Potřebuji poradit....


mmouse
mmouse 05.10.2017 v 09:58

Domnívám se, že jeden z problémů při vzájemných vazbách mezi knihami je, že je zmatek mezi jmény a pseudonymy. Mějme příklad autora, který zatím v DK neexistoval. Jestliže jeden čtenář (uživatel) přidá novou knihu, založí pro tento účel autora pod Jménem 1 a uvede v profilu autora určitý pseudonym (Jméno 2), pak další čtenář může klidně vložit jinou knihu téhož fyzického autora, přičemž z nevědomosti nebo nedůslednosti založí zcela nového autora, kdy tentýž pseudonym (Jméno 2) je uvedeno jako hlavní jméno autora. Potom existují dva zcela nezávislé profily, kdy v každém jsou uvedeny jiné knihy.

Systém zjevně nestaví na roveň civilní jméno a pseudonym. Jan Novák civilní autor a Jan Novák pseudonym nejsou chápány (ani potenciálně) jako tatáž osoba a nejsou komplementárně nabídnuty při vyhledávání. Nicméně, někteří přispěvatelé mezi civilním jménem a pseudonymem nerozlišují. Tím samozřejmě dochází k problému, jak při dohledávání všech knih od určitého autora, tak samozřejmě i při slučování vydání.

Příklad je zde:

https://www.databazeknih.cz/vydane-knihy/lenka-teremova-10793
https://www.databazeknih.cz/autori/lenka-blazejova-52637

Pochopitelně, vzhledem k ochotnickému charakteru projektu lze předpokládat nejrůznější úroveň i způsob uvažování přispěvatelů. Problém, zda se někdo jmenuje Teremová-Blažejová nebo Blažejová-Teremová bude jednomu připadat malicherný, knihovníci mezi námi však jistě potvrdí, že pro tvorbu databáze to podstatné je. Jak se s tímto druhem problémů nadále poprat, je výzvou pro další vývoj. :)

Lenka.Vílka: Nemůžete přece neustále otravovat administrátory žádostmi o opakované opravy takovýchto nepřesností. To bychom se mohli rovnou vrátit ke křesadlu. :)

reader.007
reader.007 05.10.2017 v 10:17

mnouse: ale to už je úděl databáze, kde (dokud budou nějaké nepřidané knihy) se bude neustále opravovat a dodělávat. Sama jsem takových duplicit nahlásila desítky a je rozhodně lepší na chyby upozornit a opravit je, než usnout na vavřínech s tím, že stejně jednou zase někdo udělá chybu. Ono, mezi námi, by to tu taky mnohem méně žilo kdyby bylo definitivně hotovo.

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 05.10.2017 v 10:19

Mmouse: pokud to lze, udělám to sama (včera jsem zadala sloučení sama samotinká, jupí mi, jsem šikovná...), ale když je to tak zamotaný, že to já z místa obyčejného uživatele změnit nemohu nebo je to technicky neproveditelné v kroku tři, protože chyba se táhne od kroku jedna, nic jiného nezbývá (a že jsem na pár takových šotků narazila), tak nahlásim. Od toho tady snad jsou, ne? Jestli jsem to ale špatně pochopila a oni od toho tady nejsou, tak by se měl formulář na hlášení smazat. Jako ať je neotravujeme...
A PS: je tady víc uživatelů, které tyhle nejasnosti trápí nebo těch, kterým to je šumák? Prostě prectou knihu a není jim divný, že ta série je nějaká divná, ale nepodivaj se na to, prostě jenom napíšou názor a jdou dál. Ironií je, ze víc knih, kde něco opravim nebo nahlásim, jsou tituly, které jsem necetla. Takže by mi to mělo být šumák, ne? Ale neni.

