Konec vosí sezóny

Konec vosí sezóny https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/175216/konec-vosi-sezony-175216.jpg 3 234 62

Alex Morrowová série

Nejlepší britská detektivka roku 2012 Bohatý finančník Lars Anderson se oběsí. Dědictví jeho podezřelých obchodů zle dopadá na jeho rodinu, dvě otcovou výchovou těžce poznamenané děti a zlomenou ženu. Mezitím na předměstí Glasgow někdo brutálně zavraždí mladou ženu. Vyšetřovatelka Alex Morrowová začne rozplétat pavučinu lží, která obtáčí místní komunitu, Skotsko i stovky mil vzdálená místa. Konec vosí sezóny je vynikající a velmi přesvědčivý vícevrstevný detektivní román, který sleduje zničující důsledky sobeckého počínání jednoho člověka ve světě zpustošeném hospodářskou recesí a zpochybňující vše, co bylo dříve pokládáno za posvátné.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Panteon

The End of the Wasp Season , 2011

šipek
26.11.2014 5 z 5

Velice zajímavá kniha,přečetl jsem během pár dní. Z kraje knihy jsem se nemohl začíst,ale později jsem se zase nemohl odtrhnout.

alena4154
22.07.2014 5 z 5

Ač tu čtu na tuto knihu většinou kritiku, tak za sebe říkám, že se mi velmi líbila. To, že známe hned na začátku identitu vraha, pro mě bylo vzrušující a četla jsem tak rychle, jak jen mi to čas dovoloval, jen abych se dozvěděla, jak to s ním dopadne. Knihu doporučuji a rozhodně si od autorky přečtu i další její knihy.

tlllk
17.07.2014 3 z 5

Knižka bola počúvateľná, veľmi neoslnila ale ani neurazila. Môj favorit v tomto žánri ale stále ostáva S.Larsson.

Lenka.Vílka
06.07.2014 5 z 5

Knizka me dostala a udelala radost...po dlouhe dobe ostrovni detektivka, kterou jsem docetla bez donuceni :) a bavila me az do posledni stranky...jisto jiste si od autorky prectu dalsi kousek...

Eidalon
07.06.2014 3 z 5

Denise Mina a Konec vosí sezony – můj první kontakt s autorkou, první kniha. Nemohly mne minou recenze a doporučení, skutečnost, že se kniha překládá, prodává a má již i svoji audio podobu mne dost naplňovalo velkým očekáváním. A to byla první chyba. Přílišná očekávání staví román do pozice předem složité, vaše optika je pokroucena ještě dříve, než knihu otevřete.

Kniha je zajímavou detektivkou, psychologickým románem a číst ji bez všech těch předchozích marketingových upoutávek, bral bych ji jako slušný počin z trochu jiného regionu a pohledem pro změnu autorky - ženy.

Takto mohu napsat, že kniha úplně nenaplnila mé očekávání. Nedá se říci, že by zklamala, ale prostě pokud čtete největší pecky současné psycho - kriminální tvorby dnes především severských autorů, zůstává dle mého názoru román trochu za těmito dílky, možná právě pro svoji všední realitu dne.

Jedná se o krimi příběh z anglicko – skotského prostředí, který zdaleka nemá žádné složité a vyfabulované zápletky a tajnosnubné pozadí, příběh ale tím více odpovídá skutečnosti. Reálné průmyslové prostředí zpustošené hospodářskou recesí, vícevrstvá společnost a především sonda do lidského chování a vůbec současné společnosti a myšlení mladých lidí příběh plně odhaluje a je to odhalení dost nepovzbudivé.

Hned zkraje znáte oběť i její vrahy, zde nikdo nemůže říci, že vraha tušil v první třetině knihy, toho totiž čtenář „dostává hned v první kapitole na stříbrném podnose“, motiv se vám doodhalí mnohem později, ale o samotný akt vraždy tu až tak nejde. Ta je jen vyústěním příběhu o lidské sobeckosti a společenskému systému a vývoji, který jen odráží realitu dneška se všemi těmi rozvírajícími se nůžkami mezi chtěním, možnostmi, bohatstvím a mocí, mezi tím co chcete a co můžete, co Vám vaše ekonomická situace a společenské postavení dovolí.

Zástupce policie zde nepředstavuje žádný vlk samotář, drsný detektiv, ale žena, k tomu navíc žena v pokročilém stupni těhotenství – Alex Morrowová – detektiv seržant, která žije svůj vlastní traumatický život a musí se vyrovnávat se ztrátou dítěte, partnerskými rozchody či nelichotivou kriminální historií svého bratra a jeho syna.

Autorka doodhaluje nelichotivé policejní praktiky především směrem k chudším dělnickým komunitám, mocenský boj v samotném policejním sboru a pak zvrácené nastavení hodnot a priorit u tzv. vyšší třídy.

To vše z knihy čiší a působí na čtenáře mnohem více, než samotný kriminální akt vraždy, jehož vyšetřování se vine jako nosná nit kolem celého dalšího příběhu a rozkrývá až děsivé myšlení mnohých aktérů, které je pokřivené dnešním vývojem a děním světa a se zcela zvrácenými stupnicemi hodnot lidského žití.

