Nová hra - zeměpisné a místopisné údaje v literatuře


woodward
woodward 12.12.2017 v 13:01

Starý řeznický mistr na výletě v cizím městě zapřádá hovor se spanilou slečnou smutného jména o tom, že by se měla vdát, aby si jméno mohla změnit. Slečna tak docela nesouhlasí: "Přece si nevezmu někoho jen proto, že se jmenuje Potěcha nebo Veselík".
Ve kterém městě se ten poučný rozhovor odehrál?

woodward
woodward 12.12.2017 v 20:25

Napovím vám, že je to hlavní město země, odkud pochází veleslavná postava světového dramatu. A pokud jde o román, je to veselý příběh, jehož autor, stejně jako obě postavy zmíněné v základním zadání, pocházejí ze sousední země.
Upozorňuji, že česká jména zmíněná v zadání jsou dílem překladatele. Není to český román.

Text příspěvku byl upraven 12.12.17 v 20:27

woodward
woodward 13.12.2017 v 10:50

Dále vám napovím, že zatímco mistr řezník je, jak bylo řečeno, na výletě (prostě se vším seknul a frnknul na pár dnů do zahraničí, ani manželce nic neřek,) jeho společnice je seriózní sekretářka u jakéhosi pracháče, který ji pověřil, aby mu ze sousední země přivezla velmi cennou drobnost. Kolem té drobnosti se pak točí celá ta napínavá legrace.

Isserley
Isserley 13.12.2017 v 11:02

Mám!
Honba za miniaturou, autor Erich Kästner, město Kodaň.

Isserley
Isserley 13.12.2017 v 11:06

A moc prosím nějakého dobrovolníka o zadání hádanky, nestíhám, mohla bych zadat až večer.

woodward
woodward 13.12.2017 v 11:13

Uhádlas správně, on se toho jistě někdo ujme. Hej hola, soukroma, Viléme, Jarmilo, leží tady žolík, kdo ho najde, ten ho má...


soukroma
soukroma 13.12.2017 v 11:18

Ano, číhá, vím, ostatně Kodaň mě taky napadla (Hamlete), ale víc nic. Nicméně souběžná hádanka mi vyhodila řadu slibných autorů pro inspiraci...

soukroma
soukroma 13.12.2017 v 11:24

A tu ho máme, kosmopolitu cizím zaviněním (již v dětství) i vlastním přičiněním (plavil se desítky let vskutku kolem světa), rovněž klasika, který zkušenost s vodním živlem a jeho dopady na lidskou náturu dramaticky ztvárnil také snad ve všech svých dílech. Úkolem je najít jeho méně známý román, s tajemným názvem, který uvádí na scénu italského námořníka, jenž podvede důvěřivé anglické kolonizátory a ukradne jim i místním povstalcům poklad. Ten příběh se odehrává ve fiktivním státě bouřlivého kontinentu. Jak se jmenuje stát a celé dílo?

Text příspěvku byl upraven 13.12.17 v 11:29

soukroma
soukroma 13.12.2017 v 11:29

Ještě doplním, že i když ten román u nás moc populární není (podle zdejší čtenosti a ohlasů), tak svět to vidí zcela jinak: dostal se do první padesátky nejlepších anglicky psaných románů 20. století. A Francis Scott Fitzgerald mu učinil nezvyklou poklonu výrokem, že by "raději napsal právě tohle dílo než jakýkoli jiný (svůj?) román".

soukroma
soukroma 13.12.2017 v 19:46

Název románu, který hledáme, nebude rozhodně neznámý milovníkům Vetřelce.

Hun
Hun 13.12.2017 v 20:01

Tak to musí být Conradův román Nostromo. Stát je Costaguana?

soukroma
soukroma 13.12.2017 v 22:11

Ano, typicky "jihoamerický stát" se všemi emocemi a nejen politickými nešvary, raději fiktivní, je dějem "Nostromo: A Tale of the Seaboard" z roku 1904.
S překvapením jsem zjistila, že před dvaceti lety vznikl v britsko-italské koprodukci rovnou televizní seriál podle toho díla (točil se v kolumbijské Cartageně), a to s takovými hvězdami jako Claudia Cardinale, Colin Firth a Albert Finney - o to jsme asi přišli, nebo to někdo někde viděl?

