Agónie a extáze

Michelangelo byl nejen umělec, ale všestranný génius. Jeho život může ukázat lidem všech národností a všech dob, co to znamená být skutečný umělec: svět, jejž vytvořil svým uměním, je věčný, takže dodnes ovlivňuje myšlení člověka. Jen málo z těch milionů lidí, kteří znají Michelangelovo jméno, ví o jeho dramatickém, bouřlivém životě nebo o téměř nepřekonatelných překážkách, s nimiž musel bojovat, aby přežil a uskutečnil své dílo...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/63_/6320/agonie-a-extaze-6320.jpg 4.985

The Agony and The Ecstasy (1961)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, BB art

Kniha Agónie a extáze

lusila

Brilatná kniha. Mala som pocit akoby Michelangelo sedel vedľa mňa a rozprával o svojom živote, láske k mramoru a umeniu vôbec o svojich dielach ako ich krok za krokom zhotovoval.

Igor1311

neuveriteľne farbisto a kvalitne napísaný životopis o najväčšom staviteľovi s dejinách. Stone je spisovateľský fenomén, ktorýprináša čitateľovi životy významných ľudí v románovej forme. Tentokrát na 800 stranách rozpísal do podrobností život sochára a maliara Michelangela Buanarottiho, ktorý sa už od mala tužil stať sochárom. Veľké plus pre knihu prinášaju dovtedy nezverejnene dokumenty, sukromna Michelangelova korešpondencia, ktoré sa do napísania knihy nikde neuverejnili. neuveriteľne pútavo sú zachytene jeho uspechy, ale aj neuspechy. Popri Gréckemu pokladu je to jedna z jeho najlepšich knih.

Finn69

Přiznám se bez mučení, že před přečtením téhle knihy jsem o Michelangelovi věděl jen, že to byl geniální renesanční sochař a malíř, přičemž z jeho díla mi něco říkala snad jen Sixtinská kaple a socha Davida. No a už někdy v polovině čtení jsem hledal na Googlu fotografie všeho, o čem jsem se dočetl a dokonce začal přemýšlet o tom, že bych se podíval po letenkách do Florencie a Říma :)
Na začátku mi chvilku trvalo, než jsem se dokázal pořádně začíst, rozjezd byl trošku pomalejší a i Michelangelovi nějaký čas trvalo, než se pořádně projevil. Ale o to lepší bylo dál. Je v tom spousta italské historie, řada podrobností z jeho života a hlavně neskutečná spousta emocí - a je poznat, že Stone čerpal z Michelangelovy korespondence, působí to hodně autenticky.
A tak, i když nějaké výhrady bych měl, musím dát plný počet hvězdiček, byl to rozhodně zážitek.

luciadola

úžasný hlboký čitateľský zážitok .... nádhera .... kniha, ktorá vo vás ostane navždy ...

Juraj.

Život Michelangela pre mňa existuje už len v tejto podobe! A to je možno jediná kontroverzia knihy, v niektorých faktoch sa údajne vzďaľuje od reality. To už je ale nepodstatné, pretože toto je asi najpútavejší životopis, s akým som sa stretol! Hotová extáza a pre milovníka dejín umenia úplná povinnosť.
Veľmi sa mi páči, ako nenápadne sa autor snažil maskovať Michelangelovu homosexualitu a ktovie, akým štýlom by napísal knihu dnes, keď už tieto veci nie sú žiadne tabu. Návštevu Florencie a prehliadku tamojších múzeí ešte stále odkladám, ale keď k tomu raz príde, tak to bude s touto knihou vrytou v mysli. Osobná TOP 5.

ModráLaboratoř
21.11.2018

Zvuk dláta zakusujícího se do mramorového masa mi bude znít v uších velmi dlouho. Bylo to plné agónie, bylo to plné extáze. A především to bylo monumentální a dechberoucí dílo. Vychutnávala jsem každý úder kladiva, spršku mramorového prachu i tah štětcem do vlhké omítky. Četla jsem pomalu a s radostí vdechovala vůni renesance v rozkvětu. Pod rukama mi vznikala ta největší umělecká díla a v barvách ožíval život jejich tvůrce. Michelangelo mě nikdy nepřestane fascinovat.

Kutcho
12.10.2018

Irving Stone v tejto knihe opäť ponúka brilantný a pútavý životný príbeh ďalšieho velikána svetovej histórie. Prenesie nás do 15. a 16. st., do umeleckej Florencie, upadajúceho Ríma ale aj priateľskej Bologne. Vďaka jeho poznatkom a obrovskému pisateľskému talentu sme sa na týchto 800 stranách mohli pozerať na svet očami Michelangela a sledovať prostredníctvom jeho osoby významné historické udalosti, precítiť každú krivdu, ktorá sa mu stala, radovať sa z jeho úspechov, trápiť sa spolu s ním, dýchať kresaný mramor, cítiť jeho hladký povrch, ponoriť sa do každej jeho myšlienky a tak aspoň trochu poodhaliť tajomstvo mysle génia. Irving Stone bol neskutočný spisovateľ, ktorý asi ako jeden z mála bol hodný písať o veľkých osobnostiach minulosti, pretože vo svojom obore bol aj on sám velikán. Michelangelo bol génius, nadaný v mnohých umeleckých smeroch, že sa mu nemohol v tej dobe rovnať nikto, dokonca ani sám veliký Leonardo da Vinci. Michelangelo zasvetil svoj život kráse a umeniu a radšej sa väčšinu života trápil, len aby mohol dať svetu to najlepšie čo dokázal vytvoriť, a to aj za cenu vlastného zdravia a šťastia. Obdivuhodný človek, skvelá kniha, úžasná atmosféra, môžem iba odporučiť.

slezakmartajh
02.02.2018

Po 2 letech jsem si ji přečetla znova.Vždy mě chytí za srdce.nejlépe napsaná kniha co jsem četla, úplně vás vtáhne do Florencie a života Michelangela.

bejzič
16.05.2017

Ano je to výborné vykreslení života Michelangelo. Oceňuji především přípravu autora, jeho studium díla Vasari o životě renesančních umělců, jejich písemných materiálů, dopisů, smluv s mecenaši, historických pramenů vztahujících se ke
Florencii a Římě, včetně současných pontifikatú několika papežú. V té souvislosti obracím pozornost ctenarú k americkému filmu ,,Ve službách papeže, ,. Pravda knize se to nevyrovná , avšak je to krásná ilustrace života M.B. v období ,,vlady"
Julia ll.

