1984

1984 https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29448/bmid_1984-IuR-29448.jpg 5 11670 1623

Winston Smith žije v Oceánii, jedné ze tří velmocí, které existují v Orwellově antiutopickém světě. V této zemi vládne svou neomezenou mocí Strana, v jejímž čele stojí (snad) imaginární postava Velkého bratra. Velký bratr tě sleduje! Heslo, které občané Oceánie spatřují mnohokrát denně na plakátech s údajnou podobiznou Velkého bratra v nadživotní velikosti. Ve Winstonově bytě, stejně jako v bytech ostatních členů Strany a na veřejných prostranstvích, jsou umístěny obrazovky, které nepřetržitě sledují veškeré dění ve svém dosahu. Záznamy obrazovek sledují příslušníci Ideopolicie, kteří se snaží odhalit jakýkoliv zločin proti Straně (ideozločin). Jedinými občany, kteří nejsou tak důsledně sledování, zůstávájí dělníci – proléti. Jejich životní podmínky jsou ale tak bídné, že opravdu nemají myšlenky na nějaký ideozločin. Navíc jsou dokonale ovládáni stranickou propagandou a slepě věří smyšleným úspěchům, které se dozví z obrazovky.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Levné knihy

Nineteen Eighty-Four , 1949

knedlik
19.04.2012 5 z 5

Vše podstatné už tu bylo řečeno, takže se nebudu rozepisovat nějakým monstrózním způsobem. 1984 je úžasná kniha, nevím, jestli jsem kdy četla něco, z čeho by prýštilo více zoufalství a bezmoci. S každou další stránkou mi přišla lepší a lepší a nemohla, prostě nemohla jsem se od ní odlepit. Závěr mě šokoval. Asi jsem si zvykla na happyendy a tak nějak jsem doufala, že by to mohlo vyjít. O to děsivější vystřízlivění mě čekalo.
Po přečtení Orwellovy knihy 1984 se začnete na svět dívat jinak. Začne vás děsit víc, než kdykoli předtím.

"Strašné je, pomyslel si Winston, strašné je, že když to O´Brien říká, asi tomu věří. Odráží se mu to ve tváři. O´Brien věděl všechno. Věděl tisíckrát líp než Winston, jaký svět ve skutečnosti je, v jakém ponížení žijí masy lidských bytostí a pomocí jakých lží a barbarství je v něm Strana udržuje. Všechno už pochopil, všechno zvážil a nic se nezměnilo; všechno ospravedlňuje konečný cíl. Co člověk zmůže, říkal si Winston, proti šílenci, který je inteligentnější než on, poctivě vyslechne jeho argumenty a potom prostě setrvá ve svém šílenství."

Miila
04.04.2012 4 z 5

Klasika s "velkým bratrem". Velice čtivé, jedna z knížek, na kterou se nezapomíná.

chamyl
04.04.2012 5 z 5

Myšlenky v zakázané knize Emanuela Goldsteina jsou dokonalé. Orwell prokazuje vynikající znalost psychologie davu a technologie moci, čímž vytvořil v podstatě nadčasový a vždy pravdivý popis fungování politických a společenských systémů v jakékoliv době historie lidstva. Každá epocha má svá specifika, každý myšlenkový proud má své idee. Ale po ořezání těchto drobných nuancí zůstává základ většiny hnutí, který je podobně jako lidské DNA pro všechny v podstatě stejný. A zatímco ve Farmě zvířat se George Orwell obrací spíše do minulosti a trefně popisuje jeden z bolševických experimentů, v této knize se naopak zaměřuje na fiktivní budoucnost, která je ovšem v jednotlivostech dneška naprosto reálná. Doba strany a Velkého bratra neskončila, naopak je bohužel věčná.

pe3czech
02.04.2012 3 z 5

první polovina knihy pro mě byla skvělá. Bylo fajn porovnávat antiutopické představy G.Orwella se skutečností. S ubíhajícími stránkami však dílo ztácelo v mých očích spád a zajímavost.

Junjun
01.04.2012 5 z 5

"Kdo ovlada pritomnost, ovlada minulost; kdo ovlada minulost, ovlada budoucnost."

Pusobive cteni, obzvlaste, kdyz si uvedomite, ze zanr sci-fi zde neni uplne na miste. Proc taky, co v knize bylo popisovano, co se nestalo, nedeje a nemuze stat? Dobu, kdy jedna politicka strana ovlivnovala zivot cele spolecnosti mame za sebou - jinde ve svete vsak pretrvava. Politicke procesy a popravy, krute vyslechy vs. vaporizovani. Spehovani, nasazovani agentu vs. ideopolicie a obrazovky. Falesna hrdost nad plnenim planu na 130 %, ale stejne meli vsichni kulovy. Nenavist vuci imperialistum vs. boj Eurasii a Eastasii.
Ano, neco se muze zdat jako nemozne - naproste ovladani jednotlivce i jeho intimniho zivota systemem, kdy sebemensi odchylka znamena ideozlocin a smrt; nepretrzite sledovani prostrednictvim obrazovek, upravovani minulosti dle momentalni nalady - ale je vse opravdu tak nerealne? Vsimli jste si nekdy, bydlite/li ve vetsich mestech, okolo kolika kamer denne projdete, nepocitaje dalsi moznosti nahravani prostrednictvim treba mobilnich telefonu? Co vsechno rikate do telefonu, co vsechno na sebe reknete v ruznych internetovych diskuzich a socialnich sitich? A dal minulost je menitelna.... mozna by nas prekvapilo, jak se lisi vyklad zakladnich historickych udalosti v ruznych zemich. A je ten nas opravdu ten spravny?

katrinn
31.03.2012 5 z 5

..nádherná kniha.. tuhle by si měl přečíst opravdu každý...

