...třeba někoho zaujme v literatuře


Marika Vanova
Marika Vanova 06.05.2023 v 16:10

Lenko souhlas.

hannah2000
hannah2000 06.05.2023 v 17:41

Fb nečtu, proto jsem ani tuto kauzu v počátcích nezachytila. Ale musím souhlasit s Lenkou.Vílkou: Řešilo by se to, kdyby na to Alarm nepoukázal? A ano, dnes je divná doba a vše, co se na netu řekne, se okamžitě překroutí. A že příběhy, z temných dob se píšou i proto, aby se nezapomnělo a nedělo se to znovu.

Je mi líto, co potkalo TB, ale je mi i líto, co se strhlo okolo AM. Mám její knížky ráda. To jak umí psát, popisovat vztahy a pocity, že její postavy nejsou černobílé, že vezme něco z naší minulosti a vystaví okolo příběh. Teď vzala něco, co se dělo v minulosti a bohužel se stále děje i v přítomnosti. A námětem se trefila do skutečného příběhu někoho ze současnosti a bohužel si myslím, že těch skutečných podobných příběhů může být i víc :-(. TB nemůžu soudit a už vůbec ne vžít se do jejích pocitů. Ani Les v domě jsem zatím nečetla. Ale předchozí knížky AM jsou vždy o souvislostech, jak něco, co se stalo, ovlivňuje život všech okolo. To je to, co mě na jejích knížkách baví. A proč po přečtení příběh ještě pár dní zpracovávám.
Doufám, že se vše postupně zklidní, obě zase najdou potřebnou rovnováhu a paní Mornštajnová ještě nějaké příběhy napíše.

A ještě přiložím jeden odkaz na rozhovor s AM, kde si lehce postěžovala, že první knihy zůstaly mimo zájem a taky popisuje, jak se na psaní knih připravuje. Myslím, že nyní by ten lehký nezájem brala všemi deseti.

Text příspěvku byl upraven 06.03.24 v 09:25

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 06.05.2023 v 18:31

Já taky nečetla nic z fb, dokud jsem nenarazila na ty otevřené výpady ze strany TB, když mi mamka řekla, že celá tahle kauza její oblíbené autorky, jí momentálně bere sílu chtít cokoliv dál psát. Tak jsem si udělala hlubší průzkum, než jenom to povrchové ze článků. A jelikož je fb dost hnusný místo občas, narazila jsem na dost smutný názor. Že dost lidí má v téhle kauze (nebo "kauze"?) jasno. Stojí za TB jako za umělkyní a AM je pro ně zaprodaná princezna korporace. Proto. Je jim jedno, jak to je. Ale razí tuhle cestu. A to je neskutečně smutný a vážně mi je podobných lidí líto. Proto si myslím, že TB do toho byla vlastně uměle zařazena a teď z toho musí vybrousit, aby neztratila tvář, a zároveň nepřišla o tyhle lidi. Možná by podobná věc byla už dávno vyřešena, vysvětlena, probrána, kdyby se to stalo dřív a všechno se neřešilo přes sociální sítě. Upřímně, ani bych se nedivila, kdyby právě všichni tyhle zlý lidí psali přímo AM, když vidím, co jí píšou na fb. Mmch, nevšimla jsem si komentářů, které by očerňovali právě TB ze stran čtenářů AM, a že by byli vyloženě sprostí. Asi si dobře uvědomují, co je ve skutečnosti důležitější...

Marika Vanova
Marika Vanova 06.05.2023 v 19:57

Naštěstí fb nemám a mít ho nechci, myslím, že o nic nepřijdu. A. Mornštajnovou mám taky ráda, TB neznám, ale je mi líto, že k tomu vůbec došlo a jak říkáte, že hned začnou z obou táborů hnusně reagovat, tak to mě mrzí.

hannah2000
hannah2000 13.05.2023 v 16:43

Článek k letošní Anticeně Skřipec za překlad. Výsledky byly již tradičně vyhlášeny v pátek na pražském veletrhu Svět knihy. Na konci článku je výzva členky poroty překladatelů Šárky Grauové: Chtěla bych vás vyzvat: když si koupíte knihu, přinesete ji domu a zjistíte, že je to šunt, odneste ji zpět do knihkupectví, tak jako byste odnesli vadné boty nebo vadnou pneumatiku od auta. Je to věc nás všech.

V posledních letech je čím dál častější, že knihy obsahují chyby jak v překladu tak v tisku. Tak snad takovéto Anticeny pomůžou, aby se kvalitou vydávaných knih nakladatelství trochu víc zabývala.

