Artemis

Artemis https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/383265/bmid_artemis-DqB-383265.jpg 4 1503 378

Autor celosvětového hitu Marťan se znovu hlásí o pozornost milionů čtenářů: tentokrát sci-fi thrillerem z blízké budoucnosti – napínavou noir kriminálkou odehrávající se na Měsíci. Jazz Bašarová pracuje jako kurýrka. Občas i nelegálního, čili pochopitelně lépe zaplaceného zboží. Jak jinak přežít v Artemidě, jediném městě na Měsíci, když nejste bohatý turista nebo výstřední milionář? Když si tu poctivě vyděláte sotva na jídlo? Když ani příležitostné pašování nestačí na slušnější bydlení? Všechno se ale změní v okamžiku, kdy Jazz dostane nabídku provést velkou věc. A to za odměnu tak závratnou, že se prostě neodmítá. Jenže tahle zakázka jí brzy přeroste přes hlavu – zaplete se totiž do vysoké hry, v níž jde o ovládnutí Artemidy. A kterou by nemusela přežít…... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: ekniha , Knižní klub

Artemis , 2017

Boby17
24.08.2018 5 z 5

Knížka se mi moc líbila. Hlavní hrdinka, byť se věnuje pašeráctví (nelegální činnosti), je sympaťačka s přímým vystupováním a pevnými zásadami. A jak tak žije na hraně zákona, přimotá se do událostí, kde jde nejen o život její, ale doslova i celé komunity na Měsíci. Už se těším na další knížku Andy Weira.

Karelvovsik
21.08.2018 2 z 5

Mám rád sci-fi a opravdu hodně se mi líbil Marťan, ale Artemis to byla jedna velká nuda. Scházela mi v knize akce a hlavně marťanův vtip. Hodnotím jako podprůměrné sci-fi. Bohužel.

mišák1262
20.08.2018 1 z 5

Nedočteno. Knihu sem odložila absollutně nezajímavé pro mě samozřejmě , pro někoho určite super nápad město na měsicÍ. Asi 4 krát sem u ní usla . Řádky sem přeskakovala skoro od začátku v polovině knihy už to byly odstace a skoro ke konci to byly stránky a člověk pořád věděl o co jde.

tlllk
20.08.2018 4 z 5

Tento nový smer "realistickej sci-fi" oproti tej utopistickej je ľahšie uchopiteľnejší, i keď mladý génius na okraji spoločnosti už mi príde trochu klišé (dobrý will hunting v sukni). Ale dej mal spád, zaujímavo menil pointu, a ako audio ma to bavilo...

Annkag
20.08.2018 4 z 5

Kto si zamiloval Martana zamiluje si i Artemis.Super nápady,sled udalosti,charaktery postáv sa skvele vyvijaju.A krásny plus?Technicke opisy tam nechybaju ale su zrozumitelne i pre taký antitalent ako som ja.

6839
17.08.2018 5 z 5

Akce od začátku do konce, nečekané zvraty, náhlé propady, při snaze o jejich nápravu, ještě hlubší pád. Hlavní postava Jazz, Jasmine Bashara má především skvělé hlášky, v tomhle je Andy Weir opravdu nepřekonatelný. Vtip se nese celým příběhem i v situacích, kdy jde o život. Nemohu se dočkat další knihy!

patron
16.08.2018 5 z 5

Moc hezky se to čte. Nevím vlastně proč, ale vzdáleně mi to připomíná styl Fredericka Pohla (https://www.databazeknih.cz/knihy/heechee-gateway-8927) Kdo má rád nefalšované sci-fi, vřele doporučuji a dávám plný počet bodů.

ondrej4998
14.08.2018 5 z 5

Zajímavé a napínavé sci-fi. Autor v příběhu skvěle používá specifika měsíčního prostředí. Stejně jako u Marťana oceňuji technické detaily.

pobijecmuch
13.08.2018 5 z 5

Výborné scifi, ovšem asi pouze pro čtenáře tohoto žánru. Kdo hledal pokračování Marťana, tak má prostě smolíka. Marťan byl a zůstane jen jeden. A móda číst spisovatele Weira už opadla.
Prý to nemá děj a zápletku? To jste potom Artemis nepochopili. U amerických čtenářek dokonce prý je hlavní postava Jazz moc sexistická a u mužů se chová zase jako chlap. Někomu vadí, že je muslimka a není černoška, dalšímu vadí, že ve scifi se objevuje označení gay. Takové hlouposti se rodí jenom v hlavě amerických čtenářů.
Já jsem z Artemisu zklamaný nebyl, mně v tomto horkém létu přišel tento román vhod.

tynuska4637
12.08.2018 5 z 5

Já nechápu všechny ty negativní komentáře. Četla jsem Marťana. Teď jsem četla Artemise a za mě skvělý. Knížka měla Wierum humor. Knížka je čtivá, vtipná. Občas trošku predvydatelna, ale i tak super.
Líbilo se mi prostředí města na Měsíci. Hlavní hrdinka byla super, sympaťanda.

Budulman
10.08.2018 3 z 5

Jak jsem se od začátku nechtěl nechat ovlivnit rozporuplnými komentáři a spíš jsem knihu bral pozitivně, než negativně, čím dál jsem četl, tím víc mě spousta věcí hrozně štvala. Nelogické, neuvěřitelné, podivné, zvláštní chování některých postav, zvláštní rozhodování postav, ve dvoutisícové populaci, což je u nás průměrná vesnice, se na téměř uzavřeném místě skoro nikdo nezná, kromě pár lidí a člověk byl vlastně téměř anonymní... Ve finále to finále alespoň pro mě typu WTF?!... Jako vážně takhle jednoduše se to všechno takhle "vyřeší"?
Hodně slabých 3/5
Jo a už dlouho jsem neviděl v textu překladu tolik zbytečných chyb...

