Anihilace

Anihilace https://www.databazeknih.cz/img/books/49_/498452/bmid_anihilace-Q39-498452.jpg 4 411 411

Jižní Zóna série

Oblast X byla desítky let odříznutá od zbytku kontinentu. Rozlehlé pozůstatky lidské civilizace znovu opanovala příroda. První expedice se vrátila se zprávami o nedotčené, rajské krajině. Všichni členové druhé expedice spáchali sebevraždu. Třetí expedice zanikla při přestřelce, když se její členové obrátili proti sobě. Účastníci jedenácté expedice se vrátili jako stíny svých dřívějších já a během několika měsíců po návratu zemřeli na agresivní rakovinu. Nyní se chystá dvanáctá… Na místo dorazí s tím, že očekávají neočekávané, a Oblast X skutečně dostojí své pověsti – brzy objeví obrovskou topografickou anomálii a formy života, které se vymykají veškerému chápání. Avšak tím, co všechno změní, jsou především tajemství, která si do Oblasti X přinesli sami účastníci expedice. Oblast X byla desítky let odříznutá od zbytku kontinentu. Rozlehlé pozůstatky lidské civilizace znovu opanovala příroda.... celý text

Literatura světová Sci-fi
Vydáno: ekniha , Argo

Annihilation , 2014

Yaromil
25.07.2020 5 z 5

Anihilaci jsem dlouho dobu obcházel díky rozporuplným recenzím. Byla to chyba. Nemůžu napsat, že jsem se u knihy dobře bavil, protože to by nebylo zcela přesné, spíše jsem jí velmi intenzivně prožíval a autorovi se podařilo hrát na nejednu strunu mých emocí, počínaje radosti z objevování neznámého, až po strach - z objevování neznámého. Postavy jsou zvláštní, téměř anonymní a místy jsem měl pocit, že "sleduji" nějakou reality show na opuštěném ostrově, ale tak nějak to s příběhem ladilo a nevadilo mi to. Každopádně to byl autorův záměr a ten respektuji... Oblast X mi uhranula, jdu si objednat zbývající dva díly!

roso.mak
23.07.2020 2 z 5

Já nevím. Máme tu podivný pozměněný kus světa, který viditelně zabíjí. Ale místo toho, abychom tu měli hrdinu/hrdinku, která se s tím světem dokáže racionálně poprat, tu je osoba, která se bez zjevného důvodu stává velmi brzy psychicky labilní a pomocí svého deníku nám předkládá myšlenkový proud svého počínajícího šílenství, kde musíme popis toho, co se vlastně děje aktivně hledat.

Výsledkem je, že za celou knihu se toho vlastně moc nestane a nějak tak prostě člověka neuspokojí.

Fanbobik
01.03.2020 2 z 5

Originální námět, atmosféra tísnivá, napjatá. Při čtění knihy jsem měla podobný pocit, jako mívám těsně po západu slunce. Něco končí a přichází temnota, nejistota a nebezpečí. Prostě jedna z těch knih, na kterou člověk musí mít speciální náladu a pak si ji užije. Bohužel já jsem se do této nálady tak úplně netrefila, což je možná důvod, proč se nebudu po pokračování pídit.

ivana02
05.02.2020 4 z 5

Originální téma, kniha měla spád, napětí. Četla jsem jí rychle, protože jsem byla nedočkavá, jak se děj bude vyvíjet. Zvláštní, uzavřený svět, nikdo neví, co v Oblasti X očekávat. a jak se v ní lidé budou chovat. Jsou i další díly, ale upřímně nevím, jestli se do nich pustím, nemají zas tak dobré hodnocení. Ale uvidím, v každém případě se mi kniha moc líbila.

wlado
18.01.2020 3 z 5

Zvláštna kniha. Autorovi určite nechýba fantázia, a aj keď scifi mám rád, táto kniha ma moc neoslovila. Niektoré pasáže boli veľmi komplikované a štýl vyjadrovania mi akosi nesedel. Súhlasím s jedným z hodnotení, že by to bola dobrá poviedka.

