22. 11. 1963

22. 11. 1963 https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/125983/22-11-1963-125983.jpg 5 1762 426

Dvadsiateho druhého novembra 1963 zazneli v Dallase tri výstrely, prezident Kennedy padol mŕtvy a svet sa zmenil. Čo keby ste dostali možnosť tomu zabrániť? Stephen King tentoraz berie čitateľov na neuveriteľnú cestu do minulosti. Jake Epping, tridsaťpäťročný učiteľ angličtiny z mestečka Lisbon Falls v štáte Maine, si privyrába vyučovaním v kurzoch pre dospelých. Požiada svojich študentov, aby napísali slohovú prácu o udalosti, ktorá zmenila ich život. Pri jednej z nich mu vyhŕknu slzy – číta srdcervúci príbeh o tom, ako sa raz večer pred vyše polstoročím vrátil otec Harryho Dunninga domov a kladivom zabil jeho matku, sestru aj dvoch bratov. Jake si pri čítaní tejto slohovej práce uvedomí, že dejiny – Harryho aj tie veľké americké – sa často zvrtnú na maličkosti... Onedlho mu jeho známy Al, majiteľ miestnej reštaurácie, prezradí tajomstvo. V jeho špajze sa nachádza brána do minulosti, do konkrétneho dňa v roku 1958. Al prehovorí Jaka, aby sa podujal na misiu, ktorej zasvätil veľkú časť života – zabrániť atentátu na Kennedyho. Tak sa začína Jakov nový život v minulosti. Stáva sa z neho George Amberson v ére Kennedyovcov, Elvisa Presleyho, veľkých amerických áut a všadeprítomného cigaretového dymu. Každá zákruta na ceste časom, zo škaredého malomesta Derry (kde musí Jake vyriešiť záležitosť s Dunningovcami) do milého mestečka Jodie v Texase, kde sa Jake nebezpečne zamiluje, ho vedie k samotárovi a čudákovi menom Lee Harvey Oswald a do Dallasu, kde sa minulosť stáva až neznesiteľne napínavou a kde sa dejiny už vôbec nemôžu nazývať dejinami.... celý text

Literatura světová Romány Thrillery
Vydáno: , Ikar (SK)

11/22/63 , 2011

el-zbych
09.11.2019 5 z 5

Kniha skvělá. Doporučuji. Klasický King

alef
30.10.2019 5 z 5

„Nikdy nevíme, čí život ovlivníme, nebo kdy a proč se to stane. Aspoň, dokud budoucnost nenahradí přítomnost. Poznáme to, až už je pozdě.“

A ještě něco byste měli o „Dávnolandu“ vědět: „Je tam mnohem méně papírování a sakra víc důvěry.“ :-)

Příběh, který máte v rukou, je extra mrazivý, přestože to není žádný z hororů od jejich mistra, i tak studí až do morku kostí …

„Něco bylo špatně, a něco bylo zlé … a vše, co následovalo, vyplynulo ze slz …“

Totiž, abyste tomu rozuměli, „něco nesedělo, a z nějakého důvodu (všechno) vypadalo (dost) vyšinutě“ … tak začíná příběh, z pera prvotřídního Vypravěče, protože, jestli v něčem Stephen King opravdu vyniká, tak je to jeho umění … vyprávět příběhy. Možná proto se některé jeho knihy, a tahle mezi ně patří, dají jen velmi složitě (se svými 750 stranami) nacpat do dámské kabelky :-), jsou totiž naprosto precizně a do nejmenších detailů propracované (jsou autoři, a pan King mezi ně patří, kteří UMÍ psát velmi rozsáhlé příběhy, přičemž nemáte pocit, že by tam jedna jediná strana byla navíc, a kdy máte pocit, že příběh „žijete“). Dallas 63 si tak řadím na pomyslnou první příčku, o kterou se teď bude prát se sérií Temná věž a s post-apo Svědectvím, navíc po ní dost „pokukuje“ i další z post-apo Pod kupolí :-)).