Text příspěvku byl upraven 06.03.24 v 09:24

PanPredseda
PanPredseda 15.05.2023 v 10:51

Ad hannah2000: "V posledních letech je čím dál častější, že knihy obsahují chyby jak v překladu tak v tisku."
To, co je vytýkáno překladu Farmy zvířat od Jany Middleton by se dalo v lehčí formě vytknout této sbírce: https://www.databazeknih.cz/knihy/jama-a-kyvadlo-a-jine-fantasticke-povidky-72802
Ta vyšla poprvé v roce 2007.


hannah2000
hannah2000 21.05.2023 v 10:22

Zajímavá kniha:
https://www.databazeknih.cz/knihy/jak-svet-doopravdy-funguje-509411
a také zajímavý rozhovor s autorem knihy na seznamu.

Text příspěvku byl upraven 06.03.24 v 09:24

encyklopedie
encyklopedie 24.05.2023 v 21:29

Zemřela královna rock'n'rollu. Tině Turner bylo 83 let ....u mne byla BEST

hannah2000
hannah2000 03.06.2023 v 18:35

Kvízy na sobotní podvečer :-).

Jak dobře znáte sérii Romantických útěků od Julie Caplin na blog.martinus.

Test: Můžete se považovat za Zeměplochologa na blog.martinu.

Tady mě můj výsledek pobavil: Za tvoje znalosti by se nestyděla ani Stařenka Oggová! Stejně jako ty i ona ví, že to není úplně stoprocentní a že by to chtělo doplnit pár mezer. Nikdy by to ale nikomu nepřiznala. Tak to taky nepřiznávej a po večerech na tajňáka sem tam otevři něco od Terryho.

Text příspěvku byl upraven 05.03.24 v 19:22

Marika Vanova
Marika Vanova 04.06.2023 v 08:19

Julie Caplinová 8/10
Zeměplocha 7/12
díky, bavilo...

Text příspěvku byl upraven 04.06.23 v 08:20

m.gray
m.gray 06.09.2023 v 10:04

Dneska mě zaujal název jedné hodnocené knihy: O černém beránku a bílém vlkovi. Přemýšlím, proč zrovna takto, a ne O černém beránkovi a bílém vlkovi, nebo O černém beránku a bílém vlku, nebo O černém beránkovi a bílém vlku.
Vyzná se někdo v tom, jaký tvar je správně, nebo všechny a je to jedno?

Pavlína197
Pavlína197 07.09.2023 v 07:49

Dobrý dotaz, taky jsem zvědavá na odpověď. Tohle je moje oblíbená dětská knížka a vrtalo mi to hlavou, už když jsem byla malá. :)

alekis
alekis 07.09.2023 v 08:52

m.gray, Pavlína 197
Něco málo k tématu :-).
Jinak, nejsem odbornice lingvistka, ale pocitově vnímám, že by koncovky měly spolu korespondovat: beránkovi - vlkovi, nebo beránku - vlku, a přípustné jsou nejspíš oba tvary.
https://1url.cz/IuHiR

m.gray
m.gray 07.09.2023 v 09:10

To mě právě zarazilo, že je každá koncovka jiná. Působí to divně.

Ulriška
Ulriška 07.09.2023 v 11:55

Jestli se to neřídí pravidlem Otu Pavlovi ...

m.gray
m.gray 30.11.2023 v 18:34

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

pavlinda
pavlinda 13.01.2024 v 07:45

Myslím si také to, co Alekis.

R.E.M.
R.E.M. 13.01.2024 v 08:22

Myslím, že správně jsou obě koncovky. Používá se pravidlo „střídání", jak psala Ulriška.

obedova.pauza
obedova.pauza 05.03.2024 v 17:25

Zdravím všechny milovníky knih. Pokud rádi posloucháte podcasty, dovolujeme si vás pozvat na náš Youtube OBĚDOVÁ PAUZA.

Jsme dvě knihomolky, takže hlavním tématem našeho podcastu jsou samozřejmě knihy, potažmo filmy a seriály. S tím, že naše debaty bývají i častokrát okořeněné pořádnou dávkou sarkasmu a humoru.

Doufáme, že vás naše tvorba zaujme a budeme rády za jakoukoliv odezvu :).

Text příspěvku byl upraven 05.03.24 v 19:18

Nermal
Nermal 21.04.2024 v 23:17

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek