...třeba někoho zaujme v literatuře

DISKUZE » Volná diskuze


Koka
Koka 15.04.2015 v 21:42

Když už jsem ve vlákně nazvaném "třeba někoho zaujme", tak vám sdělím, co zaujalo mne; třeba to zaujme i někoho dalšího:
Včera se vyhlašovaly nejpropagovanější česká literární ocenění za rok 2014 - ceny Magnesia Litera. Žádnou z oceněných knih jsem nečetla, a abych si pořádně "vychutnala" tu svoji ostudu, podívala jsem se, jak si oceněné tituly vedou zde, u nás, na DK:
Kniha roku - Básník, román o Ivanu Blatném - na DK 29 x v Přečtených
Próza - Mlýn na mumie - na DK 45 x v Přečtených
Překlad - Jen jestli si nevymejšlíš - přečetli 3 uživatelé DK
Kniha pro děti - Proč obrazy nepotřebují názvy - četlo 7 uživatelů DK
a "vrchol" na závěr: Cena čtenářů Kosmas - Lumpové a beránci - DK vykazuje 9 čtenářů.

Není to divné? To se my, ta zanícená komunita knižních milovníků, nadšenců, tak hrozně míjíme s českou literaturou a s vkusem či vědomostmi kompetentních hodnotitelů?! Nebo oni s námi?
Zaujalo mě to, ale neznám ani odpověď, ani vysvětlení ani možné příčiny. Co vy na to?

Koka
Koka 15.04.2015 v 21:54

binysek, ano, může to být tím, že ty knihy zatím zná jen "pár" kritiků, kteří náhodu jsou právě porotci té soutěže. Ale co v případě Ceny čtenářů? Tam mě to překvapilo nejvíce, to bych totiž čekala, že bude populární masovka, která když neunikla čtenářům Kosmasu, tak se projeví i tedy, protože ty dvě komunity se snad alespoň částečně prolínají, ne?

pajonek
pajonek 15.04.2015 v 21:58

to Koka....tady mne to vůbec nepřekvapuje . Tahle Databáze bohužel ztratila punc kvalitní databáze.
Bombarduji to tady už hodně dlouho ......///viz toto dnešní téma - kniha Dítě číslo 44
...a k těm výsledkům - už 03.04.2014 jsem napsal ve svém topicu 100věcí...
....delší dobu jsem sem nic nedal, protože to už asi nikoho nezajímá... přesto dodám další kousek, a je to kniha - bude to kultovní kniha...a u mne bude kandidovat na Knihu roku
Petr StančíK, který nám už dodal skvělého Péráka napsal příběh situovaný do roku 1866. Román se jmenuje Mlýn na mumie.
Román je mixem historických postav, událostí, metafor a odkazů. Komisař Durman, něco mezi Nickem Carterem z filmu Adéla ještě nevečeřela a Casanovou, vyšetřuje řádění prvního sériového vraha v dějinách zemí Koruny české. Vlastenci vedou disputace, nevěstky vrtí zadnicemi, hospodyňky pečou mramorové bábovky, sokolky střílí z luků a dámy se věnují spiritismu.
Kdo je vrah, není až tak podstatné.
Stančík napsal famózní román......bavil jsem se náramně

Lector
Lector 16.04.2015 v 11:08

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Aiwa
Aiwa 16.04.2015 v 17:18

To asi opravdu budu ignorant, protože znám pouze Mlýn na mumie, který mám nějaký ten pátek v "chystám se číst" (navedl mne k ní nějaký komentář na DK:-)). O Knize roku 2014 zdejší databáze jsem se taky poprvé doslechla až v oné anketě (je zajímavé, že "moderní fotr" nedostal Cenu čtenářů Kosmas). Asi jsem beznadějný případ:-/

Azizi
Azizi 16.04.2015 v 17:33

Lector: Mne sa napríklad nezdá, že sa tu niečo stráca. Veď predsa každý môže sledovať (vďaka políčku sledovat diskuzi) a zapájať sa len do takých diskusií, ktoré ho zaujímajú :)


