Afterdark

Afterdark https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/222378/bmid_afterdark-222378.jpg 4 1292 147

Příběh ze současného Tokia se odehrává po setmění, během jediné noci. Kapitoly jsou napsány stylem filmového scénáře a u každé z nich je uveden přesný časový údaj. Dějová linie je pro autora typická, střídají se tu dva paralelní, navzájem se prolínající příběhy. Devatenáctiletá Mari, která umí čínsky, je kontaktována manažerkou hodinového hotelu, aby jí pomohla vyřešit případ brutálně zbité čínské prostitutky. A její sestra se vlivem tajemných sil ocitla v jakémsi nejasném a nebezpečném snu, v ohraničeném anonymním prostoru. V průběhu noci, ještě než přichází ráno, se věci dávají do pohybu.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Afutádáku , 2004

kindlic
25.02.2013 4 z 5

V svojej podstate je to moja prvá kniha od Murakamiho. ( ak nerátam Po otřesech ktoré som bral ako malú ochutnávku).
Pocity pri čítaní boli zvláštne, celé príbeh je neurčitý a plynie celkom spontánne. Výsledkom toho je príbeh tak trochu bez konca. Hovorím si, že takých nocí som zažil v meste už celkom dosť, no napísať by som o nich nevedel. Možno aj preto, že Murakamiho majstrovstvo spočíva v základe na spontánnych zážitkoch, normálnych osobách (ktoré majú rady jazzovú hudbu) a tajomnou atmosférou ďalekého východu, ktorá je tak veľmi príťažlivá, že už sa teším na ďaľšie knihy.

- ,,Noc se konečne úplně prolomila. Do další tmy zbývá ještě kopa času."
- hudba - Curtis Fuller - 'Five Spot After Dark'

kota
15.01.2013 4 z 5

Čtivé, tajemné - ale působí to moc nepřirozeně, vykreslení hl. postav, ale konečné řešení jednotlivých příběhů se nekoná..

MaaaR@
29.11.2012 4 z 5

Zvláštní. A rozhodně ne pro každého. Osobně jsem z toho měl takový zvláštní, stísněný pocit, místy až beznadějný, ačkoliv se tam nic tak dramatického vlastně neudálo. Možná to bylo tou neurčitostí celého příběhu.

andulka1406
27.11.2012 4 z 5

Povinná četba k maturitě.. ale bavilo mě to. Každopádně to bylo tak zvláštně napsané. Ale mělo to něco do sebe, bylo to jiné než klasické knihy.

Kůstka
11.11.2012 4 z 5

Skvělá atmosféra a to tajemno nočního Tokia mělo taky něco do sebe.. U druhý kapitoly se zrněním televize jsem měla trošku nahnáno, co se stane (aby ne, byla zrovna půlnoc a naproti posteli mám televizi), ale nakonec super. :)

skulenka
26.10.2012 3 z 5

Má první kniha od tohoto autora. Pro mě jedinečný styl vyprávění, kdy autor používá ichformu v množném čísle. Příběhy 6 lidí, jejich osudů, vyprávěné během jedné jediné noci. Všichni se oddávají zaslouženému spánku, avšak tyto osoby prožívají noc zcela jinak...

Teii-hime
22.09.2012 5 z 5

Tak, jako mě na jiných knihách ruší více dějových linií, k téhle mi tento styl vysloveně sedl. Dva příběhy, tak odlišné, jak jen to může být, mi rozhodně nesplývaly. Jeden byl velmi epický, akční, opravdový. Druhý lyrický, fantaskní, snový. Jeden podával psychologický obraz těžkosti reálného života, druhý byl psychologickým obrazem utrpení duše. Přesto jsou tyto linie od základů provázány, ať už vědomě či v náznacích - kterým mnohdy, jakožto pouzí nestranní diváci, stejně neporozumíme. Nicméně je tento hluboký příběh (nejen) o umění a významu lidské komunikace podáván lehce, srozumitelně a uvěřitelně. Trochu jako samotný život - na první pohled v něm není žádná velká filozofie, prostě přirozeně je a hotovo, avšak za zdánlivou jednoduchostí toho, co se zdá běžné, sami tušíme cosi víc... :)
No a krom toho se jednotlivé scénky tohohle nočního dění odehrávají na tak věrně a barvitě vylíčených kulisách, až jsem žasla, jak perfektně někdo může popsat.. mno, třeba proudící noční život nebo probouzející se nové ráno... Taková pestrost, ty detaily, to prostě vnímáte jedině tehdy, když to opravdu zažíváte. A umět ten pocit navnadit je umění! :)

Barbastelle
17.04.2012 5 z 5

První knížka od Murakamiho, kterou jsem přečetla - ten japonský pohled mě fascinuje.

