Odvykačka, aneb Nekupujeme knihy


linpro
linpro 14.09.2017 v 20:47

Život je plný výzev, zde je jiná, než ta čtenářská. Kolik máte kdo nepřečtečných knih? (řečnická otázka).
Kdo se chce připojit k výzvě nekupování knih, dokud nepřečte všechny, které má v knihovně? Abstineční příznaky z nedostatku nové celulózy v poličkách můžeme tlumit společně :-).

Text příspěvku byl upraven 24.09.17 v 14:10

Lector
Lector 14.09.2017 v 21:00

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

newtory
newtory 14.09.2017 v 21:51

Toto vlákno mi pripadá nezmyselné.
To je úvaha tak pre ekonómov,súvaha,aktíva,pasíva etc..
Knihomoľ uvažuje v celkom iných intenciách.
Knihy sa priebežne kupujú,priebežne čítajú,priebežne selektujú,ale zavádzať do toho "počty" je nezmyselná snaha.
Život aktívneho čitateľa sa riadi celkom inými pravidlami,sú obdobia keď sa viac číta,ako kupuje a sú obdobia,keď je to naopak.
Jediným limitom sú financie a priestor,to ostatné sú (slušne povedané) neplodné úvahy...

R.E.M.
R.E.M. 14.09.2017 v 22:46

Žádná odvykačka nebude, zůstanu spokojeným závislákem.

eraserhead
eraserhead 15.09.2017 v 00:30

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

woodward
woodward 15.09.2017 v 06:54

Mám doma i knihy, které jsem dosud nepřečetl a některé mám už dlouho. A tu a tam si při pohledu na některou z nich říkám, že jednou si na ni udělám čas. A tu a tam se mi to i povede. Někdy mívám doma knihy, do kterých jen tak nakouknu, spíš je prolistuju než přečtu a odložím je s tím, že jednou na ně dojde. Někdy to "jednou" nastane až po desetiletích. Někdy vůbec nenastane a já tu knížku někomu dám nebo ji střelím do antikvariátu. Kniha není potravina, aby bylo nezbytné ji "spotřebovat". Mám doma i knihy po rodičích, některé jsem ještě nikdy neotevřel, do jiných jsem zatím jen nakouknul, třeba k Descartesově rozpravě o metodě po tátovi jsem se dopracoval až někdy vloni. A Smích staré Francie ponechávám ve stavu trvalé rozečtenosti zcela záměrně. Sem tam ji otevřu, přečtu pár veršíků a zase ji schovám, protože by bylo škoda hltat takovou krásu ve velkých kvantech. Jak říkám, knihy nejsou housky aby mohly ztvrdnout. Jistě, jsou knihy, které mohou zastarat, jenže u takových zas na tom nesejde, jestli je člověk stačí přečíst dřív, než se to stane.


Marika Vanova
Marika Vanova 15.09.2017 v 08:07

Já se k nenakupování také nepřidám, sorry.
To si nemůžu dělat, takhle si "ubližovat". Teď mám zrovna období, že si sem tam něco pořídím a ta radost, dlouhá léta jsem chodila pouze do knihovny. Jsem ráda, že mít nějaké ty nepřečtené v knihovničce je normální, uf.

newtory
newtory 15.09.2017 v 09:11

P.S. Ešte k nepomeru vlastneného k prečítanému.
Knihovníčka reflektuje život a tak ako v živote každého človeka vždy zostáva niečo nedopovedané,tak aj v knihovníčke čitateľa vždy zostane niečo nedočítané...

eraserhead
eraserhead 15.09.2017 v 09:45

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

newtory
newtory 15.09.2017 v 10:08

Neboj,vekom si zvykneš...

reader.007
reader.007 15.09.2017 v 11:20

Ráno jsem četla článek o tom jak Češi čumí v průměru 3 hodiny denně do bedny. No a protože já limity nesplňuji, klidně beru na sebe břemeno nakupovat/shromažďovat knihy i za uživatele linpro ;-)

woodward
woodward 15.09.2017 v 11:34

třeba se s ním můžeš dohodnout, že on zas za tebe bude čučet do bedny. :D

reader.007
reader.007 15.09.2017 v 11:51

smůla, na to už mám rodiče ;-)

woodward
woodward 15.09.2017 v 13:51

haničko, nic mi nevykládej o abstinenčních příznacích. možná nakupuješ mnohem méně než průměrný uživatel DK, jenže kterej průměrnej uživatel mívá doma 90 svazků z městský knihovny? ;-p

woodward
woodward 15.09.2017 v 14:00

A kolik mají půjčeno děti? :) Nicméně i tak to je výrazné zlepšení. ovšem možná to jen souvisí s tím stěhováním... počkáme, jak na tom budeš kolem vánoc. ;)

Jacck
Jacck 15.09.2017 v 14:05

v knihovně na mě čekají jen 2 knihy, které jsem nečetl - Muž bez vlastností a Doktor Živago, do kterých se pustím, jakmile dočtu Odyssea. Odysseus je jako výstup na Everest. Kdo přečte toho, tak přečte všechno.

newtory
newtory 15.09.2017 v 14:05

Možno by mal DAN pridať funkciu.
Každý kto v profile uviedol knihotéku a aj prečítané,tak by sa ľahko dozvedel skóre.
Možno by to bol pre niekoho zaujímavý údaj (aj keď pre knihomoľa nepodstatný).

Jacck
Jacck 15.09.2017 v 14:07

newtory, celá ta funkce knihotéka je mi tu k ničemu, když 90% mé knihovny tvoří odborné texty a učebnice, a z toho polovina zahraniční. Z beletrie vlastním akorát asi jen 20 knih, které považuju za opravdu top, takže jsem se rozhodl je vlastnit.

Koka
Koka 15.09.2017 v 16:08

Když už něco bojkotovat, tak ne že nekupujte knihy, ale vyzývám: nekupujte máslo!!!!

Hanka_Bohmova
Hanka_Bohmova 15.09.2017 v 16:09

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Koka
Koka 15.09.2017 v 16:13

... Hanko, no, nevím, co když si někdo z těch zloduchů z Máslovic vzpomene na reklamní slogan "Hera - vlastní sestra másla", a zvedle nám i tu Heru - hernajz!

Text příspěvku byl upraven 15.09.17 v 16:13

woodward
woodward 15.09.2017 v 16:38

Já myslel, že vlastní sestra másla byla Sana - ale možná má máslo dvě sestry. Sana bude o dost starší... :)

Lector
Lector 15.09.2017 v 20:29

Uživatel svůj příspěvek odstranil.

Naias
Naias 15.09.2017 v 20:59

Pálenie kníh? To mi akosi ušlo. Kde sa to píše?

Jacck
Jacck 15.09.2017 v 21:04

Pálení ne, ale přinám se, že už jsem jich pár desítek odevzdal do sběru, když jsem třídil knihy zděděné po předcích. Nevidím na tom nic špatného. Je to potištěný papír stejně jako třeba noviny, kterých se taky denně vyhazuje a recykluje spousty. Různé beletrie napsané za sociku by nejspíš nechtěli ani v antikvariátu zadarmo, a doma akorát zabírají místo.



Vložit příspěvek