Aréna smrti

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/213730/arena-smrti-213730.gif 4.64470
Série:

Hunger Games (1.)

Originální název:

The Hunger Games (2008)

Žánr:
Romány, Thrillery, Sci-fi
Vydáno:, Fragment (ČR)
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (624)

Přidat komentář
Burák
19. května

Vsadím se, že kdybych tuhle knihu četla jako patnáctiletá, okamžitě se to zařadí na nejvyšší příčky mých oblíbených knih. Jenže 15 už mi dávno není, od té doby jsem toho dost přečetla a tak už mám trochu vyšší nároky na příběhy, kterým věnuju svůj volný čas.

Čtení úvodního dílu celé trilogie jde skoro samo. Líbí se mi příběh,jeho svižnost, i to, že většina postav má vlastnosti jak dobré, tak špatné. Překvapila mě krutost a syrovost některých scén, ale ne úplně nepříjemně.

Aréně smrti ubírám na hodnocení hlavně kvůli šablonovitě předvidatelným pasážím.
Vzhledem k tomu, že jsem věděla, že příběh bude pokračovat dalšími dvěma knihami, trochu se ztrácelo ke konci napětí.

Každopádně hned jsem se pustila do druhého dílu, což určitě taky dost vypovídá o tom jak se mi to líbilo.

Andynka
30. dubna

Skvělá kniha. Viděla jsem nekprve film, ale i tak jsem z knihy naprosto nadšená!! Nechybělo napětí, drama, láska.... Prostě přesně tenhle příběh jsem očekávala a nejsem ani trochu zklamana. Po dlouhé době jsem přečetla knihu skoro na jeden zátah. :-)

bara2004
30. dubna

Rozhodně zajímavé, i když děj se dá říct, byl trošičku ohraný. Nebylo to zklamání, to ani náhodou. Katniss nepatřila mezi moje nejoblíbenější postavy, ale jako hlavní hrdinka svůj úkol a to takový, aby zaujala čtenáře ,myslím že splnila celkem znamenitě. Knihu jsem poprvé četla tak v jedenácti letech, podruhé v třinácti. Podruhé jsem si uvědomila, že kniha je psaná zvláštně. Nevím jak to popsat.. Dětsky? I když děj rozhodně není dětský, styl vyjadřování autorky mi osobně tak přišel. Možná je to jen můj pocit. Rozhodně to stojí za přečtení.
Čtyři *

Žožik
27. dubna

Přečteno během pár dní. Kniha je velmi zajímavá a čtivá. Celkově jediné, co bych mohla vytknout, je jedině konec, který se podle mě určitě dal zpracovat trochu lépe. Ale jinak je kniha úžasná. Z postav jsem si oblíbila hlavně Katniss a Routu.

misak94
20. dubna

Naprosto skvělá kniha se silným zážitkem z ní ☺

domcalo
20. dubna

Lidi se mě často ptají, co mě přivedlo k lukostřelbě. A já jim vždy odpovím, že to byla tato kniha. Pro někoho je klasickou young adoult a musím říct, že knih s podobným příběhem už jsem přečetla spoustu. Nikdy se mi ale nestalo, že by ji nějaká předčila.

Námět knihy nebyl sám o sobě nijak výrazný. Mě ale nejvíc v Hladových hrách chytly za srdíčko postavy. Úplně nejvíce se mi líbila Katniss a její neohroženost, skromnost a odevzdanost. Že dokázala i v Kapitolu,městě plném mrhání a luxusu, zůstat sama sebou, nemusela se přetvařovat, že je kdovíjak sympatická a nemusela se smát věcem, které jí vtipné nepřišly. Naopak Peeta a jeho sebelítostivost mě pěkně štvali. Katniss alespoň uměla zatnout zuby. Autorka dokonale popisuje co si postavy myslí a vykresluje postupně jejich osobnosti. A nakonec si nemůžu pomoct a musím se vás zeptat. Taky vám připadalo téma knihy hodně blízké komunismu a totalitě?
Myšlenka knihy mě přece přišla docela jasná. Že si nikdy nenecháme vzít svobodu, nenecháme si nic diktovat a pořád budeme v sobě uchovávat kus vlastního já. A nikdo nemá právo nám cokoli z toho brát...

