Potřebuji poradit....


Koka
Koka 28.10.2017 v 13:33

Ze čtení výše uvedené korespondence to vypadá, že knihy si už tady dělají, co chtějí, svévolně z Bazaru mizí a pak se tam zas tiše a pokorně vracejí :=) A přitom to nejsou žádné sci-fi tituly!
Ale bez legrace: také se mi zdá (nemohu to však nijak zpětně prokázat) že mi z Bazaru zmizely nabídky, které jsem tam ještě před rokem měla, přičemž bezpečně vím, že staré nabídky dosud neprodaných knih vždy - i když je už jejich prodej vysoce nepravděpodobný - aktualizuji a v bazaru ponechávám. Ale škoda o tom mluvit, když to nemohu doložit, že.
Každopádně poznat, že s tituly v bazaru je nějakým způsobem "manipulováno" - často vidím, že pořadí sousedících obálek v nabídce se někdy z hodiny na hodinu mění, jakoby někdo přeskládal související nabídky k sobě. Možná se u takového úklidu i něco ztratí.

Dan
Dan 28.10.2017 v 14:23

to Cusco: Žádný admin nemůže (z tech. důvodů) navrátit do databáze smazanou knihu. Jedinou možností která mě napadá je, že by se nedopatřením kniha s vaším inzerátem sloučila s jinou knihou.

to Koka: Na některých místech web načítá data z mezipaměti, která se jednou za čas znovu naplní daty a pak je určitý časový úsek vypisuje, aby se tak šetřila zátěž serveru, do doby než se data v ní aktualizují a proto v tu chvíli může dojít znenadání ke změně zobrazených knih.
Pokud máte dojem, že vám zmizely inzeráty, můžete mi do soukromé pošty napsat třeba dvě knihy a já to mohu přesně prověřit. Takto vaše použité slovo "manipulováno" dosedá hlavně na obsah vašeho příspěvku...

siena
siena 28.10.2017 v 15:05

Dane, nezlobte se, ale vaše poznámka ke komentáři Koka je zbytečná. Všimla jsem si, že máte sklon občas na některé námitky reagovat obdobným způsobem, ale přesto, nemyslíte, že by "technické" vysvětlení stačilo? A ještě drobnost...uvozovky určitě nejsou náhoda, ale byly použity pro význam sdělení...

Text příspěvku byl upraven 28.10.17 v 15:49

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 28.10.2017 v 17:58

Tsal: nechtěla jsem psát první, to bych tady neuhádala, když jde o určité uživatele, ale máte naprostou pravdu. Dan by se nemusel nabídnout, že to vyřeší, kdyby nějaký problém, ale udělal to. Ale někdo to holt bere jako provokaci, přestože pro zbytek světa je to pomocná ruka. Přesně jak bylo zamýšleno.

Koka
Koka 28.10.2017 v 19:35

tsal - jenom prudce měnícímu se počasí a rostoucí rychlosti větru, které v těcho hodinách prudce ovlivňují lidskou náladu, přičítám tu hysterii a zlobu ve vašem příspěvku. Protože kdybych si to měla vysvětlit něčím jiným, asi by to nebylo moc hezké a pro vás příznivé hodnocení. Nechápu, proč reagujete tak zlostně na můj vysloveně v první části vtipný příspěvek a ve druhé části naprosto věcný příspěvek. Třeba jste mu - stejně jako Lenka.Vílka - neporozumněla, tak jej dovysvělím:
Uživatelka Cusco děkovala Danovi, že vrátil do její Bazarové nabídky knihy, které jí předtím někdo odtamtud odstranil. Dan na to odpověděl, že žádné smazané knihy do systému nevracel. - to mi přišlo zábavné, a tak jsem napsala, že ty knížky si už tady - s databází i s náma - dělají, co chtějí. Mě to připadá veselé, vám z toho "kape jed" . Nu, z toho usuzuji, že tam, kde já vidím důvod pro pobavení, zasmání, absurdní hříčku, legrácku, nečekanou pointu, tam vy (a Lenka Vílka a jistě i mnozí další) vidíte kapající jed. Když tak čtu vaše slova, tak mi ještě přichází na mysl něco o kapajícím kohoutku a také rčení, které tady před pár dny někdo v jiném vláknu připomněl: kapání na karbid. Proto vzkazuji: neberte samy sebe ani tohle celé zde tak strašně vážně, nestojí to za to. Nadále si myslím, že ztrácející se a vynořující se knižní tituly jsou pozoruhodný a zábavný jev a žádné tragické, jedovité drama bych v tom neviděla. To si zajděte na Maryšu.

