Veronika se rozhodla zemřít

Veronika se rozhodla zemřít https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424/bmid_veronika-se-rozhodla-zemrit-xX9-424.jpg 4 3405 450

A dne sedmého... série

Mladá Slovinka Veronika se z omrzelosti nad stále stejným životem i z pocitu vlastní zbytečnosti rozhodne spáchat sebevraždu. Ve svém dosavadním životě se vždy snažila dělat to, co od ní očekávali druzí, neměla odvahu naplnit svou vnitřní touhu a riskovat neúspěch. Teprve když se v sanatoriu pro duševně choré dozví po nezdařené sebevraždě, že má poškozené srdce a že pomalu umírá, probudí se v ní instinktivní vůle k přežití a Veronika začne o svůj život bojovat. Při vyprávění Veroničina příběhu se světoznámý brazilský autor opírá o vlastní zážitky z dospívání z riodejaneirské psychiatrické léčebny.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Argo

Veronika Decide Morrer , 1998

K.a.a
02.02.2019 5 z 5

Krásná a něžná knížka i navzdory tématu. Hezky se mi četla. Po jejím dočtení jsem musela i trošku přemýšlet a to bylo fajn :-)

lukas9608
01.02.2019 3 z 5

Poselství knihy - važte si života a uživejte si ho. Je fakt, když toto človek ví i bez potřeby páchat sebevraždu. Kniha zajímavá a motivující.

Eulenleiterin
24.01.2019 5 z 5

Z nejkrásnějších knih, které jsem kdy četla. Četla...právě v ten správný moment.
(Ale nějak jsem ten konec celou dobu čekala.)

Katecake
22.01.2019 5 z 5

Nádhera, po přečtení si musí každý čtenář uvědomit, co je důležité a co nikoliv, a podle toho také žít.

sBety
19.01.2019

Dostala mě moc. Krásně vykreslené postavy, kdy s nimi dokážeš soucítit tak moc, že si si přebereš i jejich psychycké poruchy.

Představte si, že vám zbývá jen pár dnů života... co se změní?
Poslechnuto jako audio kniha.

Susan94
14.01.2019 4 z 5

Příběh s hlubokou myšlenkou a přitom napsaný s takovou lidskostí a lehkostí.

Gejitka
13.01.2019 5 z 5

Zase jeden krásný příběh od Coelha. Příběh dívky, která až po přiblížení se smrti, dokázala skutečně žít, zbavit se "hořkosti".

wildXchos
13.01.2019 5 z 5

I přes to, že je už tato kniha starší, popisuje současnou situaci ve společnosti. Poukazuje na to, že si lidé nemůžou dovolit být jiní než většina. Veronika chtěla zemřít, protože ji už nebavil nekonečný stereotyp a až v blázinci pozná skutečný život.

Smiley96
03.01.2019 5 z 5

Nejak nemam slov... Mozna jedno... NADHERA... Priznejte se, kdo z Vas by nechtel alespon na malou chvili byt Veronikou, Eduardem nebo Mari? Kazdy z nas je trochu blazen.

evrdli
02.01.2019 5 z 5

Geniální počin Paula Coelho. Veronika se sice původně rozhodla zemřít, naštěstí nezemřela, umírala a vědomí smrti, umírání v ní vyvolalo vůli žít. Kniha ke mně přišla sama v období, kdy poprvé jsem pochopila, proč by si někdo chtěl sáhnout na život, byla jsem blízko. Tolik moudrosti, opravdovosti mi dalo pochopení, lítost, víru (vlastně, sám život je aktem víry), touhu masturbovat, pustit pláč, kašlat na společenská nastavení, která potlačují odlišnost. Paul má moudré srdce a dokáže předat těm, kteří naslouchají a těm, kteří ví připomenout lásku k životu.
Láska stojí výš, než vědění. Zní to hrozně sluníčkářsky, ale na tom vůbec nezáleží, cítím, žiju.

Anoell
29.12.2018 5 z 5

Taková filozofická kniha, jejíž moudra ovšem nejsou jen nudně vypsaná za sebou, ale jsou zpracována do poutavého příběhu. Čekala jsem, že to bude trochu jiné, ale rozhodně jsem nebyla zklamaná, ačkoliv mi od jistého okamžiku došlo, jak to s Veronikou dopadne. Jestli vás tahle kniha nedonutí zamyslet se, tak opravdu nevím... Rozhodně doporučuji.

nikikostadinova
26.12.2018 3 z 5

Trošku moc zvratů. Ale jinak to byla rozhodně zajímavá publikace.