Tesinka_Laufey
17. dubna

Dlouho jsem se knížce bránila, protože se mi prostě příčil příběh, kde se mladí lidé musí navzájem zabíjet v nějaké hloupé hře. Bála jsem se, že smrt téměř každého bude zbytečně rozepsána a umře někdo, koho si oblíbím. Nakonec jsem si neoblíbila žádnou z postav a ani ke Katniss jsem si nedokázala vytvořit vztah. Příběh byl vcelku dobrý a dokázala mě chytit, a přesto nemám jiný důvod k dočtení série než zvědavost.

Rawen616
01. dubna

No, není to špatné. Ale vlastně to není nic nového. Jen další variace na osvědčené téma "hry o život" pro pobavení nějaké dekadentní společnosti. Fungovalo to už s gladiátory ve starém Římě, fungovalo to v Kingově románu Běžící muž, a fungovalo to i v japonském krváku Battle royale(který Hunger games téměř úplně vykrádají-včetně teenagerů jako hlavních hrdinů). Problém je, že všechny výše zmíněné věci jsou daleko zajímavější než Hunger games. Co oceňuji, že i když je kniha psaná pro teenagerky, tak je docela příjemně krutá vůči postavám. Neurazilo, nenadchlo. Nejsem cílovka, takže za tři.

katka639
28. března

Peeta s Katniss jsou moje nejoblíbenější dvojice vůbec. Kniha a myslím, že i celá série se nyní zařadila k mým nejoblíbenějším. Rozhodně doporučuji.

Snehulajn
25. března

Celou dobu jsem četla knížky, které jsme museli a já je moc nevnímala. Do té doby jsem hledala nějaký žánr, který by mě bavil. Ale zjistila jsem, že mě baví číst skoro vše a dokážu se do toho vžít.
Toto byla moje první knížka, kterou jsem si přečetla hned několikrát a zatim mě ani jednou neomrzela. Děkuji za tuto možnost.

Gagarinuvbratr
15. března

Aj keď je to skôr rozprávka, tak sa to čítať dalo. Katniss je fajn pekná baba, ktorá sa vie oháňať aj lukom, za čo má u mňa plus body. Jediné, čo ma na knihe sralo, bol ten ľúbostný trojuholník, ale aj tak ma bavila.

HDosoudilová
13. března

Žánr sci-fi v podstatě nečtu, ale už jsem o této knize slyšela tolik, že jsem se rozhodla ji zkusit. Ovšem nečekala jsem, že mě to bude tak bavit. Možná právě proto, že jsem od knihy nic nečekala. Je tedy smutné a absurdní, že takové příběhy baví tolik lidí. Přece jen mi nepřijde normální, aby mládež četla příběh o tom, jak se mladí lidé mezi sebou vraždí. Není potom divu, kam ten svět spěje. Asi možná proto jsem zvědavá na další díl.

Nomia
09. března

Nestydím se za to a přiznávám, že Hunger Games mě neskutečně bavilo. Od první do poslední stránky. Už je to řadu let od doby, co jsem četla první díl a stejně bych byla schopná jej z fleku odvyprávět. Natolik kniha upoutá.
Výborný napínavý příběh, kterému nechybí akce, napětí, zajímavé zvraty, ale i přátelství a láska. Opravdu vydařená fantasy s výborně vystavěným světem, nápad s jednotlivými kraji byl zajímavý a velmi dobře popsaný.
Na Hunger Games hlavně oceňuji vedlejší postavy, které byly obzvlášť vydařené, charismatické a dodávaly celému příběhu neuvěřitelnou šťávu. Právě postavy jako Haymitch, Cinna, Johanna a Finnick skvěle celý příběh dotvářely. Jsem ráda, že je autorka neodbyla a krásně je vylíčila, každá z postav si nesla svůj příběh, svou historii.
Téhle sérii dokonce odpustím i klišé v podobě milostného trojúhelníku. Byla by velká škoda celou sérii zavrhovat a dívat se na ní skrz prsty, jen kvůli tomu, že ze z ní stal fenomén mezi mladšími ročníky (především díky filmu), nebo ji mylně považovat pouze za slaboduchou červenou knihovnu.
Hunger Games má hodně co nabídnout, ať už skvělé postavy, zajímavý svět nebo pořádnou dávku akce a napětí.

Emmely201
05. března

Jednoduše miluju tuhle knihu. Pro mě velice čtive napsáno.

