A ptáš se, knížko má...

Osobní deníky patří mezi prameny soukromé povahy, teprve v poslední době docenili historikové jejich význam. Ženskými deníky se v českých zemích zatím nikdo nezabýval, dlouho se zdálo, že se jich dochoval jen zlomek. Až na výjimky souvisí vznik ženských autobiografických textů deníkového či memoárového typu s osvícenstvím; na rozdíl od historicky starších deníků mužských se objevují právě tehdy, a stejně jako ony nejdřív v šlechtickém prostředí. V průběhu dlouhého 19. století jich v českých zemích přibývá a sociální i věkové spektrum jejich autorek se rozšiřuje. Zhruba sedmdesát objevených deníků přibližuje svět dívek, mladých i starších žen předminulého věku: jejich každodenní starosti, zájmy, lásky i trápení....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/62_/6242/a-ptas-se-knizko-ma-6242.jpg 4.210
Literatura česká
Vydáno:, Triton

Kniha A ptáš se, knížko má...

Andi
02.09.2018

Pěkné čtení, určitě to dalo spoustu práce, ale. Z 74 deníků jsme se dočkali výcucu asi z 10ti, a to jen v úplném závěru knihy. Poznámky jsou na konci kapitoly, ne na stránce, souhlasím tedy s předchozím komentářem, bylo to dost nepřehledné.

Lenka4
02.12.2016

Osobní deník je stejně originální jako jeho pisatel. Všeobecná studie o denících tedy vede k seznámení s obecnou každodenností žen středních a vyšších vrstev, která, jak autorka zmiňuje, je v některých ohledech lépe zřejmá z jejich korespondence. Přínosné je nasměrování čtenáře k deníkům některých osobností, které již byly vydány jako edice. Škoda, že v knize nejsou poznámky pod čarou uvedeny přímo na stránkách. Jejich umístění za jednotlivými kapitolami je čtenářsky velmi nepohodlné.

bookcase
07.07.2015

Pohled do světa žen 19. století. Deníkové záznamy, které si vedly, ukazují, jak žily. Čtivé.

mončičáček
17.04.2013

Další krásná knížka od mé oblíbené autorky. Do světa šlechtičen i žen ze středních vrstev nahlédneme prostřednictvím osobních deníků a poznáme tak každodenní (dnes už možná překvapivé a nevšední) radosti i starosti "něžného pohlaví" v 19. století, Vřele doporučuju nejen ženám! Škoda, že po naší generaci už asi moc osobních deníků (ani jiných ručně psaných pramenů) nezůstane...Z čeho pak asi historikové budou zkoumat náš každodenní život?