1984

1984
https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463829/bmid_1984-Tpl-463829.jpg 5 11729 11729

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Leda

Nineteen Eighty-Four , 1949

kopretina21
25.02.2013 5 z 5

1984 ve mě evokuje šedou nicotu, hrůzu a děsivost.
Excelentní čtení, v dnešní době opět velmi aktuální. Ta plíživost je opět tady. Nebojte.

koubin007
21.02.2013 4 z 5

1984 už bych si nikdy znovu nepřečetl, je to odporně depresivní,distopicky laděné, sadistické dílo bez kouska naděje;
- nicméně geniálně napsané.

Uznávám, že některé otázky, které autor vkládá Winstonovy do úst, skutečně slouží k hlubokému zamyšlení, především dnes, když se řada lidí uchyluje opět k myšlenkám na radikální politické změny, ale podle mě je to jen oprýskaný strašidelný dům na kolečkách. Panoptikum hrůzy, které se od začátku Orwell snaží lepit dohromady je až příliš brutální a přehnané, než aby v dnešní době dokázalo někoho přesvědčit. Představuje svět takový, jaký by byl pravděpodobně jen v případě, že by mu vládla banda klerofašistických sadistů bez kouska citu nebo lásky. Otázkou je, co se skutečně děje v Severní Korei? Dle mnohých zpráv, to k té knize nemá příliš daleko.

Daxie L. Jesus
19.02.2013 5 z 5

Pokud chcete zkusit, jak moc velký intelektuál jste, pak je toto kniha přesně pro Vás. Pomalá mozkodrť Vás dostane a nepustí. Uchopí a zatřese. Zničí nervový systém. Vykroutí střeva. Hodí Vám do duše antikrista, který vyleze z temnoty oné jen na konci nekonečné destopie. Budete posedlí hloubkou fantazie a inteligence Orwellova světa. Intelektuální náboj termínů a pojmů. Přemýšlení, co do velikosti nebo síly nepřetržitě sužuje primární přemýšlení, obpojuje mozek a zapojuje zpět až ke konci této terapie husí kůží, s čímž přichází i nové myšlení a úsměv pokřivené mentality s obnovenou ideí o životě. Nekonečný beznaděj diktatury Vás bude sledovat na každém kroku až do spopelnění předešlého způsobu života. Stanete se loutkou v temném universu ohromení. Ovšem, takto náš svět vypadá do teď. Demokracie je tatáž totalita, jen si sami vybíráme svého diktátora. To jediné, co zbývá říct je: Dejte se mezi nás!
P.S.: A že nikdo nedal ,,odpad".

luckaherzogova
17.02.2013 5 z 5

Přes silnou nechuť, kterou si tato knížka získala jenom tím, že jsem ji viděla v seznamu povinné četby, jsem se pustila do čtení. Neuvěřitelné, jak byl Orwell naprosto nadčasový. Dokázal popsat totalitu, jako nikdo jiný. Depresivní téma- a jak čtivé.
Válka je mír, svoboda je otroctví, nevědomost je síla. A víte, co? I v dnešní době mi to přijde celkem trefné. Rozhodně nelituji, že jsem si 1984 přečetla a pustím se do čtení klidně znova.

Kakho-Oto
10.02.2013 5 z 5

Kvalitní a velmi depresivní čtení. Stojí za to si to přečíst. Ale podruhé už to možná číst nebudu. Je to velice velice depresivní.

dusty
08.02.2013 5 z 5

V mnohém přežitá, ale v mnohém děsivě aktuální. Rozhodně stojí za to, počíst si o Velkém Bratru.

Cahová Barbora
06.02.2013 4 z 5

Co k tomu říci, prostě neuvěřitelné.

Rimo3
05.02.2013 5 z 5

1984 som čítal ako určitý "oddych" od rozčítanej Piesne ľadu a ohňa. Na tak minimálne množstvo postáv som si odvykol. Avšak na pútavosti to neubralo, skôr naopak. Nepredpokladal som, že kniha, ktorá pojednáva o totalitnom spoločenskom zriadení a neslobode môže tak hlboko zasiahnuť človeka, ktorý nič z toho nezažil. Pripisujem to Orwellovmu citu a schopnosti zachytiť psychiku a konanie človeka spôsobom, ktorý pripadá čitateľovi vlastný. Zaujala tiež definícia reality podľa Strany a absurdnosť doublethinku.

