Proč čteme


kapr
kapr 03.10.2017 v 04:14

to tester ... dobrá scifi se občas nad něčím zamýšlí, ty seriály, to je totalfi, ty se jen klepou o sledovanost. Jen těch nových mladých herců je mi v nich nejvíce líto.
Jinak ještě se vrátím k tomu IQ, informace stará kolem 50 let. Nejvyšší bývá v 21 letech, pak to jde dolů - takže - většina - ...
to HaBo, nebo lépe BoHa (podle mého vzoru), neva já to přežiju.
to MiTr, nebo snad TrMi, v těch knížkách bývá k dispozici větší výběr. Ukaž mi co čteš, ...

kapr
kapr 03.10.2017 v 09:58

to:
... mirektrubak ... Vámi uvedené seriály jsem nikdy neviděl, ba co horší, ani jsem o nich neslyšel. Pokusím se něco z toho vyhledat, ale jinak, u mne je to už spíš prevence. Kdysi jsem si vybíral mezi filmy a seriály, a filmy vyhrály, a tak to už i zůstalo. Samozřejmě neuplatňuji to 100%. Ale když vidím (IV) 68/252, tedy 4 řada, 68 díl z 252 v té 4.řadě, tak prostě prchám. A když mne nějaká reklama už moc otravuje, a hraje v ní nějaký zapamatovatelný herec, tak už kdykoliv jej na obrazovce spatřím, okamžitě přepínám, nebo i vypínám. Promíjím jen málokomu.
Ano existují opravdu dobré věci, to vím a tomu i věřím, ale každý žánr mám, asi jako každý, tendenci soudit podle toho co se mu v jedom kuse cpe. Skutečně špičkových filmů znám tak 10, propadáků (podle mého hodnocení, - líbilo, bylo užitečné, dalo mi to něco, potěšilo to?) určitě přes 100.
Měl jsem kdysi dlouhé období, kdy jsem četl jen SF. Pak přišly různé depresivní katastrofické scénáře, já odložil první, desátou, stou knihu, a pak si dal snad 20 let raději pauzu. To na vysvětlení.

to:
... tester ... zavedl jsem v poslední době mojí oblíbenou věkovou kategorii:
"senior 35+", snad Vás to potěší a pobaví.

tester
tester 03.10.2017 v 17:00

Tady je hezké že každý má jiný názor na věc, ale všichni máme společného jmenovatele-jsme oběti tržního hospodářství ve všech oblastech života. Jsme různě solventní a to se také projevuje v našich postojích. A jsme všichni čtenáři a to nám nikdo nevezme.

Raksa.A
Raksa.A 15.10.2017 v 19:18

mirektrubak - nehaň mi nekonečné seriály! Kdysi dávali, nevím na jaké televizi, úúúžasný americký seriál, jmenovalo se to Dny našeho života a mělo to asi 2.000 dílů. Dávali to sice každý den, ale my na to koukali jen jednou týdně - oni se tam dost měnili herci, takže jsme se sázeli, koho zase vyměněj a jak moc si bude podobnej. Byla to děsná sranda (tedy ten seriál byl evidentně myšlen vážně a částečně detektivně). Vůbec nejlepší byl díl, kde se zjistilo, že jeden z těch chlápků, co žil s manželkou a dcerou není ten ON, ale je to někdo jiný a pak se objevil ten pravý a byl o hlavu menší než ten falešný a ani manželka, ani dcera si toho nevšimly.
Od té doby už na nekonečné seriály nekoukám, neb nic tak srandovního už asi neuvidím.

tester
tester 16.10.2017 v 04:27

Seriál Ordinace v růžové zahradě je sem tam poučný. V posledních dílech jde o to jak se vyvíjí anorexie a jak se anorektička dokáže zničit. Jenže na to se mladí potencionální anorektici nedívají. Poraďte někdo na co se v TV dá "na úrovni( dívat"

reader.007
reader.007 16.10.2017 v 11:29

tester: když ji rozšroubuješ, tak se můžeš podivovat nad tím jak úžasní koumáci byli ti co ji navrhli ;-)


reader.007
reader.007 16.10.2017 v 11:31

Raksa.A: nebyl to ten u něhož Nova zapomněla koupit víc než polovinu dílů?

Text příspěvku byl upraven 16.10.17 v 11:31

tester
tester 16.10.2017 v 11:57

Všichni jsou na lopatkách a rada žádná. Je to smutné. Televizor nekupovat, užitná hodnota NULA.

kapr
kapr 16.10.2017 v 12:54

tester Historie.cs

Raksa.A
Raksa.A 17.10.2017 v 12:22

reader.007 - to nevím, taky si už moc nepamatuju o co šlo, pamatuju si jen, jak jsme si s tím užili.

kapr
kapr 17.08.2019 v 19:22

Názor k aktualitě Televizi nejčastěji pouštějí diváci v Pardubickém kraji.

