1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/463829/bmid_1984-Tpl-463829.jpg 5 11660 1623

WINSTON SMITH provede v dubnu 1984 něco nepřípustného. Ve válečných podmínkách Oceánie drcené krutovládou jedné Strany si začne psát deník, kterému svěřuje pochyby, jež ho už léta mučí. Úředník londýnského Ministerstva pravdy, kde se retušují, falšují či přímo likvidují dějiny, však ve svých zápiscích obtížně hledá srovnání s dřívějšími normálními časy, jejichž útržky doluje ze zasutých vzpomínek, dennodenně atakovaných přívalem propagandistických žvástů. Je snad jediný, kdo si v téhle zemi zachoval zdravý rozum a paměť? Opravdu kdysi zahlédl něco, co představuje zásadní trhlinu ve fazoně Velkého bratra, z jehož všeobjímající náruče není úniku? Ve zrůdném, avšak svým způsobem dokonalém totalitním režimu je Winstonova touha po špetce nezávislosti možná předem odsouzena ke zmaru… Zcela nový český překlad nejslavnější antiutopie míří ke generaci, jež už krutý a posléze groteskní komunistický útlak nezažila. Kniha, již autor dokončil v roce 1948, ukazuje s prorockou jasnozřivostí smrtelné nebezpečí ideologie zaštiťující se všeobecným dobrem, když žádá, aby se s ní lidé zcela ztotožnili. Fanatici a mocichtiví oligarchové stále číhají na příležitost. Stačí, když na chvíli přestaneme dávat pozor.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Leda

Nineteen Eighty-Four , 1949

Overmind
17.09.2015 4 z 5

Kniha v mnohém ukazuje katastrofální důsledky socialismu dovedeného do absurdna. Druhá část je krásná a ukazuje, že autor má srdce na správném místě. Čtení Knihy ve třetí části mě zklamalo, myslím, že v tom autor nemá úplně pořádek - proto to nejspíš bylo tak obšírné a přeplácané. Celkově 80%.

bejan
16.09.2015 5 z 5

Zásadní kniha. Bez této knihy nemůže nikdo pochopit, co se kolem nás děje.

iv.86
13.09.2015 5 z 5

Dlouho jsem tuto knihu odkládala, ale každá má svůj čas... 1984 je skvělá. Opravdu mě místy mrazilo.

svatas007
11.09.2015 5 z 5

Jsem ročník narození 1974 a mám jakousi zkušenost s minulým režimem, i když jen jako dítě. Když jsem se ke knize někdy v devadesátých letech dostal a přečetl jsem si ji, poznal jsem, že i já jsem byl pomocí podobných praktik popsaných v knize manipulován.

To, z čeho mne mrazí nejvíc je fakt, kdy byla kniha napsána - v roce 1949. Autor s tím zjevně nemohl mít žádnou zkušenost, byla to jen jakási vize. Jak blízká, to se ukázalo až později.

Příběh je poutavý, poučný a kniha se dobře čte. Pokud se k ní dostanete z nutnosti, moc vás neosloví. Pokud vás však kniha zajímá, je perfektní. Je to ale pořádný psychologický nápor. Nejhorší je si uvědomit, že zvrácenost systému vidíte jen vy, jako čtenáři. Pokud vás obklopuje, zase tak podivné vám to nepřijde.

A nejhorší na všem je, že i po více než šedesáti letech od zveřejnění je ta kniha stále aktuální a stále hrdinům příběhu rozumíme.

Ričí
07.09.2015 5 z 5

Pět hvězdiček bez jakéhokoliv přemýšlení. Úžasná kniha, přečtena jedním dechem!

Raduza27
02.09.2015 5 z 5

Neočekávaně aktuální pro dnešní dobu, děsivé a zároveň fantastické myšlení, čtena jedním dechem... Oproti Farmě zvířat, která mě nijak nezaujala, "84" hodnotím maximem (podle mého názoru by měla být součástí tzv. povinné četby).

Ashurnibibi
31.08.2015

Kniha, která změnila můj pohled na lidstvo.

Odehnalka
29.08.2015 5 z 5

Tohle by si měl přečíst každý. Orwell vám prostě vždy vyrazí dech. 1984 je další kniha, na kterou hodnocení Databáze nestačí - pět hvězdiček dle mého názoru nedostačující.

RA-dushe
26.08.2015 5 z 5

Je to uz hodne dlouho (několik let) co jsem knihu cetla. Ale porad ji povazuji za dosud jednu z nejlepších knih, které mam za sebou. Asi uz v roce 1949 bylo predpovidatelne jak to tady bude za par let vypadat.

