Anihilace

Anihilace https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498452/bmid_anihilace-Q39-498452.jpg 4 411 411

Jižní Zóna série

Oblast X byla desítky let odříznutá od zbytku kontinentu. Rozlehlé pozůstatky lidské civilizace znovu opanovala příroda. První expedice se vrátila se zprávami o nedotčené, rajské krajině. Všichni členové druhé expedice spáchali sebevraždu. Třetí expedice zanikla při přestřelce, když se její členové obrátili proti sobě. Účastníci jedenácté expedice se vrátili jako stíny svých dřívějších já a během několika měsíců po návratu zemřeli na agresivní rakovinu. Nyní se chystá dvanáctá… Na místo dorazí s tím, že očekávají neočekávané, a Oblast X skutečně dostojí své pověsti – brzy objeví obrovskou topografickou anomálii a formy života, které se vymykají veškerému chápání. Avšak tím, co všechno změní, jsou především tajemství, která si do Oblasti X přinesli sami účastníci expedice. Oblast X byla desítky let odříznutá od zbytku kontinentu. Rozlehlé pozůstatky lidské civilizace znovu opanovala příroda.... celý text

Literatura světová Sci-fi
Vydáno: ekniha , Argo

Annihilation , 2014

gonga
06.10.2017 2 z 5

Kniha je napsaná jazykem, který někomu může sedět, mně byl spíš nepříjemný a ačkoliv je atmosféra zručně budována od začátku do konce, samotné vyústění čtenáře nemůže uspokojit, je až příliš znát, že jde o první díl trilogie, ve kterém se člověk dozví jen velmi málo. Kniha nabízí pouze otázky , minimum odpovědí a ať čtenář přemýšlí jak chce, víc se v této části nedozví.

withoutchild
03.10.2017 5 z 5

Nejlepší a asi nejdivnější knížka, kterou jsem za poslední rok četl. Nevím, čím to bylo, ale už během první kapitoly jsem měl v zádech tak nepříjemný mrazivý pocit, že jsem si musel dát na chvíli pauzu od čtení. V příběhu zůstává spoustu nezodpovězených otázek, což se určitě nebude líbit každému, ale celá ta nevědomost je vlastně kladem celého děje. Sledujeme čtyři bezejmenné ženy ve světě, o němž nic nevíme, a celé to doprovází jakýsi strach z něčeho, co tam není. 9/10

tonysojka
21.09.2017 4 z 5

Prozatím mi to hodně připomíná Piknik u cesty od Strugackých ale líbí se mi styl jakým je to napsané

pafčaodřeky
13.09.2017 4 z 5

Moderní, neokoukaná, psychologická fantasy, kde je poměrně málo akce, zato máte takový ten nepříjemný pocit, kdy nevíte, jestli je hrdinka blázen pod hypnózou v nějakém experimentu, nebo je šílený ten svět kolem ní. Piknik u cesty mi to nepřipomínalo, spíš lépe napsanou a tajemnější Darwinii od Wilsona.

Athugandi
09.08.2017 4 z 5

výborne napísaná, atmosferická, tajomná, mysteriózna... taká je Anihilace. Veľa sa v prvej časti čitateľ nedozvie, dalo by sa povedať, že skôr celý čas tápa a ocitá sa v stále väčšom mori otázok, ktoré mu však nik nezodpovie... zaujímavá je aj celková štruktúra trilógie, akým na seba jednotlivé časti nadväzujú... niektorí to kritizujú, mňa však tento spôsob viac než potešil...

milan1315
31.07.2017 4 z 5

Chápu ty, co byli zklamáni, protože jsem též čekal něco jiného, něco ve stylu Pikniku u cesty (později Stalker), ale ta rozostřenost, ten pocit, kdy čtenář neví, jestli jde o halucinaci nebo o realitu, mi byl nakonec velmi příjemný. Originální čtení. Ale není to kniha pro každého.

HORTID
03.06.2017 5 z 5

Kvůli pokračování jsem přečetl podruhé a zážitek to byl stejně příjemný.

TomTomis
20.04.2017 3 z 5

Kniha mne poněkud zklamala. Myslím, že si stačí přečíst anotaci ke knize, a vím skoro vše podstatné. Kniha předestře před čtenářem víc otázek, než na co nakonec odpoví. Hledal jsem v tom příběhu něco víc, nějakou alegorii, jinotaj, ale asi jsem slepý. Žádný zázrak se nekonal a pohled vypravěčky na věc, kdy neustále něco tají, říká nepřesně, tajuplně, "rozostřeně", mi přijde velmi nezáživný, což sice mohl být záměr autora, ale mě tato kniha nesedla. I přes svou krátkost jsem ji četl několik dní a docela se těšil , až ji dorazím.