Ad Danova věcná odpověď: obávám se že Dan - a vy dvě, které po svém vykládáte smysl mého i jeho příspěvku a také je - optikou svého výkladu - i posuzujete a rovnou i odsuzujete, mylně chápete význam slova manipulace. Resp. chápete jej pouze v tom negativním významu. Když napíši, že s nabíkami v bazaru je zjevně manipulováno, mám tím na mysli to, že je někdo (Dan? moderátor?) někdy přeskládá do jiného pořadí, než v jakém jsou zadané. Děje se tak obyčejně tehdy - jak jsem měla možnost vypozorovat - když nějaký uživatel vkládá třeba nabídku 4 - 5 navazujících či tematicky souvisejících knih (třeba několik dílů Upířích deníků) a ty knihy z jeho související řady jsou na obrazovce prostřídány jinými, třeba kuchařkami, které právě v tu chvíli vkládá jiný uživatel. Pak se najde někdo, kdo to pořadí sousedících obálek na obrazovce změní, aby třeba související díly Anny Kareniny byly hezky vedle sebe. Tomu já říkám manipulace (tedy ruční zacházení s něčím - od slova manus) a vy v tom hned vidíte nehorázné obviňování, kapající jed, provokaci a nevím co ještě všechno. Vidíte problémy tam, kde nejsou a kupodivu - ani při své kuráži - se neozýváte ve chvílích, kdy se tady dějí opravdu nehorázné věci a zveřejňují až nebezpečné myšlenky. A z toho důvodu považuji vaše výtky na mou adresu za subjektivní, neoprávněné a nespravedlivé.
Já se ublížená ani často ani teď necítím, jenom se cítím nečekaně napadena uživatelkou, která mému vidění světa jednoduše vůbec, ale vůbec nerozumí. Varování tsal, že by mě lidé mohli přestat brát vážně, je pro mne udivující. Přece já bych si nic jiného ani nepřála, než sem vnášet spíše pobavení, odlehčení , než důležitou vážnost - legrácky jsou mi milejší, než mentorské výstrahy, které jsou právě u tsal tak časté.
Ale protože jsme ve vláknu "Potřebuji poradit" - tak vám poradím: nechte to být, neotravujte tady už tak dost těžké, často nepřátelské, politicky vyhrocené ovzduší vnášené sem lidmi, kteří literaturu a knižní kulturu využívají na zcela jiné cíle, než je čtenářský zážitek. Copak už toho tady není dost? Musíte rýt i do "siena" - jedné z nejpohodovějších osob, jaké tady působí?! To byste vážně neměly.

Koka
Koka 28.10.2017 v 20:22

tsal, díky, vždyť já jsem věděla, že vy to snadno vydýcháte, protože vám šlo hlavně o to podusit někoho jiného, že? Že někdy reagujete jenom na poslední přečtený příspěvek a nehodnotíte jej v kontextu těch predchozích - to se stává mnoha lidem, vám o kousek častěji, ale to neva. Vy se s tím srovnáte, tak jak se vším, co se vám nedaří - hodně vám k tomu pomáhá dozorování jiných, aby hlavně ti druzí nedělali chyby.
Vy jste nezaregistrovala ani vtipnou část, ani tu věcnou, kdo ví, co jste vlastně četla a jakém rozpoložení. Z jistého kontextu vašich slov se mi zdá, že jste na mě vysazená jaksi celkově, tedy čtete všechny mé příspěvky předpojatě a rovnou v nich hledáte zádrhel. Kritika od takových lidí mě opravdu nejen nezajímá, ta není k věci, ale jenom k osobě. Jakoby ste mi v jednom příspěvku chtěla sečíst vše předchozí, kdy se vám nelíbily mé názory, vše, co mám u vás "na rováši", hodnotíte mě jaksi "komplýt". Nebojte, já vás hodnotit nebudu; hodnoty tam, kde nejsou, hledat nebudu, tolik času už nemám.