Koka
Koka 16.04.2015 v 17:39

Aiwa - vítej do klubu! My, beznadějné případy někdy jenom zíráme, že? Ano, dobře, že jsi zmínila tu neuvěřitelnou (či zákonitou?) dichotomii "knihy roku 2014" odrážející čtenářský vkus lidí hlasujících v rámci ceny Kosmas - Magnesia Litera a těch, co hlasovali na DK. Zdá se, že fandové Deníčku moderního fotra ještě nebyli dostatečně zorganizováni, nebo možná Kosmas nepřipouští, aby jeden člověk hlasoval opakovaně ? - jejich pravidla neznám.
Každopádně je s podivem, že v tomto malém knižním prostoru dochází k tomu, že "vymakaná" knižní databáze plná "recenzentů", kteří jsou schopni za jediný večer sem pověsit pět šest rádobyrecenzí, si téměř vůbec nevšimne knih, které se zřejmě výrazně vymykají domácímu průměru.

Lector
Lector 16.04.2015 v 19:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Azizi
Azizi 16.04.2015 v 20:41

Lector, ale tak v pravo hore sú ešte Nejnovější témata diskuze a tie sa tam zvyknú udržať dosť dlho... V každom prípade chápem, že to môžeme vnímať rozdielne, len mi nedalo nenapísať aj svoj pohľad na vec. Pekný večer aj Vám!

Text příspěvku byl upraven 16.04.15 v 20:48

Lector
Lector 16.04.2015 v 20:53

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Azizi
Azizi 16.04.2015 v 21:59

Lector: Ono to nebolo myslené ako rady, len som tým chcela vysvetliť, prečo si myslím, že sa kvalitné diskusie až tak nestrácajú a dajú sa sledovať. Samozrejme je ale úplne prirodzené, že každý to môžeme brať inak. Napríklad aj v zdanlivo nezaujímavej téme sa môžu vyskytnúť zaujímavé názory, ale keď niekoho preto ani nenapadne si ju rozkliknúť, tak ich prehliadne. A to je len príklad, ktorý mi teraz napadol. Preto rozumiem, že na svoj postoj máte tiež určite svoje dôvody.

Text příspěvku byl upraven 16.04.15 v 22:09

pajonek
pajonek 17.04.2015 v 16:36

Rusko zakázalo český film o psychopatickém agentovi StB
Na seznamu zakázaných filmů, které se nesmí promítat v ruských kinech, se objevil i český film Pouta z roku 2010.
Ruské ministerstvo kultury nedávno označilo za nepřijatelné šíření amerického filmu Dítě číslo 44 v ruské distribuční síti. Snímek, který se částečně natáčel v Česku, zkresluje podle úředníků historická fakta a je nepřípustné ho promítat v Rusku v době oslav 70. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem.
Americký thriller Dítě číslo 44, který se částečně natáčel i v České republice, zkresluje podle ruského ministerstva kultury historická fakta.
Dítě číslo 44 ale není jediným snímkem, který má v Rusku stopku. Web Rufabula.com zveřejnil seznat deseti nejzajímavějších filmů, které Putinův režim v uplynulých letech zakázal promítat v ruských kinech. Kromě již zmiňovaného historického dramatu se na seznamu objevuje historické polské drama Růžena, estonský film Ve větru nebo český snímek Pouta režiséra Radima Špačka.

Příběh filmu, jehož podkladem byl scénář Ondřeje Štindla, se odehrává začátkem 80. let v totalitním Československu. V jeho středu je příslušník tajné policie, vnitřně neklidný, možná až psychopatický násilník, plný neartikulovaného vzteku a zoufalství. Znuděný vším okolo sebe nasměruje své démony ke zdánlivě čistému, spíše ale neuchopitelnému bodu - k mladé ženě Kláře. Jeho nesmyslná snaha získat ji pro sebe ho obrací nejen proti tradičním nepřátelům režimu, ale i proti vlastním lidem a systému samotnému.