Televize postupně zaujímá místo rozhlasu, stává se z ní pozadí, (teď nemám na mysli to co vás právě napadlo, ale určitou zvukovou kulisu,) jakousi úroveň která přehlušuje šum ulice, a pod. Stoupající počet reklam, zvláště těch, které běží snad stokrát každý den, a kde jde spíše o vymývání mozků, i ta skutečnost, že přepnete na jiný kanál, (jak charakteristické označení, že,) a tam jedna a ta samá reklama dále pokračuje, přivádí diváky k tomu, že prostě vypnou zvuk. Já mám televizi puštěnou při práci na počítači, a upřímně mimo tisících, možná už desetitisících repríz, a desítky let starých estrád, tam jdou takové ty živé pořady kdy jeden B radí dalším B. Až je mi toho B někdy líto, ale konečně, něčím se potřebuje živit. Ano jde jen o to zapráskat čas jakýmkoliv materiálem právě mezi těmi placenými reklamami. Jsou k tomu dobré i upoutávky. Když ji vidíte týž den už po šesté, určitě vás upoutá především pohled na dálkové ovládání.
Prostě například do Alzy se chodím dívat na zboží, ale už ze zásady tam nikdy nic nekoupím, i kdyby měla ceny poloviční. Někdy se už bojím i zvednout na záchodě poklop, že ...
A v okamžicích kdy se na obrazovce objeví určití nejmenovaní herci prostě rázně mačkám vypínač. Byly doby kdy bylo tak zvaně přeBohdalováno. Ta doba již pominula. Zato se počet oněch přeHerců, ale i dalších profesí vyvolávajících identickou reakci rozšířil. Podobně jsem často reagoval na vysílání v době oné nenormální "normalizace". Například dodnes jsem neviděl jediný díl jistého majora Z. Přiznávám, že se v poslední době dívám raději na zahraniční produkci, a tu domácí, až na vyjímky, do značné míry často už i preventivně ignoruji, a tak snad posledním na co se ještě tu a tam dá koukat jsou dokumenty o přírodě. A jsou to dokumenty z více jak 90% nakupované, a to je podle mého názoru za ty peníze trošku málo. Jen občas doufám, že to není tak zastaralé, tedy noblesně takové retro jako přes 10 let starý TopGear, na který také občas ze srandy hodím od počítače očkem, když je tam třeba nějaká hodně ujetá pitomost.
Prostě, ... je pustit, a pustit. Pustit televizi se dá třeba i z okna!
Upřímně, uplynulo již mnoho let od okamžiku, kdy jsem se opravdu těšil, že se v televizi budu na něco koukat. Naposledy se mi vybavuje koncert tří tenorů z olympiády v Los Angeles, to se psal rok 1984.
Potom bylo ještě pár dalších - například střetnutí ještě černobílého pátera - Fernandela s komunistickým starostou na televizní stanici Premiéra, film, který u nás běžel až po desítkách let, a podobně. Takovéto chvíle postupně ubývaly, a začaly nenápadně mizet, až se poslední dobou už vypařily úplně.
Prostě: "Raději knihu!"

Tento názor čeká na redakční schválení.
https://www.lupa.cz/aktuality/televizi-nejcasteji-pousteji-divaci-v-pardubickem-kraji-podivejte-se-jak-je-to-u-vas/1130049/?_fid=dpa4

Eldar80
Eldar80 17.08.2019 v 20:57

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

siena
siena 18.08.2019 v 09:10

Mne zase šokuje nemalý počet uživatelů, kteří tu ve svých komentářích adorují ideologie, které mají na svědomí milióny životů, milóny rozvrácených a zničených životů. A ještě více to převeliké procento zdejších uživatelů, kteří k tomu mlčí...
Paradoxně, je to právě DK, která mne "vyléčila" z představy, že ten kdo čte, stává se snad automaticky vzdělanějším. Možná bychom místo toho, stále opakujícího se ohrnování nosu nad těmi, co sledují televizi, filmy, "nečtenáři", se mohli zamyslet nad tím, proč tedy čteme a co si z té četby odnášíme. Jak je možné, že navzdory technickým možnostem, které dnes máme, že nejsme odkázáni na pár zdrojů, že máme možnost během chvíle vyhledat si téměř vše, tak snadno věříme všelijakým teoriím, kdo nás ovládá, kdo ovládá svět, apod. Často se v komentářích mladších uživatelů objevuje otázka, jak je možné, že naši předci mohli toto, či ono dopustit. Nedopouštíme se dnes toho stejného, navzdory tomu, že jsme bohatší o právě prožité "to"?

Text příspěvku byl upraven 18.08.19 v 09:51

majík1
majík1 18.08.2019 v 09:50

Proč čtu? Při dobré knize zapomenu na problémy, uvolním se, někdy i pobavím a něco se dozvím a hlavně mně čtení baví.