Banny_L
01. března

Ano..pro náctileté, ale..i já jsem si to ve svém věku zamilovala :).

blonďatá.luc
01. března

Tak dlouho jsem knize odolávala a teď to přišlo - přečetla jsem ji. Nedala se odložit ani na moment, byla bravurně napsaná (snad ani slovo navíc) a její tempo gradovalo s každou stránkou (proto se začátek, minimálně pro mě, táhl). Nemůžu se ale dočkat dalšího dílu! P.S. jsem věrná fanynka Peeta ♥

anna246
20. února

Tohle byla kniha, kterou jsem přečetla poprvé v životě (ano, opravdu), jinak jsem četla za mala knihy, které jsem po dvou stránkách zavřela, a myslela jsem si, že nikdy čtenář nebudu. Ale omyl..

Jakmile jsem uviděla první film, tak jsem okamžitě utíkala do knihovny, a na tuto knihu jsem čekala tři měsíce, než se mi dostala do rukou.. Měla jsem měsíc na to ji dočíst, a já ji poprvé přečetla za jeden den, jedním dechem.
A potom jsem si řekla, že se knihy vlastně dají i kupovat, tak jsem jako dvanáctiletá holčička uprosila maminku a sestřičku o to, aby mi koupily celou sérii, a ejhle, moje první knihy, které byly opravdu MOJE a nemusela jsem je vracet do knihovny.
Od té doby si knihy jen kupuju, a Hunger games jsou pro mě srdcová záležitost, která mi ukázala, že i já můžu být čtenář.
Ač to teď už tolik nežeru, pořád to mám v srdíčku, a všechny postavy mám neuvěřitelně ráda. Hlavně Haymitche, ten byl můj favorit od začátku, do konce.

MorriconeTheGod
13. února

Kniha je chytlavá a čtivá. Trochu mě akorát obtěžoval paskvilní přítomný čas, ve kterém to bylo psané. Přidával tomu sice na dramatičnosti - to je fakt, ale tahal mě za uši a neustále mě vytrhoval z děje. V angličtině to působí možná přirozeně, ale v češtině se to podle mě hodí spíš pro nějaké omezené pasáže, kde je třeba vzbudit maximální napětí, ne pro celý román.

Ze začátku mě docela sr.l i charakter hlavní hrdinky. Autorka ale dobře věděla, kde přitopit pod kotlem, kde se zdržet a kde to prosvištět - žádné nekonečné nimrání v popisování daného světa, jak bývá u fantasy a sci-fi často zvykem - pěkně z rychlíku a věnovat se velice podrobně příběhu a akci. Je to koneckonců kniha pro děti a mladé a ty by sotva uhranula nějakými politickými rozbory.

Za mě teda slušná akce, která sice nemá žádný velký potenciál nebo hodnotu, ale na pár hodin vás naprosto strhne.

Ajda300
12. února

Skvělá napínavá kniha. Autorka má svůj vlastní styl. Nic podobně zformulovaného jsem ještě nečetla. Všem doporučuji!

DoDidDone
03. února

Já jdu zase proti proudu…jako snad vždycky a se vším. :D Bohužel nejsem z knihy tak odvázaný jako většina a vůbec netuším, jestli se mám pouštět do dalších dílů, protože mě tolik nezaujala a v několika místech jsem nadzdvihával obočí s tím, co to tam dělá a proč se o tom píše. Hlavně tedy konec. Ten mi vůbec nesedl. Nechce se mi dávat méně než 4 hvězdičky, protože příběh je propracovaný, ale asi to úplně nefunguje pro mě.

(Skalní fanoušci, prosím, nekamenujte mě za to :D).

Katniss – hlavní postava knihy a vypravěčka – mi byla sympatická, sedla mi. Obětovala se pro svoji sestru, ihned si získala mé sympatie a předváděla spoustu dobrých kousků v aréně. Svět je vylíčený perfektně – jak jsem již napsal – je propracovaný a originální. Nevím, jak vypadá film, ale už samotné čtení je dostatečně popisné, abyste si vše představili prostředí a cítili hutnou atmosféru a dost velkou možnost smrti. Ani jsem nečekal, že v knize bude tolik napětí. Hlavně druhá část pro mě byla nejlepší. Děj se posouval rychle, autorka píše velice čtivě. (Tady sepisuji všechna pozitiva, která mě napadly. Je jich dost a většina knihy se mi líbila ;))

Jenže ta třetí část… No tedy, tam to alespoň pro mě šlo úplně z kopce. Nechci spoilerovat, ale připadala mi trochu k smíchu. Konec je otevřený, ihned nutí otevřít další knihu, ale já – pokud někdy pokračování budu číst – si dám od série pauzu, protože mě poslední část docela otrávila. Chápu, že cílová skupina jsou teenageři, ale no…komu tím kdo prospěl?

