Amerika

Amerika https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/112179/amerika-112179.jpg 4 461 53

Nedokončený román, vrcholné dílo dnes světově uznávaného pražského německého spisovatele. Do příběhu šestnáctiletého chlapce, kterého rodiče z trestu poslali do Ameriky, a jenž bezmocně hledá zakotvení v té zemi divných zvyklostí a čistě obchodního vztahu k člověku, autor promítl mnoho ze svých životních zážitků, zejména ze svého postavení v otcovském domě, kde otec nepřál jeho literárním sklonům. Předmluvu napsal Pavel Reimann.... celý text

Eventful
02.10.2015 2 z 5

Pro mě solidní zklamání, asi mi tenhle styl nesedí. Na to, že to má 200 stran jsem to četla tak 2 týdny...hrůza...jindy přelouskám 500 stran za 2 dny. Naprosto příběh o ničem...jen o tom, jaký je hlavní hrdina s prominutím debil. Jsem si jistá, že kdyby to nebylo od Kafky, byl by to propadák..Ale už jsem četla i horší věci. Každopádně pro mě nulová zábava, spíš utrpení.

štuclinka
21.06.2015 5 z 5

Moje druhé setkání s Kafkou. Poprvé jsem se pokoušela číst Zámek asi v devatenácti letech, ale nezaujal mě a nedočetla jsem ho. Nezvěstný se mi četl velmi dobře. To, že je dílo nedokončené je pro mě velmi zajímavé a dává příběhu nádech tajemna, člověk více vnímá to, že román opravdu psal člověk, více se dokáži vžít do té skutečnosti, že nejde jen o příběh jistého Karla, ale že příběh vznikl v něčí hlavě, někdo ho psal slovo po slově, přemýšlel nad dalším dějem a větou, nezdál se mu dost dobrý....
Pro mě velmi příjemné překvapení, po minulé zkušenosti jsem si myslela, že Kafka mě bavit nebude, ale naopak, bavil mě, měla jsem chuť do příběhu vstoupit a Karlovi pomoci, rozčiloval mě tím, jak se nebránil a nechal ovlivňovat jinými, poslouchal je. Po přečtení Nezvěstného se určitě pokusím vrátit i k Zámku (po jedenácti letech).

callahanh
30.01.2015 4 z 5

Kafka se velkého světa hodně bojí a Nezvěstný je výsledek tohoto strachu a nutno říct, že i když je román skoro sto let starý, je hodně nadčasový v mnoha rovinách. Chování lidí se za tu dobu moc nezměnilo a Kafka tu skvěle vykresluje pocity člověka, který je ztracen v obrovské zemi, potácí se od ničeho k ničemu a krutě doplácí na svou naivitu. Je možná příjemný fakt, že Nezvěstný není tak depresivní, jak by člověk od Kafky čekal a vlastně nikdy neskončí hlavní hrdina úplně beznadějně. Z dostupných fragmentů je poznat, že román měl být mnohem rozsáhlejší a je veliká škoda, že ho Kafka nedokončil, protože by bylo zajímavé sledovat, kam až Karla dovede a jaký další osud mu nachystá. V této nedokončené podobě jde vlastně jen o velmi dobrou úvodní část, která přináší několik napínavých momentů, je poměrně čtivá a disponuje hodně zajímavou pasivní hlavní postavou, které nelze přát nic špatného. Rozhodně je dobře, že záznamy nebyly spáleny, jak to Kafka chtěl a kniha nakonec vyšla, jen opravdu mrzí, že toho nestihl dopsat víc a takhle si můžeme jen domýšlet, co se dělo dál. Oproti jiným kafkovým knihám tu chybí zapamatovatelný moment a něco, co by čtenáře nějak fyzicky "dostalo", jinak opravdu nemám co vytknout. 75%

panKubik
29.01.2015 5 z 5

Můj "první" Kafka, knihu jsem dočetl až na podruhé, poprvé jsem ji nemohl přijít na chuť a po pár stránkách jsem ji odložil. Naopak na podruhé tomu bylo jinak, nemohl jsem se o ní odtrhnout, ale z konce jsem byl nešťastný. Nevím, zdali měli splnit Kafkovo přání a vše po jeho smrti spálit, což by byla hrozná škoda, ale to, že je Amerika nedokončená je rovněž nesmírná škoda.

