Agónie a extáze

Agónie a extáze https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/6320/bmid_agonie-a-extaze-655a37e96774d.jpg 5 186 46

Michelangelo byl nejen umělec, ale všestranný génius. Jeho život může ukázat lidem všech národností a všech dob, co to znamená být skutečný umělec: svět, jejž vytvořil svým uměním, je věčný, takže dodnes ovlivňuje myšlení člověka. Jen málo z těch milionů lidí, kteří znají Michelangelovo jméno, ví o jeho dramatickém, bouřlivém životě nebo o téměř nepřekonatelných překážkách, s nimiž musel bojovat, aby přežil a uskutečnil své dílo... celý text

Literatura světová Romány Historie
Vydáno: , BB art

The Agony and The Ecstasy , 1961

Vojslava
04.08.2020 5 z 5

Název sedí i k prožitku z četby... ačkoliv má titul rozsah skutečně úctyhodný, ani chvíli jsem nevyšla z extáze a agónie plynula z toho, že některé myšlenkové postupy musím pro sebe dokončit sama... Málokdy se mi stalo, že by hmota byla tak dobře charakterizovaná jasem nehmotných slov - ale možná k tomu svádí Michelangelovo dílo samo. Z návazných knih se budu muset chopit Danta a sehnat Michelangelovy sonety celé... a samozřejmostí téměř u každé kapitoly vyhledávat vizuál existujících děl (některé, ač jsem je viděla i sama, už si prostě nepamatuju do detailu) a představovat si to, co se nedochovalo... Nádherná letní četba.

Skripi
14.07.2020 5 z 5

Jeho pár diel v Ríme som videl ale až teraz po dočítaní knihy som si uvedomil ako málo som im venoval pozornosti. :( Dúfam že po korone sa tam ešte dostanem. :)

Bobina74
03.02.2020 5 z 5

Životopisný román o Michelangelovi Buonarrotim vás uvede do čtenářské agónie a extáze. Nejen pro všechny milovníky umění je určena tato brilantní kniha Irvinga Stonea, který svým románem vzdal velkolepou poctu jedinečnému umělci. Více v recenzi od Kniha za knihou. ;-)

Jiparis
02.01.2020 5 z 5

Úžasná kniha.Obdivuju množství zpracovaných fakt a reálií, vystižení pocitů a zasazení do kontextu doby. Chtěla bych navštívit ta místa a obdivovat dílo Michelangela na vlastní oči.

Česneksmedem
30.12.2019 5 z 5

SPOILER!
Ho mangiato bene! - To jsem si pochutnal! Jeden z nejlepších špalků, jaké jsem kdy přečetl.
I přes těch mnoho stran to bylo pořád čtivé a nutilo vás to hledat jednotlivá díla na netu a porovnávat s popisem z knihy (Pieta, David, Mojžíš, Manchesterská madonna...). Michelangelo byl perfekcionalista, což je na jednu stranu pro uměleckou tvorbu velmi žádoucí, na druhou stranu to přináší nekonečné problémy. A problémy mu navíc dělal jeho vlastní otec (neustále bez financí). I Svatý otec Julius, který potřeboval finance hlavně pro svoje vojsko a nákladný život, nebyl vůči němu po mnoho let zrovna rozdávačný a mnohokrát ho i ponížil. Následující Svatí otcové už k němu byli většinou o malinko vlídnější.
V jeho době bylo samozřejmě i mnoho těch, kteří umění nepřáli: Dělat umění je stejně užitečné jako mýt oslí hlavu louhem.
Je třeba také upozornit na fakt, že vzhledem k množství jmen umělců, politiků, církevních hodnostářů a jiných potentátů budete mít z jejich jmen v kebulce nejspíš docela maglajs.
Součástí knihy je i slovník italských výrazů a frází, současné umístění Michelangelových děl, jeho ztracená díla, autorova poznámka s poděkováním a soupis literatury.
Na závěr jeden provokativní citát: U nás v Boloni se říká, že manželky a vítr jsou nezbytné zlo.