JáJejí
JáJejí 23.08.2019 v 12:21

Fascinuje mě boom psaní, který aktuálně prožíváme. Vidíme to jak na poli poezie (Poetizer), nebo na ohromném zájmu o kurzy autorského psaní případně množství služeb, které nabízejí, že vám vydají jakýkoliv rukopis tzv. na klíč (čti za peníze).

Pikantní přitom je, že mnozí takoví čerství sebepublikovači jsou na štíru s gramatikou, pravopisem i stylotvornými pravidly.
Skuteční mistři spisovatelé tvrdí, že nejlepší, co pro sebe budoucí spisovatel může udělat, je přečíst v hltavém věku co nejvíce DOBRÉ literatury.

Další důkaz ve skvělém rozhovoru s paní fotografkou Libuší Jarcovjákovou:
https://denikn.cz/182430/byt-na-okraji-bylo-osvobozujici-rika-fotografka-jarcovjakova-slavici-uspech-ve-francii/?

Text příspěvku byl upraven 23.08.19 v 12:22

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.08.2019 v 12:40

Problém je v tom, že to všichni chtějí hned. Něco napíšu a šup s tím do tiskárny nebo do ebooku. Někdo mi to vydá. Za pár let se za to třeba budu stydět, ale to už o většině těch lidí nebude někdo vědět, převálcují je nový. Ještě dravějši a co to chtějí ještě rychleji...

Já mám stejně raději info o autorovi:
- dělal(a) jsem třicet let u soudu, moje první knihy v šedesáti
- takhle to u nás na služebně chodilo, první kniha, když jsem se po výslužbě začal(a) nudit
(A podobné...)

A fakt ne:
- teď to má každý, já chci taky
- už jsem napslala tolik fanfiction, já chci taky
- přečetla jsem svojí první YA romanci, je mi šestnáct, to taky zvládnu, tati, kolik máš na kreditce, aby mi to vydali?

JáJejí
JáJejí 23.08.2019 v 12:49

Já ten důvod vidím jinde, než ve stádnosti a snadnosti. Spíš se v posledních letech přímo zbožštila KREATIVITA. A podstatná část populace se na základce číst, psát a ovládat textový editor naučí. Ovšem každé umění předpokládá k fantazii, nápadu a talentu zvládnutí řemesla, byť by později byla jeho pravidla vědomě porušována.

Ale když jste se se mnou dala do řeči:
Můžete mi přeložit vaši větu (z jiného diskusního vlákna):
"Z toho je logikou, že když někdo odpoví, tak holt budu pár příspěvků tady. "

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.08.2019 v 12:52

To být překlep, já nebýt dokonalá žena :D

Čti: Z toho je logikou, že když někdo odpoví, tak holt bude pár příspěvků tady...(než patří do vlákna tomu určenému ;)...)

Text příspěvku byl upraven 23.08.19 v 12:57

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.08.2019 v 12:54

Jak teď někdo něco netvoří, nevytváří, nekutí, nekutá, je v téhle společnosti odepsaný. Tak si poslední dobou připadám, když se koukám kolem sebe. Asi nové stadium. Člověk Tvořivý. Prvotní znaky? Je horší než ten před ním. Jenom víc tvoří. To je jeho životní cíl...

JáJejí
JáJejí 23.08.2019 v 13:02

Lenko. Vílko zkoušela jste si někdy představit, že vaše věty čte cizinec, který se dal na to martýrium učení se češtině? Anebo někdo, kdo má problémy se čtením (dyslektik) a tedy chápaním textu?
:-)
Jinak děkuji za přeložení té věty, ale "z toho je logikou" furt není česky...

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 23.08.2019 v 13:02

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.08.2019 v 13:08

Ne, nezkoušela a asi raději nezačnu. Už jenom z toho, co mám v hlavě mám guláš. Tak raději to ne. Stejně je to jedno. Když uživatel uvidí můj nick, tak alespoň do předu ví, že to nemá šanci číst :P
Ale teď vážně. Já píšu, jak píšu a žiju s tím. Možná je to tím, že tady je to rychlé a možná mi na projevu zase tolik nezáleží. Komentáře ke knihám čtu paradoxně tolikrát, až mi z toho hrabe, aby byly dokonalé. A teď si vemte, že podobné střívko se zbrklými prsty napíše knihu, která nemá korekturu, protože někdo prostě vydal. To je teprve pocuc. Ne nějaká žába v diskusi ;)

Lector
Lector 23.08.2019 v 13:20

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

JáJejí
JáJejí 23.08.2019 v 13:49

Hanka_Bohmová trefila hřebík na hlavičku. Tvořivost je skutečně některým lidem vlastní, ale kreativita je Comic sans...
A ten rozhovor si nerozklikl nikdo...
:-(

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 23.08.2019 v 14:03

Tady je nějaké měřítko "klikavosti odkazu"? :D
Já to četla, jenom jsem nevěděla, že to mám oznámit vkladatelce. Omlouvám se :) přečteno :) tedy, kam až mě stránka pustila...



Vložit příspěvek