Samotný motiv vraždy, způsob jejího provedení a okolnosti, které k vraždě vedly – to jsou témata k hlubšímu zamyšlení na tím, kam současná lidská komunita západního světa spěje a jak se za pár desítek let spousta věcí změnila . . .

Konec vosí sezony u mne zůstal trochu za očekáváním, ale jeho přečtení přesto stojí za to, slušné tři hvězdy a kniha se bude určitě líbit všem těm, kteří nejsou jen vyznavači akce nadruhou, drsného násilí, desítek vražd a nekonečných přestřelek.

Sonda do současnosti odrážející současný způsob života a nové nahlížení na hodnoty žití, které dříve byly nedotknutelné . . .

mzajicek
04.06.2014 3 z 5

Kniha je zajímavě postavena, pravda se v ní pomalu skládá jak mozaika barevných skel vkládaných do ok prázdné pavučiny, dočetl jsem jí, není to úplně můj šálek čaje ale dopil jsem jej do dna.

isobel2000
25.05.2014 4 z 5

Mně se to celkem líbilo, sice psáno zvláštním stylem - dost věcí jsem si musela domýšlet.

Izu
10.04.2014 4 z 5

Lepší než Sanctum.Kniha se dobře četla,jen mi přišla hodně chladná,jako by nikdo neměl na policejní stanici dobré vztahy,o hlavní vyšetřovatelce a jejím životě také velmi málo informací.Ale jinak děj knihy byl velmi zajímavý.Jojo,rodiče vychovávají někdy malé zrůdy...

markuc
01.04.2014 2 z 5

Kniha me docela zklamala, pribeh je dost slaby a vlastne bez "zapeklitych" pasazi. Skoda, spis nuda.

jefff
09.03.2014 3 z 5

Konec vosí sezony je trochu podobná Skále. A to svým sociálním podtextem i stylem vyprávění. Bohužel je to ale o dvě třídy slabší. Hlavně příběh nemá takovou sílu a finále není příliš strhující, naopak spíš tak doplyne pomalu do konce.

Spark
01.03.2014 3 z 5

Musím říct, že zpočátku jsem se do čtení musela spíše nutit a trochu jsem se ztrácela. Ale čím více jsem se do děje dostávala, tím více mě to bavilo. Každopádně první detektivka, kterou jsem četla, kde byl vrah odhalen již na začátku, asi mi více vyhovuje, když nevím, kdo to je a snažím se ho odhalit, ale takle to také není vůbec špatné... Jestli budou další díly, tak si je určitě přečtu.

Moňa69
25.02.2014 4 z 5

Začátek mě teda moc nezaujal, asi hlavně proto, že vyžadoval větší soustředění než četba v autobuse mezi uřvanýma parchantama, ale celkem rychle jsem se chytla a považuju tuto detektivku za dost dobrou - asi ne tak úplně bestseller, no ale britové jsou divní, že.

enigma
17.02.2014 4 z 5

Osobně vnímám odhalení vrahovy totožnosti hned na začátku jako velmi odvážné a sebevědomé. Tento styl vyprávění klade zvýšené nároky na udržení čtenářovi pozornosti a atraktivnosti příběhu. Denise Mina čelí tomuto nekompromisnímu faktu obdivuhodným způsobem a vítězí se ctí. Ačkoli závěr postrádá "šokující" pointu a přepálenou katarzi typickou pro skandinávskou či japonskou literaturu, je otázkou je-li tato opravdu žádoucí a nezbytná. Děkuji.

Lost Soul
02.02.2014 3 z 5

Velké zklamání z toho, že se hned na začátku dozvíte, kdo vraždu spáchal. Nicméně Konec vosí sezony není detektivka, je to velice smutný psychologický román o současných problémech lidí z dělnické vrstvy i z vrstvy horních deseti tisíc.

Peťulka3
29.01.2014 5 z 5

Výborné čtení, rozhodně půjdu i do dalších knih od této autorky :) Jen si budu muset počkat až u nás vyjdou :)

Petra28
12.01.2014 5 z 5

Mě se kniha moc líbila. Žádné tajné služby, žádné přestřelky ... čistokrevná detektivka se silným příběhem. Co dokáže způsobit jeden omyl? Jak se dokáže podepsat "výchova" na dětech? Jak těžké je snášet konání a na druhou stranu i to nekonání.
Určitě ji řadím mezi knihy, které jen tak nepustím z hlavy.

Hella
11.01.2014 3 z 5

Trochu pomalejší rozjezd, ale pak prima oddychové čtení, a to tak, že mi dokonce i přestalo vadit těhotenství hlavní policistky :-) .

vysypanel
06.01.2014 4 z 5

Zajimavá kniha. Je napsaná jiným stylem než severské detektivky přesto se čte dost dobře.Ze Skotska jsem ještě žádnou knihu nečetl, snad kromě Dicka Francise. :-)

tamila
03.12.2013

zatím jsem na začátku.. Mám smíšené pocity, hlavně co se překladu týče. Na můj vkus hodně drsný začátek a taky mi do toho nesedne těhotná komisařka, ale jinak čtu dál se zaujetím..

pavlina361
25.11.2013 3 z 5

Souhlasím, překlad trošku slabší. Ze začátku trošku zmatený děj, ale jinak jsem se u knížky bavila, i když děj nebyl tak napínavý.