1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29448/bmid_1984-IuR-29448.jpg 5 11658 1622

Winston Smith žije v Oceánii, jedné ze tří velmocí, které existují v Orwellově antiutopickém světě. V této zemi vládne svou neomezenou mocí Strana, v jejímž čele stojí (snad) imaginární postava Velkého bratra. Velký bratr tě sleduje! Heslo, které občané Oceánie spatřují mnohokrát denně na plakátech s údajnou podobiznou Velkého bratra v nadživotní velikosti. Ve Winstonově bytě, stejně jako v bytech ostatních členů Strany a na veřejných prostranstvích, jsou umístěny obrazovky, které nepřetržitě sledují veškeré dění ve svém dosahu. Záznamy obrazovek sledují příslušníci Ideopolicie, kteří se snaží odhalit jakýkoliv zločin proti Straně (ideozločin). Jedinými občany, kteří nejsou tak důsledně sledování, zůstávájí dělníci – proléti. Jejich životní podmínky jsou ale tak bídné, že opravdu nemají myšlenky na nějaký ideozločin. Navíc jsou dokonale ovládáni stranickou propagandou a slepě věří smyšleným úspěchům, které se dozví z obrazovky.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four , 1949

Cemanka
17.11.2015 2 z 5

Chystala jsem se na 1984 dlouho a očekávání jsem měla velká. Ale snad žádná kniha mě tak nezklamala. Nuda, že se to málem nedalo dočíst. Žádné budování atmosféry, příběhu, vztahu k hrdinům - prostě nic. Člověk by čekal, že to vyvolá emoce, odpor atd., ale je to tak neuvěřitelně nudně a nezajímavě napsáno, že je vám to prostě fuk. A to je, vzhledem k závažnosti tématu, pro autora špatná vizitka.

ppospisl
11.11.2015 5 z 5

Genialita této skvělé antiutopie spočívá v úžasné propracovanosti totalitního světa který Orwell vytvořil. Kdyby nebylo tohoto skvělého systému který během knihy až na jedno mé pozastavení funguje, tak by ta oblíbenost nebyla takhle vysoká. Tudíž většina z nás (i já) hodnotíme tu 'scifi' část a ne tu politicko-filozofickou. Tam podle mě zaostává oproti antiutopické knize kterou jsem četl nedlouho před touto Atlasova vzpoura od Ayn Rand (sice je to epos, ale přínos čtenáři srovnat můžeme).
Kniha mě však bavila moc, zvlášť i tím že Orwell popisuje dost průměrného jedince, který podle mě - ať už vědomě nebo pod nátlakem systému - nechápe základní principy lidských citů a přirozenosti, píšu to proto jelikož já se určitě neztotožňuji s racionálním závěrem které Winston na konci vyvodil.:) Samozřejmě kniha je vysoce depresivní, ale přesto doporučuji všemi 10!

Mia77
03.11.2015 3 z 5

Má to sice zajímavou myšlenku, ale čekala jsem po všech těch recenzích trošku více. Některé pasáže (citace ze zakázané knihy) jsou tedy velmi zdlouhavé a nudné, omílá se to stejné dokola. Poslední stránky už byly lepší a mělo to spád. Pro přehled o známých literárních dílech je dobré si tuto knihu přečíst. Co se musí nechat je, že Orwell vzhledem k době ve které to psal, měl neskutečný nadhled, který se blížil blízké budoucnosti.

MorriconeTheGod
28.10.2015 4 z 5

Zdá se to vykreslení antiutopie být až absurdní, ale když se vezme, jak to vypadá třeba v Koreji, tak celá kniha získává reálný rámec, který činí prožitek z četby silnějším. Chytlavě napsané, místy tísnivé.

koczanska
26.10.2015 4 z 5

Měla jsem deprese už na 40. straně. :) Promyšlené a zajímavé dílo.

Majkrofon
23.10.2015 5 z 5

1984 by mala byť povinná literatúra na stredných školách, pretože niečo tak vizionárske a pri tom mrazivo reálne sa len tak nevidí, skvelý záver knihy a i keď mi Orwellov štýl písania nesedí na 100%, nemôžem inak ako plný počet.