FireOfFilth
12.02.2017 5 z 5

Dost podobné Pikniku u cesty od Strugackých. Takovéhle knihy miluji. Dost nezodpovězených otázek. Doufám, že v dalších knihách budou zodpovězeny.
Celkové hodnocení 100%

Adamson
08.01.2017 3 z 5

N tuto knížku jsem se velice tešil, ale byl jsem z ní ve finále zklamamý. Četlo se to celkem dobře, autor držel napetí a chtíč vědět co za tím vším je a co je ono a proč je ono a tak dále, ale ve finále mi přislo, že se v knize skoro nic nestalo a celkový dojem byl nijaký.

3497299
23.12.2016 4 z 5

Lovecraft jako hard core SF.

Ivan Kučera
23.07.2016 2 z 5

Veľké sklamanie a smutne nevyužitý potenciál. Sci-fi knižkám sa vyhýbam ako čert krížu (až na Nonstop od Aldissa), ale u Anihilácie ma zaujala skvelá zápletka o tajomnej Oblasti X, do ktorej vyrážajú vedecké expedície s čoraz rozporuplnejšími výsledkami. Obrovské, záhadami pretkané územie bolo kedysi obývané ľuďmi, no v posledných rokoch/desaťročiach nad ním získala nadvládu divoká príroda a nebezpečné zvieratá, pričom v dokonalej izolácii od okolitého civilizovaného sveta sa mohli vytvoriť úplne nové druhy rastlín a živočíchov. S takouto zápletkou sa dá napísať nádherná knižka s mohutnými prvkami mysteriózna, hororu, akcie, sci-fi a „chlapčenského“ dobrodružstva. „Úžasné,“ hovorím si a klikám na ´objednať´. Potom mi kniha príde, začínam ju čítať a... nuž, nie je to ono. Čakal som niečo iné. Hovorím si ale "pokoj, ono sa to zlepší". Lenže... nezlepšilo. Skôr sa to ešte viac zhoršilo. Začalo to byť ešte viac nudné a ešte viac rozvláčne – a pritom to nemá ani 180 strán! Hoci je oblasť zaprataná neskutočnými záhadami, kde každej by sa dalo venovať 20 parádnych strán, hrdinka sa namiesto ich odhaľovania radšej celú knihu bezcieľne a stereotypne motá v nezáživnej „veži“, kde rieši záhady, ktoré nie sú zaujímavé a ani vzrušujúce, kým vonku, za múrmi veže, dýcha úžasný svet plný neskutočných tvorov a záhad. No proste na zaplakanie. NIČ som sa nedozvedel a odpovede na otázky, ktoré ma spočiatku zaujímali, boli postupujúcou nudou umlátené k smrti do takej miery, až ma úplne prestali zaujímať a snové finále bolo posledným klincom do rakvy. Zápletka 100%, prevedenie 40.

Serja
31.05.2016 4 z 5

Jako velký fanoušek Ex Machiny jsem sáhnul po Anihilaci po zjištění, že se chystá její filmová adaptace v režii Alexe Garlanda. A hle....Anihilace je výborná mysteriozní jednohubka, co nutí čtenáře zpochybňovat a konspirovat. Jak se blíží finiš, kniha v mysli vytváří neuvěřitelné vizuální orgie a nemohu se dočkat, až je budu moci vidět ve filmu.

Flexi
29.05.2016 5 z 5

Ráda čtu o dobrodružných výpravách do neznáma. Kdysi to bylo o cestách Marka Pola, J.Cooka, do nitra černé Afriky. Po čase jsem objevila téma průzkumných cest do vesmíru. Tato kniha mě vrací zpět na Zem, ale jakousi oblast zasaženou něčím neznámým, tajemným. Cíl vyprávění se vymyká uchopení. Nejde vlastně o filozofickou úvahu o našem nitru, o tom, co tvoří naši osobnost, co jsme zač? Těším se na další díly.

Finn69
14.05.2016 4 z 5

Hodně zvláštní kniha, ale to se konečně dalo od VanderMeera čekat. Na začátku vás napadne srovnání se Stalkerem bratří Strugackých, oblast X připomíná Zónu, to je ale to jediné, čím jsou si ty dvě knihy podobné.
Jde v podstatě o deník jedné z účastnic výzkumné výpravy do nitra zamořené oblasti X, a většina toho co čtete, se vlastně odehrává v její hlavě. Nejde o klasický příběh se začátkem, koncem, zápletkou atd. Nečekejte, že se dozvíte odpovědi na spousty otázek, které se vám v průběhu čtení začnou rojit v hlavě, oblast X pro vás zůstane záhadnou i po dočtení knihy a stejně jako já se začnete pídit po datu vydání dalšího dílu.

