možný pobyt v budoucnu na Měsíci. Pohled né zrovna jen z vědecké, ale i tak říkajíc z druhé strany, té temné, kriminální. A toho se myslím pan Weir ujal s grácií.

DRALI
10.06.2018 2 z 5

Nemohu tomu uvěřit, a je mi to strašně líto... Ale tahle kniha je smutně nudná. Ano, prostředí je atraktivní, autor se (stejně jako u Marťana) zabývá fyz. a chem. zákonitostmi, což je fajn. Bohužel obrovský průser je v tom, že celkově příběh působí skoro až "céčkovým" dojmem. Motivace hlavní hrdinky mne vůbec nepřesvědčila k tomu, abych jí pořádně fandil. 30%

martin7679
08.06.2018 4 z 5

Artemis popisuje alternativu k pozemskému životnímu stylu. Tím, že se odehrává na měsíci, stanovuje zajímavá pravidla a zvyklosti. Hlavní hrdinka "Jazz" je kapku svéráznější než byl "Mark" a také disponuje hrubším jazykem. Ten mi trochu kazí celý dojem z díla, neboť místy působí až oplzlým dojmem. Tím mě tedy autor nemile překvapil.
Samotný závěr knihy je na můj vkus až překombinovaný, vzhledem k jednoduchosti celé dějové linie. Finále příběhu bych popsal nesmrtelnou větou od Franka Herberta z Duny: "Koření musí proudit!"

pejty
07.06.2018 3 z 5

Tuto knihu nelze nesrovnávat s Marťanem. Bohužel pokud to uděláte, tak budete z Artemis zklamaní. Já to udělala a málem knihu nedočetl, což by nakonec byla škoda.

Je to kniha, která v sobě má vtip, je ze zajímavého prostředí a nakonec i ten příběh není špatný. Jenže pak je tady ještě ten Marťan.

MacBara
04.06.2018

Díky @thefreakinside za poznámku o komiksovém nádechu (a za krásné přirovnání Jazz ke klubovému jazzu s příměsí jemně kořeněné whisky). Samotné mi to neseplo, ale fakt je, že to má ke komiksovým námětům hodně blízko a fakt by to dobře vypadalo - Artemis i Jazz :-)

JosefW
04.06.2018 3 z 5

Nemůžu říci, že by se mi Artemis nelíbila, ale ačkoli jsem nechtěl, pořád jsem knihu musel srovnávat s Marťanem. A v tomhle srovnání prostě neobstojí. Vůbec.
Příběh Jasmine mne prostě nezaujal tolik, jako příběh Marka a myslím, že nejsem sám. Prostředí prvního města na Měsíci je sice zajímavé, nicméně mne nebavilo ani zdaleka tolik, jako trosečník na Marsu.
Původně jsem tomu nevěřil a šel do čtené s tím, že z toho přeci musí být jasných pět hvězd, ale nakonec dávám tři a hned se naplánuji repete Marťana. Nic to však nemění na tom, že si rád přečtu cokoli, co Weir v budoucnu napíše.

nemer
03.06.2018

Po přečtení dvou kapitol odloženo. Usoudila jsem, že tento počin není čtení hodný, Marťanovi se vůbec nepodobá a nepodobá se ničemu, co bych si přála v dohledné době číst. Raději se znovu vrhnout na Marťana, taková kniha se objeví jednou za čas. Artemis naopak působí jako psaní na zákazku. Jen další z "bestsellerových" nanicovatostí, podobně prozatím hodnotím i Štěstí pro lidi, které sice naopak začíná slibně, ale pak míří do pekel.

SONP
03.06.2018 3 z 5

Artemis je sci-fi na jedno použití. Na rozdíl od kosmonautického Marťana se tu Weir pustil do dnes populárního žánru "vesmír z druhé ruky", v daném případě do otlučeného měsičního městečka, jehož jedinou zajímavostí je návštěvnické centrum Apolla 11 a v němž jeho obyvatelé hlavně fyzicky pracují, chlastají a věnují se i různým dalším hříchům. Na tomto pozadí se rozehrál trochu generický partyzánsko-teroristický děj o tom, kterak jedinec stojí proti velké korporaci a který asi tentokrát na zfilmování nestačí. Samozřejmě se znovu dozvíme něco málo vědy: tentokrát místo hnojení brambor vlastními exkrementy zejména o sváření a metalurgii. 60%

humor boj o přežití Měsíc pašeráctví sci-fi

Andy Weir
americká, 1972