Anna zo Zeleného domu

Anna zo Zeleného domu https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22576/anna-ze-zeleneho-domu-22576.jpg 5 1610 351

Anna ze Zeleného domu série

Veselé i smutné príbehy siroty Anny, ktorú si adoptujú dvaja prostí vidiečania - súrodenci Marilla a Matej Cuthbertovci. Temperamentná Anna s bohatou fantáziou a predstavivosťou spôsobí Marille a Matejovi spočiatku veľa starostí svojimi neuvedomelými výčinmi, no napokon majú z nej radosť, ich život dostane nový zmysel a čoskoro si ho už bez Anny ani nevedia predstaviť. Spisovateľka v celom rade týchto kníh naplno rozvinula svoj rozprávačský talent, fantáziu, zmysel pre humor, a tak sa Anna stáva hrdinkou všedných i nevšedných príbehov, odohrávajúcich sa na Ostrove princa Eduarda v prostredí nádhernej prírody.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Mladé letá

Anne of the Green Gables , 1908

Nielada
26.04.2016 5 z 5

Tak konečně - seznámila jsem se s Annou ze Zeleného domu! Jako dítě jsem ji minula a je mi to líto. I nyní, vzdálenou od dětských let, mě však kniha bavila. Očekávala jsem poněkud upjatý, přemoudřelý příběh, ale ono ne. S Annou je legrace - ovšem nejen ta. Jedná se o milou směs humoru, dojetí, životní moudrosti, nadšení z přírody a přátelství. Anna není bezchybná a to je na ní sympatické. Některé věty bych si ráda opsala a řídila se jimi. Snad se mi to povede a snad se někdy dostanu i k nějakému tomu pokračování.

lea25
11.04.2016

Kolikrát v životě bychom vedle sebe potřebovali člověka tak nadšeného ze všeho,co jej obklopuje.Četla jsem poprvé a to díky seriálu,který mi připomněla jedna slovenská televize.Milé čtení,mnohdy úsměvné,jisté názorové pasáže nadčasové.

lietajka
30.03.2016 5 z 5

Prečítala som znova v rámci Čtenářské výzvy (obľúbená kniha z detstva) - koľký krát, to som už prestala počítať :D A hoci sa postupom rokov vidím skôr viac v Marille, Anna a celý príbeh nestrácajú svoje čaro. Práve naopak.

MartinaF
26.03.2016 5 z 5

Nádherná knížka o dívce, která je plná fantazie, lásky, neutuchající a nakažlivé energie. Jak ráda jsem si četla o jejích snech, laskavosti a ztřeštěných nápadech. Jsem moc ráda, že jsem si ji mohla přečíst, i když je určená pro mnohem mladší čtenáře než jsem já.

j.kostal
22.02.2016 5 z 5

Príjemne mi padlo stretnúť sa s Annou zo Zeleného domu po rokoch ako spomienka aj na moje detstvo, a som rád, že Anna zostala stále rovnaká - s neuveriteľnou fantáziou, akú dnešné deti skoro ani nemajú, hrdá, cieľavedomá a stále sama sebou! Skutočne nezabudnuteľné stretnutie, ktoré si hocikedy s radosťou zopakujem!

FaithFrances
21.02.2016 5 z 5

Moja najobľúbenejšia kniha z detstva a dospievania.Zbožňovala som Annine príbehy,to ako bola ukecaná,ako sa vždy dostala do peknej a humornej šlamastiky.Najviac som však obdivovala na nej,ako si vedela stavat vzdušné zámky,pretože snívanie s otvorenými očami je v tejto dobe potrebné.Ako sa vraví: ?:" Ovplyvňujú nás knihy,ktoré čítame v detstve a nie v dospelosti." :-)

26e
28.01.2016 5 z 5

Odporúčam "povinne" prečítať každému dievčaťu ...základná výbava :) .. /asi si aj ja vytvorím rebríček :)/ Anna je čarovná, vtiahne Vás do svojho sveta ani neviete ako...

3nitka
09.01.2016 5 z 5

Sériu o Anne, ryšavke, mi odporučila moja sestra a nesklamala som sa. Rada sa k tejto sérii kedykoľvek vrátim.

petra8695
30.11.2015 5 z 5

Jedna z nejoblíbenějších knih mého dětství! Četla jsem i všechna pokračování a klidně se do ní pustím i teď.