Hawkie-Hawk
23.11.2019 4 z 5

Prvni dil trilogie (resp. zatim trilogie, pricemz doufam, ze s ohledem na sestupnou kvalitu dalsich dvou dilu uz zadne dalsi dily nebudou), ktery me hodne nadchl a bavil. Bohuzel, druhy (Autorita) a zejmena treti (Adaptace) dil to uplne pohrbily, viz muj komentar u posledniho dilu.
Originalni to sice rozhodne neni (Piknik u cesty...), ale cetlo se to velmi prijemne (plati jen pro prvni dil, tj. Anihilaci).

RaDaR26
31.08.2019 4 z 5

Rozhodně to není žádné klasické otřepané scifi. Zápletka je velmi originální! Vždy čtu nejprve knihy a poté se dívám na filmové zpracování. U této knihy se mi to nepodařilo a viděl jsem jako první film. Překvapivě toho nelituji. Možná popravdě i díky tomu jsem nenadával na některé více popisné pasáže a chápal jsem, proč se je autorka snaží tak barvitě popsat. Navíc film se knihou pouze inspiruje, ale příliš se děje nedrží.

emzaak
02.08.2019 5 z 5

Želvy Ninja mě v dětství zavedly do Galaxie X, odkud zlotřilý Krang a jeho nohsled Trhač posílali nežádoucí živly na naši mírumilovnou planetu. Prohráli. V Anihilaci posílají mírumilovné lidi do Oblasti X, aby zjistili, že se tam nachází také nežádoucí živly, a také prohráli. Nebo jsme právě my nežádoucími živly?
Argo 2015.

Betti
27.07.2019 5 z 5

Velmi neobvyklý příběh o záhadném světě (Oblasti X), na kterou se vydá skupina lidí, aby ho prozkoumali a zjistili, jaké tajemství skrývá. Popis přírody a neobvyklostí Oblasti X je podrobný a plný detailů, což pomáhá pro lepší představu smyšlených kreatur. Zvláště mě ohromilo pátrání a následné odhalení skutečnosti Lezouna. Je to originální a zajímavá kniha.

gan112
10.06.2019 3 z 5

Podľa mňa dosť ťažký štýl, alebo nie dobre zvládnutý preklad. Cele je to ukecane a sedela by tomu lepšie poviedkova forma. Chýbajú tomu jasnejšie kontúry. Je to taký modernejší Lovecraft ale svetlých mentov je málo, no zakončenie sa mi páčilo. Celou knihou sa totiž nesie motív nevypovedania a tak koniec ma filozofiu otvoreného konca na domyslenie. Ako celok by to bolo fajn keby kniha bola viac filozofická, lenze miesto toho sa utápa v opisoch a prílišnej komplikovanosti hlavnej hrdinky, alebo skôr nedostatku spisovateľa lepšie sa vyjadrovať v zjednodušenych metaforách. Stavba scén taka od buka k buku. Ale zas weird a podivné to je ale to už dnes nestačí, záhady sa majú aj rozlusknuť, ked len trochu. Všakže pán strážca majáku.

OdvaznyMladyMuz
09.06.2019 3 z 5

Docela slušný béčkový sci-fi. Nic víc, nic míň. Přes počáteční averzi vůči všem postavám jsem se přenesl. U některých to bylo způsobeno jejich smrtí, kterou jsem velmi záhy začal očekávat. Horší to bylo u hlavní hrdinky jejíž smrt by znamenala konec příběhu, poněvadž jej vypráví. Kdyby ta brzy zemřela, nic bych se nedozvěděl. Avšak po přečtení knihy jsem musel konstatovat, že jsem se i tak nic nedozvěděl. Čili klidně mohla v půlce zmáčknout své sebedestrukční tlačítko heslem "anihilace" a já bych nemusel dál číst její pofňukávání o milované tůňce a rozpadlém manželství.

Ale abych jen nekritizoval, Anihilace má velice zajímavý svět. Je v ní nakousnuta spousta skvělých nápadů. Jenže to bylo často pouhé nakousnutí. Ochutnal jsem a já neměl potřebu vyplivnout, protože mi opravdu zachutnalo. Jenže pak mi ten nápad nebyl nabídnut jako hlavní chod, k dispozici byla jen jednohubka, která mě nezasytila.