EmiClare
22.12.2018 4 z 5

3. knížka, kterou jsem Coehla četla, stejná jako ty předchozí, plná esoteriky, zdlouhavých osobních příběhů, značně nevyrovnaná a dokonale předvídatelná. Je s podivem, že se mi tolik líbila. Ale líbila ;)

josefina_silena
19.12.2018 3 z 5

Ke knize jsem se dostala na základě doporučení od kamarádky a zároveň se mi hodila do čtenářské výzvy. Ačkoliv je kniha krátká, četla jsem ji poměrně dlouho. Coelhův styl mě nutil číst opravdu pomalu a pečlivě. Kniha jako taková mě moc nebavila, celková myšlenka mi ovšem přišla velmi zajímavá a ještě dlouho po do četní jsem o knize přemýšlela. Jen mi nevyhovoval ten styl.

kristyna7552
09.12.2018 2 z 5

Coelho? Ne, radši knihu... Myslím, že toto vystihuje vše. Psáno chvílemi jako pohádka, chvílemi filosofický román. Dohromady to do sebe prostě nezapadá a konec taky není ohromující, přiznám se, že jsem to čekala.
Možná mi jen nevyhovuje styl Coelhova psaní.

Kakho-Oto
06.12.2018 4 z 5

Celkem zajímavá kniha, která se navíc dobře četla. Od Coelha jsem četl ještě román Alchymista a nepřipadne mi, že by byl lepší než "Veronika se rozhodla zemřít". Líbilo se mi rozuzlení Veroničina příběhu. 75 %

ZNellyZ
05.12.2018 2 z 5

Pro mě je to takový průměr. Kniha se četla dobře, celkem rychle, ale vadily mi ty dlouhé odbočky k některým postavám. Jsem teda trochu překvapená z konce, měla jsem jinou představu.

adelinka
03.12.2018 5 z 5

Perfektná....veľmi sa mi páčila, človek sa pri čítaní musí zamýšľať ....Kto je vlastne duševne chorý človek a kto by ním len chcel byť.....? Treba stáť blízko smrti, aby sme dostali chuť žiť?????

ivca79
26.11.2018

"Přečetla" jsem jako audioknihu. Mám trochu averzi k autorům bestselerů, takže to byla první kniha Coleho, která se ke mě dostala. Přiznám se, že mě zaujal název a celkově jsem byla příjemně překvapená.

invocation11
26.11.2018 2 z 5

Měla jsem zvláštní náladu, chtěla se o spoustě věcí ujistit, a tak jsem se po více jak deseti letech rozhodla znovu si přečíst Veroniku, která společně se Záhirem a Alchymistou patřila dle mého názoru k autorovým NEJ.

No... ačkoli jsem knihu slupla během dne jak dezert, nestačila jsem přitom vrtět hlavou a protáčet oči. Námět sám o sobě je naprosto skvělý (!), ale také naprosto nevyužitý (asi jako když se člověku nechce ždímat hadr a tak ho jen párkrát oklepe nad kýblem). Nebavily mě problémy ani životní peripetie ostatních obyvatelů léčebny, když o Veroničině minulosti jsem se nedozvěděla téměř nic (Kdy/s čím přišel ten pocit ničeho? Co ho způsobilo? Jak se odehrála ta změna?). Asi nejvíc mě dorazilo, když se Coelho (hned 1. stránkou!) sám vetřel do příběhu jenom proto, aby čtenáři ozřejmil, jak se o Veroničině příběhu dozvěděl a že se s ním seznámila kdesi na přednášce... Jako vážně? Bylo to nutné? Nemohl stejně jako jiní autoři něco podobného říci v prologu nebo doslovu? Protože nevím, jak ostatním, ale na mě to působilo opravdu egoisticky, až povýšeně... Dvě zbytečné stránky o ničem, aby na konci stálo: „Nechme tedy Paula Coelha a jeho přítelkyni Veroniku (přítelkyně, u které přemýšlel nad změnou jména, aby se čtenáři náhodou s hlavní hrdinkou nepletla) z této knihy definitivně odejít a pokračujme v příběhu“... A z Veroniky, co se rozhodla (neúspěšně) zemřít, je v psychárně rázem modla, díky níž všichni procitnou a žijí... Ještě chybí potlesk, ne?

Ach jo, možná je občas dobré přečíst si knihu ještě jednou, aby člověku spadly růžové brýle... Jsem ráda, že jsem si ji nikdy nepořídila a snižuji tímto své původní hodnocení.