Anna ze Zeleného domu

Anna ze Zeleného domu https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/204198/mid_anna-ze-zeleneho-domu-anna-ze-zelen-tIb-204198.jpg 5 1607 351

Anna ze Zeleného domu série

Příběh dívenky Anny, sirotka, který nachází u dvou stárnoucích sourozenců, až doposud osaměle hospodařících na své venkovské farmě, svůj první opravdový domov, má na hony daleko k jakékoli sentimentalitě. Zato vtipu, humoru a životního optimismu má v sobě nadbytek. Hubená, pihovatá a hlavně neuvěřitelně upovídaná Anna s rezavými vlasy a nevyčerpatelnou fantazií si získá čtenáře od prvního okamžiku.... celý text

Literatura světová Pro děti a mládež Dívčí romány
Vydáno: , Albatros (ČR)

Anne of the Green Gables , 1908

kajčamach
26.01.2020

Neskutečně silná kniha... o lásce, beznaději, smutku, štěstí...
Při čtení se mi míchaly emoce, které jsem cítila, jednou jsem se smála o kapitolu později brečela. Určitě doporučuji

JErle
11.12.2019 5 z 5

Četla jsem ji nyní podruhé, po cca 30 letech. Přesný dojem z prvního čtení už si nepamatuju, jen mi kdesi v podvědomí uvízlo, že se mi to líbilo. Musím říct, že i teď, "na stará kolena", jsem byla nadmíru spokojená. Jedenáct mi není už dávno, ale když jsem to četla, jako by mi chvílemi i bylo :-)

Kniha2006
03.12.2019 4 z 5

Příběh je o milé, zvídavé dívce s velkou fantazií. Moc se mi kniha líbí.

Vendulis
27.11.2019 4 z 5

Milá, čtivá kniha z pohledu dospívající dívky. Anna mi strašně přirostla k srdci...takový problémy-přitahujicí snílek. Také prostředí, ve kterém se příběh odehrává, je nádherné. I když to je kniha určená dětem, určitě se zalibi i starším čtenářům. :)

Verida
27.11.2019 5 z 5

Úžasná kniha.Sice se ke mě dostala až teď v dospělosti a taky díky seriálu,ale i tak jsem knihu velmi ocenila.Nádherný příběh,čtivý a myslím že jako teenager bych jí milovala.Určitě to bude jedna z těch knížek,ke kterým se ráda vrátím.

marky7739
17.11.2019 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha.... Někde jsem tu četla, že je škoda, že kniha se někomu nedostala do ruky v době věku Anny.... já ji četla ve svých 12cti a nedokázala jsem jí ocenit.... prostě puberta. Teď miluju tu zrzavou holčinu a její pohled na svět.

EvelineGray
20.10.2019 5 z 5

Trošku lituji, že jsem se k Anně dostala až v dospělém věku, protože mé mladší já by bylo naprosto nadšené. Ale i v tomhle věku jsem si tu pihatou holku zamilovala a zařadila do žebříčku nejoblíbenějších hrdinek.

MaggieR
04.10.2019 5 z 5

Ó, keby som nemala v takej úcte knihu ktorá mi ovplyvnila život, povedala by som, že je to tá najúžasnejšia kniha na svete. Toľko lásky. Moje top 5. Nádhera, dokonalá, doporučujem.

ju01
01.10.2019 5 z 5

Příběh vypráví o sirotkovi, dívce jménem Anna, která poprvé nalézá pravý domov u dvou hospodářů v Zeleném domě na ostrově prince Edwarda. To ji velmi nadchne. Stane se z ní ještě více optimistická a živá dívka, než jakou bývala předtím. Oba dva stárnoucí hospodáři, sourozenci Marie a Matěj, si jí zamilují i přes nadmíru její fantazie a časté nehody, které se jí díky jejím ukvapeným rozhodnutím stávají. Anna se stane součástí rodiny. Brzo si najde nejlepší kamarádku Dianu, a tak se jí splní jeden z jejích snů. Začne chodit do školy, kde se stane hodně oblíbenou a vytvoří si spoustu nových kamarádek. Škola jí jde a baví ji, proto se také rozhodne udělat přijímačky na akademii, kam jí vezmou. A jak postupně dospívá, učí se nejen novým dovednostem, ale také tomu, že musí být trpělivá. Na konci knihy se staví před velké osobní rozhodnutí: má využít stipendia, které získala po vystudování akademie a učit se dál, nebo zůstat v Zeleném domě a pomoct Marii, která zůstala sama na hospodářství?