Všechny tyto příběhy mají u mě něco společného, otevřete první stránku a začnete číst, a pak se to stane, náhle a bez varování, prostě sledujete běh událostí a výsledný obraz je natolik plastický, že v tu chvíli ztracíte kontakt s realitou, a je to! … skrze nehmatatelnou hranici jste vstoupili, v následující chvíli už se úplně přirozeně procházíte, třeba po ulici v Derry, kde je „něco špatně … a něco úplně zle (a které) z nějakého důvodu vypadá vyšinutě“ … nevíte přesně o co jde, ale stejně, jako hlavní hrdina to cítíte v kostech … „minulost je (totiž) zatvrzelá a změnám se vzpírá“ … a navíc, je tu ten problém s časem: „čas, ten pásový dopravník, na kterém se všichni musíme vézt“ … nebo možná je to problém jen s tím pásovým dopravníkem, čert ví proč nefunguje tak, jak má? … možná za to může „motýlí efekt“, že se „život najednou rázem otočí … někdy v náš prospěch, ale častěji se odvrátí, (pak) jen zašaškuje a cestou ještě křikne: Sbohem zlato, bylo to dobré, dokud to trvalo, že?“

A pak to uslyšíte, vlastně to nemůžete v žádném případě přeslechnout, protože ten, kdo to říká, vysloveně řve: „Co seš do prdele zač? … Ty tady nemáš být!“

Ani vy TAM nemáte být! Byli jste vtaženi zpět … do běhu dějin … na začátek? … JENŽE, na jaký začátek? … je to ten správný? … je vůbec nějaký začátek? … nemudrujte, prostě „JE to začátek“, … otázka totiž zní úplně jinak: „KDE je konec?“

„Je-li vůbec možné, poznat o komkoliv celou pravdu? Lidská paměť je nejenom nespolehlivá, ale navíc marnivá …“
(Nahý jsem přišel na svět – D. Weiss)

pip11
21.09.2019 5 z 5

Velmi dobře se to četlo, děj byl plynulý a napínavý, dokonce s romantickou linkou. Hlavní hrdina ,,George” je inteligentní a přemýšlivý, s pozitivním přístupem. Cesta časem je zde vykreslena moc dobře a zajímavě.

gemi
08.09.2019 4 z 5

Výborný námět a zpočátku strhující děj, který se postupně mění v soap operu, aby v závěru opět vygradoval.

VIPmag
10.08.2019 5 z 5

Za mě jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla. Byla jsem vtažena do děje, prožívala jsem vše s hlavním hrdinou a doslova tím žila. Kniha ve mně opravdu zanechala hluboký dojem.

Anushka1
10.08.2019 5 z 5

Proč jsem čtení této knihy tak dlouho odkládala? Jedna z nejlepších knih od Kinga, co jsem četla. Nemohla jsem se od ní odtrhnout. Velice potěšilo i lehké propojení s To. Jakmile se Jake vydal do Derry, tak jsem si říkala "Tam něco bude. Tam něco bude." A bylo. Mohlo by se zdát, že hlavní zápletkou je vražda prezidenta Kennedyho. Ano, je to hlavní důvod, proč Jake/George cestuje do minulosti, ale podle mě hlavním účelem knihy bylo popsat ten kontrast dnešní a minulé doby, které mají své klady zápory. Myslím, že my z ČR asi nedokážeme pochopit všechny narážky z knihy, pokud se tedy dobře neorientujeme v 50. a 60 létech v USA. Ale i tak bylo velmi zajímavé o této době číst, i proto, že King v této době vyrůstal a určitě hodně čerpal z vlastních zkušeností. Samozřejmě mě velmi zajímalo, jak moc by se změnila přítomnost, kdyby opravdu někdo zabránil vraždě Kennedyho. A jako ve většině Kingových knih nemůžeme čekat nějaký happy end. Spíš takový hořkosladký konec. A teď už si konečně můžu podívat na seriál :)

*Lucias*
06.08.2019 5 z 5

Za mě prostě dokonalá kniha. Škoda te obálky, která mě dlouhou dobu odrazovala.

HaniStaubie
06.07.2019 5 z 5

Skvělé, trošku jiný King ...

madem
03.07.2019 4 z 5

Dlouho jsem nechápala, jak se hodí King a J. F. Kennedy. Knížku jsem jen okoukávala a nakonec jsem si ji vypůjčila. A pak jsem to pochopila. Vše skvěle zapadá. Některé věci jsem už poznávala z Temné věže, některé byly pro mě nové.

bukiet
02.07.2019 5 z 5

Všechno má svůj začátek a vše má i svůj konec. Moje cesta k Temné věži se završila tímto románem, který ovšem sám autor k cyklu nepřiřazuje. Přesto nějaká spojení tady jsou. O samotné Temné věži se sice nehovoří, ale je zmíněno auto Takuro Spirit, které známe ze čtvrtého dílu. Také zde King často používá magickou devatenáctku. A hlavně, vracíme se na chvíli do Derry, v čase po událostech známých z románu To. Samotné cestování časem není nijak vysvětleno. Prostě jde o "králičí díru", ale my jsme už viděli i jednosměrné dveře na pláži a procházeli mezi alternativními světy, takže nic překvapivého. Překvapivé je to, že jde o román milostný. A kvalitní.
Má cesta k Temné věži trvala 446 dní a těžko na ni vstoupím potřetí. Nějaký čas si teď od autora dám pauzu, ale ještě mi zbývají nějaké jeho knihy, které jsem nečetl. A kdo ví, zda ještě nepřibude nějaký článek do Velkého cyklu?