Hun
Hun 14.12.2017 v 09:56

Podle všeho ten seriál v nějaké české TV běžel, ale já si ho vůbec nevybavuju. Třeba se nechytl, tak už ho nikdy nereprízovali...

Hun
Hun 14.12.2017 v 10:09

Hledáme skutečné město, které leží téměř přesně na půl cesty mezi dvěma moři. K tomu většímu je to z města leteckou čarou nějakých 60 km, k tomu menšímu asi 40. Město je dodnes samo o sobě poměrně nevýznamné, takže jeho výrazným rysem je právě fakt, že jej po celém světě proslavilo spíš jeho místo v literatuře.

V knize, kterou samozřejmě taky hledáme, se popisuje, jak do města přibyl významný místní rodák, ale události se vyvinuly tak, že ho obyvatelé nakonec chtěli zabít a musel utéct.

soukroma
soukroma 14.12.2017 v 21:58

Dumám, dumám, ale zatím nic ... nepočítajíc mnoho inspirativních, byť nesprávných, nápadů.

Hun
Hun 14.12.2017 v 22:31

Nuže tedy, co napovíme? Toho rodáka chtěli místní shodit ze srázu. Na jihozápadě dnešního moderního města je asi 12metrová skalní stěna, o které se tvrdí, že to bylo právě tam. Ovšem kdo ví...

Hun
Hun 15.12.2017 v 11:54

Hledaná kniha je biografií hlavního hrdiny, poprvé vyšla už před mnoha a mnoha lety a řada z vás ji stoprocentně četla. Je součástí většího souboru svazků.

soukroma
soukroma 15.12.2017 v 12:11

Tak jsem zase mrkla do přečtených, a hned první je Zweigova kniha Svět včerejška - Vzpomínky jednoho Evropana (paměti přímo autorovy sepsané v brazilském exilu)...ale ta to nebude, protože to není součást většího souboru svazků a pak, autor/hrdina byl rodák z Vídně, takže málo významné město mezi dvěma moři pořád nemáme.

woodward
woodward 15.12.2017 v 12:57

Napadá mě Jeruzalém, Josephus Flavius a Feuchtwangwerova Židovská válka, i když to asi úplně nesedí. Ale něco se Svatou zemí to bude...

soukroma
soukroma 15.12.2017 v 13:56

Aha, tak to mě vůbec nenapadlo - Mrtvé moře. A když se k tomu přidá Hunova záliba dávat biblické hádanky, tak městečko bude Nazaret. Takže evangelia Nového zákona?
Podle wikipedie byl Nazaret sice velice starobylý, ale už tehdy zcela nevýznamný "v rámci Galileje i celé Judeje": "není obsažen ani v seznamu 45 galilejských měst od Flavia Josefa. "

Text příspěvku byl upraven 15.12.17 v 13:59

woodward
woodward 15.12.2017 v 14:15

Nějak mi tam falírujou vzdálenosti. Od mrtvého moře ke Středozemnímu je to vzdušnou čarou necelých 80 kilometrů, takže Jeruzalém to asi nebude. Ale tím spíš to není Nazaret; rozhodně neleží "mezi" nimi a k Mrtvému moři je to odtamtud přes 100 km.

Hun
Hun 15.12.2017 v 15:02

Woodwarde, neupínej se tak k tomu Mrtvému moři. :-)

woodward
woodward 15.12.2017 v 15:05

Když už chceš napovídat, tak napovídej a nepošklebuj se! ;)

Hun
Hun 15.12.2017 v 15:09

Abychom to nekomplikovali, Nazaret je správně, protože leží mezi mořem Středozemním a Galilejským. A které evangelium líčí výše zmíněnou událost?

soukroma
soukroma 15.12.2017 v 15:14

Lukáš 4:29 "Vstali, vyhnali ho z města a vedli až na sráz hory, na níž bylo jejich město vystavěno, aby ho svrhli dolů. "

Galilejské jezero (Kineretské moře?) by mě už nenapadlo vůbec, jen se mrkla na mapku kolem Nazaretu a nějaký modrý flíček tam na východě byl taky; takže jako často - z neúplných nebo dokonce chybných předpokladů se vybudovala správná odpověď.



Vložit příspěvek