Architekt temna

Architekt temna https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/490619/bmid_architekt-temna-8Up-490619.png 4 65 24

Mladík Joni se nastěhuje do činžovního domu. Beton, okna, temná schodiště a tlumené pohledy unylých dveří. Přesto, že vyrůstal v prosperující rodině a hodlá nyní žít sám, byt mu zařídil otec. Joni se těžko přizpůsobuje novému rytmu každodenního života, hned po nastěhování zjistí, že předchozí majitel bytu zabil ve sklepě domu svoji dceru. Za nocí slyší Joni z tajuplného schodiště podivné hlasy. Kdo se po domě potuluje? Setkání se sousedy jeho obavy rozhodně nezaplaší. Marko Hautala potvrzuje, že skutečný horor žije blíž, než si myslíte.... celý text

Literatura světová Horory
Vydáno: , Golden Dog

Pimeän arkkitehti , 2020

jiri5027
19.05.2022 5 z 5

Tady není o čem. Do 80 strany rozjezd a pak dlouhá strmá jízda do pekla. Atmosféra, jako blázen. Ty bosé kročeje ještě pořád slyším. Brrrrrr. Tak tuhle knihu žeru!

eraserhead
16.05.2022 5 z 5

Zkrácená verze komentáře: Chci dalšího Hautalu. Rozvinutější verze: Tak nějak asi i chápu, že někomu Hautalovy romány nesednou, protože nepíše přímočaře a polopaticky. Mě se ale naopak právě tento styl zamlouvá, dokáže vytvořit nádhernou atmosféru a vtáhnout mě do ní. Architekt temna je neobyčejně temný román. Skvělý, atmosférický, mrazivý. Jsem rád, že se po pauze u nás začal zase vydávat a to bez nesmyslných a jeho tvorbě a knihám škodlivým přívlastkům označujícím ho za finského Kinga. Hautala je svůj, originální a působivý. To jeho tvorbu činí jedinečnou a skvělou.

Morbidus
04.05.2022 5 z 5

Jeden z nejlepších horrorových románů, na jaký jsem v poslední době narazil. Originální prostředí paneláku, na kterém je cosi špatně (říct strašidelný panelák mi přijde zjednodušující až zkreslující), mě v kombinaci s inteligentním způsobem vyprávění během čtení div že neabsorbovalo. Užité znepokojující prvky a temná atmosféra nepřestávají růst, až si občas nejste sami jistí, kde leží hranice mezi realitou a fikcí... či zda vůbec existuje.
Na druhou stranu, příběh nemusí stylem vyprávění sednout každému čtenáři. Je to svým způsobem psycho-surrealistická Rubikova kostka, kterou skládáte tak dlouho, až nakonec poskládá ona vás. Trochu mě překvapil rychlý konec, který ale v důsledku dával smysl a zbytečně již vyřčené neprotahoval.
Intenzivní kniha. Doporučuji.

Rassmussen
23.03.2022 5 z 5

Prozatím bezkonkurenčně nejlepší Hautalova knížka, kterou jsem četl. Ve srovnání s Bábou Motykou a Šeptající dívkou je Architekt temna nejkvalitnějším kouskem. Mělo to grády, bylo to opravdu temné, text umí udržet čtenáře v napjatém očekávání. Retrospektivní okénko v podobě magnetofonové nahrávky Architekta vnesla do příběhu až přímo Lovecraftovskou atmosféru. Jako fanouška H.P. Lovecrafta mě to víc než potěšilo! :-) Zkušenější čtenář rozpozná z vypravěčského stylu knížky, kde přesně autor čerpal inspiraci (pouze Lovecraft to zdaleka není:-)). Naprosto úchvatné! Palec nahoru a plný počet hvězd!