Hornet
Hornet 23.11.2017 v 13:18

Mám v pláni si koupit knihu Červenka od JO NESBA. Četl ji někdo?

siena
siena 24.11.2017 v 09:13

Hornet, stačí si najet na profil knihy, netřeba se ptát.

Hornet
Hornet 24.11.2017 v 10:03

Siena, děkuji za info.

Federer19
Federer19 03.12.2017 v 21:51

Nevíte proč nebyla nikdy přeložena do češtiny kniha Zodiac Unmasked? Autor R. Graysmith.

Zajímám se o případ Zodiac, Graysmith napsal 2 knihy o daném tématu, a do češtiny byla přeložena jen ta první...:(
Kdyby měl někdo jakékoliv info, popřípadě se mnou sdílel zájem o tento případ, budu rád.

Text příspěvku byl upraven 04.12.17 v 14:02

zuzkalist
zuzkalist 05.12.2017 v 19:58

Ahoj. Potřebuji poradit. Přidala jsem se sem mezi autory, jméno Zuzana Listopadová. Teď sem přidávám mojí knihu, ale když se chci zadat jako autora (musím na něj kliknout na našeptávač) v našeptávači nejsem. Co mám udělat?

Stufa
Stufa 05.12.2017 v 20:43

Jestli jste se vložila předem, tak autory bez knih mažou. Každý autor tu musí mít alespoň jednu knihu. Takže pokud Vás nenajde vyhledavač, jste již smazaná jako autor bez knihy.
Stufa.

HTO
HTO 06.12.2017 v 01:11

Autoři bez knih nejsou okamžitě mazáni – jak chcete vložit knihu, když by tu nejprve nebyl její autor? Do „Autoři knihy“ napište své celé příjmení, určitě vás to najde. Ostatně pokud se nemýlím, už se vám to povedlo: https://www.databazeknih.cz/autori/zuzana-listopadova-111186

micha-ella
micha-ella 06.12.2017 v 17:16

Taky jsem chtěla vložit knihy, které tu nejsou, ale protože vím jen autora a název a neznám rok vydání, tak to nejde.

HTO
HTO 06.12.2017 v 17:50

micha-ella: Národní knihovna by měla mít prakticky všechno:
https://aleph.nkp.cz/F/?func=file&;file_name=find-b&local_base=nkc

Stufa
Stufa 06.12.2017 v 21:03

Autoři bez knih jsou mazáni - vím to od pobíječemuch. Samozřejmě ne okamžitě, to by nešly vkládat žádné knihy, mě ho smazaly po 3/4 dni, protože jsem nemohl nalézt titulní foto knihy a nechtěl jsem knihu vložit bez fotky. Takže osobně vyzkoušeno.

micha-ella
micha-ella 07.12.2017 v 21:23

Díky HTO, kouknu se. A k Stufa - Bez fotky asi kniha vložit jde, ale když nevím nakladatele a rok vydání, tak ne. Nebo zde vyhledám autora a jeho knížka, o které bezpečně vím, že jí napsal, u něho chybí, tak bez těch dvou údajů jí taky nelze přidat. No, v podstatě je to logické, nešlo by ověřit pravdivost.