Domácí kritika na rozdíl od ruských cenzorů přijala Pouta kladně. Označila je za "příslib lepších časů", "film, na který domácí kinematografie 20 let čekala, "vynikající thriller" a "možná i nejlepší český porevoluční snímek". Film vyhrál v roce 2011 pět Českých lvů včetně toho za nejlepší film.

pajonek
pajonek 17.04.2015 v 16:59

...před časem jsem upozorňoval na film podle thrilleru Gillian Flynnové - Zmizelá /což je dost pecka...
...Ve Francii se začal před týdnem hrát další nový thriller podle Flynnové - Temné kouty.
Česká premiéra bude 18.6.2015
Režie: Gilles Paquet-Brenner
Předloha: Gillian Flynn (kniha)
Scénář: Gilles Paquet-Brenner
Kamera: Barry Ackroyd
Hrají: Chloë Grace Moretz, Charlize Theron, Nicholas Hoult, Andrea Roth, Christina Hendricks...

R.E.M.
R.E.M. 18.04.2015 v 17:39

Doufám, že se neminu s myšlenkou vlákna - ... třeba někoho zaujme,
když nabídnu pohled na noční oblohu.
22. 4. bude nejlépe vidět, za předpokladu jasné oblohy, meteorický roj Lyrid.
Více informací třeba zde: http://www.astro.cz/na-obloze/meteory-a-meteoricke-roje.html

Text příspěvku byl upraven 18.04.15 v 17:49

R.E.M.
R.E.M. 19.04.2015 v 19:32

binysek: Snad soused astrolog nepředpoví při pohledu na Lyridy nějakou katastrofu.

R.E.M.
R.E.M. 19.04.2015 v 23:00

binysek: Přeji jasnou oblohu, ochotného souseda astronoma (i pozitivní předpověď známé - kartářky).

pajonek
pajonek 02.05.2015 v 19:03

...klamající reklama
...kniha Neviditelný muž ze Salemu od Christoffer Carlssona vyšla v originálu roku 2013.
Přesto ji asi "přečetl" a okomentoval sám velký Stieg Larsson v deníku Aftonbladet
citace - Stig Larsson, deník Aftonbladet - „... je tak výjimečně dobrá, jak slibuje její pověst.“
...i ze záhrobí se dá .........................................

R.E.M.
R.E.M. 02.05.2015 v 19:21

Pajonek: Dobrá trefa!

Koka
Koka 02.05.2015 v 20:19

Pajonku, každopádně ten švédský list Aftonbladet o té knize psal hodně, viz
http://sok.aftonbladet.se/?q=Den+osynlige+mannen+fr%C3%A5n+Salem&sortBy=pubDate&start=0
a nelze vyloučit, že některý z jejich žijících redaktorů či přispěvatelů se jmenuje stejně, jak slavný zemřelý. Larsson je tak běžné švédské příjmení, jak u nás Novotný či Nováček.

pajonek
pajonek 02.05.2015 v 20:22

...a zase se tu jen tak procházím - a říkám si : vědí? znají?

....první verze filmového Hobbita vznikla v Československu. William L. Snyder zakoupil práva ...Vizuálně jej má na svědomí Čech Adolf Born a hudebně Čech Václav Lidl. Vypravěčem je Američan Herb Lass, který v tu dobu pracoval jako hlasatel anglických přenosů pro Československý rozhlas a režiji obstaral Gene Deitch. Scénář dělal William L. Snyder a Gene Dietch, děj i postavy jsou trochu změněny ........Trollům (troll) se říká grons (sténání) a na slunci se mění ve stromy místo ve skálu. Drak Šmak (Smaug) je Slag (škvára) a je zabit ohromnou kuší. Osamělá hora (Lonely Mountain) je Mirkwood (Temný hvozd). Naštěstí aspoň Gandalf zůstal Gandalfem. ....... Filmek na délku jednoho filmového kotouče / slabých 12 minut/, vznikl za 30 dnů...
https://www.youtube.com/watch?v=KRqbdpbDwVo

norrasun
norrasun 02.05.2015 v 21:26

Pajonku, děkuju za Hobbita!