Text příspěvku byl upraven 05.10.17 v 10:23

mmouse
mmouse 05.10.2017 v 12:27

Lenka.Vílka: Není Vám to jedno, máte ráda knihy a pořádek. Docela to chápu. Knihy jsou pořádek v myšlenkách. :) S tím otravováním - proč vytvářet pro kohokoli zbytečnou práci, když systémem může být zajištěno, že k problémovým situacím vůbec nedojde... :) Méně práce a problémů - více prostoru na čtení pro všechny! :)

Lenka.Vílka
Lenka.Vílka 05.10.2017 v 12:55

Mmouse: když mi něco nejde, požádám o pomoc. Není se za co stydět. Jenom myšlenka. Na celém světě neexistuje žádný systém, ve kterým je nulová pravděpodobnost, že dojde k chybě. Podobné systémy znám pouze z literatury, kde to moc štěstí nepřineslo. Mě nevadí, napsat. Sám Dan Vám napsal, že na některé věci je třeba moderátorů, takže jim to evidentně nevadí, je to jejich práce na téhle stránce a necítí se otravováni...

kapr
kapr 05.10.2017 v 14:53

V nám známých běžných podmínkách jsou užívána na prvním místě maximálně tři jména. To první je nutností, ta další někdo má, někdo nemá, někdo užívá, někdo neužívá. V běžné praxi bývá druhé křestní jméno zkracováno iniciálou. Josef Novák - Josef A. Novák - Josef Antonín Novák. V ruské oblasti, která je nám z historických příčin nejlépe známa, je druhým jménem otěčestvo, jméno po otci. Převedeme-li pro názornost do našeho prostředí, tak pokud by se otec J.N. jmenoval křestním jménem kupříkladu Pavel, tak by J.N. používal dohromady jméno Josef Pavlovič Novák. U severských národů je to odlišné. Konkrétně Svenson, je jak si každý domyslí Svenův syn. Syn (otce), který se jmenoval Sven. Pokud je mi známo, tato jména jsou v této oblasti nyní užívána jako příjmení. Odlišně ? je tomu na islandu kde dcera používá jméno zakončené na -dóttir, opět tak, jako my zde používáme naše příjmení. V evropské oblasti se z různých, mně neznámých důvodů někdy používají příjmení dvojitá, oddělená pomlčkou. Proč, a jakými se to řídí kdy kde zákonitostmi netuším. Vím, že někdy připojuje takto žena své rodné příjmení ke jménu manžela. Mnohdy by na to mohla mít vliv snaha zachovat příjmení druhé větve rodiny. To ale není podstatné. V databázi by prostě měl být prostor pro tři první jména, ať už je autor používal jako svá občanská z jakýchkoliv důvodů a zvyklostí. Dále by tam měl být prostor pro dvě druhá jména za podobných podmínek. To za evropskou oblast. U knihy by mělo být uvedeno jméno pod kterým je kniha vydána v pořadí 1.křestní, 2.jméno pod kterým je kniha vydána, pokud jde o křestní stačí iniciála, 3.jméno pouze iniciálou, 1.příjmení a 2.příjmení.
Za celým tímto jménem by v případě, že jde o pseudonym mělo být pokud je známo VŽDY uvedeno skutečné občanské jméno autora. Systém by se měl tvářit stejně jako dosud, jen by měl být schopen kladně reagovat na snahu vkládajícího o další upřesnění jména autora, rozhodně by jej k vkládání dalších položek neměl stimulovat.
Při perfektní práci vkládajícího by moderátor už jen kliknutím myši přemístil správně vložené údaje na ta místa kam skutečně patří.


mmouse
mmouse 05.10.2017 v 18:19

Opravuji. U příkladu, který jsem výše uvedl, nejde samozřejmě o pseudonym, ale o dvě civilní jména, za svobodna a po svatbě. Nicméně o civilním jménu a pseudonymu bude platit patrně totéž - záznamy, které se váží k témuž fyzickému autorovi, se automaticky nepropojí. Zda je to plně se zamýšleným záměrem nebo je to zatím ještě drobný nedostatek k vylepšení, musí posoudit jedině autor projektu. Detailnější instrukce například při vyplňování údajů uživatelem (bublinová nápověda nebo jiné řešení) by mohly některé detaily vyjasnit už ve fázi vstupu dat.

R0RI
R0RI 07.10.2017 v 18:25

Zdravím Vás..potrebujem poradiť,pridala som autora,ale nikde na nete som o nej nič nenasla,žiadne foto ani len info..kto poradí kde treba hľadať..rada by som doplnila nejaké informácie,mám len detskú knihu v ruke.

