Teokracie a náboženský útlak

Skeeve20.11.2016 v 09:15

Je možné, aby v dnešní době a společnosti stále církev a církevní mocnáři hýbali politikou a zasahovali do ní? Měli by mít vůbec k tomuto činění prostor? Či přesněji - měli by svou víru a její rozhodování o chodu násilně roubovat do systému a vnucovat ji lidem nevěřícím, nekřesťanům? Zdá se mi to, nebo fanatičtí pánbíčkáři tu mají v naší zemi opět čím dál více prostoru? A hlavně - přisuzuje se jim opět moc nad věcmi, kterou nikdy mít neměli. Jak sami křesťané praví ve své knize - "Odevzdejte tedy to, co je císařovo, císaři, a co je Boží, Bohu." Ale kdy se křesťané drželi alespoň toho, co mají ve své Bibli... Že? Z tohoto hlediska sekularismus začíná být záležitostí na papíře, ale v praxi nám tu opětovně rozkvétá teokracie.

Ale k věci - jedná se mi momentálně o opětovnou demonstraci síly církve (jakožto komunity lidí, v tomto případě křesťanské) protkané do politiky, kde pak prosazují protizákonné nebo protiústavní věci. A nebo, jakožto nyní, jen věci, které utlačují všechny ostatní, stejně tak i jejich svobody a názory těch, kteří v církvi, nebo věřící nejsou a zastávají jiné postoje, ctí jiné hodnoty. Pro tyto sorty lidí (zmíněné církve křesťanské) jsou zákony neuvěřitelně pružné a ohebné.

Jistě jste slyšeli o aféře ve Valašských Kloboucích, kde starostka a zastupitelstvo zakázali koncert kapel Root a Törr z důvodu strachu a nelibosti křesťanů kvůli "šíření satanismu". Zajímavý krátký článeček napsal Honza Werner - zde: http://www.osacr.cz/2016/11/16/sekularni-realita-ceske-republiky-valasske-klobouky-zakazaly-koncert-kvuli-sireni-satanismu/ , který stojí za přečtení. Také i Jiří X. Doležal se k tomu vtipně vyjádřil pár větičkami. ( https://www.reflex.cz/clanek/komentare/76011/pani-mestane-satan-prece-neexistuje.html ). Takové i další články plní internet a já si myslím, že je zapotřebí se danému tématu věnovat a upozorňovat na takové situace a dění.

Chápu, že mi možná někteří budou tvrdit, že třeba v takovém Polsku, nebo v Rusku je to normální, nebo že se to děje i na Slovensku. Takoví lidé by asi měli zapracovat na svém žebříčku hodnot, nebo se někam do takových zemí odstěhovat. Na východě se děje ledacos, co racionální úsudek člověka nepovažuje za normální. Nebo alespoň můj ne.

Ačkoliv je to možná zbytečné - za pokus to stojí. Na internetu vznikla petice za zákaz vystoupení křesťanské kapelky na Adventním koncertě ve Valašských Kloboucích. ("Petice za zrušení Vánočního koncertu kapely Adorare 18.12.2016 - Touto peticí nesouhlasíme s proběhnutím akce Vánočního koncertu kapely Adorare z důvodu prosazování náboženských ideologií, se kterými nesouhlasíme.") Podepsat ji můžete online zde: http://www.petice24.com/petice_za_zrueni_vanoniho_koncertu_kapely_adorare_18122016


Bylo by dobré, kdyby tato petice nabrala na vážnosti a oficiálnosti - ačkoliv by třeba nic nezměnila. Byl by to jen další důkaz plivnutí do tváře (když už ne demokracie, tak) sekularismu.
Řeči o tom, jak jsou naše společnost a naše zákony postaveny na křesťanských hodnotách je alibistickou výmluvou akorát momentálně napomáhající teokratickému křesťanskému systému opětovně vystrkujícímu růžky.


(pozn. z důvodu nelibosti uživatele "siena" přesunuto z jiné diskuze do samostatného vlákna.)

Text příspěvku byl upraven 20.11.2016 v 10:03

woodward20.11.2016 v 09:31

Hm, lidi ve Valašských kloboukách nechtějí satanistickou kapelu... nevím, co a jak přesně bylo nebo nebylo, ale proč bych se já (nebo kdokoliv jinej) měl angažovat kvůli tomu, aby ve Valašských kloboukách zakázali nějakou jinou kapelu?
To je jedna věc.

