A přesto říci životu ano

Kniha spojuje dva slavné texty Viktora E. Frankla (1905 - 1997), psychiatra s českými kořeny a zakladatele logoterapie. Spis Psycholog prožívá koncentrační tábor vznikl během necelých dvou týdnů v prosinci 1945. Autor v něm popisuje, jakými fázemi odlidštění museli vězni procházet a jakou oporou jim byl duchovní rozměr života. Hra Synchronizace v Březince z roku 1948, napsaná působivým skicovitým způsobem, je myšlenkovým i literárně-dramatickým experimentem. Propojují se v něm Franklovy osobní zážitky z vyhlazovacího tábora s pomyslnou reflexí a živým dialogem tří filozofů, kteří mu byli blízcí Sokrata, Spinozy a Kanta. Podle Frankla vždycky zůstává v člověku prostor svobody a odpovědnosti, kterého se nesmí za žádnou cenu vzdát, a to i v extrémní situaci: Nic nemůže udolat člověka, který si vědomě přeje mít životní cíl....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300501/big_a-presto-rici-zivotu-ano-PAl-300501.jpg 4.6625
Literatura světová, Biografie a memoáry, Psychologie a pedagogika

Vydáno: , Karmelitánské nakladatelství

Ein Psycholog erlebt das Konzentrationslager, 1946

Kniha A přesto říci životu ano

palladium

Ačkoliv jde o líčení koncentračního tábora, dílo nezpůsobí nespavost nebo hrůzné představy před očima. Autorovi se daří líčit věci z hlediska pozorovatele, což je vzhledem k tomu, že koncentrák prožil, obdivuhodné. Knížka je útlá, ale dodá hodně materiálu k přemýšlení. Posunula můj pohled na život.

Josh

Sice psychiatry s „rozbory“ nemusím, ale v souvislosti s 2SV znělo tohle téma zajímavě. Téma není vhodné slovo, protože je kniha z reálného koncentráku a o reálných lidech. Její pohled, pojetí, vysvětlení jsou hluboká, srozumitelná a hlavně nadčasová.... Můžete je uplatnit v tíživých dnech i vlastního (mírového) života a nemusíte hned myslet na kruté situace, jež vedly autora k jistému pohledu na život a jak čelit utrpení (další "výročí" těch 6! let si v květnu připomeneme). Zvláště v době, kdy svět prošel (2!r) napřed útočnou nemocí a teď útočnou lidskou mocí připomínající v mnoha rysech 2SV je kniha povzbuzením. Snad už vhodněji řečeno – nevzdávejme se, hledejme smysl nejen v pohodovém životě, ale i v tom těžkém!

IngridInka

Čtivá kniha plná zajímavosti z pohledu psychologa... čtivá literatura faktu, za mě doporučuji

MyBookWorld

Kniha pro mě byla lehkým zklamáním, možná v souvislosti s nedávným přečtením titulu Utekl jsem z Osvětimi, který mi opravdu vyrazil dech. Nedočkala jsem se ani hlubších psychologických rozborů, kvůli kterým jsem vlastně po této knize sáhla.

a304

(+ SPOILER) Nezapomenete na silný prožitek nad divadelní hrou. Doporučuji přečíst, zprostředkované postřehy "z druhé hlavy" nestačí.

Zorka

Otisky koncentračního tábora do duše člověka...

janulka1310

Původně jsem tuto knihu měla rozečtenou již týden...po ruské invazi na Ukrajinu jsem si řekla, že to teď nemám zapotřebí číst..tak jsem na chvíli odložila..nicméně mi to nedalo a dočetla jsem ji včera jedním dechem. A dobře jsem udělala... tak nadčasové myšlenky, až z toho mrazí... a dnes platí více, než kdy jindy...a i přesto, že kniha podává děsivé svědectví o životě v koncetračním táboře, byla pro mě jakýmsi jemným pohlazením, možná pochopením a smířením... a asi to je také důvod, proč autor přežil...protože zřejmě pochopil hodnotu a smysl utrpení... Myslím, že jsem nečetla naposledy...

DreamerX9

Silný příběh, myšlenky, pohled a velká vůle přežít. Za mě velké poselství do života.
Je asi jedno jakou práci člověk vykonával než šel do KT, když nám jde o život všichni chceme přežít a čím větší motivace a důvod je, tím jsme lepší bojovníci za to nejcennější co máme. Život
Knihu rozhodně doporučuji nejen do oboru psychologie.