80 milionů očí

80 milionů očí https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/377797/bmid_80-milionu-oci-W27-377797.jpg 4 137 20

87. revír série

Osmdesát milionů očí čtyřiceti milionů diváků se upírá na televizní obrazovku. Na programu je pořad oblíbeného baviče Stana Gifforda. Ze svého křesla doma se dívá i Steve Carella. Program se rozvíjí normálně až do okamžiku, kdy se Giffordovi zjevně udělá špatně; po chvíli klesá bezvládně do židle.

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Naše vojsko

Eighty Million Eyes , 1966

Johny_H.
14.04.2024 5 z 5

Moc pěkné oba dva příběhy i když u prvního víme zločince od začátku a druhý případ je poměrně průhledný.

katka134
06.08.2023 4 z 5

Další super detektivka se zajímavým námětem - smrt na jevišti. I Klingův případ byl originální.

Ivan F
30.04.2023 3 z 5

Príjemné čítanie Salvatoreho kníh je takmer vždy zaručené, pretože je to stará a pritom dobrá klasika. Lenže nie všetko má rovnakú úroveň a "Osemdesiat miliónov očí" patrí k tým slabším kúskom. Je to (ako takmer všetky prípady z 87čky) krimi jednohubka, ktorá obsahuje autorov typický humor, prináša ďalšie vyznanie tomu veľkému zlému mestu zo stránok jeho kníh. Lenže nedosahuje úrovne iných Salvatoreho kníh. Podtrhnuté a spočítané, aj po niekoľkých dekádach, čo som sa s detektívmi z Isoly stretol prvý krát, tak sa stále k ich príbehom rád vraciam. V záplave súčasných krvákov je to príma zmena.

ArwenAragorn
28.05.2022 3 z 5

60%

Ed McBaina jsem začala číst jako náctiletá a znovu jsem se k němu teď vrátila. Je to stará dobrá detektivka, která má spád a občas se u ní i zasměju. Řeší se tady dva nesouvisející případy. Smrt televizního baviče v přímém přenosu a případ muže, který se rozhodl, že krásná dívka, která ho nezná, patří jen jemu. A dokáže být dost nebezpečný. Tým 87. revíru všechno zdárně vyřeší.
Klasickou detektivku neškodí přečíst si mezi těmi hromadami thrillerů, které hltám a já ji samozřejmě doporučím. Pustím se taky do dalších knih autora.

mi-380
28.01.2022 4 z 5

Že vždy dokázal do pouhých dvou stovek stran vložit logicky poskládanou detektivku, plnou bystrých postřehů, to autorovi nestačilo. Tady do 168 stran vtěsnal dokonce dvě nezávislá vyšetřování, s čtenářovým očekáváním kdy a jak se zkříží. Pravda, zjednodušení už je znatelné, přesto se znovu jedná o četbu svižně ubíhající, občas vtipnou, občas smutnou, jak už to v životě bývá. Vyšetřují Carella, Meyer a Kling.
80 % (zatím 118 hodnotících s průměrem 83 %).

„Poslyšte, pane Klingu, jestli se tu zdržíte ještě minutu, budeme zase tam, kde jsme posledně přestali. A pokud se neklamu, řekla jsem vám, když jsme se viděli naposledy, ať už mi nechodíte na oči, živý nebo mrtvý.“
„Správně.“
„Tak proč jste tady?“
„Musím,“ řekl Kling. „Je to můj případ.“ Příjemně se usmál a usadil se pohodlně na židli vedle jejího stolu.

Meyer a Carella pak diskutovali o tom, jaké spropitné mají dát servírce, a shodli se, že o malinko víc než patnáct procent, protože je obsloužila rychle a má hezké nohy.

konicekbily
18.01.2022 5 z 5

Vybroušeným a očekávaným stylem nás autor provedl poklidným" městem" a dvěma odlišnými případy policistů 87. revíru. Pomalu nás dovedl s očekávanému konci a domnívám se, že tentokrát to měl při práci lepší Bert Kling než Steeve Carella. Proč? Pokud si to přečtete, dozvíte se víc! (To byla ode mne amatérská upoutávka!)