A za druhé:
Ty řeči o tom, že západní společnost stojí na křesťanských hodnotách, nejsou jenom řeči. Celá tahle civilizace byla dlouhá staletí světem západního křesťanstva. Kapitalismus vyrostl z křesťanských kořenů - bez protestantů by žádnej kapitalismus (a žádnej svobodnej svět) nevznikl. A bez křesťanské církve by nebyla po rozpadu západní půlky impéria zachována kulturní kontinuita a kdoví, co by se z Evropy stalo - docela určitě ne ohnisko moci, vzdělanosti a prosperity, z něhož vzešla dnešní západní civilizace.
Žádný "teokratický křesťanský systém" neexistuje, leda ve Vatikánu, který docela určitě nikoho neohrožuje. Naopak, oslabení křesťanské víry přivedlo západ do problémů, s kterými si neví rady, místo víry v boha máme "víru" v ekonomický žvásty. Místo kapitalistů-vizionářů, jako byli Tomáš Baťa nebo Henry Ford, lidí schopných tvůrčího myšlení, máme zástupy nerozlišitelných rozplizlých ksichtů, co neumějí nic vymyslet ani vytvořit, jenom přehazujou prachy z jedný hromady na druhou s jediným cílem - aby jim při tom zůstalo za drápkama co nejvíc. Bankovní experti vedou v televizi moudrý řeči a pak se najednou vykulí hypoteční krize, které žádný bankovní expert nejen nedokázal zabránit, ale dokonce ji pomáhali vytvořit. Oproti časům víry v boha se v dnešní době zbožnění ekonomických keců už zlodějům neříká zloději a lži se neříká lež. A na tom docela určitě je něco satanského. Takže ať si ve Valašských kloboukách hrají, co chtějí, a hlavně ať jim do toho nikdo nekafrá v domnění, že bojuje proti nějakému tmářství!

Eicherik20.11.2016 v 13:08

Ta kauza těch "satanistických" kapel je spíš úsměvná. Navíc současná tvář TORRu už moc satanistická není. Nejvíc mě pobavila jedna hláška v jedné diskuzi, kde někdo napsal, že na koncertě satanistických kapel není ani desítka lidí, kteří v Satana věří, za to na nějakém adventním koncertě je těch kdo v Satana skutečně věří naprostá většina.

A že má Evropa křesťanské kořeny? To by měla kořeny setsakra krátké.

bamba20.11.2016 v 13:13

Ja som včera zažila na vlastnej koži súhlas, nesúhlas najvyššej mocnosti. Na vianočných trhoch v Bratislave kým niekto spieval na pódiu - lialo ako z krhly. V momente keď ten niekto prestal spievať, prestalo pršať.A zase to pokračovalo, keď začal ďalší spievať.

tester20.11.2016 v 14:37

Nechcete křesťanství? Pořiďte si něco lepšího. Perspektiva zde je. Budete spokojeni, křesťanství se určitě zbavíte. Doba je tomu nakloněná a jsou vhodné předpoklady. Nová víra postupně do našeho prostředí prosakuje. Držím vám palce.

Eicherik20.11.2016 v 14:59

To zní jako: "Po nás přijde něco ještě horšího." :-D


tester20.11.2016 v 15:12

Jak pro koho. Třeba pedofilové na 6 tileté holčičky jsou v některém náboženství standardní i u jejich nejvýše postavených věřících. Budete si muset zvyknou že svoji školačku z první třídy provdáte za hodně staršího manžela. Zn.: budoucnost zajištěná. Ale důležité bude, že zde nebudou žádní křesťanští pedofilové. A to je rozhodující.

tester20.11.2016 v 15:19

A ještě je naděje, že budete mít možnost číst jen jednu knihu stále dokola. Myslím že vyhlídky do budoucnosti jsou po likvidaci křesťanství u nás velmi lákavé. Ale na všechno se dá zvyknout. Český národ se vždy dokázal přizpůsobit změněným podmínkám a vždy přežil. Život půjde dál.