Kapis
01.02.2013 5 z 5

Moje nejoblíbenější kniha. Psát tady nějaké rozbory a moudra mi přijde absolutně zbytečné. Nicméně, Orwell by se v hrobě obracel, kdyby věděl, že jeho antiutopie bude nabírat stále absurdnějších rozměrů a že se celý svět řítí do ještě většího pekla. Dokonalá kniha, z které jde mráz po zádech.

Najulka
25.01.2013 4 z 5

K této knize mě přivedla reklama na první Macintosh.. jak už zde bylo řečeno, tahle kniha vás naprosto vtáhne do děje.. chvílemi přemýšlíte, jestli je to všechno opravdu jen fantazie, nebo zda se to může stát. Některé pasáže výborně působí na představivost.. třeba já,kdybych uměla kreslit, nakreslila bych Winstona píšícího svůj deník nebo držícího skleněnou kuličku.. opravdu výborná kniha!

Jitulisko
15.01.2013 4 z 5

Moje 1. kniha od Orwela a musim řict , že na tu dobu fantasie nevidaná. Z knihy mám zvláštni pocit udělat si "recenzi " vyžadovalo sousteděni, Motaly se ve mě zvláštni pocity od údivu po šilenou představu co bych dělala já ... Celkově výborně skloubená naděje , Strach , beznaděj ... doporučiji :))))

Phoenix16.cz
07.01.2013 4 z 5

U této knihy se nejvíce nabízí srovnání s Farmou zvířat. Ta se mně osobně líbila trochu víc, protože mi připadala více ze života, i když tam hlavní role přebrala zvířata. Příběh v 1984 se dostává do extrému. Autor popisuje tvrdou "realitu" a snaží se s ní mlátit čtenáře hlava ne hlava. Zatímco ve Farmě zvířat se jednalo spíše o plíživý nenápadný nástup totality, tady už jede vše na ostro, Velký bratr je u moci a nikdo proti němu nemá šanci. Jak už bylo napsáno výše, z každé stránky cákají deprese a beznaděj a nikdo nemá šanci ubránit se myšlenkám, že se nejedná o nějaké sci-fi, ale možnou realitu. Nezbývá než doufat, že nikdy nenastane.

Klaudiana
02.01.2013 5 z 5

Kam až může svět dospět? Jistě, je to dohnáno do extrému, ale nepřipomínají nám některé situace i náš život? Naprosto dokonalé.

cturad
23.12.2012 5 z 5

Kniha mě překvapila a naprosto pohltila! Opravdu skvělý, ponurý, děsivý příběh tím, co přináší. Vřele doporučuji!

hiresm
19.12.2012 5 z 5

Jedna z nejlepších knih...

Hrefna
05.12.2012 4 z 5

Skvělá kniha, z které mě často mrazilo, ale hlavně jsem se u toho tolikrát naštvala tou beznadějí, že jsem jí musela na chvíli odložit, uklidnit se a pak teprve pokračovat. Skvělé téma a výborné zpracování. Jediné, co mi vadilo, byly dlouhé popisné pasáže.

noctambule
29.11.2012 5 z 5

Geniální kniha, které si člověk cení o to víc s ohledem na to, kdy byla napsána. Jak je v knize napsáno "Nejlepší knihy jsou takové, které člověku říkají, co už sám ví."

anisek989
26.11.2012 5 z 5

Hodně zajímavá knížka. Ale taky hodně tragická. Nebo mi to alespoň tak příde. Nevim co k ro j dál říct.. A dlouhý slohy , co nikdo nečte psát nebudu ;)

pauele
30.10.2012 5 z 5

Distopický román v plnej kráse a zároveň jeden z najznámejšich.

YvLeZa
22.10.2012 4 z 5

Dobrá, čtivá kniha, která mě zaujala spíš až uprostřed. Drsný konec, který jsem nečekala.