Crowley
05.03.2016 4 z 5

Nutno podotknout, že kniha není určitě pro každého. Těžce neosobní styl psaní manipuluje s čtenářem s velkým odstupem. Je to jako kdyby jste četli nějakou zprávu z výzkumu, ale hodně okořeněnou. Nejde zde o osobní příběhy nebo velké emoce. To však neznamená, že kniha nedokáže vyvolat ve vás emoce.
Autorovo téma je originální, ale svým specifickým stylem si sám dobrovolně ztenčil potencionální zájemce a fanoušky této knihy. Nečte se to snadno a kniha se vám odmění "pouze" naprosto nepřeberným množstvím otázek, ale minimem odpovědí. Je důležité dodat, že Anihilace je pouze první část trilogie, takže odpovědi rozhodně v této knize nečekejte. Co tedy můžete čekat? Spoustu zajímavých úvah a otázek. O příběhu musíte přemýšlet, ale pokud budete mít trpělivost, tak budete přemýšlet čím dál více a všude. Různé teorie, které vám tento příběh předhazuje, můžou zapadnout do těch vašich, ale nakonec je máte nějakým způsobem vyvrácené stylem "co když?"
Pokud chcete tento příběh číst, tak bych doporučil čekat soubor atraktivních otázek ve velmi zajímavém prostředí se spoustou originálních věcí. Kniha je prostě něco jiného, ale jak jsem napsal. Ne každý ji bude mít rád.
Osobně si myslím, že už jen díky jedinečnosti a nápadu by kniha měla být lépe hodnocena. Díky odvaze autora vkročit do nemainstreamových vod, jsme dostali příběh, který má velký potenciál. Mé subjektivní hodnocení by bylo na 3*, ale vzhledem k místnímu hodnocení budu rebelem a hodnotím víš.
Máte tedy odvahu vstoupit do oblasti X?

betys6914
17.02.2016 5 z 5

Skvělá kniha! Spíš než sci-fi bych to ale označila za jakýsi počin, ze kterého za pár stránek začnete trpět stihomamem a schizofrenií. Jakmile se tak stane, není pro vás z oblasti X cesty zpět.

Eyghon
14.02.2016 1 z 5

Podle popisku na knize jsem si myslel, že to bude něco jako Stalker od Strugackých, ale nemůžu být víc zklamaný. Začátek se rozjíždí celkem dobře - příchod do Oblasti X, zkoumání okolí, nalezení podivné stavby a ještě podivnějších rostlin a živočichů. V pohodě. Ale od druhé třetiny to zklouzavá k nevysvětlitelným jevům, které bohužel zůstanou nevysvětlené až do konce. Poslední část jsou už jenom rádoby filozofické žvásty - totální nuda. Neodhalí se vůbec nic, nevysvětlí se vůbec nic. K čemu je taková kniha? 1* za počáteční pokus o příběh.

Vincent12
24.01.2016 4 z 5

Popisek na zadní straně knihy mě donutil si jí koupit.
V knize je hodně originality,př. místo jmen jen psychologické a profesní profily což je krásně syrové. Na co popisovat barvy očí vlasů když podstatné je popisovat stavy mysli a smyslů, a bádat nad indíciemi... dostatečně intimní i bez jmen, super.
Strana 45 vypráví jak se bioložka stala bioložkou, tyhle vsuvky z minulosti mají vysokou uroven, tam jsem si záložku ponechal napořád...
Mouchy to má, například hromadění otázek, ještě padesát stran vysvětlování by to sneslo :D... ale bavilo mě to. I druhé čtení má šanci.

aspik83
12.12.2015 2 z 5

Musím souhlasit. Divnější knihu jsem opravdu nečetl. Spousty otázek, svět o kterém nikdo nic neví (asi ani autor), žádné odpovědi. Přečetl jsem to rychle, je to napínavé, ale po poslední stránce jsem to odložil tak nějak neobohacen a s pocitem, že ta knížka je vlastně zbytečná... Možná jsem se nenaladil na tu správnou vlnu, třeba jsem vůbec nedal, co vytvářel ten lezoun ve věži (kdyby měl někdo náladu na vysvětlování, byl bych rád :-) ) a spoustu dalších věcí...

zfilmováno Cena Shirley Jacksonové sci-fi

Jeff VanderMeer