Raksa.A20.11.2016 v 19:08

Ludvík Souček někde napsal, že kdyby nebyla ve Španělsku rekonquista, mohli jsme létat do vesmíru nejméně o 300 let dřív. A pan doktor Flégr tvrdí, že náboženství by mělo být trestné. A oba mají pravdu...

woodward20.11.2016 v 19:36

Ludvíkovi Součkovi nesmíš všechno věřit. Pana doktora Flégra neznám, ale trestné náboženství je asi stejná pitomost jako trestné hanobení prezidenta.

Marketa1220.11.2016 v 20:18

Jsem velice ráda že žiju kde žiju. Jako v ČR. Protože jinak žiju vedle kostela, a ti lidi co tam chodí, to je z 90 % odpad vesnice. Ale nestěžuju si, protože Islám by byl horší. Mnohem. Naštěstí vyhrál Doník, takže čekám že do Vánoc je po uprchlické krizi. Já jsem člověk velice tradiční, konzervativní ale bohužel nejsem pokrytec. Mám ráda Vánoce. Nevraždím, nekradu, a vím že lhát se nemá. Chápu že hezky se oblíknout a vyrazit do kostela nemusí být špatný, ale ne v tomto podání. Chápu, že s vírou je člověk silnější a šťastnější. Křesťanství je pro mě pouze rohlík, a já bych potřebovala víno, to jsem zatím nenalezla. A satanistický kapely jsou mi šumák. Jednou jsem zažila sraz těch bláznů na Mácháču, no to byly individua. Vodili se na řetězu, kokrhele na půl metru. Smrděli drogama nicneděláním chlastem a peklem. Fakt ne díky.

Raksa.A20.11.2016 v 20:38

woodwarde, ty neznáš pana doktora "toxoplasmosu" Flégra? Jsem ohromená! Nejsem si jistá, že říkal, že by mělo být trestné, ale rozhodně ho považuje za horší malér než Ebolu a jiné prima nemoci.
Já kdysi měla zkoumací období, kdy jsem vzala hromady různých náboženství a všechno jsem to pročetla. A vůbec nejhorší jsou ta monoteistická - na začátku to někdo myslí dobře, a pak se to holt zvrhne.

Text příspěvku byl upraven 20.11.2016 v 20:57

Skeeve20.11.2016 v 20:46

@woodward - Jde tady o to, že bylo ve Valašských Kloboucích dopuštěno protiprávního a možná i protiústavního jednání. A to vše jen na nátlak naprosté menšiny - zájmové náboženské, fundamentalistické křesťanské skupiny. Zasáhlo se nedemokraticky z důvodu... Vlastně jakého? Dotčení se náboženského cítění? Nebo kvůli strachu obyvatel z démonů a Satana? Pokud vládne církev a zasahuje do vlády, obzvlášť tímto stylem, jedná se už o jistou teokracii. A jedná se o teokracii ze strany křesťanů - takže křesťanskou. Takže vysvětlování, jak žádná taková křesťanská teokracie neexistuje, jen ve Vatikánu - možná ano. Ta oficiální teokracie.

Takže takhle - hm, pár lidí nechtělo z jistých pobožných důvodů koncert a na úkor ostatních, většiny, a jak jsem již zmiňoval, byl protiprávně zrušen. A proč by se někdo (vy asi tedy ne) měl angažovat v takové petici? Protože je to dle mého jeden z mála způsobů, jak by se touto kauzou mohl někdo zabývat. Nejen příslušné správní orgány, ale i široká veřejnost, které není jedno, v jaké zemi žije. Pokud podá stížnost nebo žalobu sama kapela, či obě kapely - co kromě smetení žalob ze stolu se asi stane? Předpokládám, že v praktické rovině nic. Ale z celé této možná v něčem úsměvné kauzy se stane precedent, na jehož základě to tu pak bude moci vypadat jako ve státech, které jsem zmiňoval v prvním příspěvku - v Rusku, Polsku, na Slovensku a i v jiných, kde malé a menšinové náboženské skupiny a církve budou rozhodovat o většině a politickém dění. A budou mít pocit, že dělají správně a po právu. A ne jen ty malé, ale i velké náboženské skupiny, náboženské obce, církve budou zasahovat do věcí a třeba reorganizovat a rušit různé akce i jiné věci jen z důvodu, že se jim to nelíbí, či to nějak a jaksi uráží jejich náboženské cítění? A zůstali by jen u toho? A o tomhle to celé je. Vám je to jedno, v jaké zemi žijete? Mě ne. A určitě o útlak ze strany věřících nestojím stejně jako naprosto drtivá většina lidí v tomto státě, kteří si váží svobod a práv jim daných. Jediným lidem, kterým to je asi, předpokládám, jedno, jsou ti, kteří hájí zájmy oné menšinové skupiny a tím i své (ti mohou v tomto případě plesat) a pak lidem, kteří se vůbec nestarají o dění kolem sebe. Takže - je špatné hájit práva a svobody této země? Nebo bude lepší, když se budeme řídit dogmaty a nechat pořádat hony na "čarodějnice"?

