Útočník

Útočník https://www.databazeknih.cz/img/books/85_/85538/utocnik-85538.jpg 4 200 43

87. revír série

Žádná z oslovených žen neocenila slušné vychování toho muže. I kdyby mu viděly do očí, které skrýval za skly laciných tmavých brýlí, aby zjistily, zda jsou to vážné oči šílence, či zda si dělá krutou legraci, měly jiné starosti. Ležely na zemi v kaluži vlastní krve, svíjely se a naříkaly bolestí nebo už byly v bezvědomí a nevnímaly nic, ani poděkování onoho způsobného mladého muže. Ještě chvíli předtím je totiž hlava nehlava tloukl holí, pěstmi, kopal do nich, ukájel si na nich kdovíjaký komplex. Čekal na ně jak dravec v potemnělých zákoutích, v úzkých uličkách, kam tak často nedopadá zrak velkého města kolem. Vybil si na nich svou bezdůvodnou agresi, pak se zklidnil, poděkoval a šel. Nechal je ležet na místě a jejich osud je nezajímal. Způsobný Clifford… Většina z nich přežila. Pohmožděné, někdy i s trvalými následky, psychicky zničené často víc než fyzicky. Pak to však Clifford poprvé přehnal. Jeho poslední oběť už nebylo nutné dopravovat do nemocnice. Její tělo odvezli rovnou do márnice. Byla mladá, ani ne dvacet, a měla při vší smůle jedno štěstí. Měla kamaráda policistu. Byl to sice jen obyčejný mladý pochůzkář. Věděl, že pátrání po pachateli brutálních útoků proti ženám je v kompetenci detektivů z 87. revíru. Věděl ale také, že jejich vyšetřování se vleče, neuvízlo-li přímo na mrtvém bodě. Proto se rozhodl vzít věc do vlastních rukou. Při své nezkušenosti netušil, že tím dává v sázku svůj život. Onen pochůzkář se jmenoval Bert Kling.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , BB art

The Mugger , 1956

tlllk
17.06.2019 2 z 5

Detektívka z doby, kedy ani spisovatelia nevedeli vymyslieť zločin, ktorý by sa pri dnešných TV novinách ani nedostal na obrazovku , kde nepočuli o právach zadržaných , alebo o mobbingu na pracovisku...

Disease
02.04.2019 4 z 5

Pořád dobré. Starší a tudíž vcelku přímočará McBainovka.

1bublina
19.02.2019 5 z 5

McBain je moje srdcovka. Tuhle jsem přečetla za 2 dny a byla fakt dobrá. Bert Kling je můj oblíbenec hned po Carellovi.

Marketa1994
06.11.2018 2 z 5

Čte se dobře, ale je pravda, že E. McBain má mnohem lepší příběhy, než tento.

SilvieSisinka
04.10.2018 3 z 5

Oddechova jednohubka :-)

moudivlacek
29.09.2018 4 z 5

Docela slušná detektivka, je pravda, že tentokrát jsem vraha neodhalila vůbec. Strážník Kling je kladná postava a já si ho oblíbila již v prvním díle, zde najde i svou nečekanou lásku.
Těším se na další díl.

jaroiva
24.09.2018 4 z 5

Ale jo, i ten Kling je sympatický :). I když je příběh trochu slabší, knížka pěkně ubíhá.

Ala787
27.06.2018 3 z 5

Detektivky čtu už od mládí. Ed McBaina dlouho, ale zrovna tahle detektivka nebyla pro mě tou nejlepší. Ale alespoň už vím, jak se Bert Kling dostal na 87. revír.

moničina
27.02.2018 5 z 5

Výborný príbeh. Sympatický Bert Kling, akcia dvojice detektívov Willis-Eillen v hone na Clifforda, ktorá skončí naprostým fiaskom a prekvapivé rozuzlenie.

LutherKing
14.12.2017 4 z 5

Určitě jedna z lepších McBainovek, které prošly mýma rukama.

jana3099
08.10.2017 3 z 5

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu, detektivky mám ráda a čtu je opravdu hodně, ale tady tahle mě nějak moc nezaujala.....

OldřichHanton
16.09.2017 4 z 5

Útočník byl moje první románová detektivka z tzv. "americké drsné školy". I když od napsání uplynulo už více jak šedesát let, román je dobře vystavěný a čas mu rozhodně neubral na čtivosti. Jenom jsem se občas musel pousmát nad množstvím stereotypů o ženách co zvlášť vyniknou při srovnání s moderními severskými detektivkami.

Jujkyna
27.07.2017 2 z 5

Detektivky mám moc ráda - jsou pro mě odpočinkovým čtením s drobným zamyšlením, ale tahle mě nějak neoslovila. Nakonec jsem knihu odložila a poslechla si ji jako audioknihu na cestách vlakem, kde to bylo vítané zpestření. Atmosféra let minulých na mne sice dýchla, ale jen tak letmo, nezanechala žádné výrazné pocity. Jako odpočinkové čtení/poslouchání je to parádní, ale nic víc. :)

trudoš
21.05.2017 4 z 5

Je v tom znát další krůček vstříc literárnímu řemeslu, kdy Ed McBain ještě hledá ideální formu. Zápletka stále není dokonalá a je tu jen proto, aby vyprávění drželo pohromadě, ale postavy už získávají na jistějším tvaru a vyšetřování má nějakou stavbu. Násobeno útlým rozsahem a brilantními dialogy, a výsledkem je parádní kriminálka, která ještě šedesát let po svém vzniku s přehledem strčí do kapsy nejeden současný thriller.
Co mě však bavilo nejvíc, byla atmosféra začátku druhé poloviny 20. století, kdy policisté nemuseli vymýšlet žádné právní obštrukce aby se dostali pachateli na kobylku. Stačilo si jej zavřít ve výslechovce a hodit s ním řeč jako chlap s otrokem. A ženy věděly, že jejich místo je u psacího stroje a nemíchaly se do vyšetřování, maximálně jen, když bylo potřeba poplácat po zadečku. Prostě padesátky jak mají být, a i když to autor nežene do extrému, je to tam a je to kouzelné. Tedy pakliže u vás převládá chromozom Y.
PS: Zločin instantních kočiček je prostě spektakulární.

moničina
18.04.2017 5 z 5

Výborný dej. A policajná nemohúcnosť a neschopnosť ma pobavila. V hlavnej úlohe Bert King preukáže svoje schopnosti. Vyšlo aj pod názvom Prvá zastávka.

cantona
17.04.2017 3 z 5

No průměrná detektivka. Nenadchne ani neurazí.

Mydlivoj
16.02.2017 4 z 5

Ivane,druha kniha. Lepsi a vtipnejsi.

Petsi
10.01.2017 4 z 5

Výborné čtení.

marek1278
01.07.2015 4 z 5

Perfektní čtení, gratulace panu Bertu Klingovi za povýšení a doufám, že se s ním ještě v dalších dílech setkám :)

Silverdiamond
15.12.2014 5 z 5

Perfektní čtení. Stejně jako všechny McBainovy povídky z 87. revíru.