DivnýJanko
20.10.2015 5 z 5

príjemne nepríjemné čítanie, napĺňa pocitom, že písané bolo o komunizme no pravdou však asi ostáva, že nás prekvapil podobnosťou iný izmus, kapitalizmus. každopádne patrí táto kniha do povinnej výbavy knižnice.

ziriant
17.10.2015 2 z 5

Od slavných knih toho příliš nečekám. I přesto mě 1984 dokázalo zklamat. Jedna věc je myšlenka, druhá potom realizace. A záměr, který tyto dvě věci spojuje. Nemrazilo mě, spíš mi bylo zle. Dokonce jsem se nudila. Hrdinové ve mě nevzbudili žádné pocity, snad kromě nezájmu. Takže myšlenku bych označila za zajímavou, realizaci za otřesnou a záměr za nijaký, protože ve mně tato kniha nic nezanechala, leda rozhořčení nad tím, že jsem s ní trávila čas, a oddech, že už ji mám za sebou.

matej9766
16.10.2015 5 z 5

Tuto knihu nemá cenu nijak hodnotit. Bylo o ní napsáno již spousta recenzí. Musím tedy pouze říct, že jsem rád za to, že jsem si ji konečně přečetl. Myšlenky a pocity které po dočtení mám, mi ještě dlouhou dobu nejspíš zůstanou.

Shock
16.10.2015 5 z 5

Úžasný pohled na anti-utopistickou společnost, kde Strana má absolutní moc nad vším. Při čtení mně úplně mrazilo.

liliepnouci
15.10.2015 5 z 5

Podle mě byl G.Orwell prostě a jednoduše novodobý prorok. Proroci byli vysíláni, aby sdíleli poselství, předestřeli, do jaké katastrofy se lidská společnosti řítí, pokud nezmění své zvyklosti. Vzhledem k současnému technologickému pokroku vidím přicházet orwellovskou realitu a neděsí mě to o nic méně než jeho román.

tina18
14.10.2015

Jednoduše. Nejdokonalejší, nejlepší, nejgeniálnější, nejstrašidelnější kniha co jsem kdy četla! :)

MikeDV3
13.10.2015 4 z 5

Z knihy mi opravdu běhal mráz po zádech. Orwell je skutečně mistr svého řemesla. Některé kapitoly byly ovšem docela nudné. Určitě doporučuji přečíst.

montana
11.10.2015 5 z 5

Ve všech ohledech naprosto nadčasová kniha, o které nedovedu říci nic víc, než co již bylo stokrát řečeno. Obzvlášť v první polovině má člověk pocit, že čte něco geniálního.
Povinná četba v pravém smyslu slova.

dizzy1980
09.10.2015 4 z 5

George Orwell mě nikdy nezklamal... Když jsem přečetla Barmské dny, věděla jsem, že tato společná próza zůstana navždy v mé mysli.. 1984 jsem četla následně. Velkolépe. Čtyři a půl hvězdičky.

patrik0816
07.10.2015 5 z 5

Naprostý vrchol nejen antiutopistické knižní tvorby, ale literatury moderní civilizace vůbec. Geniální vytvoření světa budoucnosti, kde neexistuje svoboda, pravda a láska. Příběhu nechybí vůbec nic, co by veledílo mělo obsahovat - velká myšlenka spojená s varováním, silné postavy, velký zvrat, velmi propracovaný svět, který by (bohužel) nebylo nereálné za současného stavu věcí vytvořit, dokonce se podařila predikce budoucnosti a technologií.

Komunistický režim naštěstí nikdy moderní technologie k ovládnutí lidí nepoužil díky tomu, že ještě nebyly tolik rozvinuté, za současného stavu věcí by to však s podobně agresivním režimem bylo možné takřka okamžitě. Některé metody čínské vlády jsou až děsivě podobné orwellovské vizi.

Velmi mrazivý, avšak skvělý konec, je jen další věcí z dlouhého výčtu mimořádného psaní George Orwella v knize 1984.
Pokud existují knihy, které by měl každý před svou smrtí přečíst, 1984 do tohoto seznamu patří na přední pozice.

reader.007
18.09.2015 5 z 5

Orwele, Orwele... ty chlape vizionářská...

aneta3874
18.09.2015 5 z 5

Héroická kniha, která lidi donutí přemýšlet nejen nad sebou samým, ale i nad vlastním osudem. Pro mě byla jednou z největších inspirací, která se mi kdy dostala do rukou.

limitkaa
17.09.2015 5 z 5

Dokud nebudou uvědomělí, nebudou se bouřit, a dokud se nevzbouří, nemohou se stát uvědomělými. Winston
Je snad potřeba ještě něco dodat?

Overmind
17.09.2015 4 z 5

Kniha v mnohém ukazuje katastrofální důsledky socialismu dovedeného do absurdna. Druhá část je krásná a ukazuje, že autor má srdce na správném místě. Čtení Knihy ve třetí části mě zklamalo, myslím, že v tom autor nemá úplně pořádek - proto to nejspíš bylo tak obšírné a přeplácané. Celkově 80%.