Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


woodward
woodward 09.12.2017 v 10:24

Wiki říká, že v současné době žije Bill Bryson v Hampshiru, někde na vesnici, nic bližšího jsem nezjistil. Kromě toho si drží byt v Londýně v South Kensingtonu. Ale ta fara, o které mluvíš, byla ve Wramplinghamu v hrabství Norfolk - ovšem tam žil jenom do roku 2013. Předpokládám, že uhádnout máme i knihu Dům.

soukroma
soukroma 09.12.2017 v 10:41

Stačilo napsat Norfolk (severní lid - Anglů) ;-) Doplním Východní Anglie, pobřeží Severního moře.
"Dům" touhle dobou už skoro znáte všichni, aniž byste třeba četli ;-)
Je to správně, předávám.

woodward
woodward 09.12.2017 v 10:50

Jistého obézního, pobožného muže stihla smrt daleko od domova, když s manželkou projížděl cizím městem v automobilu. Zemřel okamžitě.
To je velmi stručně pojatý obsah vyprávění jisté ženy z lidu, rozmlouvající s osamělým obchodníkem, který u ní bydlí v podnájmu.
Ve kterém městě ten nešťastník zemřel? A co je to za román?

Text příspěvku byl upraven 09.12.17 v 10:51

Hun
Hun 09.12.2017 v 13:33

He he, chytře vymyšleno. Projížděl se v Sarajevu a byl to následník trůnu. Švejkova bytná bude onou ženou stručně příběh vyprávějící. :-)

Mimochodem, je pikantní, jak se i v dnešní době učí historie v každé zemi jinak, podle vlastenectví: Zatímco v našem školství je Gavrillo Princip představován jako vrah a zločinec, na Balkáně po něm pojmenovávají ulice a mají ho za hrdinu...

woodward
woodward 09.12.2017 v 13:37

Nojo, práskli ho v Sarajevu; pan arcivévoda byl hned hotovej, to vědí, s revolverem nejsou hračky. Máš babu.

Mimochodem, měl bys uvést i název románu.

Text příspěvku byl upraven 09.12.17 v 13:38

Hun
Hun 09.12.2017 v 19:09

Považoval jsem to drze za „self-explanatory“, ale jde o Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války.

Teď se obraťme po delší době k fantastické literatuře: Hledáme hlavní město království, jemuž vládne král kanibal. Hlavním hrdinům se ho podaří přemoci tak, že z jiné roviny bytí povolají nadpřirozené síly, které se krále zmocní.


Hun
Hun 11.12.2017 v 01:37

Vidím vidím, že s tím nemůžete hnout. Co dodat? Král měl své sídlo v paláci postaveném na vrcholu vysokánského sloupu; vojensky jej tedy těžko bylo možno ztéci. Hlavní město leželo na ostrově uprostřed moře. Cestou přes moře se hrdinové museli utkat s bouří, která dokázala myslet a mluvit. Pořád nic?

Hun
Hun 11.12.2017 v 13:46

No, přátelé, indicii je doufám již dost. Aspoň ti, kdo knihu mají v přečtených, třeba Soukroma a Woodward, by se už měli chytit. :-)

soukroma
soukroma 11.12.2017 v 14:08

A líbilo se mi to? Vůbec si nic nevybavuji, tak jsem se schválně podívala do kategorie Fantasy ve svých přečtených a tam jsou vám věci - 90% z takto DK zařazených knih tedy rozhodně žádná fantasy není...;-(
To jsem zvědavá, co se z toho vyklube (teprve pak se zastydím) :-)

Hun
Hun 11.12.2017 v 14:12

Tohle bych asi neváhal nazvat "fantastickou literaturou", ale do ranku fantasy bych to asi taky nedával. Problém je, jak se s touhle (dnes už nálepkou) pracuje. Slovo "fantasy" v dnešní době přitahuje pozornost tak, že ho přilípnou na každý zhovadilý film třeba s nadpřirozenými prvky. Proto asi i to pochybné zařazování zde na DK...

