A každé ráno je cesta domů delší a delší

A každé ráno je cesta domů delší a delší https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/366045/bmid_a-kazde-rano-je-cesta-domu-delsi-a--YKQ-366045.jpeg 4 1364 400

I loučení bolí méně, když na něj nejste sami. Děda a Noah si povídají na lavičce. Pod lavičkou roste hyacint, stejný si děda kdysi pěstoval i na zahrádce. Děda s Noahem si můžou povídat úplně o všem. O všech otázkách života, závažných i nicotných. Při rozhovorech s vnukem si děda vždycky vzpomene, jak se zamiloval do babičky a jak o ni pak přišel. Zatím ji pořád vidí před sebou, a děsí se dne, kdy si ji už nebude schopný vybavit. Cítí, že jeho svět se mění. Proto by rád zůstal tady na lavičce, kde je stále ještě obklopuje silná vůně hyacintu. Jenže zachytit vzpomínky je čím dál těžší a oba se musejí naučit to nejtěžší: rozloučit se. Fredrik Backman v knize líčí boj stárnoucího muže o zachování nejdražších vzpomínek. Činí tak něžně a způsobem, jak to dovede jen on.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Host

Och varje morgon blir vägen hem längre och längre , 2016

alef
08.11.2018 5 z 5

„Jestli tohle nakonec není nejlepší věk ze všech? Pomyslel si stařec při pohledu na svého vnuka, který je přesně tak starý, aby už chápal, jak svět funguje, ale zároveň ještě dost mladý na to, aby to odmítal akceptovat ...“

Je spousta životních situací, kdy si přejeme být znovu dítětem a odmítnout akceptovat běh událostí ... s jednou takovou se v téhle knížce, která vlastně vůbec neměla být knížkou, jak píše v úvodu sám Backman, vypořádává i autor ... navzdory tomu, se Vám do rukou dostal citlivě napsaný, komorní minipříběh, ve kterém se po svém vyrovnává s tím,
... když se vytrácejí vzpomínky dřív, než z vás vyprchá život ...
... když fantazie to někdy vzdá dřív, než tělo ...
... protože občas potřebujete své myšlenky vidět zapsané, abyste pochopili ... co cítíte, když váš život, nebo život někoho vám blízkého, začne připomínat četbu knížky, ve které chybí stránka ... a zrovna ta nejdůležitější ...

Zůzalína
07.11.2018 1 z 5

Asi jsem měla vysoká očekávání...

okeey
02.11.2018 5 z 5

Smutně krásný příběh, který se vám usídlí v srdci a jen tak z něj neodejde. Pár slovy vyjádřená nemoc, která může potkat každého z nás. Příběh na zamyšlenou. Vyprávění plné krásných myšlenek. Ukázku máte níže. Kniha patří k mým nejmilejším.

pajaroh
26.10.2018 3 z 5

Zajímavě uchopený námět stárnutí a nemoci, na můj vkus však příliš zasněný, poetický a krátký. Opravdu je to spíš příběh do blogu a i když chápu autorův úctyhodný záměr k vydání knihy, na vyšší literární hodnocení to za mě není.

pupopony
19.10.2018 5 z 5

Jedním slovem - nádhera. Pohlazení po duši. Zavřel jsem knihu a několik dní jsem jí nemohl dostat z mysli. Ještě tam pořád je a možná napořád.

Hanin
18.10.2018 4 z 5

Tak zvláštně smutné...a také plné krásných myšlenek a mouder.
Nad některými se pousmějete a nad některými vám poskočí srdce.

dagmar7365
16.10.2018 5 z 5

Jak se může do tak krátkého textu vejít tolik moudra, lásky a emocí? Fredriku Backmane, vy jste kouzelník se slovy (a překladatelka Helena Matocha bezpochyby též) :-)

gargamelka
16.10.2018 5 z 5

Kraťoučká, ematická, emočně nabytá, uvědomující, vynikající knížka. O tom, že prarodiče máme jen jedny. Jsou to ty osoby, ve kterých máme spojence, máme spolu tajemství, poradí, rozmazlují nás, nedají na nás dopustit a umí krásně vyprávět. Jak název sám napovídá, je to i o tom, že jednou naši báječní rádci nebudou... Vztahovou část doplňuje mozek-vymakaný počítač, který je tajuplný a postupně se nám všem unavuje