Kniha je to krátká, což beru jako přednost. Nestihl jsem se úplně nudit a to je pro mě hlavní výhoda Anihilace. Ačkoliv mě kde co iritovalo, nudou jsem netrpěl. Jasně, není to Piknik na cestě a četl jsem i lepší a mnohem míň "vyhajpovaný" béčka, ale nudná slátanina to taky není. Takovej průměr. Určitě se podívám na film, protože na tomhle se dalo vizuálně moc pěkně vyřádit.

Moldavita
08.06.2019 5 z 5

Celé prostředí příběhu je geniální nápad a mě jen mrzí, že ho autor nerozvedl více. Klidně se mohl co se dějové linky týče, zcela zaměřit na prozkoumávání Oblasti X, protože spoustu věcí jen naťuknul a dalšího vysvětlení už se nedočkáme.
Mě osobně hlavní hrdinka vůbec nevadila, byla zkrátka jiná, než bychom mohli být zvyklí, velmi introvertní, adorující svůj vlastní svět.
Kniha mohla zůstat klidně samostatná, slušelo by jí to více.

Adhara
17.05.2019 2 z 5

Čakala som viac. Oveľa viac. Námet príbehu je prastaručičký, obomletý x autormi počínajúc Lovecraftom: oblasť zasiahnutá mimozemským artefaktom, následkom čoho v nej dochádza v fyzickým a psychickým zmenám obyvateľstva. Otrepané je aj „rozuzlenie“ – nikto nič nevie, na každú zodpovedanú otázku sa vynorila kopa ďalších, takže sme skončili horšie než sme začali. Aspoň čo sa tohto prvého dielu týka. Neoslovil ma ani rozprávačský zahmlievací štýl. Pritom je mi povedomý – neviem kde, ale niekde som sa s týmto zahmlievaním už určite stretla, no je mi nesympatické. Taká prebujnená snaha o efekt. A napokon mi bola nesympatická aj hlavná postava. Vôbec som jej nerozumela (a to som vyštudovala rovnaký odbor!). Jej pohnútky mi aj napriek početným spomienkam zostali zahalené. Cez to všetko ale kniha bola napísaná pútavo. Lákalo ma zistiť, čo bude ďalej, hoci už zo štýlu sa dalo tušiť, že sa žiadne veľké uspokojenie čitateľov nechystá.

marvarid
13.05.2019 5 z 5

To bylo SKVĚLÉ !!!!
Už dlouho mě nic tak nevtáhlo, kniha mě po tu dobu 4 dnů, kdy jsem ji četla, úplně pohltila. Jak to, že nemá hodnocení nad 90%? Proč se tolik lidí shodne, že je hlavní hrdinka nepříjemná? Co je špatného na inteligentní introvertní a zvídavé ženě? Nedostatek sentimentu? Ale to je přece v pořádku - kam by s ním v zóně X asi tak došla. Fantastický román, fantastický zážitek. Líbí se mi myšlenka, že si divoká a nepředvídatelná příroda bere náš přetechnizovaný svět pomalu a nenápadně zpátky.

prsvl
13.05.2019 3 z 5

Od začátku mi to připomínalo Piknik u cesty od Struagckých, který mě ale narozdíl od Anihilace od první věty naprosto pohltil. Nebylo to úplně špatné a přečtení rozhodně nelituji, ale vlastně plně souhlasím s komentářem od Krystanely. Svym způsobem hodně popisná,ale povrchní a nedomyšlená věc zamaskovaná mysterioznem.

Krystanela
13.04.2019 3 z 5

Jsem... v rozpacích. Strašně si přeji, aby se mi tahle kniha líbila, ale prostě... nelíbí. Nedařilo se mi do Oblasti X proniknout, nedařilo se mi nasát atmosféru, nebyla jsem ,,tam". Po celou dobu čtení jsem zůstala jen čtenářem s knížkou v ruce a nechápajícně nakrčeným obočím. Nemohu popřít, že některé části byly správně mysteriózní a weird (a snad bych si je i užila, kdybych nemusela každou větu číst třikrát, abych pochopila vocogo) ale prostě to na mě nějak víc nedolehlo, ačkoliv jinak mám tyhle zmagořilé náměty ráda. Neřekla bych, že je Anihilace tak složitá na čtení, ale strukturu knihy bych přirovnala k vesnického úsloví ,,jak když s*re a maluje". Je to guláš a mám zlý pocit, že je to guláš záměrně, aby autor zakryl, co vše nedomyslel a zahalil své nedokonalé dílo pláštěm neuchopitelna a složitosti.