Starmoon
21.05.2021 3 z 5

Ako sa dá spáchať vražda v priamom prenose, keď sa na budúceho zavraždeného díva 40 miliónov divákov? A to navyše tak, aby to všetko vyzeralo ako samovražda?

Veľmi sľubný námet, navyše aj názov, ktorý mi zapadal do čitateľskej výzvy (vďaka za ňu, inak o nejakom Edovi McBainovi ani netuším, čo by možno bola škoda), výsledok bol však pre mňa trochu sklamaním (hoci logicky to sedelo, vlastne to asi ani nemohlo byť inak).

Prekvapilo ma tiež, že sa v knihe prelínali dva nesúvisiace prípady – neviem, či je to pre autora bežné, ale osobne mi ten druhý (úchylom prenasledovaná „kráska v nesnázích“, ktorú má chrániť driečny policajt) pripadal akýsi nadbytočný, navyše naivný a v istej časti zbytočne brutálny.

Hoci ma však tento román nejako špeciálne nezaujal, autorov štýl mi celkom sadol, hrúbka (teda tenkosť :)) jeho diel(a) tiež, a celkom sa teším na iné kúsky z jeho tvorby.

heavy66
23.02.2021 4 z 5

Čtyřicet miliónů diváků sleduje komikovu smrt v přímém přenosu, a Bert Kling sleduje hezkou blondýnku, kterou obtěžuje neodbytný nápadník. Čtivé a napínavé!

tygřík2
23.01.2021 5 z 5

Zapeklité problémy, ale na chlapce z 87. si darebáci nepřijdou!

jiri5171
17.01.2020 5 z 5

Četl jsem knihu 80 miliónů očí. Tohle je podle popisu asi to samé. Jen mi zaráží, že je na obálce napsáno Matthew Hope. Jak je to tedy?

moničina
05.06.2018 5 z 5

Ďalšia výborná kniha zo série, i keď záver/rozlúštenie oboch prípadov bol trochu urýchlený a mohol sa s ním autor viac pohrať.

SilvieSisinka
23.05.2018 4 z 5

Skvělý Ed ;-) Když nevím co číst,vždy mě zachraní. :-)

klaritkaa
05.11.2016 5 z 5

Další detektivní příběh Steva a jeho kolegů. Opravdu povedený kousek. Doporučuji přečtení.

jana2285
10.02.2016

Další z případu Steva Carelly. Dobře se čte, logický děj.

witko
08.02.2016 4 z 5

Taková detektivní "jednohubka" od skvělého autora.

Silverdiamond
17.05.2015 5 z 5

...'známý televizní komik Stan Gifford nečekaně umírá před zraky osmdesáti milionů očí a na obrazovkách vše vypadá jako infarkt... 'nařízená pitva však odhalí přítomnost velké dávky jedu a případu se tak ujímá Carella s Meyerem a začínají vyslýchat spousty svědků... 'mezitím Bert Kling vyšetřuje napadení policisty a naráží na Cindy Forrestovou, 'která na něho nemá z minulosti úplně příjemné vzpomínky... 'Kling má však za úkol Cindy chránit před neznámým násilníkem, 'který se rozhodně ničeho nebojí a vyšetřování tak nebezpečně nabírá na obrátkách... 'sfouknuto jedním dechem, 'doporučuji! :) ...'

Yorika
29.09.2014 3 z 5

Stará, dobrá, klasická detektivka.Po četbě krvavých detektivek severských autorů, příjemná změna.

enite22
20.03.2014 5 z 5

kniha je napsána poutavým příběhem... Stojí určitě za přečtení...

jasmína
02.03.2014 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, začala jsem číst a četla až do konce. Sice jsem vraha ke konci tušila, ale ne až tak komplikovaně, takže rozhodně doporučuju !

astroweb
09.04.2013 4 z 5

Vůbec to nebylo špatné, dlouho jsem jsem McBaina nečetl, ale je to pořád dobrá klasika.

Ed McBain
americká, 1926 - 2005