Jacinda
26.08.2015 5 z 5

Ten konec mě neuvěřitelně nas*al. Celá kniha je neuvěřitelná deprese a skončí to snad tím nejhorším způsobem. Avšak pojetí celého světa je vynikající a rozhodně mě nutí k zamyšlení, kolik se toho děje již ted a co je ještě přijde....obzvlášt po tom, co můj tatka, který je lajckým expertem na druhou světovou válku, oznámil, že jsou ve wikipedii lži a nepravdy co se týče válečných událostí. takže už to vlastně začalo...

jan-kross7988
25.08.2015 5 z 5

Jedna z mála knih k maturitní četbě, které jsem opravdu přečetl a navíc ještě před maturitou... :D :P

Děsivá vize budoucnosti a těžce depresivní, varující kniha, po jejímž přečtení jsem se musel "dát dohromady" a začal jsem na svět pohlížet jinýma očima...

Každopádně jedna z nejpůsobivějších knih co jsem četl.

AlenaV
22.08.2015 5 z 5

Z téhle knihy jsem měla husí kůži. Napsaná v roce 1949, kdy autor netušil nic o facebooku a chytrých telefonech. Věříte, že jsem se šla podívat do obýváku za obraz?

Satan__666
20.08.2015 5 z 5

Rozhodně stále velmi aktuální dílo. Někdo si myslí, že už to máme za sebou, ale Orwell nepsal o komunismu. Největším a nejaktuálnější odkazem je však jeho newspeak. V tom je jeho přepověď až nepříjemně přesná (viz i Slovník floskulí).
A Velký Bratr? To dnes není jen FB, Google, ale i UEFI s MS (obzvláště W10 jsou „Orwell Edition”). A hned přidávám „vychcané telefony” z předchozího příspěvku.
Doporučuji ještě Burgessovu knihu „1985”, kde jsou k této knize vtipné postřehy. Třeba hned úplný začátek (Big Ben odbíjí 13 hodin).

Peleus
19.08.2015 5 z 5

V poslední době jsem si několikrát na tuhle knihu vzpomněl.
A to když jsem sledoval chování svého chytrého telefonu, který je tak chytrý, že si žije vlastním životem. Cosi kamsi odesílá, cosi jaksi synchronizuje, kamsi se připojuje a neustále nutí aplikace typu "Budu sledovat tvůj den a pak ti řeknu, kolik jsi toho ušel, co všechno snědl, s kým mluvil, co viděl, slyšel."
Čekám, kdy se mi v záložce aktualizací objeví aplikace na čtení a zálohování v cloudu vlastních myšlenek.

woodward
19.08.2015 3 z 5

Ve Farmě zvířat se George Orwell do popisu revolučního vzedmutí i všeho, co z něj vzejde, strefil dokonale, zatímco tahle apokalypsa mu moc nevyšla - i když kdoví, jednou třeba přijdou i horší věci. Ale dokud to nenastane, dávám tři hvězdy. Kdyby v titulu knihy nebylo to (prošvihnuté) datum, dal bych čtyři.

archandelka
18.08.2015 5 z 5

Neuvěřitelné, jak jednoduše se dá pomocí slov přetvořit realita...

TerezD
17.08.2015 5 z 5

Orwell krásně a s přehledem popsal totalitní režim. Je to děsivé až mi naskakovala husí kůže. Doufám, že to nikdy k angsocu nedopracujeme..

MGT
08.08.2015 4 z 5

Kniha je super, poněkud zdlouhavé mi přišlo předčítání Knihy (až na charakteristiku a důvod války, to bylo docela psycho). *SPOILER* Skoro celou dobu jsem si myslela, že zatčení je ve skutečnosti zkouška bratrstva.
Na konci knihy byl ještě obsáhlý výklad autora, kde a kdo ho inspiroval ke zrození tohoto díla. K tomu se přiznám, že jsem to zbaběle proletěla a už nečetla, učebnicové výklady významu angoscu a newspeaku mě nebavily.

Neemand
07.08.2015 4 z 5

O víkendu jsem ji dočetl. Dlouho jsem se na tuto knihu chystal a zklamán jsem opravdu nebyl. Začátek též shledávám zbytečně rozvláčným, ale jinak má kniha spád, dobře se čte. Jen škoda, že se tahle vize pomalu začíná přibližovat realitě

GreenTee
05.08.2015 4 z 5

Od 1984 jsem hodně očekávala a dlouho si ho chtěla přečíst, a když jsem se dostala ke třetí části, vyplatilo se to. Kniha je postavená na geniálních, varovných a děsivých myšlenkách. Bohužel za zdlouhavou první a druhou část, i když jsou důležité k pochopení světa "z budoucnosti", musím odebrat jednu hvězdičku.