soukroma
11.12.2019 5 z 5

Ohromný román, obsahem i objemem, ale samozřejmě především osobností, kterou líčí v průběhu skoro celého jejího života. Nejvíce se mi líbila první část, to puzení k dolování toho, co je zatím skryto v mramoru. David byl a je vpravdě obrovsky úchvatný.
Schopnost (i když ne zrovna přímo ochota) dát se i do bronzových plastik (lze vůbec tenhle pojem použít pro bronz?), vyžadujících zcela jiný přístup i jiné postupy, poté malování a nakonec i architektury, byla obdivuhodná (i když okolím a dobou asi hodně vynucená). Do fresek na stropě Sixtinské kaple se mu hodně nechtělo, to mne překvapilo, než se to vysvětlilo: jen dokud nedostal a neprosadil vlastní nápad a nevytvořil další úžasné dílo. Pak už s ním hodně zmítaly politické a církevní vlivy, jen těch papežů na stolici co se vystřídalo (a snad se všemi se více či méně potkal), válek co vedli, a současně Medicejští a Florencie, to vše jej výrazně ovlivňovalo.
Z románu mám teď celkem jasnou představu o vzhledu a charakteru Michelangela - jakkoli mne Stoneův popis hodně překvapil: malý drobný chlapík byl schopen se ohánět kolem bloků mramoru tak, že by to nikdo nečekal; laskavý ke svému okolí, celoživotní podpora pro celou svou rodinu ve Florencii, bez hvězdných manýrů (odtud poněkud konfliktní vztah s dalšími génii té doby, Leonardem i Raffaelem, kteří žili a tvořili zcela jinak), skoro asexuální, ale byla i platonická i završená láska, byť dával přednost (aspoň v zobrazování) mužským tělům (ostatně propadl i nevýslovné kráse jednoho mladičkého šlechtice, kterému věnoval své nejlepší sonety).
Nezbývá než věřit, že Stone nám ten v zásadě velmi pozitivní obraz velkého umělce-génia zprostředkoval podle pravdy, tedy dostupných pramenů, a moc ho nepozlatil a nás čtenáře nelakoval. Ale právě titul románu, ta agónie na jedné straně a extáze na druhé, jsou jako extrémy trochu v rozporu s vylíčenou mírumilovností Michelangelovou. Jistě, když se ponořil do práce, skoro nejedl, nespal a nemyl se, ale mně to vlastně připadalo "normální" s ohledem na jeho geniální tvůrčí elán...
Překvapivé také je, že se dožil při své fyzicky (i psychicky) náročné práci, životosprávě i epidemiích neuvěřitelných 88 let.

Pozn.: nejnovější vydání je zbytečně těžké do ruky, lehčí gramáž papíru by knize a zejména čtenáři prospěla, stejně jako odstranění zbytečných "obrazových příloh", které byly jen matoucími podivnými kolážemi M. nejznámějších děl. Každý se raději podívá na skutečná díla, aspoň v reprodukcích.

Dandy1
20.10.2019 3 z 5

A teď budu muset jet do Florencie prozkoumat na vlastní oči Davida a jiná díla. :-)

lusila
09.03.2019 5 z 5

Brilatná kniha. Mala som pocit akoby Michelangelo sedel vedľa mňa a rozprával o svojom živote, láske k mramoru a umeniu vôbec o svojich dielach ako ich krok za krokom zhotovoval.

Igor1311
19.02.2019 5 z 5

neuveriteľne farbisto a kvalitne napísaný životopis o najväčšom staviteľovi s dejinách. Stone je spisovateľský fenomén, ktorýprináša čitateľovi životy významných ľudí v románovej forme. Tentokrát na 800 stranách rozpísal do podrobností život sochára a maliara Michelangela Buanarottiho, ktorý sa už od mala tužil stať sochárom. Veľké plus pre knihu prinášaju dovtedy nezverejnene dokumenty, sukromna Michelangelova korešpondencia, ktoré sa do napísania knihy nikde neuverejnili. neuveriteľne pútavo sú zachytene jeho uspechy, ale aj neuspechy. Popri Gréckemu pokladu je to jedna z jeho najlepšich knih.

Finn69
08.02.2019 5 z 5

Přiznám se bez mučení, že před přečtením téhle knihy jsem o Michelangelovi věděl jen, že to byl geniální renesanční sochař a malíř, přičemž z jeho díla mi něco říkala snad jen Sixtinská kaple a socha Davida. No a už někdy v polovině čtení jsem hledal na Googlu fotografie všeho, o čem jsem se dočetl a dokonce začal přemýšlet o tom, že bych se podíval po letenkách do Florencie a Říma :)
Na začátku mi chvilku trvalo, než jsem se dokázal pořádně začíst, rozjezd byl trošku pomalejší a i Michelangelovi nějaký čas trvalo, než se pořádně projevil. Ale o to lepší bylo dál. Je v tom spousta italské historie, řada podrobností z jeho života a hlavně neskutečná spousta emocí - a je poznat, že Stone čerpal z Michelangelovy korespondence, působí to hodně autenticky.
A tak, i když nějaké výhrady bych měl, musím dát plný počet hvězdiček, byl to rozhodně zážitek.

luciadola
03.02.2019 5 z 5

úžasný hlboký čitateľský zážitok .... nádhera .... kniha, ktorá vo vás ostane navždy ...