Israha
09.04.2019 5 z 5

Okolo Anihilace se z nějakého důvodu vznáší aura sci-fi s intelektuální hloubou pro literární snoby, a kdo k ní s tímto na mysli přistoupí, bude nevyhnutelně zklamán. VanderMeer zde totiž místo uceleného vyprávění, propracovaných dějových oblouků a komplexních myšlenek rozehrává spíše prožitkovou jízdu, která by se dala přirovnat asi k něčemu, co by vzniklo, kdyby si H.P. Lovecraft jel na halucinogenech. A to se mu daří skvěle, Anihilace je po celou dobu opravdu nepříjemně zneklidňující, napínavá, zlověstně nejasná a díky dlouhým souvětím i přes kratší rozsah zvláštně táhlá. Pokud se do její atmosféry ponoříte, absorbujete ji a budete přemýšlet spíš nad tím, co a jak se stalo, než nad tím, proč se to stalo a jakou to má logiku, čeká vás úžasně bizarní new weird zážitek. Pokud budete chtít knihu pochopit, zjistíte, že se v pravém slova smyslu pochopit nedá, jen různě intepretovat a pojímat otevřeně vzhledem k následujícím pokračováním (což je možná autorský záměr, možná kamufláž toho, že se v tom VanderMeer ztratil a nedokázal vymyslet uspokojivý konec).

Janadvorackova
31.03.2019 5 z 5

Jů, po dlouhé době poměrně originální a osvěžující zážitek, super :).

Oblast X vznikla po nějakém nespecifikovaném vojenském experimentu. Žijí v ní divní tvorové, ozývají se odtamtud zvláštní zvuky a vůbec celé to místo má poměrně zajímavé vlastnosti. A to se nachází na Zemi :). K vytvoření řady odlišností autor nepotřeboval ani mimozemské kolonie, ani žádné výmluvy.
Audio kniha je navíc vyšperkována "fakt jako nečekaně hnusnými zvukovými efekty, fuj," dokreslujícími atmosféru bezútěšnosti a zdánlivé opuštěnosti místa :).

Průzkumné skupiny do oblasti proudí za odhalením nejednoho tajemství, ale jak už je v podobných situacích zvykem, ne všechno je takové, jak se to na první pohled tváří. Prostě nadřízení, prevíti jedni, nikdy neřeknou všechno...

Skupina žen tvořících dvanáctou expedici do Oblasti X je na první pohled, protože nemají jména, ale odlišují se a oslovují podle svých specializací, tímhle způsobem ještě o chlup zajímavější.

Některá nízká hodnocení popravdě moc nechápu, já mám naopak ráda příběhy, u kterých je nutno zapojit představivost. A tenhle mi vyhovoval právě proto. Pravda, na pár otázek se nedostane odpovědí, ale mám tu ještě dvě pokračování, o nedostatek informací tedy strach nemám. A i kdybych na konci stále kroutila hlavou, zlobit se určitě nebudu.

Šimpy
26.03.2019 4 z 5

Mám rád knihy, kde to autor necháva viac na čitatela. Zvláštna, miestom až hypnotická záležitosť. Na jednej strane dokáže vydesiť a zamotať hlavu ale na druhej strane čítanie tejto knihy na mňa pôsobilo tak nejak ukľudňujúco. Zujímavá zóna, svojská hlavná hrdinka, mnoho nezodpovedaného - niekomu to sadne, niekomu nie. Odporúčam aj film, ktorý ide síce na to inak ale atmosféru sa mu zachovať podarilo.

Gret21
27.02.2019 3 z 5

Bolo to čudné, miestami neuchopiteľné, napínavé, fascinujúco zvláštne a prekvapivo naozaj dobré.

zfilmováno Cena Shirley Jacksonové sci-fi

Jeff VanderMeer