Agónie a extáze

Michelangelo byl nejen umělec, ale všestranný génius. Jeho život může ukázat lidem všech národností a všech dob, co to znamená být skutečný umělec: svět, jejž vytvořil svým uměním, je věčný, takže dodnes ovlivňuje myšlení člověka. Jen málo z těch milionů lidí, kteří znají Michelangelovo jméno, ví o jeho dramatickém, bouřlivém životě nebo o téměř nepřekonatelných překážkách, s nimiž musel bojovat, aby přežil a uskutečnil své dílo...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/63_/6320/agonie-a-extaze-6320.jpg 4.8121
Literatura světová, Romány, Biografie a memoáry
Vydáno, BB art

The Agony and The Ecstasy, 1961

Kniha Agónie a extáze

PMR

Kdo by to řekl, že napsat knihu o takovém géniovi bude až tak snadné - to se snad samo napsalo i přečetlo :-)

Adhara

Životopisné romány takmer nečítam (predtým som dala „až“ jeden), preto neviem, aké sú štandardy a netrúfam si hodnotiť hviezdičkami. Je mi však jasné, že keď sa autor musí pridŕžať faktov, nenájdeme tu príliš dramatický dej, ani happyendy, hoci by sme si ich aj neraz priali. Spolu so starším jazykom to zapríčinilo, že išlo pre mňa o náročnejšie čítanie. Ale pomohlo mi preniknúť do duše tohto umelca, jedného z najväčších vôbec. Z knihy mám pocit, že jeho život bol prestúpený viac agóniou než extázou. Trápili ho medziľudské vzťahy, ale najmä tvorba, v ktorej si takmer nikdy nemohol robiť čo chcel a kedy chcel, čo ho strašne ničilo. Spolu s nepochopením ľudí, ktorí netvoria, mu to zo života robilo priam peklo. Stále mu niekto alebo niečo prekážalo v nasledovaní inšpirácie. Výroba umeleckých diel je dlhá, ale moc ľudí krátka a ich vrtochy sa menili tak prudko, že nešťastný umelec musel za sebou nechať rad nedokončených diel aj diel, ktoré mu neboli celkom pochuti. A tiež premárnené roky, kedy riešil financie či niečie rozmary a nemohol ich naplniť plodnou tvorbou. Kiežby k nemu býval osud priaznivejší, mohol toho zanechať oveľa viac.

Le Chat

Úžasná kniha, která je hodna jak geniálního umělce Michelangela, tak jeho mistrovských děl. Velmi se mi líbila i Žízeň po životě, ale tento román je ještě lepší. Ty roky, které autor práci na knize věnoval, rozhodně stály za to!

Vojslava

Název sedí i k prožitku z četby... ačkoliv má titul rozsah skutečně úctyhodný, ani chvíli jsem nevyšla z extáze a agónie plynula z toho, že některé myšlenkové postupy musím pro sebe dokončit sama... Málokdy se mi stalo, že by hmota byla tak dobře charakterizovaná jasem nehmotných slov - ale možná k tomu svádí Michelangelovo dílo samo. Z návazných knih se budu muset chopit Danta a sehnat Michelangelovy sonety celé... a samozřejmostí téměř u každé kapitoly vyhledávat vizuál existujících děl (některé, ač jsem je viděla i sama, už si prostě nepamatuju do detailu) a představovat si to, co se nedochovalo... Nádherná letní četba.

Skripi

Jeho pár diel v Ríme som videl ale až teraz po dočítaní knihy som si uvedomil ako málo som im venoval pozornosti. :( Dúfam že po korone sa tam ešte dostanem. :)

Bobina74

Životopisný román o Michelangelovi Buonarrotim vás uvede do čtenářské agónie a extáze. Nejen pro všechny milovníky umění je určena tato brilantní kniha Irvinga Stonea, který svým románem vzdal velkolepou poctu jedinečnému umělci. Více v recenzi od Kniha za knihou. ;-)

Jiparis

Úžasná kniha.Obdivuju množství zpracovaných fakt a reálií, vystižení pocitů a zasazení do kontextu doby. Chtěla bych navštívit ta místa a obdivovat dílo Michelangela na vlastní oči.

Česneksmedem
30.12.2019

„Kdo jídá s mocnými, tomu
budou havrani klovat oči.“
Citát z knihy

SPOILER!
„Ho mangiato bene!“ - To jsem si pochutnal! Jeden z nejlepších „špalků“, jaké jsem kdy přečetl.
I přes těch mnoho stran to bylo pořád čtivé a nutilo vás to hledat jednotlivá díla na netu a porovnávat s popisem z knihy (Pieta, David, Mojžíš, Manchesterská madonna...). Michelangelo byl perfekcionalista, což je na jednu stranu pro uměleckou tvorbu velmi žádoucí, na druhou stranu to přináší nekonečné problémy. A problémy mu navíc dělal jeho vlastní otec (neustále bez financí). I Svatý otec Julius, který potřeboval finance hlavně pro svoje vojsko a nákladný život, nebyl vůči němu po mnoho let zrovna rozdávačný a mnohokrát ho i ponížil. Následující Svatí otcové už k němu byli většinou o malinko vlídnější.
V jeho době bylo samozřejmě i mnoho těch, kteří umění nepřáli: „Dělat umění je stejně užitečné jako mýt oslí hlavu louhem.“
Je třeba také upozornit na fakt, že vzhledem k množství jmen umělců, politiků, církevních hodnostářů a jiných potentátů budete mít z jejich jmen v kebulce nejspíš docela maglajs.
Součástí knihy je i slovník italských výrazů a frází, současné umístění Michelangelových děl, jeho ztracená díla, autorova poznámka s poděkováním a soupis literatury.
Na závěr jeden provokativní citát: „U nás v Boloni se říká, že manželky a vítr jsou nezbytné zlo.“

Žízeň po životě
Žízeň po životě