Koka
Koka 07.10.2017 v 18:59

R0RI- jde zřejmě o francouzskou autorku - kreslířku - ilustrátorku dětských knih - na francouzské verzi Amazonu jich má asi osm.
Ale české nakladatelství dětských knih Junior jí uvádí jen jako ilustrátorku
http://www.nakladatelstvi-junior.cz/persons/isabella-camino/
přičemž jako autorku knihy (textů? překladů? ) uvádí Danu Winklerovou.
Tak bych se tím moc netrápila.

pobijecmuch
pobijecmuch 07.10.2017 v 19:01

Určitě francouzská? A já myslel, že Isabella Camino je z Baskicka.

Koka
Koka 07.10.2017 v 19:06

No přece kus Baskicka leží ve Francii.
Na fr. Amazonu se I.C. uvádí jako ilustrátorka / autorka spolu s ženou francouzského jména DELPHINE LACHARRON
https://www.amazon.fr/Livres-Isabella-Camino/

Text příspěvku byl upraven 07.10.17 v 19:09

pobijecmuch
pobijecmuch 07.10.2017 v 19:12

Koka - souhlasím, informací je málo.

R0RI
R0RI 07.10.2017 v 19:12

Ďakujem Vám obom.Tiež som si myslela že francúzska,lebo originál rozprávky je Les nouvelles aventures a la ferme.

shyrael
shyrael 25.10.2017 v 12:14

Zdravím :) prosím o radu za boha nemohu dohledat, film 3 :15 zemřeš (the amityville horror) má mít knižní předlohu a to v několika zdracování, ale nikde jsem žádnou knihu ani autora nedohledala =( ... možná ani v ČR nevyšla....nevíte někdo o této knize ?? :)) moc moc děkuji

eraserhead
eraserhead 25.10.2017 v 12:21

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

shyrael
shyrael 25.10.2017 v 14:03

ale asi pouze v angličtině že ?

eraserhead
eraserhead 25.10.2017 v 14:45

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

shyrael
shyrael 25.10.2017 v 17:33

Máte pravdu, na i ulož.to jsem našla ke stažení bohužel je v angličtině. Možná se jednou anglicky naučím, abych si ji mohla přečíst:) děkuji moc za pomoc

Cusco
Cusco 27.10.2017 v 00:07

Dobrý večer, vážení.
Nechci rušit. Prosím, potřebuji poradit.

Na DK jsem od 1/2015 a teprve nyní jsem se setkala s pro mne naprosto neznámou situací a nevím, jak jí řešit...

Zadala jsem do Databáze 2 nové knihy z 1. poloviny 20. století. Knihy s daným typem vazby, rokem vydání a druhem obálky nebyly ještě uvedeny v Databázi knih. Tedy nešlo o duplikáty.

Zadala jsem: přesná fotografie výtisku, rok vydání (je-li u knihy uveden), popis, edice, zajímavosti a základní údaje knihy. Vše pečlivě a dle pravdy uvedeno.
Doplnila jsem znění inzerátu k prodeji obou knih. Vše bylo v pořádku vyplněno.
Dalo mi práci vše pečlivě uvést. Měla jsem radost, že staré výtisky nezůstanou zapomenuty. :)

Po 24 hodinách jsem zjistila, že u obou mých inzerátů byla změněna fotografie. Inzeráty byly přiřazeny k úplně jiným vydáním. A dvě knihy z 1. poloviny 20. století byly vymazány!

Nerozumím, nerozumím.. Proč? Celý postup jsem podruhé opakovala:
2x přesná fotografie výtisků, rok vydání (je-li u knihy uveden), popis, edice, zajímavosti a základní údaje knihy. Vše pečlivě a dle pravdy uvedeno.
Doplnila jsem znění inzerátu k prodeji. Vše bylo v pořádku vyplněno.
Dalo mi práci vše pečlivě uvést. Knihy s daným typem vazby, rokem vydání a druhem obálky nebyly ještě uvedeny v Databázi knih. Tedy nešlo o duplikáty.

A smazala jsem neplatné inzeráty, kde byla adminem přiřazena úplně jiná fotografie z jiného vydání.

Mohlo být vše v pořádku. Ale.. Podruhé zadané inzeráty zase admin / moderátor smazal bez vysvětlení!!
Proč?!