Raksa.A
Raksa.A 11.12.2017 v 14:26

Hun, tohle jsem fakt nečetla, jinak by mě to aspoň minimálně trklo.

woodward
woodward 11.12.2017 v 14:34

já to možná čet, ale stejně mě to netrká. spoustu těch fantasy co jejich autoři sekají jak na běžícím pásu, zapomínám hned jak jsem je dočetl.

Hun
Hun 11.12.2017 v 14:58

Zkuste myslet trochu „out-of-the-box“, vždyť mě znáte. Je to samozřejmě kulišárna.

soukroma
soukroma 11.12.2017 v 15:06

Tak to zkusíme: Zenkali - Ostrov v nebezpečí?

Hun
Hun 11.12.2017 v 15:38

To ne, ale myslím, že už se trochu blížíme. V hledaném příběhu se také mísí nadpřirozeno/magie s moderními prvky (třeba jízdou na motocyklech).

woodward
woodward 11.12.2017 v 15:49

není to taková ta trilogie od Marka Chadbourna, jak se v moderní Británii začaly zjevovat čáry kouzla duchové a příšery? Kdysi jsem to přečet ale fakt už si z toho nic nepamatuju.

soukroma
soukroma 11.12.2017 v 15:52

Je to Edudant a Francimor a teď ještě království...Dyldylbuma Šlechetného ("panství
osvíceného krále Kruťáků jménem Dyldylbuma Osmnáctého z rodu Blamatých")

Text příspěvku byl upraven 11.12.17 v 16:00

Hun
Hun 11.12.2017 v 17:09

No vida, že to jde. Dohledáš i jméno hlavního města Království metuzalénského?

soukroma
soukroma 11.12.2017 v 18:07

Ujjahal
(pozn.: ten Ostrov v nebezpečí mě původně napadl proto, že tamní panovník se jmenoval Hannibal - tak jsem kanibalskou indicii měla rázem v kapse)

Text příspěvku byl upraven 11.12.17 v 18:09

Hun
Hun 11.12.2017 v 18:46

Výborně, byl to Ujjahal. Podáváš!

soukroma
soukroma 11.12.2017 v 19:48

Teď zas něco vpravdě zeměpisného dumání: tuhle oblast charakterizuje krom jediného vhodného označení pustina už jen málo dalších věcí, jako třeba korymbie, stanice, černí a také snění. Vaším úkolem je identifikovat územní celek, které se velikostí blíží rozloze Mongolska a přitom na něm žije tak málo obyvatel, že by dohromady vytvořili počtem v pořadí až naše čtvrté město.
Uprostřed ničeho se odehrává velice moderní napínavý příběh autora, který ze něj před deseti lety získal cenu označenou podle místního zbojníka. U nás kniha vyšla teprve letos (jako autorova dosud jediná) a její název se odvozuje právě od "snění" - jedna z hlavních hrdinek se od mala viděla jako vzácně blýskavý pták z rodu měkkozobých.

woodward
woodward 11.12.2017 v 20:16

Tohle mě zaujalo. Tuším, že jde o Austrálii. Vychází mi titul Diamantová holubice a ten pustej kraj by mohla být třeba Nullarbor Plain ale neznám tu knihu, i když si ji určitě seženu.

soukroma
soukroma 11.12.2017 v 22:52

Diamantová holubice (Adrian Hyland) je správně, Austrálie taky, ale ještě ta její nejpustší správní část (naznačených rozměrů)?

woodward
woodward 12.12.2017 v 07:04

Tak tedy Severní teritorium (Northern Territory)?

soukroma
soukroma 12.12.2017 v 10:32

Ano, Severní teritorium - pustina nad pustiny, ale všude žijí lidé... (konkrétně 245000 hlav na 1,420,970 km²).

Text příspěvku byl upraven 12.12.17 v 15:14



Vložit příspěvek