Margie94
14.10.2018 5 z 5

Nádherné, ale tak strašně smutné... citově vás to úplně ovládne a emočně vyšťaví. Tohle by si měl povinně přečíst každý...

ranostaj
11.10.2018 5 z 5

Asi jediná kniha za posledních 20 let, kdy mi na konci tekly slzy ... Nebo je ze mne sentimentální dědek ...

tlllk
08.10.2018 4 z 5

je to zvláštne dielko, nie celkom typické pre Backmana, ale ak ste mali v rodine niekoho s touto chorobou, zasiahne Vás do srdca.

micha-ella
05.10.2018 5 z 5

Přečtete to během hodiny. A potom to ve vás bude hodně dlouho vězet.

Verunka289
02.10.2018 5 z 5

Tolik smutku, citu, dojetí na pár stranách textu. Smutné, ale zároveň tolik pravdivé.

vonMalik
30.09.2018 5 z 5

Poprvé se mi stalo, že po dočtení knihy nemám slov. Je krásná a smutná zároveň. Vyvolá vám úsměv na rtech, ale i slzy dojetí.

jaroiva
26.09.2018 5 z 5

Nádherný text, ne tak dlouhý, aby se dal nazvat knihou, ale o to hlubší obsahem.
Vzhledem k tomu, že původně ani knihou být neměl, chápu ho jako "automatické psaní" na dané téma. Po nedočtené knize Muž jménem Ove jsem musela autora chtě nechtě vzít na milost.

BáraLind.
26.09.2018 5 z 5

Kniha svým rozsahem krátká, ale svou myšlenkou hluboká. Myslím, že mnozí z nás is nedovedeme představit chaos v hlavě člověka, který zapomíná. Místy možná až příliš patetická, ale na druhou stranu v některých pasážích krásně poetická. Ze začátku jsem při čtení měla v hlavě stejný chaos jako onen starý děda, chvíli mi totiž trvalo, než jsem se zorientovala v tom, o co přesně jde, kdo je kdo, co se odehrává v reálném světě a co v hlavě dědy.

Chesterton
20.09.2018 3 z 5

Chápu poselství knihy. Vnímám útěchu a pohlazení pro zúčastněné. Je to má druhá kniha autora, kterého obdivuji pro talent neotřelých a zároveň lidsky hlubokých myšlenek. Pro jeho lehkost a vtipná přirovnání. Pro empatii a talent k propojení dětství se stářím.
Určitě souhlasím, že jeho knihy dělají svět i člověka lepším!
Mám však trochu představu o světě mizející paměti a vzpomínek. A právě proto se musím připojit k nižším hodnocením. Navíc jsem právě zjistila, že mi malinko chybí buňky pro snění a nadměrný únik z reality :) Něco jako píše Renatečka. Chápu nadšení ostatních, ale na mě je tam též až příliš poetična.
Za přečtení však stojí, ilustrace přesně na míru.

RADOST
14.09.2018 4 z 5

Kniha plná myšlenek. Kniha o ztrátě myšlení. O nechtěném a nezadržitelném odcházení. O tom, jak to je, když mozek odchází rychleji než tělo. Smutné, empatické. Konejšivé pro ty, kdo toho byli svědkem.

martina5069
13.09.2018 5 z 5

Krásná tenká knížečka s velkým poselstvím. Člověk se u čtení hodně zamyslí nad životem a u některých pasáží si i pobrečí. Doporučuji !
,, Učitelka nás donutila napsat slohovku o tom, čím chceme být, až budeme velcí, " spustí Noah.
,, A co jsi napsal? "
,, Napsal jsem, že nejdřív se chci soustředit na to, že jsem malý. "
,,To je velmi dobrá odpověď."
,, Viď? Já bych chtěl být radši starý než dospělý. Všichni dospělí se pořád vztekají, jed děti a staří lidi se smějí."
,, To jsi taky napsal? "
,, Jo."
,, A co učitelka? "
,, Ta mi řekla,že jsem nepochopil zadání."
,, A co ty na to? "
,, Že to ona nepochopila odpověď. "
,, Já tě mám tak rád, " vypraví ze sebe děda se zavřenýma očima.

Lukik
12.09.2018 3 z 5

Kniha je krásná, dojemná a inteligentní. Je smutná, ale hezky se čte. To že je krátká je její výhoda... není zbytečně natahovaná. Rozhodně doporučuji na jeden osamělý večer.