Jinak, woodwarde, víte... Mě je úplně fuk, jestli vystoupí, či nevystoupí nějaká skupinka křesťanskejch děcek hrající písničky "oh Ježíšku na křížku". Ačkoliv se šířením jejich ideí nesouhlasím, nijak mě tím neomezují, ani se nedotýkají mého ... Cítění.
Takže pro zopakování, tuto petici vidím spíše jako nástroj, kterým by se mohlo zabránit spoustě nepříjemných věcí do budoucna - jak říkáte, "to je jedna věc".


Ta druhá - Tomuhle jsem se chtěl vyhnout, ale asi není zbytí. Nechci tu vyvracet dokola křesťanská dogmata a něco, co bych nazval konspiračními teoriemi, fakty z historie a odkazy, kde by se mohli dozvědět, že to bylo všechno jinak, než je v hodinách křesťanství nebo na církevních školách učili.. To bychom tu mohli být opravdu dlouho a kamenovat se s křesťanskou komunitou jen proto, že mají pravděpodobně jiné učebnice dějin a historie lidstva, nemíním. Ale ve zkratce...
Opravdu by mě zajímalo, co jsou ty "křesťanské hodnoty"? Tradice, svátky a kultura lidu? Myslíte to, co nám tu zanechali naši "barbarští", pohanští předci? To, co křesťané převzali, přejmenovali a vydávají za své? Nebo máte na mysli právo, které u nás má základy v právu římském? Nebo hodnoty v oblasti rodiny? Myslíte, že tu dříve nic jako "rodina" v takové formě, jak ji známe dnes, nebylo? Křesťané rádi si vše přivlastňují a vydávají za své. Ale že i vynález kapitalismu, to jsem opravdu netušil... A přirovnání " bez protestantů by žádnej kapitalismus (a žádnej svobodnej svět) nevznikl" mi příjde jako "nebýt komunismu, nebyla by revoluce a žádná demokracie a svobodnej svět". A další - "A bez křesťanské církve by nebyla po rozpadu západní půlky impéria zachována kulturní kontinuita a kdoví, co by se z Evropy stalo - docela určitě ne ohnisko moci, vzdělanosti a prosperity, z něhož vzešla dnešní západní civilizace." - Nu ovšem, proto se většině tomuto období říká ve zkratce "doba temna", i v anglicky mluvících zemích je to historické období známé pod názvem "DARK AGE". Většina velikánů, kteří přispěli později k renesanci byli - upřímně, heretici vystupující proti církvi a náboženství.. Občas někteří byli natolik zapáleni do boje proti pánbíčkářství, až byli nakonec zapáleni celí, na hranici. .... Ale tak bychom mohli pokračovat do nekonečna.

Jistě, ať si ve Valašských Kloboucích dělají, co chtějí -a jak sám píšete, ať jim nikdo do toho nekafrá. Tak hlavně ať do toho nekafrají fundamentalistické skupinky stoupenců Krista, kteří mají opravdu potřebu bojovat proti nějakému "tmářství"!

Lector20.11.2016 v 20:49

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Raksa.A20.11.2016 v 20:59

Já vím, Lectore, jen mě nenapadlo to přidat.

