Odvykačka, aneb Nekupujeme knihy


Naias
Naias 24.09.2017 v 13:18

Ja som tento týždeň kúpila päť kníh, minulý týždeň štyri. Toľko k odvykaniu.

Eicherik
Eicherik 24.09.2017 v 13:23

Já zvažuji koupi tří. Ještě dnes. :-D

R.E.M.
R.E.M. 24.09.2017 v 13:25

Já jsem tento týden byla velmi umírněná. Koupila jsem jednu knihu jako dárek a dva kalendáře. :)

Naias
Naias 24.09.2017 v 13:28

Linpro, ja by som povedala, že kameň úrazu, že si vo svojej snahe osamotená, spočíta v tom, že teba z pohľadu na plnú knižnicu chytá pocit márnosti, ale väčšinu z nás to blaží. Teba desí preplnená izba, my sa riadime heslom veľká kopa pýta viac, viac, viac! Predstava, že by som mala zredukovať knižnicu na tvoj ideál, t. j . 40 kníh, je pre mňa nočná i denná mora. Nikdy!

Eicherik
Eicherik 24.09.2017 v 13:38

Linpro: Možná by Vám pomohl nějaký systém ve čtení knih. Třeba pokud chodíte do knihovny tak střídat knihu půjčenou s knihou vlastní nepřečtenou. A nebo střídat čtení nově koupených knih s těmi co už máte v knihovně déle. Já podobný systém úspěšně používám. :-)

encyklopedie
encyklopedie 24.09.2017 v 13:49

linpro - ty máš ideál 40 knih a nekupuješ ?????


Naias
Naias 24.09.2017 v 13:52

Ešte k tomu „do knihkupectví raději nelezu“ – čo kníhkupectvá! Ale antikvariáty!!

Eicherik
Eicherik 24.09.2017 v 13:55

Můj ideál je 200 knih.

Naias
Naias 24.09.2017 v 13:57

Eicherik, keď si napísal „Já zvažuji koupi tří“, zvažovala som kúpu jednej knihy. Medzitým som pridala dve ďalšie.

Moj ideál je mať nafukovaciu knižnicu.

Eicherik
Eicherik 24.09.2017 v 14:03

Naias: Můj ideál je bydlet na hradě, tam by se mi všechno vešlo. :-)

linpro
linpro 24.09.2017 v 14:05

R.E.M.:
Děkuji :-). Lovu zdar :-)

Naias:
Každému, co jeho jest. Nejde mi jen o prostor, ale také o to, že když už věci vlastním, chci je používat. Když kouknu na knihy, které jsem koupila před rokem i více a dosud jsem je neotevřela, říkám si, že je něco špatně. Nemám ráda odsouvání věcí na ,,Někdy", protože to pak většinou znamená ,,Nikdy". Netvrdím, že už nikdy žádnou knihu nekoupím, to se určitě nestane, jen mám dobrý pocit z toho, když vím, že nehromadím věci, které nepotřebuji nebo na ně nemám čas. Tím, jak člověk přečte nepřečtené, zjistí, jestli takovou knihu vážně potřebuje, nebo jestli ji pošle do světa nebo cokoliv dalšího. Jednak se tím vyprádní místo v knihovně, hlava atd. To věčné utírání prachu z knih mě taky zrovna nebaví a tak ho chci utírat jen na těch, které mám opravdu ráda nebo ke kterým se chci vracet :-). Občas zabrousím do knihovničky a ptám se sama sebe, proč jsem vlastně danou knihu koupila. Věř nebo ne, ale někdy po letech prodávám i nečtené knihy, které jsou ještě zapečené ve fólii z výroby.

encyklopedie:
Ano, přesně tak. Na začátku mi to taky přišlo nemyslitelné. Zvyky a lidé se ale neustále mění.

Eicherik:
Můj systém mi plně vyhovuje. Spíš mě nebaví půjčovat si knihy. Raději si je koupím.

Text příspěvku byl upraven 24.09.17 v 14:28

Alienor
Alienor 24.09.2017 v 14:51

Ja keď pozriem na tie kopy kníh, ktoré mám v knižnici a ešte som nečítala, cítim číru radosť, že ich ešte mám pred sebou. A ďalšiu radosť pociťujem pri pohľade na preplnené police, pretože: 1. - je mi to esteticky príjemné, 2. - predstavuje to záruku toho, že nech mám akúkoľvek náladu, vždy nájdem čosi na čítanie.

denib
denib 24.09.2017 v 15:09

Já jsem si tento týden dala předsevzetí, že si z knihovny nepřinesu žádnou knihu z police k rozebrání zdarma - přinesla jsem si dvě :-)

R.E.M.
R.E.M. 24.09.2017 v 15:17

Tento týden se mi podařilo získat jednoho malinkého bobříka - byla jsem v knihovně vrátit knihy a odešla s prázdnou! taškou. To už se mi dlouho nepovedlo. :)
Ovšem ...
...hned další návštěvou jsem si čistý štít nulových výpůjček "zkazila".

Text příspěvku byl upraven 24.09.17 v 15:18

Naias
Naias 24.09.2017 v 15:26

Tak to aj ja mám bobríka. Bola som vrátiť knihy a hoci som cítila riadne silnú túžbu požičať si Ten Little Niggers (za to môže Azizi), ovládla som sa a nepožičala si nič. Iba som si tie, čo som ešte nestihla prečítať, predĺžila.

Ruw
Ruw 24.09.2017 v 22:15

Nápad hezký, ale nebudu se pouštět do předem prohraného boje. Vypomáhám ve volném čase v jednom pardubickém antikvaritu a to prostě nejde, když jsem přímo u zdroje. Jsem smířen s tím, že hromada knih na přečtení utěšeně nabývá na objemu .)

newtory
newtory 24.09.2017 v 23:30

40 alebo 400 v hromadení kníh,tak ako v miere poznania nemôžu byť žiadne limity.
Len,ako som už niekde vyššie napísal,financie a priestor.
Do nášho po plafón narvaného bytu,som za posledný týždeň pod rúškom tmy prepašoval ďalších 14 "sirotkov".
P.S. Dnes na jesennej burze som predal jednu "prebytočnú" knihu...oslnivé skóre.

baghira
baghira 26.09.2017 v 10:06

Přešel jsem už před nějakou dobou na "nehmotné" knihy, takže mě netrápí hromada nepřečtených knih. Je mi jedno, jestli jich mám "ve frontě" deset, sto nebo tisíc - prostor nezabírají. aspoň ne ten "fyzický", ale jen virtuální.

book_fan
book_fan 17.12.2019 v 19:04

Uživatel svůj příspěvek odstranil.



Vložit příspěvek