JointlieKat94
JointlieKat94 09.12.2017 v 11:27

Dobrý den přeji, prosím, nemohla jsem dohledat odpověď na mé otázky, mám k Vám 2. Chtěla bych přidat knihy. Zeptám se, když má kniha 2 díly, asi přidávám každou knihu zvlášť, i když mají obě dvě stejný rok vydání a všechno stejné? Jo, to vlastně asi ano.. :D dobře, 2. otázka, mám knihu, která obsahuje jakoby 2 knihy, je to titul od p. Londona, Potulky po ostrovech již. moře a třídní boj. Přidávám tedy každou knihu zvlášť? Nebo to dám k jedné a vypíšu tam oba tituly? Moc Vám děkuji za odpovědi, mějte všichni hezký den. ;)

pobijecmuch
pobijecmuch 09.12.2017 v 11:33

JointlieKat94 -
1) - pokud chceš přidat zvlášť dva díly knihy, měli by se lišit, předpokládám, že určitě počtem stran a hlavně ISBN (knihy vydané po roku 1989). Pokud mají stejné ISBN tak vložení jako jedna kniha, s tím, že v názvu uvedeš, že je to I+II díl.
2) Vložíš jednu knihu a v názvu uvedeš názvy obou knih oddělené lomítkem

JointlieKat94
JointlieKat94 09.12.2017 v 11:49

pobijecmuch-
No to mě vlastně nenapadlo, ten počet stran je jiný. A ISBN nemají, je to rok 1956, takže dám každou zvlášť. :)
Moc děkuji za rychlou odpověď. ;)

Kamcatak
Kamcatak 25.12.2017 v 20:09

Bylo by super možnost v štítkách vyhledávat.
Když si chci totiž prohlédnout seznam knih zařazen do jednoho štítku, musím ho vyhledávat podle abecedy a pak v seznamu stovek štítků od jednoho písmene zdlouhavě hledat ten, který mě zajímá, pokud vůbec existuje.
Mnohem jednodušší a rychlejší by byla možnost mít vyhledávací okénko, díky kterému bychom snadno mohli nalézt všechny štítky obsahující zadané slovo :)