Celý postup jsem potřetí opakovala (platí se body za vystavení):
2x přesná fotografie výtisků, rok vydání (je-li u knihy uveden), popis, edice a základní údaje knihy. Vše pečlivě a dle pravdy uvedeno.
Doplnila jsem znění inzerátu k prodeji. Vše bylo v pořádku vyplněno.
Dalo mi práci vše pečlivě uvést.

A NESMAZALA jsem neplatné inzeráty, kde byla adminem přiřazena úplně jiná fotografie z jiného vydání. Abych měla doklad..

Než jsem tento dopis dopsala: OPĚT byly mé 2 nově zadané starožitné knihy smazány,
nebyly zařazeny mezi ostatní mladší vydání knih a jsou vystaveny tedy dva výtisky v inzerátech - s nesprávnou fotografií a vydáním (od admina určené).

Chce se mi plakat..
Lenka

P.S.: Udělám si kopii tohoto dopisu. Kdyby ho admin / moderátor zase bez vysvětení smazal..

Text příspěvku byl upraven 27.10.17 v 01:29

kapr
kapr 27.10.2017 v 06:49

: Cusco

Já Vám bohužel neporadím. Není mi jasné v čem je chyba. Ale začal bych v tomto případě tak, že vložím jen jednu knihu na DK, s inzerátem bych týden počkal. Jinak bych se snažil ověřit si, zda knihy splňují propozice DK - (ve zkratce) -jsou v češtině nebo slovenštině, případně jsou vydány českým nebo slovenským nakladatelstvím.
Potom bych si ověřil zda tyto knihy nebyly na DK vloženy již v minulosti, zda zde již nefigurují - tytéž knihy byť jiná vydání. Je možné, že vytváříte duplicity, že ke knize vydané dejme tomu v loňském roce, namísto (správného) přidání jejího dalšího vydání vytváříte (nesprávně) samostatný záznam, kde uvedete například, že se jedná o druhé vydání knihy z roku například 1924. V případě, že jak jméno autora, tak název knihy jsou identické jedná se o to, že hrozí to, že vytvoříte duplicitu, která by vedla k tomu, že by vedla k tomu, že by vyhledávání nebylo zjednodušeně řečeno funkční. Doporučoval bych Vám tři věci. Při těchto dotazech uvádět o které knihy se konkrétně jedná. V databázi národní knihovny na nkp.cz si najít zda kniha v konkrétním vydání v jejich databázi figuruje, a při jeho vkládání se raději na tento záznam odkázat. Prostudovat si následující rubriku:
https://www.databazeknih.cz/diskuze/chyby-na-webu-6/prosim-o-opravu-146/str-45#new
zpětně bych se vrátil k datu kdy jste začala se systémem DK "bojovat", a je velmi pravděpodobné, že tak najete určité vysvětlení. Bohužel jsem si všiml, že po provedení opravy v databázi se tyto informace někdy mažou, a tak je možné, že vysvětlení nenaleznete ani tam.
Shrnutí, myslím si, že jde o to, že namísto přidávání dalšího (v tomto případě předcházejícího) vydání téže knihy, přidáváte celou knihu znova, vytvoříte duplicitu, a tu Vám následně moderátor smaže, tím se zřejmě změní i vzhled Vašeho inzerátu, aniž by do něj konkrétně bylo zasahováno, prostě zobrazí se záznam, fotografie, která v databázi zůstala. Tak si to vysvětluji osobně já. (Ale moderátor samozřejmě nejsem.)
Začal bych tím, že bych si prostudoval všechno kolem vkládání dalšího vydání ke knize která na DK jako autorské dílo, byť v jiném vydání již existuje, a prohlédl bych si u titulu, který je vydáván stále dokola, třeba Babička, nebo Čapek, jak vypadají záznamy u takové knihy, která má třeba 10 různých vydání. Hodně štěstí a držím palce!
- - -
Zatímco jsem to psal, objevilo se to jednoduché a stručné vysvětlení od tsal. Nejspíš bych ten svůj tlustospis měl smazat. Také to udělám, ale raději počkám, až si to přečtete. Možná, že i ten můj sáhodlouhý výplod Vám k pochopení toho o co se jedná přeci jen trochu pomůže.