Hlavní postava je hubená, pihovatá a rusovlasá Anna Shirleyová, která je sirotkem. I přes její nelehkou minulost je Anna optimistická, veselá a stále živá mladá dívenka, která má nadmíru fantazie a často je zasněná. Díky jejímu otevřenému a přátelskému chování se snadno spřátelí a dokáže se otevřeně bavit. Její chování jí však i někdy dostává do potíží, které se stávají většinou kvůli jejím ukvapeným rozhodnutím. Nakonec se ale Anně vždy podaří najít nějaké řešení a z potíží se dostat. Jedna z jejích dovedností se ukáže při recitaci, v níž vyniká nad svými vrstevníky. Postupně se z Anny stává chytřejší, vyspělejší a rozumnější dívka, která je nejen schopná ve všech domácích pracích, ale je také neobyčejně nadaná ve škole. Díky své píli a chytrosti se dostane až na akademii, kde začne studovat.

Na knize mě zaujalo, že i když je příběh už přes sto let starý, pořád se čte a patří mezi dětskou literární klasiku. Líbila se mi svým příběhem a nadchla mě nejen způsobem, jakým je napsaná, ale například i prostředím, do kterého je příběh zasazen. Kniha je napínavá a dokáže čtenáře pohltit do svého vtipného, ale i poutavého příběhu. Čtenář se dívá očima malé holky, jaké to bylo vyrůstat před sto lety. Rozhodně bych tento dívčí román doporučila všem mladším čtenářům.

Misisou
07.09.2019 5 z 5

Už když jsem ji začala číst, věděla jsem, že si ji zamiluju. Nádherný příběh.

Anchie
27.07.2019 5 z 5

Tak jsem si ze zvědavosti koupila nové vydání mé milované knížky z dětství. A je sice krásně ilustrovaná a konečně co se textu týče kompletní, ale jsem velmi zklamána překladem. Krásná květnatá čeština, která nezapomenutelně vykouzlila každý kout Avonlea je ta tam a nový překlad je bohužel dost zjednodušený a asi "moderní" - pro dnešní děti? Nechápu a je mi to líto...

kulatina
14.07.2019 5 z 5

Milý optimistický příběh kvetoucího mládí mladého děvčete ze začatku 20. století, ozdobeného krásnou přirodou, do niž je příběh posazen. Pro všechny, kteří si chtějí odpočinout mezi severními detektivkami.

Radka1911
27.06.2019 3 z 5

Dívčí klasika, pro mne to byl návrat do dětství. Pro dnešní slečny už by možná nebyla tak poutavá jako pro předešlé generace.

babyboar
12.06.2019 4 z 5

Na knížky pro děti není pozdě v žádném věku, natož když se jedná o klasiku. Pro malé čtenáře ideální krátké kapitoly. Pro současné děti možná málo akční a moc sentimentální. Jinak milé čtení o kanadské Pipi Pučochaté, která ovšem postupně dospívá...

maja2712
05.06.2019 5 z 5

Tak tedy skoro v padesáti letech jsem přečetla tuhle milou knížku o divence plné fantazie a pohledů na svět očima čistých radostí. Dočteno s povzdechem: no krasne... asi takhle me ohromila kniha, kterou autorka napsala v roce 1908.

Adhara
30.05.2019 5 z 5

Najlepší dievčenský román, aký som kedy čítala. Milý, vtipný, jemný a najmä s dobrou atmosférou.

Zboznujuknihy
25.04.2019 5 z 5

Čtení jsem si moc užila. Anna mi byla sympatická, taková správně střelená holka s velkou fantazií - myslím, že bychom si rozuměly. Určitě se ke knize budu vracet.

dontbullshitme
11.04.2019 5 z 5

Ještě jsem ani nedočetla a musím říct, že ten příběh miluju a je mi úplně jedno, že jde o dětskou knihu. Také doporučuju seriál od Netflixu Anne With an E!

Anežka537
10.04.2019 5 z 5

Ani nevím co napsat... Nemám co vytknout. Určitě doporučuji.

Sus2007
09.04.2019 5 z 5

Tato kniha je dokonalá. Vždy na ni budu vzpomínat jako součástí mého dětství. Naše rodina ji čte po generacích. Jakéhokoli pohlaví. DOPORUČUJI