ModráLaboratoř
21.11.2018 5 z 5

Zvuk dláta zakusujícího se do mramorového masa mi bude znít v uších velmi dlouho. Bylo to plné agónie, bylo to plné extáze. A především to bylo monumentální a dechberoucí dílo. Vychutnávala jsem každý úder kladiva, spršku mramorového prachu i tah štětcem do vlhké omítky. Četla jsem pomalu a s radostí vdechovala vůni renesance v rozkvětu. Pod rukama mi vznikala ta největší umělecká díla a v barvách ožíval život jejich tvůrce.

Kutcho
12.10.2018 5 z 5

Irving Stone v tejto knihe opäť ponúka brilantný a pútavý životný príbeh ďalšieho velikána svetovej histórie. Prenesie nás do 15. a 16. st., do umeleckej Florencie, upadajúceho Ríma ale aj priateľskej Bologne. Vďaka jeho poznatkom a obrovskému pisateľskému talentu sme sa na týchto 800 stranách mohli pozerať na svet očami Michelangela a sledovať prostredníctvom jeho osoby významné historické udalosti, precítiť každú krivdu, ktorá sa mu stala, radovať sa z jeho úspechov, trápiť sa spolu s ním, dýchať kresaný mramor, cítiť jeho hladký povrch, ponoriť sa do každej jeho myšlienky a tak aspoň trochu poodhaliť tajomstvo mysle génia. Irving Stone bol neskutočný spisovateľ, ktorý asi ako jeden z mála bol hodný písať o veľkých osobnostiach minulosti, pretože vo svojom obore bol aj on sám velikán. Michelangelo bol génius, nadaný v mnohých umeleckých smeroch, že sa mu nemohol v tej dobe rovnať nikto, dokonca ani sám veliký Leonardo da Vinci. Michelangelo zasvetil svoj život kráse a umeniu a radšej sa väčšinu života trápil, len aby mohol dať svetu to najlepšie čo dokázal vytvoriť, a to aj za cenu vlastného zdravia a šťastia. Obdivuhodný človek, skvelá kniha, úžasná atmosféra, môžem iba odporučiť.

slezakmartajh
02.02.2018 5 z 5

Po 2 letech jsem si ji přečetla znova.Vždy mě chytí za srdce.nejlépe napsaná kniha co jsem četla, úplně vás vtáhne do Florencie a života Michelangela.

bejzič
16.05.2017

Ano je to výborné vykreslení života Michelangelo. Oceňuji především přípravu autora, jeho studium díla Vasari o životě renesančních umělců, jejich písemných materiálů, dopisů, smluv s mecenaši, historických pramenů vztahujících se ke
Florencii a Římě, včetně současných pontifikatú několika papežú. V té souvislosti obracím pozornost ctenarú k americkému filmu ,,Ve službách papeže, ,. Pravda knize se to nevyrovná , avšak je to krásná ilustrace života M.B. v období ,,vlady"
Julia ll.

Lolila
13.05.2017 5 z 5

Nádherná kniha! Ani neviem ako vyjadriť pocity, ktoré táto kniha vo mne zanechala. Určite je to jedna z najlepších kních, ktoré som doteraz prečítala. Tak nádherne a pútavo opisaný Michelangelov život, jeho neustály boj s pápežmi, neprajníkmi, závistlivcami......Irving je skvelý spisovateľ.

Liilith
04.03.2017 5 z 5

Teď jsem dočetla...hledám slova, kterými bych mohla vyjádřit to, co se mnou tato kniha provedla...ona se mi vryla do srdce...děkuji pane Irvingu Stone !
Pochopit duši umělce není jednoduché. Pochopit duši Michelangela se zdá téměř nemožné - ale s pomocí Stoneovy knihy můžeme aspoň částečně porozumět tomu, kdo byl Buonarroti.

lapagerie
15.04.2016 5 z 5

Velká osobnost, zaujetí uměním, boje s mecenáši - to všechno v krásně napsaném příběhu o Michelangelovi...

Koňadra
22.02.2015 5 z 5

Čítal som túto knihu na hranici detstva a puberty a veľmi dobre si pamätám zvláštnu atmosféru, v ktorej som tých niekoľko dní, kým som dočítal, žil. Pekný román, uchovávajúce čítanie. Hoci neskôr človek prichádzal na to, že Michalangelov skutočný život bol asi trošíčku odlišný.

slezakmartajh
08.02.2014 5 z 5

Za sebe musím říct že je to krásný čtení,příběh o Michelangelovi politické pasáže jsem někdy i přeskočila pamatovat si louskat jména mě teda taky nešlo ale jinak naprosto užasné čtení které mě pohltilo doporučuji.