Cesta k Temné věži:
1. Temná věž I: Pistolník
2. Přemístění – povídka (Temné vize)
3. Dračí oči
4. Temná věž II: Tři vyvolení
5. Svědectví
6. Talisman
7. Temná věž III: Pustiny
8. Nezbytné věci
9. Temná věž IV: Čaroděj a sklo
10. Prokletí Jeruzalémské – povídka (Noční směna)
11. Prokletí Salemu
12. Na dobrou noc – povídka (Noční směna)
13. Mlha – povídka (Mlha)
14. To
15. Nespavost
16. Rose Madder
17. Beznaděj a Strážci zákona
18. Všechno je definitivní – povídka (Všechno je definitivní)
19. Pytel kostí
20. Sestřičky z Elurie – povídka (Všechno je definitivní)
21. Temná věž IV ½: Závan klíčovou dírkou
27. Temná věž VI: Zpěv Susannah
28. Temná věž VII: Temná věž
29. Temná věž I: Pistolník
30. Puls
31. Ur – povídka (Bazar zlých snů)
32. Dallas 63
12.4. 2018 - 2.7. 2019

MonikaV
15.06.2019 5 z 5

Skvělá knížka, doporučuji všem. Bavila mě od prvních stran. Super čtení! Nenechte se odradit obalem!

Jokrzeb
28.05.2019 5 z 5

Pro mne jedna z nejlepších KINGovek. Parádní příběh.

iLuciferie
23.05.2019 4 z 5

Mrzí mě, že je knížka tak zbytečně "ukecaná". Musím říct, že mě ze začátku ani tolik nebavila, ale naštěstí tak zhruba od třetiny už odsýpala pěkně a ve finále jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

Teresita
30.04.2019 5 z 5

Je to naprosto úžasná kniha, čtivá, napínavá, absolutně vás pohltí a vtáhne do děje. Máte pocit jako byste sami byli v té úžasné době Elvise Presleyho, pěkného oblečení, bez zbytečných moderních časožroutů. Jde především o příběh a atmosféru doby. O toho Kennedyho nakonec skoro nejde. Doporučuji, jedna z nejlepších knih.

"Pá-dá-dá...pa-dá-da-dý-dam..."

Metalizza
17.03.2019 5 z 5

Skvělý příběh. Jedna z mých nejoblíbenějších knih od pana Kinga.

Looka2
07.03.2019 3 z 5

50% občas už mi přijde že King už mele z posledního. Toto je naprosto přemrštěně nafouklé a nekonečné.

pine_marten
29.01.2019 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Zajímavé téma a mistrovské zpracování.

Lucuschka
26.01.2019

King je mistr svého oboru. Tato kniha nebyla ve stylu hororu, ale snad i proto se mi velice líbila, a byla jsem zvědavá, jak tento souboj v minulosti změní současnost v knize.

Polly
06.01.2019 5 z 5

Když jsem viděla název a obálku tak jsem si říkala, že přece nebudu číst nic o atentátu na Kennedyho, že mě to nikdy nemůže zajímat, ale Stephen mi dokázal opak, i když to samozřejmě jen o tomhle nebylo :) . Takže platí nesuď knihu podle obalu :) . A musím říct, že i seriál byl podařený. Super doporučuji k přečtení.

mekkejla
29.12.2018 5 z 5

Moje první kingovka a hned taková pecka. Přijde mi zbytečné psát nějaké dlouhé ódy- vše už tu bylo řečeno. Snad jen, že zdlouhavé popisy tu podle mě nejsou samoúčelné. Díky nim máte pocit, že postavy vlastně znáte, prožíváte s nimi každý, ať už významný či nedůležitý moment, a prostě vám na nich záleží. A samozřejmě na vás dýchá atmosféra 50. a 60. let, což by bez barvitych popisů jaksi nefungovalo. Kniha má pro mě hluboký přesah a myslím, že ve mně bude rezonovat ještě hodně dlouho.