AllyKumari
02. února

Ačkoliv jsem viděla filmy a nic v knize pro mne tak nebylo překvapením, nedokázala jsem ji odložit a zhltla ji během tří dnů. Kvalitní YA.

krausmary
31. ledna

Kniha mě bavila, byla poutavá od začátku do konce a v podstatě jsem jí zhltla na jeden nádech. Určitě doporučuji :)

vivalamuff
25. ledna

Třebaže nejsem cílová skupina, moc mě to bavilo. Nejlepší část se odehrává v aréně... rozhodně si přečtu pokračování.

Radusak
22. ledna

Kniha není vůbec špatná. Bavila mě od začátku do konce.

Linda007
10. ledna

První díl je nejlepší z celé série. Hlavní hrdinka je otravná, ale zbytek postav je fajn.

Rea1307
08. ledna

Ze začátku jsem se u knihy příšerně nudila. Příběh mě začal bavit až tehdy, co se hlavní hrdinové dostali do arény. Kniha má určitě něco do sebe. Je v ní zajímavý pohled na budoucnost, ale postavy mi přijdou ploché. Vlastně nevím, co si o nich mám myslet..

Vesmich
04. ledna

V některých případech je mi trochu záhadou, proč se příběh stane takovým fenoménem. V tomto případě se žádná záhada nekoná. Dospívající lidé v roli zástupných obětí, boj, vzdor, hlad a předurčenost. Hry, ve kterých není místo pro druhé místo. Dívka dost stará na práci a shánění potravy pro rodinu, na smrt a utrpení, ale ne na lásku. Kontrast mezi životními podmínkami vyvolených a těch ostatních. Příběh má potřebný rytmus a spád, chvíli se řítí dopředu, aby se zastavil ve strnulé nehybnosti a zase uháněl dál. Všechno vyvážené – v naléhavosti, bolesti, radosti – kontrast mezi dny hladu, kdy je třeba žvýkat listy máty, anebo vůbec nic a dny hojnosti, kdy je potřeba se nacpat k prasknutí dušeným jehněčím a rýží a ovocem a vším, co se nabízí. A ta tyranie podaná tak, aby jí dospívající čtenář rozuměl a uměl se na ní naštvat a chtít vzdorovat, ale stále zůstalo dost prostoru pro strach. Když už ne o sebe, tak alespoň o všechny blízké. Já knihu mezi doporučenou četbu rozhodně zařadím.

knihařka2
03. ledna

Nejprve jsem se nutila ale po první kapitole... wow na jeden zátach.

TomTomis
02. ledna

Kniha se mi docela líbila. Jen jsem zjistl, že na tyhle poněkud akční knížky asi nejsem. Nečekal jsem moc, proto mě to nijak nepřekvapilo. Šlo až na výjimky o to, co má kdo na sobě, kdo koho zabil a nezabil. Místy nějaké to zamyšlení. Teď si dám pauzu před druhým dílem, pokud se tedy do něj mám vůbec pustit:)

ronniejohns
27.12.2017

Když v roce 2012 vyšel film Hunger Games, okamžitě jsem se do něj zamilovala. Během čekání na druhý díl jsem si potřebovala toto čekání nějak zkrátit. Další den jsem běžela do knihovny a první díl si tam půjčila. Nadchla mě. Přesto, že nejsem fanoušek knih, kterou jsem psané v přítomném čase, nějak jsem to překousla. Dle mého je film Hunger Games jedním z nejpodobnějších své knižní předloze. Mluvím samozřejmě hlavně o prvním díle. Doteď si pamatuji, jak jsem se do knihy zabrala, že jsem jednou cestou domů nechtěla vystoupit z metra (bydlím téměř na konečné trasy C) a prostě jsem jela na opačnou konečnou a zpátky, jen abych si mohla číst.