Text příspěvku byl upraven 27.10.17 v 07:10

Cusco
Cusco 27.10.2017 v 11:18

tsaltsal dnes v 06:11:32
kaprkapr dnes v 06:49:40
--- Dobrý den, vážení a milí z DK.
Děkuji za zprávu, informace a zájem, jste hodní! :)

-----------------------------------------------------------------
Nezadávala jste něco, co zde již má nějaká jiná vydání?
--- Ano. Kniha, která již v databázi má svého spisovatele a svůj název.
Domnívám se, že to by přece neměl být problém.

Vždyť například "Babička" od Boženy Němcové má také uvedeno mnoho vydání v různých letech. Například v roce 1979 knihu vydalo nakadatelství Československý spisovatel a ve stejném roce (1979) knihu také vydalo nakladatelství Mladé letá.
Každý z výtisků má jinou obáku a může být (a je) zařazen samostatně v celém seznamu vydání knihy "Babička" na DK.

-----------------------------------------------------------------
Ostatnímu textu Vašeho dopisu rozumím a děkuji Vám za zájem a pomoc.
Vážím si každé pomoci a rady.

Nesedím zarputile na svých názorech. Ráda se vždy poučím.
Když udělám chybu, tak jí uznám. Ale, opravdu jsem chybu neudělala.


Je známé, že v 1. polovině 20. století bylo běžné (časté), že
vydavatel vydal stejnou knihu V JEDNOM ROCE 2x nebo 3x:

1) pevná vazba pro bohaté kupující, rok 1940, 1. vydání, obálka "X", nakladatelství Jos. R. Vilímek
1) pevná vazba pro bohaté kupující, rok 1940, vydání: neuvedeno, obálka "X", nakladatelství Jos. R. Vilímek
2) brožovaná vazba pro chudé kupující, rok 1940, 1. vydání, obálka "Y" (!),
nakladatelství Jos. R. Vilímek
3) pevná vazba pro bohaté kupující, rok 1940 (!), 2. (!) vydání, obálka "X", nakladatelství Jos. R. Vilímek

4) pevná vazba pro bohaté kupující, rok 1940, vydání: neuvedeno, obálka "Z"
nakladatelství Fr. Topič

5) brožovaná vazba pro chudé kupující, rok: neuveden, vydání: neuvedeno, obálka "Z", nakladatelství Adolf Synek

-----------------------------------------------------------
Chtěla jsem zadat do Databáze knihu, která:
- již v DK má svého spisovatele a svůj název
- v DK ještě není kniha s uvedenou OBÁLKOU nebo rokem vydání

Vždyť pro sběratele je přece krásné, když např. u knihy "Domácí kuchařka"
(od M. D. Rettigová) je v DK uvedeno mnoho různých OBÁLEK a výtisků z různých let a od různých vydavatelů.

A když to jde u některých zmíněných knih - proč jsem nemohla zadat já STEJNÝM způsobem jiné staré výtisky, které s konkrétní OBÁLKOU ještě nebyly uvedeny?

tsal +kapr
--- Děkuji Vám za pochopení, pomoc a rozhovor. :)
Na shledanou, Lenka (Cusco).

kapr
kapr 27.10.2017 v 15:46

Nejsem zde tak dlouho, a proto tento problém příliš neumím řešit. ALE u té Babičky si jí vyhledám zadáním do vyhledavače v pravém horním rohu. Pokud je kniha (autor + název) již do DK vložena, mohou nastat dvě alternativy:

1 - Na DK existuje jediné vydání
Porovnáte s knihou kterou držíte v ruce
a - je to vydání které již na DK existuje
(není co řešit, nevkládáte nic, přidáte si ji do knihotéky a můžete zadat do bazaru)
b - je to jiné vydání, [čili na DK dosud neexistuje]
na lince pod anotací a základními informacemi o knize vidíte:
KOMENTÁŘE ZAJÍMAVOSTI BAZAR RECENZE DISKUZE VYDÁNÍ
kliknete na to "vydání" a objeví se tlačítko přidat další vydání:
Přidat další vydání
kliknete na to a objeví se Vám:
Přidat novou knihu (krok 1 ze 2)
(další vydání ke knize Babička)

Autor knihy:
Božena Němcová X

Přidat dalšího autora...
Název knihy:
Rok vydání ČR/SR:
Nakladatelství:
Formát: klasická kniha ekniha
Pokračovat
Vyplníte a dáte pokračovat