Lector20.11.2016 v 21:23

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Richie120.11.2016 v 21:24

Dnes jsem v jednom našem časopise četl článek o tom, jak vědci z Oregon State University zkoumali, jakým způsobem se gekoni umí "přilepovat" i "odlepovat" od jakéhokoli povrchu. Zjistili, že jejich mikroskopické chloupky, které využívají atomovou přitažlivost, mohou měnit svůj úhel. Vzhledem k tomu, že jsou ty chloupky zakřivené, mají (podobně jako pružina) značnou energii, kterou může ještěrka použít k rychlému odlepení od povrchu.
Článek to byl zajímavý (převzatý z ciziny) ... ovšem nábožensky orientovaný redaktor to na závěr zabil větou: "Měli bychom vzdát hold, nikoli však gekonům, kteří nemají na stavbě svých nohou žádnou zásluhu, ale Tomu, kdo šestého dne stvořitelského týdne stvořil jak je, tak jejich neuvěřitelná chodidla."
Tohle mi vadí. Když mi někdo tlačí do hlavy naprosté hlouposti, nabalené na pravdivý základ. Tohle vymývání mozků, které křesťanství po staletí dělalo - a dělá stále.
Ten časopis již kupovat nebudu.

Vždy jsem se divil, že v moderní době ještě může víra (náboženství) přežívat. Je ovšem smutné, že nejen přežívá, ale že je stále schopno zasahovat do kultury a určovat, co je správné a co ne (dosáhnout zrušení koncertu). Jsme sice země s menším procentem věřících, ale doba, kdy u nás budou náboženství naprostým přežitkem, ještě asi dlouho nenastane.

Text příspěvku byl upraven 20.11.2016 v 21:25

tester21.11.2016 v 07:40

Bylo by vhodné aby křesťanství vymizelo z naši současnosti i historie a veškeré křesťanské a další kulturní památky na jejichž vzniku se církve podílely byly zbourány, zplanýrovány a naše vlast byla přetransformována do čistém-střízlivého ateistickém provedení včetně anulování veškerého kulturního a ostatního přínosu křesťanství včetně literatury Na volných místech by se postavily ateistické chrámy spotřeby-supermarkety. Ruku na srdce-kde jsme dnes už mohli být kdyby náš rozvoj po tisíciletí nebrzdilo křesťanství?

woodward21.11.2016 v 08:19

Páni! Tester na straně zdravého rozumu, Tester ironizující, neškarohlídský! Kdo by si to byl pomyslel?
Omlouvám se za všechno, co jsem ti kdy řekl zlého!

tester21.11.2016 v 12:54

Každý se někdy zmýlí, na tom není nic divného. Teď nás čeká už jen radostná budoucnost z gradujícího knižního trhu, přílivu nových autorů a zvyšující se čtenosti a kvality knih. O to na DK jde. Konečně jsme se dočkali.

Hun21.11.2016 v 13:16

Richie1: Já neříkám, že takové časopisy sám čtu nebo kupuju, ale proč vás pohoršuje, že se některý přiklání ke kreacionismu? 99 % článků a dokumentů u nás zase naprosto samozřejmě prosazuje makroevoluci – a vadí to někomu?

Samozřejmě ideální by (aspoň pro mě) bylo, kdyby se všechny takové články a dokumenty držely popisování faktů a nepřidávaly tam zbytečné pasáže o tom, že se to "vyvinulo tak a tak" nebo to "bylo stvořeno tak a tak".

Eldar8021.11.2016 v 16:43

Richie1: To bude asi tím, že v USA je na vítězném tažení kreacionismus. Je to sice nesmysl, ale jen to ukazuje na stupiditu křesťanů, kteří chápou Bibli doslova. S kolektivním fanatismem se toho moc dělat nedá.
Ale pokud se divíš jak může víra přežívat v dnešní době, tak je to očividně známka nevědomosti. Jsou dvě možné cesty: divit se tomu i nadále a nebo si o tom něco přečíst. Třetí možnost je asi nejvíc efektivní: zůstat v nevědomosti a neřešit to. :) Člověk sice zůstane hloupý, ale neztrácí drahocenný čas něčím co se ho netýká. :)

Jinak souhlasím s tím dlouhým příspěvkem co napsal woodward včera (20.11.)