Lolila
13.05.2017

Nádherná kniha! Ani neviem ako vyjadriť pocity, ktoré táto kniha vo mne zanechala. Určite je to jedna z najlepších kních, ktoré som doteraz prečítala. Tak nádherne a pútavo opisaný Michelangelov život, jeho neustály boj s pápežmi, neprajníkmi, závistlivcami......Irving je skvelý spisovateľ.

Liilith
04.03.2017

Teď jsem dočetla...hledám slova, kterými bych mohla vyjádřit to, co se mnou tato kniha provedla...ona se mi vryla do srdce...děkuji pane Irvingu Stone !
Pochopit duši umělce není jednoduché. Pochopit duši Michelangela se zdá téměř nemožné - ale s pomocí Stoneovy knihy můžeme aspoň částečně porozumět tomu, kdo byl Buonarroti.

tetes
29.11.2016

...jedno z najlepších prirovnaní, čo je v knihe, povedal otec cca 14ročnému Michelangelovi na jeho otázku, či už môže kresať bolo, citujem: "Každá kvapka pomôže, povedal tatko, keď sa vyšťal do Arna, lebo synova loď uviazla pri Pise."
Táto hláška ma rozosmiala tak, že to prirovnanie asi začnem používať :). Mimochodom, nie je to tuctová kniha, nafúknutá reklamami, takže sa nemusíte obávať, či idete čítať niečo normálne, alebo anti-normálne. Prídu si na svoje aj kresťania, aj ateisti, aj tí, čo majú radi históriu, aj tí, čo umenie, aj tí, čo dobrodružstvo, či lásku. V tých 800 stranách je napísané o všetkom, 100% neoľutujete.

lapagerie
15.04.2016

Velká osobnost, zaujetí uměním, boje s mecenáši - to všechno v krásně napsaném příběhu o Michelangelovi...

Koňadra
22.02.2015

Čítal som túto knihu na hranici detstva a puberty a veľmi dobre si pamätám zvláštnu atmosféru, v ktorej som tých niekoľko dní, kým som dočítal, žil. Pekný román, uchovávajúce čítanie. Hoci neskôr človek prichádzal na to, že Michalangelov skutočný život bol asi trošíčku odlišný.

slezakmartajh
08.02.2014

Za sebe musím říct že je to krásný čtení,příběh o Michelangelovi politické pasáže jsem někdy i přeskočila pamatovat si louskat jména mě teda taky nešlo ale jinak naprosto užasné čtení které mě pohltilo doporučuji.

sloninka
14.01.2014

Jeden z nejlepších historických románů, který jsem četla. Prvních 60 stran jsem se nemohla do knihy začíst, ale pak nabrala spád, vtáhla mně do děje a přečetla jsem ji jedním dechem. Michelangelovým dílem jsem byla nadšená, když jsem byla v Itálii, takže přečtení jeho životopisu byla samozřejmost a kniha mně nadchla. Je už to tak 10 let co jsem ji četla a rozhodně se na ni chystám znova. A všem milovníkům historie ji doporučuji.

ritule
07.01.2014

Nádherná kniha, řadím ji mezi své vůbec nejlepší knihy, které jsem četla. Vtáhla mě a nepustila, dokud jsem nedočetla poslední stránku. Po pár letech jsem se k ní vrátila a zážitek byl stejný. Člověk se v ní i hodně dozví. Při mé návštěvě města Florencie jsem pak pátrala po místech spojených s Michelangelem a díky knize jsem si živě přestavovala dobu, ve které Michelangelo žil a události z jeho života.

milhouse12
24.11.2013

Koupím tuto knihu, kdo by mal zájem email. mil.dousa@gmail.com :) nevim ji nikde sehnat :X

turbosound
25.08.2011

Život, dílo a myšlenky Michelangela Buonarroti jsou pro mne srdeční záležitostí, proto jsem tento životopis četl povinně. Trvalo mi to sice dlouho, ale o to víc mi to dalo. Jde o nádhernou knihu, která vás vezme přímo do časů vrcholné italské renesance. Vedle Michelangela samotného zde vystupuje celá řada historických postav, géniů umění i války, od Leonarda da Vinci, přes Raffaela Santi, Medicejské, Savonarolu a další a další. Jde o skvělou ilustraci tehdejší doby, založenou na pečlivém studiu dobových materiálů, pozdějších výzkumů a v neposlední řadě Michelangelovy bohaté korespondence. Doporučuji každému, koho tato část dějin umění (a nejen umění) zajímá.

Heraldine
02.01.2011

určite jedna z najlepších kníh, aké som kedy čítala, zobrazujúca život jedného z najväčších umelcov všetkých čias... irving stone píše neuveriteľné životopisy a touto knihou to len a len potvrdil

Val

Prokousat se tím byla docela dřina, ale jsem ráda, že jsem to dočetla.