Danago
09.08.2018 2 z 5

Bohužel jsem zklamaná. Město na Měsíci bylo zajímavé téma, ze začátku mě to bavilo, ale potom mě to začalo unavovat. Zápletka mě nebavila, chyběl jí náboj , sympatický hrdina i vtip. Toto všechno měla kniha Marťan. Vztahy i motivy hlavních hrdinů mi nějak skřípaly. Musela jsem se hodně přemáhat, abych knihu dočetla.

Cartyra
09.08.2018 5 z 5

Když koukám na ostatní komentáře, já jsem Marťana nečetla, takže nemůžu srovnávat. Možná proto jsem byla z Artemis tak unešená. Hlavní postava mi přišla zajímavá, stejně jako prostředí města vybudovaného na Měsíci. Kniha se mi líbila moc a ještě dlouho jsem ji nemohla vypustit z hlavy.

čef
09.08.2018 5 z 5

Nejraději mám knihy z neznámého prostředí, se silným příběhem a s hrdinou, který se v něm velmi dobře vyzná, dokáže se v něm dobře orientovat a vynalézavě jednat. A to jsem zde bohatě našel včetně mnoha technických informací o fungování budoucích měst na Měsíci, ale také napětí, vtipu a duchaplnosti. Chválím stejně jako jsem chválil Marťana. Nevím, proč by to musel být román pro všechny, ale čtenáři sci-fi a dobrodružství si jistě užijí.

gerontík
07.08.2018 3 z 5

Veliké natěšení, částečné zklamání. Měsíc je fajn, dá se říct dokonalý. Ale lidi, ti se moc nepovadli. Nefungují, ani jejich vztahy, ani jejich svět. Weir je prostě technický typ.

zdenek2831
04.08.2018 1 z 5

Kniha naprosto postrádá to, v čem byl Marťan tak unikátní: uvěřitelná pohlcující zápletka a sympatický hrdina.

karel9045
03.08.2018 4 z 5

Skutečnost, že Andy Weir umí nejen vymyslet zápletku příběhu, ale ještě ho celý zasadit do vymyšleného, ale realisticky ztvárněného prostředí, v němž je každý technický detail náležitě ošetřen, považuji za kvalitu, se kterou se nesetkávám často. Bezpochyby tak úročí veškeré své technické vzdělání a nadání.
V této souvislosti bych chtěl upozornit na román Johna Sandforda a Cteina Mise Saturn, který mi způsob jakým píše Andy Weir velmi připomíná, aniž by se jednalo o plagiování. Oba zmíněné příběhy situované do blízké budoucnosti mají, kromě kvalitního zpracování, i originální nápad a jsou snad příslibem, že klasická SCIENCE - FICTION se zase po letech vrací zpět. Čtyři a půl hvězdy

jacob_f
01.08.2018 4 z 5

Napínavé a čtivé. Stejně jako u Marťana, tak i zde se mi líbilo, že je to psané jednoduše a s humorem. E-maily mezi jednotlivými kapitolami představují zajimavou formu pro doplnění minulosti hlavní hrdinky a dodatečného kontextu. Celkově hodnotím kladně ale Marťan je ještě o level výše.

jaroiva
01.08.2018 4 z 5

První asi polovina mě moc nebavila, ale pak se to pěkně rozjelo.
"Omlouvám se, ale tohle není pro mě, ...Musíte si najít někoho jiného."
"Dám ti milion gempů"
"Jdu do toho."
...
"Vysvětlím vám to matematicky:
Vosk + kyslík + teplo = oheň.
Oheň + stísněný prostor = bomba.
(Bomba + kombajn) x 4 = 1 000 000 ğ ..."

No, ke konci už to zas bylo až moc přitažené za vlasy, ale i tak mě to bavilo. Na Marťana sice Jazz ztrácí pár koňských délek, ale na 4* to stačí.

Marekh
28.07.2018 3 z 5

Od autora jsem četl v minulosti knihu Marťan a tak jsem byl zvědavý i na tuto knihu, kdy se děj bude odehrávat na Měsíci. Tuto knihu bych hodnotil průměrně. Rozhodně to není kniha, kterou bych si znovu přečetl a kterou bych doporučoval, aby si čtenáři přečetli. Z druhé strany však nemohu říci, že by se tato kniha nedala číst, i když jsem se v některých okamžicích nudil a to není dobré znamení. Určitě existují lepší sci-fi knihy odehrávající se mimo naši planetu :)

Oceňuji odbornost popisu, kdy autor čtenáři vysvětluje srozumitelnou formou technické pasáže. Na rozdíl od Marťana nebyly tyto popisy v knize přehlceny. Líbily se mi e-maily, které probíhali mezi chlapcem Kelvinem a Jazz. V knize se také vyskytuje humor, avšak někdy na škodu. Závěr knihy byl velmi napínavý, líbilo se mi odhodlání našich hrdinů bojovat za správnou věc, přesto celkové hodnocení knihy nezachrání.

Přebal knihy je nádherný. Na počátku knihy se nacházejí 4 plánky, které graficky znázorňují jednotlivá místa, která naši hrdinové navštíví. Tyto plánky se mi líbily.

humor boj o přežití Měsíc pašeráctví sci-fi

Andy Weir
americká, 1972