Domuly
04.09.2014 2 z 5

Ne a ne, tohle prostě není můj styl. Kniha byla neuvěřitelně nečtivá, nic mě nenutilo číst dál. Hlavní hrdina mě jedním slovem rozčiloval. Lepší byla až druhá půlka knihy, ovšem otevřený konec se mi také moc nelíbil. Myslím si, že když s ní Kafka nebyl spokojený a nikdy ji nevydal, mělo to být respektováno.

Atuin
11.10.2013 4 z 5

Na Kafku velice "živý příběh", samozřejmě že to není nic smavého, ale na každý pád je to citlivé vyjádření někoho kdo si připadal tak neúplně stotožněn s širokou masou kolem. Prožil jeden jediný život a každé jeho dílo proto musí být notně horečnatým vyjádřením právě toho onoho života s nímž se potýkal.

Skjaninka
09.06.2013 3 z 5

Ďalší nedokončený Kafkov román. Na rozdiel od Zámku, ma Nezvestný nijak zvlášť nenadchol. Obyčajný príbeh, ktorý ma síce zaujal, ale celý čas ma sprevádzal pocit, že toto sa na Kafku ani v najmenšom nepodobá. A ako by to dopadlo keby román dokončil?

Pink Martini
08.06.2013 2 z 5

Číst Kafku může každý, ale jen málo lidí jej opravdu pochopí a oblíbí si ho. Já jsem splnila jen tu první část, Kafkova tvorba mi zkrátka neříká absolutně nic. I když se snažím už dlouho. Ne, prostě ne. 2/5

mgeisselreiter
09.05.2013 5 z 5

Poté, co mám již přečtený Proces, nebyl jsem již Kafkou překvapen. Přesto jeho romány jsou zcela výjimečné. Jsou psány velmi živě a poutavě, obsahují mnoho podivností, hrdina často není schopen provést to, co by měl, čtenář ho přímo tlačí do správného kroku, ale není to nic platné. Svým způsobem geniální román, škoda, že nedokončen, ale zas tolik toho nechybí a konec konců konec ani netřeba. 90% a 5*, 9.5.2013.

Clash
15.08.2011 4 z 5

Velice odlišné dílo od ostatních Kafkovských zplodin. V knize jsou velice dobře rozepsané povahy a chování osob v této společnosti, zcela pravdivá ale i částečně méně kvalitní kniha, kterou vnímám jako další potěšení z druhé ruky mistra Kafky.

WEIL
12.08.2011 5 z 5

První kapitola vyšla ještě za jeho života, a na svět jí pomohla více náhoda, než jeho snaha něco vydat.

Violetti
31.07.2011 4 z 5

Hned v úvodu mě překvapilo množství děje. Nezvěstný je po obsahové stránce celkově ucelenější a promyšlenější než ostatní Kafkovy delší prózy. Přesto a nebo možná právě proto pro mě neměla kniha ten typicky Kafkovský nádech, který mi velmi chyběl.

WEIL
02.07.2011 5 z 5

Tento román - jeho první část - Topič - vyšla ještě za života F.Kafky.

Kniha je opět o hiearchii lidí, podivné, kterou F. Kafka hodnotí svět, se kterým chce i splynout, ale současně nemůže jen tak, aniž by si dostatečně neověřil s kým se stýká.
Z toho patrně pramení i jeho celoživotní osamělost, a únik z ní prostřednictvím psaní, žen a psaní dopisů ženám.

Zajímavý film natočil režisér Michálek. Obzvláště skvěle hraje Jiří Lábus.

středoevropská literatura

Franz Kafka