- - -

2 - Na DK existuje více nežli jedno vydání
Porovnáte s knihou kterou držíte v ruce
a - je to vydání které již na DK existuje
(není co řešit, nevkládáte nic, přidáte si ji do knihotéky, a můžete zadat do bazaru)
b - je to jiné vydání, [čili na DK možná dosud neexistuje]
na lince pod anotací a základními informacemi o knize vidíte:
KOMENTÁŘE ZAJÍMAVOSTI BAZAR RECENZE DISKUZE VYDÁNÍ
kliknete na to "vydání" a objeví se tlačítko přidat další vydání:
Přidat další vydání
ALE ZÁROVEŇ SE VÁM OBJEVÍ VŠECHNA VYDÁNÍ KTERÁ JIŽ NA DK BYLY VLOŽENY
Tak nyní nejprve porovnáte knihu kterou držíte v ruce - podle roku vydání, vazby a obálky.
V případě, že Vaše vydání, které držíte právě v ruce mezi ostaními vydáními, které již byly na DK vloženy vidíte
nastává:
návrat do bodu 1 a
kliknete na to Vaše vydání a zařadíte jej do své knihotéky, (a chcete-li můžete ji i zadat do bazaru)

V případě, že Vaše vydání, které držíte právě v ruce mezi ostaními vydáními, které již byly na DK vloženy NEvidíte
nastává:
kliknete na to a objeví se Vám:
Přidat novou knihu (krok 1 ze 2)
(další vydání ke knize Babička)

Autor knihy:
Božena Němcová X

Přidat dalšího autora...
Název knihy:
Rok vydání ČR/SR:
Nakladatelství:
Formát: klasická kniha ekniha
Pokračovat
Vyplníte a dáte pokračovat

Nejsem databázový metodik natož specializovaný na DK, ale myslím si, že budete-li podle tohoto návodu postupovat, (a dále už více méně intuitivně pokračovat), domnívám se, že uspějete.

ALE v každém případě začněte JEDINOU knihou, a počkejte tak týden. (Pro případ, že by přece jen došlo k nyní již velice nepravděpodobnému případu, že zase zabloudíte.) Pokud tam to Vaše vydání týden vydrží, tak už bude pravděpodobně všechno v pořádku. Kdyby nebylo, tak na to pravděpodobně někdo narazí hned následující den, ale ten týden je Vaše pojistka, že zase nebudete něco dělat zbytečně špatně. Zlomte vaz!

JEŠTĚ PRO JISTOTU, SAMOZŘEJMĚ BUDETE POUŽÍVAT JMÉNO AUTORA A NÁZEV TÉ KNIHY KTEROU DRŽÍTE V RUCE !!! (Ta Božena Němcová a Babička jsou jenom pouhé ILUSTRATIVNÍ příklady !!!)

Text příspěvku byl upraven 27.10.17 v 16:13

elfos
elfos 27.10.2017 v 19:39

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Cusco
Cusco 28.10.2017 v 01:29

Dobrý večer, vážení a milí z DK:
kapr (včera v 15:46:21), elfos (včera v 19:39:19),
Dan (včera v 19:57), asam (včera v 10:00), xxBILLY (včera v 15:25)
-------------------------------------
Děkuji Vám všem za laskavost a ochotu pomoci, jste skvělí!
Napsali jste mi a napsal mi i pan Dan (provozovatel DK)
a vstřícný admin / komentátor "asam".

Pan Dan (provozovatel DK) posoudil situaci a vrátil mnou zadané knihy
(a smazané nějakým adminem) do systému DK
a nyní mám vystavené inzeráty s přesnou obálkou
a veškerými údaji tak, jak jsem zadala a jak je to opravdu správné. :)

Děkuji Vám všem! Jste príma parťáci.
Je fajn vědět, že když si nevím rady, že se mohu zeptat
a Vy všichni pomůžete. :)

Mějte se moc hezky a budu se těšit na shledanou s Vámi na DK.
Pa, Lenka.

Text příspěvku byl upraven 28.10.17 v 01:32

Dan
Dan 28.10.2017 v 09:05

Jsem rád, že je vše v pořádku, ale já jsem žádné smazané knihy do systému nevracel...



Vložit příspěvek