Renatecka
29.10.2015 3 z 5

Na můj vkus trochu naivní čtení, ale knihu jsem dočetla do konce. Přiznám se, že v dětství mě tato knížka úplně minula (asi jsem zrovna chyběla, když se probírala :-) )

Yalka
28.08.2015 5 z 5

K Anně jsem se vrátila po 25 letech, abych si přečetla originál v angličtině. Některé moje lásky z dětství nové čtení přežily jen s odřenýma ušima, Anna mi přišla ještě lepší než kdysi. Ty vtipné Anniny postřehy a hlášky, krásně vykreslené postavy... Vůbec mi nepřijde, že by to byla knížka vhodná jen pro malé holky. Originál v angličtině můžu jen a jen doporučit. I když kniha vyšla před více než 100 lety, tak ta angličtina nádherně odsýpá. Dala jsem si to jako audiobook, poslouchala jsem tuto amatérskou dramatizaci: https://librivox.org/anne-of-green-gables-dramatic-reading-by-lucy-maud-montgomery/ Není to špatné, většina postav je moc hezky vystihnutých, Anna je dokonce výborná, jen Diana se bohužel nepovedla.
Ještě jeden důležitý postřeh k textu knihy: porovnáním originálu s verzí od Albatrosu (překlad Aleny Benešové, vydání z roku 1993, které je asi přetiskem vydání z roku 1982) jsem zjistila, že česká verze je dost krácená. Např. chybí kapitola č. 27, An Unfortunate Lily Maid, kde je důležitá interakce mezi Annou a Gilbertem, na což jsou v knize později asi dvě nebo tři narážky. A to není jediná kapitola, která v knize chybí.
Překladatelka (nebo možná následně redaktor/ka) asi měla ideové zadání, snaha eliminovat zmínky o víře/křesťanství je jasně zřetelná. Jeden příklad za všechny, Matějova úvaha z kapitoly 34 (A Queen's Girl, česky kapitola 30, V Královské akademii): "She's been a blessing to us, and there never was a luckier mistake than what Mrs. Spencer made—if it WAS luck. I don't believe it was any such thing. It was Providence, because the Almighty saw we needed her, I reckon." Je přeložena takto: "Je pro nás oba požehnáním a šťastnější chybu nemohla paní Spencerová udělat, když nám ji poslala místo chlapce. To... teda... učiněné štěstí..." Zbytek je vypuštěn. Vynecháním poslední věty odstavce překladatelka úplně otočila význam! WTF??? Matěj v originálu doslova říká, že je přesvědčený, že NEŠLO O ŠTĚSTÍ, ale o zásah boží prozřetelnosti. (Více k zásahům do textu Anny najdete na záložce Diskuse.)

miriam.w
06.07.2015

Anna zo Zeleného domu..Anna z Avonlea a Anna v Redmonde = úplne naj..diely z celej série o Anne!

LCCLucifuk
03.07.2015 5 z 5

Táto kniha ma ako decko strašne moc bavila. Z mojej strany čisto nostalgická záležitosť, ku ktorej sa kedykoľvek rada vrátim.

zuzi1162
04.06.2015 5 z 5

Moc krásná kniha, ale myslím, že pro dnešní děti by si to zasloužilo předělat. Byly tam dlouhé popoisné pasáže a občas se špatně vyznávalo v dialozích. Obázvám se, že díky tomu by mohla bát kniha dnes odložena. Jinak je to ale moc hezký příběh a skoro mi je až líto, že nejsem v těch krásných letech Anny. Určitě bych si čtení užila víc. Pevně doufám, že jí jednou bude číst moje dcerka.

tygriik
23.04.2015 5 z 5

Nejkrásnější knížka mého dětství.

Lily28
08.04.2015 5 z 5

Anna mi prirástla k srdcu už veľmi dávno a toto dievča s veľkou fantáziou bude súčasťou môjho života snáď navždy. Niekedy sa teším, že jedného dňa kúpim túto knihu dcére, ale to je ešte veľmi ďaleko :)

1v8na
02.04.2015 5 z 5

Příběh se mi velmi líbil. Nedalo mi to a stáhla jsem si i televizní seriál a přiznám se, dost jsem se u něj naplakala. Nemůžu se dočkat dalšího dílu v knížní verzi.

ajsigirl
27.02.2015 4 z 5

Knížka vás vtáhne do děje po pár stránkách. Hned ze začátku se totiž dozvíte proč není Anna chlapec ale děvče, kterého rodina očekávala. Hned pocítíte, jak úžasxné děvče Anna je, nebudete stačit číst jak rychle Anna mluví, jakou ostrou povahu díky pěstounským rodinám má, jakou fantazii si přivlastnila. Jde o rychlé trochu potrkané děvče, které umí díky své fantazii měnit celou zahradu a okolí v úžasný pohádkový svět. Když se ocitne v nepříjemné situaci vždy si však dokáže poradit. Během příběhu se Anna trochu klidní a vy prožíváte její příběhy a její neuvěřitelnou smůlu spolu s ní. Doporučuji!! Skvělé čtení!!

yank3e
23.01.2015 3 z 5

Knížka mě docela zklamala, čekal jsem, že bude lepší, i když je to možná tím, že jsem zvyklý na modernější literaturu. Hlavně závěrečná část, kdy už byla Anna starší, mi tam moc neseděla.
Nedá mi nesrovnat s knížkami A. Lindgrenové, které u mě stále vedou, byť se v mnohém podobají.

Luccy78
14.01.2015 5 z 5

Tak tahle kniha je moje srdeční záležitost.. Úžasný příběh pihaté Anny se mi vryl hluboko do srdíčka a před nedávnem se mi podařilo splnit si svůj dětský sen, kdy jsem se stala hrdým vlastníkem této nádherné knížky.