Text příspěvku byl upraven 25.12.17 v 20:10

kapr
kapr 26.12.2017 v 07:39

Ale vždyť ono to tak funguje. Když si zobrazíte knihu, tedy "kartu knihy", najedete myší na: "upravit / doplnit údaje", a kliknete na "Základní údaje", tak se Vám zobrazí tabulka, ve které můžete snad všechny informace o knize vložit, doplnit, nebo upravit. Na poslední řádce v oné tabulce naleznete "Štítky". Zde se Vám zobrazí všechny štítky, které kdy kdo ke knize přiřadil, a pod nimi je ono kouzelné vyhledávací okénko, které na rozdíl od mnoha dalších funkcí zde opravdu bezchybně funguje.
Když zde zadáte například "abc", najde Vám to Gabčíka, když zadáte "are", najde Vám to Karla IV. Nevím, zda to ukáže úplně všechny existující štítky, ale při zadání různých třípísmenných kombinací to obvykle nabízí celkem širokou paletu výrazů, ve kterých se ona písmenná kombinace vyskytuje. Například již při zadání pouhého "ar" mi to teď nabídlo celkem 15 štítků, počínaje "templáři", a konče "architektura".
Máte ale velkou pravdu pokud jde o seznam štítků. Vyhledávat v něm je obtížné a nepřehledné. Své jsem k tomu napsal zde:
https://www.databazeknih.cz/diskuze/napady-na-vylepseni-webu-2/par-napadu-na-vylepseni-webu-593/str-157
V té slepecké knihovně se s tím pracuje opravdu dobře.
Pokud Vám systém nic podobného štítku který hledáte nenabídne, můžete jej snadno přidat tak, že do onoho kouzelného okénka název Vámi navrhovaného, a současně již i do systému vkládaného štítku napíšete, a stisknete klávesu enter. A ejhle, nový štítek už je rázem v systému zaveden, a můžete jej vkládat, a doplňovat i k dalším knihám.
Zdaleka nejhorší je ale situace, když se rozhodnete udělat v systému v určitém zanedbávaném okruhu svůj vlastní pořádek.
Protože, pokud vím, tady prozatím není možné vyhledávat pomocí současné kombinace několika, obvykle dvou nebo tří štítků, rozhodl jsem se kdysi zavést vlastní systém štítků, abych tak řekl cílových. Protože mne zajímají turistické průvodce po naší republice v rozsahu zhruba posledních 100 let, připravil jsem si štítky rozčleňující celé téma jednak geograficky na Čechy, Moravu a Slezsko, Slovensko, a Podkarpatskou Rus. Ty jsem dále členil na ty co vyšly v 19.století, další skupinou byly ty co byly vydány do roku 1918, následovaly skupiny vydané do roku 1938, 1945, 1948, 1960, 1970, 1989, a zbylá skupina knih vydaných do současnosti. Tehdy mnou navrhované a zavedené členění bylo o něco jednodušší a časové dělení hrubší. Bylo s tím tehdy spoustu práce.
Měl jsem opravdu velkou radost, když jsem zjistil, že nějaký aktivní moderátor všechny mnou takto pracně vytvořené štítky smazal. Co si nezazálohujete, nikdy nemáte jisté.
Příkladem takového štítku by mohlo být například:
"průvodce pěšího turisty po Čechách 1918 - 1938"
Proč tak komplikovaně? Protože pokud zadáte nyní zde existující štítek průvodce, najde Vám systém nepřehlednou směs počínající v lepším případě průvodcem po Japonsku, a v tom horším konče třeba průvodcem začínajícího filatelisty. A to jak pravděpodobně uznáte Vám k ničemu dobrému nepomůže.
Do okamžiku, kdy zde začne fungovat vyhledávání podle několika různých štítků současně, nebo které bude možné upřesňovat postupným zadáváním několika štítků po sobě, nebudou mít štítky, které je možné přiřadit třeba ke stovce, nebo dokonce k několika stovkám knih žádný valný smysl. Smysl současně nemají ani štítky přiřazené ke dvěma, třem knihám, k tomu slouží spíše označení "podobné knihy". Při současném způsobu vyhledávání mají největší smysl (z hlediska jejich využití při vyhledávání) štítky, které jsou přiřazeny, nebo by mohly a měly být přiřazeny tak k pěti až padesáti různým knihám. K několika z Vámi vložených knih jsem pár štítků přiřadil, více méně proto, abych si občerstvil jak vlastně štítky zde fungují. Můžete teď zkusit doplnit k Vámi vloženým knihám další štítky. Pokud se dobře pamatuji, tak ke každé knize je zde možné přiřadit až deset různých štítků. Tak hodně úspěchů.

denib
denib 26.12.2017 v 12:23

Vyhledat štítek jde. Dáš hledané slovo do okénka hledání, stejně jako když hledáš knihu. A v zobrazených výsledcích klikneš na záložku ostatní. Např. takto pro slovo Amerika:
https://www.databazeknih.cz/search?q=amerika&;in=other

Text příspěvku byl upraven 26.12.17 v 12:24

Kamcatak
Kamcatak 26.12.2017 v 15:12

Denib: díky, přesně toto jsem potřebovala! :) :)

kaprovi také děkuji za rozsáhlou odpověď. Obávám se však, že váš návod na vyhledavání v úvodu vašeho příspěvku počítá s tím, že chci štítek ke knize přidat, ale já právě hledala způsob jak najít seznamy knih pod tím jedním štítkem :)

Tadik
Tadik 04.01.2018 v 22:11

Ahojte, vím že to tady asi nepatří ale jsem tady nový a nevím kde bych se mohl jinak mohl zeptat ale mám menší dotaz. Nedávno jsem viděl film Trainspotting a chtěl bych si přečíst i knihu ale nevím která je více podobná k filmu jestli kniha heráci nebo přímo kniha Trainspotting, děkuji moc za odpověď.



Vložit příspěvek