DustinMind
16.04.2012 3 z 5

Výborná atmosféra nočního města a restaurace. Dějově mě tolik nezasáhla, ale zkuste u toho poslouchat The Cranes - Don't wake me up :)

Haemoglobin
22.03.2012

Zklamání. Krásně vykreslené prostředí, ale to, že si o příběhu absolutně nic nepamatuju1,5 roku od přečtení a příliš mě to nebavilo, mě nutí dát 2,5*

houston
22.02.2012 3 z 5

Toto mě zklamlalo. Možná od Murakamiho čekám až moc sofistikované věci.

zuzulique
28.12.2011 4 z 5

Moja úplne prvá murakamiovka, ktorou autor zaujal a siahla som po ďalších...V porovnaní s inými slabšia, no keďže mám pre autora slabosť, ťažko nachádzam zlého slova :-)

kadgam
27.12.2011

Mám rada Murakamiho knihy, pretože sa dobre čítajú a mám pocit, že mám možnosť nahliadnuť do Japonska.
"Afterdark" je ďalšia ponurá Murakamiho kniha odohrávajúca sa v noci, v chladnom jesennom mesiaci. Táto nálada je prítomná v celej knihe.
Dej "Afterdark" u sa odohráva v preľudnenom Tokiu, protagonisti sú osamelí ľudia, ktorí potrebujú ľudský súcit a porozumenie, no nevedia o to požiadať. Radšej sa utiahnu do svojej ulity. Sestry Eri a Mari Asai majú problém s komunikáciou, jedna uteká z domu a druhá upadá do "zimného spánku". Takahaši, mladý študent, ktorý mal problémy s rodičmi v detstve má pred sebou cieľ, doštudovať a hrať na svoj hudobný nástroj. On je jediný pozitívny predstaviteľ v knihe. Všetky ostatné postavy sú nejakým spôsobom problematické, aj keď spisovateľ nevysvetľuje bližšie ich životné ťažkosti.
Mala dojem, že čítam scenár k filmu

Violetti
08.12.2011 5 z 5

Od většiny čtu, že je to Murakamiho slabší knížka. Já si to ale nemyslím. Možná jsem zaujatá... Ale užila jsem si to, od začátku do konce. Rozsah mi nevadil, ba naopak, vůbec bych se nezlobila, kdyby příběh Murakami ještě trochu natáhl. V závěru jsem se sice bála, že nebude otevřený konec, ale přeci jen byl, takže naprostá spokojenost! Navíc jsem si velmi oblíbila Mari, spolu s Fialkou ze Sputniku jsou mi svým způsobem velmi blízké....

asam
10.11.2011 3 z 5

Moc mě kniha nenadchla. Jako povídka by to asi mělo větší spád.

panjan
07.10.2011 4 z 5

Je to o něco méně poutavější a vzrušující čtení než Norské Dřevo a ani ten příběh dvou sester jako novodobé růženky, mně moc nenadchl. Na druhou stranu je třeba ocenit originální přístup autora k příběhu, který rozvrstvením děje do více příběhů a postavením čtenáře za kameru opravdu připomíná filmový scénář. Převádění příběhů knižních na stříbrné plátno nemám moc rád a zatím jsem se nesetkal s filmovou verzí knihy, která by se mi opravdu líbila, ale tohle by možná stálo za to. Ještě mně napadlo, že Murakamiho knihy jsou také jedinečné tím, že by ke každé z nich mohl vycházet regulérní soundtrack. Možná by na zadních deskách každé z nich mohlo být vlepené CD s písničkami a čtenář narazivše v textu na název písně, mohl by si v tu chvíli pustit onu písničku k dotvoření atmosféry:)

janha
08.08.2011 4 z 5

Splétáním různých příběhů či špetkou tajemství / magického realismu mi připomněl Kafku na pobřeží. Přestože Murakami předkládá znepokojivé motivy (snad jako odraz ne vždy jednoduše uchopitelné reality) dobře se čte...

pistalka
22.05.2011 4 z 5

Afterdark je pozoruhodná minimalistická sonda do života hrstky lidí v japonském Tokiu, zahaleném tmou. Ústředním tématem psychologicky laděného románu je neschopnost komunikace, což se odráží na celkové náladě knihy. Ta má svým krátkým rozsahem blízko k novele (sám jsem ji přečetl za dvě nepříliš dlouhé jízdy vlakem). Na malé ploše se zde odehrává pomalu budovaný příběh, jehož hlavním odpichem jsou výborně napsané dialogy postav, které jsou velmi uvěřitelné (a které zabírají většinu románu). Osobně jsem si oblíbil Takahašiho, naopak Mari mi lezla od začátku na nervy tím, jak šedá a bez života byla.
Pozoruhodné je rovněž postavení vypravěče, který se na dění okolo kouká kamerou, což se autorovi mimořádně povedlo. Podle mě skvělý nápad, který románu ještě více přidal na autenticitě.
Celkově to je jedna z mála knížek, která se mi moc líbila i přes skutečnost, že se v ní skoro nic nedělo. Svou první přečtenou knihou od Murakamiho jsem mile překvapen a už teď vím, že nezůstanu jen u této. Hodnocení: 90%

Clash
28.03.2011 4 z 5

Jedno z těch slabších děl od Murakamiho ale stále dosahující k tomu aby poskytlo příjemný pocit dobrého čtení. Myslím, že počet stránek je naprosto ideální, kdyby jich bylo více dopadlo by to mnohem hůře.

Dell
28.03.2011 3 z 5

Jedna z mála knih, které jsem nedočetla. Snažila jsem se, zvládla jsem víc než polovinu knihy. Neřeknu asi nic originálního, zkrátka téměř celou dobu jsem se nudila. A navíc jsem měla dojem, že to autor strašně natahuje, možná kdyby místo románu napsal povídku na 30 stránek, bylo by to lepší. Vyznívalo mi to jako psané na zakázku, neuvolněné, zkrátka jako by to ani nebyl Murakami.