Skeeve: Doporučuju víc číst. O době temna stejně jako o křesťanství máš poměrně zcestné představy. Mimo to ten článek Wernera je naprosto k smíchu, stejně jako většina článků o náboženství od ateistů. Nejsem si úplně jistý, ale myslím, že tohle se trochu týká tématu křesťanství a vědy:
http://www.databazeknih.cz/knihy/je-buh-matematik-41741
Pak doporučuju tohle, kde je zase vidět souvislost protenstantismu a kapitalismu:
http://www.databazeknih.cz/knihy/civilizace-208487
A co se týče doby temna, tak je vynikající tento pohled:
https://www.youtube.com/watch?v=Im0IisZ77QI
Víc k tomu asi nemá smysl dodávat.

tester21.11.2016 v 17:36

Hrozné sdělení-bez použití Boha jde společnost do kytek. Nezadržitelně. Akce probíhá, sledujte průběh online, dívejte se co se kolem vás děje. Kdo to nevidí bude muset jít k očnímu. Za 5 let nebudou lékaři a vymřeme. Je to poněkud drsné sdělení, ale realita bude mnohem drsnější. To není strašení, to je logická úvaha odvíjející se od nezadržitelného průběhu dění v Evropě. Každý uvažuje jinak, já si tak mudruji pro sebe. Je možné že blbnu. Ale hlavně jde o to, aby bylo později co číst a aby byli čtenáři.

Text příspěvku byl upraven 21.11.2016 v 17:52

Skeeve21.11.2016 v 17:51

@Eldar80 - Díky za tip na knihu http://www.databazeknih.cz/knihy/civilizace-208487 . Snad se k ní brzy dostanu. S prací Billa Warnera jsem vcelku obeznámen. A domnívám se, že křesťanstvím jsem se osobně zabýval docela dlouho, takže názory na toto náboženství, jako celek, mám nejen jako nekřesťan, ateista (oh, zajisté antikrist a tak dále), ale i jako člověk, co se zabývá historií (samozřejmě ze záliby a jako amatér. Historii odborně nestuduji). Možná bych já zase mohl doporučit vám (tobě) zabývat se a číst i více knih faktu a historie, než jen literaturu duchovní, kterou se převážně, jak jsem vyrozuměl, zabýváte. Ono mít jednostranný pohled na věc ještě ze strany "my o nás" je krátkozraké. Doufám, že nejste jeden z těch lidí, co si myslí, že kupříkladu Vánoce a Velikonoce jsou skrz na skrz křesťanské svátky pojící se s Kristem. Pokud ano, váš názor je dosti pomýlený a zcestný. Tedy co se týká faktů a historie, ovšem, pokud víra je něco, že "věříte", že to bylo vše jinak, protože to tak musí být a nad tím se nepochybuje -a tečka (říká se tomu dogma), je to něco jiného. Nebo z čeho usuzujete, že ten můj názor na křesťanství je zcestný? Z toho, co jsem ve zkratce odpověděl woodwardovi? Ale no ták... Křesťané soudí velice rychle, že?

Hlavně, tvrzením " Mimo to ten článek Wernera je naprosto k smíchu, stejně jako většina článků o náboženství od ateistů" jste se dosti shodil. Že by zase něco ve stylu "Ah, my jsme prozřeli, my víme, neboť Bůh nás osvítil a vy, vy jste hloupí bezvěrci"? Máte pocit, že jako věřící jste něco více? Či máte lepší vzdělání jen proto, že věříte v dogma? Zbytečná řečnická otázka, neodpovídejte.

Víc k tomu asi nemá smysl dodávat.

Text příspěvku byl upraven 21.11.2016 v 17:54

Eldar8021.11.2016 v 18:04

Skeeve: Podle toho co píšeš, tak ten jednostranný pohled máš ty. Je mi opravdu líto. To že křesťané naroubovali některé svátky na původní pohanské tradice je myslím obecně známý fakt. Oni v tom mají tradici, protože křesťanství ze začátku velmi splývalo s politikou. Takže hlavně ve starověku se nedají snadno oddělovat činy křesťanstva a církve. To stejné velikonoce a židovský svátek pesach. Mě nevadí, že jsem se shodil, protože já považuju ateismus za čirý nesmysl. V USA žije nyní nejméně religiózní generace a spotřeba léků na spaní, antidepresiv a epidemie obezity stále stoupá... Krása. Očividně pokud se lidem vezme náboženství a ničím se nenahradí, má to na společnost značně zhoubný vliv nemluvě o tom, že všechny převážně ateistické státy v dnešní době vymírají.
Jinak nejsem křesťan ani věřící. Jen ta ateistická arogance je mi opravdu k smíchu.

Text příspěvku byl upraven 21.11.2016 v 18:05Vložit příspěvek
1 ...