2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány

2001: Vesmírná odysea / Rajské fontány

Na samém prahu jednadvacátého století vzlétá ze Země raketa a vydává se na dalekou pouť k Saturnu s velkolepým posláním. Ani jeden z obou pilotů však o pravém cíli cesty neví. To převratné tajemství střeží prozatím tři vědci, uspaní v hibernickém spánku, a šestý člen posádky – HAL 9000, nejdokonalejší počítač třetí generace a svým způsobem nejodpovědnější člen expedice. Cesta čarokrásným vesmírem se ale náhle změní v napínavé drama… O více než sto let později řeší inženýr Morgan palčivý technický problém: jak se při stále vzrůstajícím kosmickém provozu zbavit nákladné a ovzduší zamořující raketové dopravy. Teprve vyspělá technologie dovolí realizovat pradávný nápad sovětského vědce z 60. let dvacátého století: kosmický výtah, onen vysněný „žebřík do nebe“. Realizace projektu staví ale před konstruktéra problémy nejen technického rázu. přeložené originály: 1968 (2001: A Space Odyssey) 1979 (The Fountains of Paradise)...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29643/2001-vesmirna-odysea-29643.jpg 4.5176

Vesmírná odysea (1.)

2001: A Space Odyssey / The Fountains of Paradise

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Odeon

Franc

Jedinečná kniha, která zaslouží to nejvyšší absolutorium. Ryzí sci-fi, které oprávněně patří klenotům tohoto žánru. Ubíhající léta a technický pokrok jí stále neubral na její jedinečnosti.

2001: Vesmírná odysea v sobě snoubí všechny přednosti tohoto žánru – vesmírné dálavy, poznatky o vesmíru a jeho fungování, otázku existence dalšího života ve vesmíru, život na palubě kosmické lodi, To vše zabaleno a padáno srozumitelně a hlavně neskutečně napínavě.

Rajské zahrady pro mě představovali velké překvapení. Námět knihy, který jsem v mnoha ohledech považoval za literárně neatraktvní, se ukázal naprosto lichý. Autor opět prokázal svou genialitu a něco na první pohled tak „prostého“, jako je stavba kosmického výtahu, dokázal přetavit ve skvělé čtení, při kterém držíte autorovi všechny palce při jeho cestě za vytyčeným cílem.

O knize by se toho dalo napsat mnoho a mnoho, ale já myslím, že stačí ve tři slova: Přečtěte si ji.

Romanka89

2001: Vesmírná odysea: *****
Ač to není můj žánr, kdysi jsem viděla film, protože mám ráda režiséra Kubricka, a konečně jsem se dostala i ke knižní předloze a je to paráda, chystám se na další díly.

Rajské fontány: ***
Původně jsem tohle ani číst neplánovala, ale dílo bylo součástí společného vydání 2001: Vesmírná odysea, a tak jsem se do něj též pustila. Oproti odysee mě uplně nechytlo, moc technických popisů (s čímž se u tohoto žánru asi počítá, ale v odysee mi to tak nevadilo). Každopádně myšlenka vesmírného výtahu je zajímavá.

StriderCZ
05.08.2016

Vesmírná odysea bezesporu patří mezi nejlepší sci-fi všech dob. Rozepisovat podrobnosti je zhola zbytečné, osobně jsem si nejvíce užil závěrečnou pasáž. S velkou úctou se skláním před géniem A.C. Clarkem.

GreenMagritte
29.05.2016

Klasické dílo sci-fi literatury, které ani po mnoha letech neztrácí nic na své genialitě. 2001: Vesmírná odysea jsem poprvé viděla ve filmové verzi a byla jsem unešená jak příběhem, tak vizualitou. Kniha od světoznámého autora vědeckofantastické literatury mne zajímala, ale nečekala jsem od ní tak sugestivní zážitek jako z filmu. Musím však přiznat, že pociťuji tato díla jako rovnocenná co do významu i obsahu. 2001: Vesmírná odysea pro mne nepředstavuje jenom zdařilé sci-fi, ale mimořádně vizionářský příběh, který strhuje svým inteligentním námětem a umožňuje zamyšlení nad základními otázkami jako je původ lidského rodu, možnost navázání kontaktu s mimozemskými civilizacemi a naše technické dovednosti, jak tento kontakt navázat.

woodward
19.08.2015

Scifi je to dobrá, ale moje nejoblíbenější Clarkovy romány to nejsou. První díl Vesmírné odysseje je prostě film - i když román vznikal současně s ním. Ale je to příběh vymýšlený pro kameru, ne po čtenářovo vnitřní oko, a opravdu největší zážitek ten příběh přináší tomu, kdo ho má možnost vidět na nějakém obřím plátně. Rajské fontány jsou docela prima čtení, ale (pozor spoiler) nějak mi nesedí jak autor dlouho dopředu anoncuje smrt svého hrdiny (konec spoileru). Jak říkám je to dobrá scifi, ale tentokrát jen za čtyři hvězdy

Bublinka78
10.05.2014

Výborné, vizionářské. Jules Verne 20. století.

ripo
15.02.2014

Ešte aj teraz stále slintám nad Kubrickovým obrazom a Clarkovou témou .... mňamky

namoki
26.12.2013

Myslim, ze zatim nejlepsi, co jsem od autora cetla. A potom to vylepsil jeste Kubrickuv film :-) Doporucuji oboji

Pend
22.09.2013

Jedna z knih, jejíž obsah jsem znal dříve z filmu. Přesto splnila má očekávání. Proti filmu je daleko otevřenější a spekulativnější, zatímco film (zejména v závěru) více vysvětluje. Klasika moderní scifi literatury spolu se Setkání s Rámou.

JiříŠkorpík
26.08.2013

Rajské fontány je pro mě nejlepší Clárkův román o systematickém celoplanetárním úsilí lidstva s prokreslením charakterových vlastností hlavního hrdiny. Navíc v kombinaci s vydáním románu 2001: Vesmírná odysea se jedná o skvělou knihu.

Josetto
08.07.2013

Z Clarkeových kníh pre mňa to najlepšie, čo som kedy čítal. Vynikajúco tam vložil príbeh o Kálidásovi, opísal život hlavného hrdinu Morgana a ešte do toho vložil aj svoju obľúbenú mimozemskú inteligenciu, a pritom tam stále zachoval na tú dobu dostatok vedeckých faktov. Proste super.

kurcatovium
05.04.2013

Že je 2001: Vesmírná odyssea sci-fi klasikou, to asi netřeba vůbec zmiňovat. O to více jsem byl překvapen, že Rajské fontány jí zdatně sekundují a rozhodně z nich nemám pocit, že jde jen o stafáž k natažení počtu stran. Přestože jsou obě knihy zcela odlišné, obě jsou velmi dobré a hlavně čtivé.