Neo1tex
30.03.2012 4 z 5

Opravdu velmi pozoruhodná kniha, a to ze tří důvodů. Poprvé proto, kdy byla napsána, podruhé, že vzhledem k prvnímu důvodu není vůbec tak nereálná v naší nedávné minulosti a potřetí, protože je dosti reálná v mnoha částech světa - v různých obměnách, variantách a intenzitách.

Říkám si, že tohle by měla být povinná četba každého. Někdy v životě - ne na základce nebo na střední... ale až k tomu prostě dozraje. Nebo až začne pochybovat.

Frakira
29.03.2012 5 z 5

Válka je mír. Svoboda je otroctví. Nevědomost je síla.

Pájuš
20.03.2012 3 z 5

abych pravdu řekla není to zrovna můj šálek čaje, i přesto jsem si knihu ráda přečetla. Děkuju za to že žiju tak jak žiju,i když je možné, že v budoucnu se nebudeme mít o nic líp. K zamyšlení opravdu dobré ...

Michalala
20.03.2012 5 z 5

výborná vec, film ma až tak nenadchol

Baltzar
16.03.2012 5 z 5

Skvělé čtení, mohu jen doporučit. Jde stotožnit opravdu s každým politickým řežimem. Také jde na knihu nahlížet jako na výborné sci-fi.

zuzanazuz
24.02.2012 5 z 5

Nakrásně čitelná velikánská věc!

Snow
20.02.2012 5 z 5

Parádní kniha. Měl by si ji přečíst každý, rozhodně doporučuji!
Možná jsme knižní době blíž, než si dokážeme připustit.

houston
14.02.2012 5 z 5

Naprostá klasika, která by neměla chybět v knihovně žádného příznivce žánru sci-fi.

raisen
13.02.2012

Člověk tuto knihu může číst pořád dokola a stejně ho z ní bude mrazit. Už jen jak začíná.. Cvičení podle obrazovky, která je neustále sleduje, upravování novin - děsivé, jak snadno se dají lidé oklamat. (Kolikrát denně jsme tomuto asi my vystaveni.) Ano, v nevědomosti je síla. A vždy mi naženou hrůzu ty děti, které udávají své rodiče. To je tak absurdní a přitom reálné, jak lze dítě převychovat k obrazu svému.

RimmerCZ
09.02.2012 5 z 5

Dočetl jsem tuto knihu ve 3 hodiny ráno a musel pak usínat s rozsvíceným světlem. Všechno už bylo řečeno, děkoval jsem bohu, že žijeme, kde žijeme a utěšoval se, že do takovýhle rozměrů, by to lidé (proléti) nenechali ve skutečnosti dojít (jaká paralela, že?). Bohužel O'Brien moje berličky ale rozmetal, tak mi nezbylo nic, jen to světlo u postele. Musím říct, že jsem pořád čekal na nějaký zvrat...ale Orwell prokázal charakter a sdělil co chtěl.
Rozhodně povinná četla, ale až tak v maturitním ročníku, nechceme aby se naše mládež pomočovala.

cielle
12.01.2012 5 z 5

Ohromující, šokující, děsivé... co k tomu dodat :) Winstonovo líčení společnosti, v níž žije mě upoutalo a fascinovalo po celou dobu čtení.

Martin_Happy
05.01.2012 5 z 5

Tato kniha mne naprosto ohromila. Je výborně napsaná a čtivá. Prostě mne dostala, četl sem jí tak dloiuho, dokud sem nebyl na konci. Jen jediného se děsim, a sice toho, že naše společnost právě směřuje přesně k takovému stavu. Už jen to, jak funguje například zpravodajství, nebo kam se posunula svoboda slova

Ládja
02.01.2012 5 z 5

Konečně kniha, kde není hlavní hrdina dokonalý člověk, který dokáže vše, ale je to jen obyčejný člověk z lidu, který dokáže přemýšlet a pozorně se dívat kolem sebe. Mrazivá kniha o společnosti, která možná není tak daleko. Od strachu až po lásku. Od moci až po ponížení. Kniha otevírá jednu z mnoha otázek: K čemu je moc? Přece k moci! Škoda, že v dnešní době nevychází více podobně dobrých knih, většina z těch nejlepších knih celkově pochází z prostřední doby 20. století. Není to jeden z důkazů, že 2+2=5 ? :) A ještě jen dodám, dějiny a minulost vždy píší vítězové...

perfect day
02.01.2012 4 z 5

Kniha, ke které se ráda vracím, teď v levných knihách k dispozici jako audiokniha na CD - doporučuji.