notburga
notburga 05.05.2015 v 08:53

pajonek: Jo, tím jsme dobře nachytali známé po premiéře prvního dílu. Se k nám přišli podívat na Hobbita, no :DD

A co vím, tak se okolo toho točilo něco s udržením vlastnických práv, jinak by o ně Snyder přišel - kdyby nepředložil alespoň něco. Měl následovat celovečerní film ve spolupráci s Jiřím Trnkou, ale nějak z toho sešlo (J.T. zanedlouho zemřel), takže se filmová práva posunula zase dál :)

A pak byl ještě nějaký český počin ohledně Pána prstenů, vypadalo to jako stínohra... Ale už si na víc nevzpomenu a nedaří se mi to dohledat. Zahlédli jsme to v dokumentárním pořadu na ČT...

Text příspěvku byl upraven 05.05.15 v 09:22

pajonek
pajonek 07.05.2015 v 20:57

...a protože zítra máme oslavu konce 2.sv.války, můžeme si toto smutné období připomenout několika filmy
Hned ten první je, dá se považovat za klenot
Armáda stínů - L'Armée des Ombres
film z roku 1969, režie Jean-Pierre Melville
Předloha: Joseph Kessel (kniha)
Napínavým příběhem oslavujícím francouzský odboj za II. světové války se režisér vrací k poměrně osobnímu tématu. Detaily o jeho působení v odboji zůstávají z větší částí záhadou, lze však věřit tomu, že sám byl součástí ilegálního odboje. V roce 1943 pobýval v Londýně, kde přečetl dvě nejvýznamnější literární díla francouzské literatury, která vznikla během války – Moře mlčí a Armádu stínů Josepha Kessela. Filmovou adaptací prvního díla zahájil svou kariéru; k druhému se dostal ve svých jednapadesáti letech. Scénář se poměrně věrně drží literární předlohy, i když několik drobných změn režisér přece jen provedl. Hlavní linii tvoří detailní popis fungování odbojářské špionážní a záškodnické sítě, který je vykreslen téměř jako detektivní film, ovšem s reálnými postavami.
V hlavních rolích zářili Lino Ventura a Simone Signoret, dále Jean-Pierre Cassel a Nathalie Delon...

...dalším filmem je
Noc generálů - Night of the Generals, The
film z roku 1967
režie Anatole Litvak
Hudba: Maurice Jarre
Předloha: Hans Hellmut Kirst (kniha)
Především thriller zasazený do víc než zajímavého prostředí německého důstojnictva let 1942 - 1944. Trochu zvláštní - především balancováním na pomezí kriminálního příběhu, válečného snímku a čistokrevného thrilleru. Možná ne úplně nejvyrovnaněji napsané a poskládané, ale bezesporu obsahující spoustu skvělých míst, podpořených charakteristickým Jarreho hudebním tématem, podařenou kamerou a celkově mírně dekadentní atmosférou a vyzněním. Herecky nabité neskutečně. Peter O'Toole podává neobyčejně maniakální výkon a je opravdu radost ho zde sledovat, generála Tanze lze bez váhání srovnat s O'Toolovým Lawrencem nebo Lordem Jimem. Zajímavý je Omar Sharif, kterého by vzhledem k jeho egyptskému původu v roli německého důstojníka asi člověk jen tak nečekal, ale svoji postavu muže posedlého spravedlností a nehledícího na válečnou vřavu, jež kolem zuří, ztvárnil rovněž na jedničku. Stejně tak generál Donalda Pleasence je opravdu životnou a dobře odehranou postavou. Trochu slaběji a malinko schématicky pak působí kaprál Hartman Toma Courtnaye a jeho milostný i zbabělecký příběh vůbec.
Hrají : Peter O'Toole, Omar Sharif, Donald Pleasence, Philippe Noiret, Christopher Plummer...

pajonek
pajonek 07.05.2015 v 20:58

ve třetím filmu nás určitě uchvátí brilantní výkon Hardyho Krügera
Útěkář - One That Got Away, The
film z roku 1957
Režie: Roy Ward Baker
Film vznikl na základě pravdivého příběhu nadporučíka Luftwaffe Franze von Werry, který byl sestřelen a zajat během Bitvy o Británii a během svého pobytu v zajateckém táboře na severu Anglie uskutečnil několik pokusů o útěk.
Při jednom pokusu o útěk se vydával za holandského důstojníka - pilota na tajné misi, jehož bombardér testující nové pumy havaroval na venkově. Snažil se co nejrychleji dostat "zpátky" na leteckou základnu. Byl zadržen až v kabině stihačky Hurricane, kterou chtěl ukrást. Poté byl jako nenapravitelný útěkář poslán do Kanady. Během transportu se mu podařilo vyskočit z ostře hlídaného vlaku a přejít v kruté zimě hranice do tehdy neutrálních Spojených Států. Odtud se přes Mexiko, Jižní Ameriku a Španělsko vrátil do Německa.
Von Werra válku nepřežil, při rutinním letu nad mořem havaroval nedaleko holandského pobřeží. Jeho tělo ani letadlo nebylo nalezeno. Hlavní roli Franze Von Werry velmi přesvědčivě zahrál Hardy Krüger

...a ještě si připomeneme jeden filmeček z námořního prostředí
Všechny lodě pryč - Away All Boats
film z roku 1956
Režie: Joseph Pevney
Spektakulární souboje s japonskými kamikadze koření tento vzrušující příběh obojživelných transportních lodí, které během 2. světové války přepravovaly americké jednotky na dosah jejich japonských nepřátel. Na CENU AKADEMIE nominovaný Jeff Chandler (Zlomený šíp) tu hraje kapitána lodi Belinda Jebediaha Hawkse, který musí vpravit novou loď a nezkušenou posádku do hladkého soukolí války. Dále hrají Julie Adams (Netvor z Černé laguny), filmoví Tarzanové Lex Barker a Jock Mahoney a drsňáci Richard Boone (Zbraň mám, za prací dojedu) a Charles McGraw (Jen o vlásek). Ve vrcholné scéně této barevné válečné klasiky, natočené podle románu Kennetha M. Dodsona a obratně režírované Josephen Pevneyem (Muž tisíce tváří), si povšimněte mladého Clinta Eastwooda v roli medika.

pajonek
pajonek 07.05.2015 v 21:21

..a komu se nechce bojovat a válčit, tak se může klepat u vynikající detektivky, z doby kdy detektivky byly králem
Osudový kruh - Le cercle rouge
Režie: Jean-Pierre Melville
Tři muži vede osudový kruh přímo do náruče smrti. Corey (Alain Delon) se po propuštění z vězení vrací za svou dívkou, která ale mezitím dala přednost jeho parťákovi. Náhoda ho svede dohromady s prchajícím zločincem Vogelem a bývalým policistou Jansenem. Společně vyloupí klenotnictví. Snadný úspěch je povzbudí, a proto začnou vyhlížet další objekt...

Pokud chcete vidět kvalitní gangsterku staré školy, není lepší volba ... už jen ty hvězdy : Alain Delon, Bourvil, Gian Maria Volonté, Yves Montand, François Périer, Paul Crauchet...
Zatímco některé francouzské filmy vysílají české stanice do zblbnutí, jiné zajímavé francouzské tituly unikají pozornosti....
..tohle by měl vidět každý milovník dobré detektivky ............



Vložit příspěvek